Straipsniai

CUMBEAST nesižavi HM-2 pedalu, bet baladės tikėtis galime

2017.02.14 17:37, Greta

16776772_1399067446824413_1412957694_oVytenio Jurevičiaus nuotr. Daugiau nuotraukų iš koncerto – čia >>

Interviu anglų kalba rasite čia >>

Vasario 4-ąją Vilnių nusiaubęs „In‘Feast Vol.I“ buvo tikrai negailestinga ir smakrus laužanti fiesta. Ar tai būtų pavykę be brutaliai šmaikščių ar šmaikščiai brutalių CUMBEAST, drauge atsigabenusių ir repeticijų sales Suomijoje plaunančią močiutę, tapusią savotišku koncerto vinimi, – vargu. Analkondos ataka sostinėje, neabejoju, turėjo rimtų padarinių.

Prieš koncertą susėdau su visais trimis CUMBEAST nariais (Iiro – vokalas/bosinė gitara, Mikko – būgnai, Roope – gitara/pritariamasis vokalas) puikiam ir juoko nestokojusiam (o kaip gi kitaip?) interviu.

Neseniai perskaičiau apie didelį pasikeitimą CUMBEAST sudėtyje – gitaristas ir antrasis vokalistas Džeikas nusprendė palikti grupę. Jau sugrojote porą koncertų Taline ir Rygoje – kaip einasi koncertuoti be Džeiko? 

Iiro: O, puikiai (juokiasi). Džeikas buvo vienintelis likęs originalus CUMBEAST narys, tad, kaip suprantate, jis buvo labai svarbi grupės dalis. Tačiau, man atrodo, jog mums visai neblogai sekasi ir trise. Kone visas vokalo partijas dabar atlieku aš. Robas taip pat dainuoja vienoje dainoje ir yra atsakingas už pritariamąjį vokalą, galimas daiktas, šios atsakomybės jam klius dar daugiau ateityje. Bet jaučiamės gerai grodami kaip trio ir neturime jokių planų ieškoti naujo gitaristo. Šis pasikeitimas labiausiai atsiliepia man, nes dabar nebegaliu tiesiog susikoncentruoti į grojimą ir nuolat kvailioti ant scenos.

Minėjote, jog Džeikas parašė apie 90% visos CUMBEAST muzikos ir dainų tekstų. Tai kas iš jūsų yra tie likusieji 10%, galintys sukurti kažką naujo kitam CUMBEST albumui?

Iiro: Tikrai, žiūrėsime, kur tie 10% mus nuves (visi juokiasi). Gal neprireiks dešimties metų parašyti vienai dainai? Manau, kad viskas išeis tik į naudą, nes visuomet patikėdavome Džeikui sukurti visas dainas ir tekstus, padaryti visas vokalo partijas, žodžiu, viską. Dabar, kai jis nebėra mūsų grupės dalis, visą tai privalome padaryti patys, tiesiog nebeturime kito pasirinkimo. Nemanau, kad dėl to kils kokių problemų, nes su CUMBEAST grojame jau labai ilgai, be to, visi trys esame groję daugybėje kitų grupių, tad daugmaž žinome, ką ir kaip turime daryti. Žinoma, naujos dainos skambės kiek kitaip, nei ankstesnės CUMBEAST dainos, bet matysim, kas iš viso to išeis.

Visada mėgau istorijas, kuriose muzikantai pasakoja, kaip jie pirmąsyk atrado muziką ir pradėjo groti. Kaip jūs atradote savąją aistrą muzikai ir instrumentui, kuriuo grojate?

Roope: Kai buvau jaunas, žaidžiau ledo ritulį ir taip jau sutapo, kad mano antrasis treneris buvo gitaristas. Jis žinojo, jog klausiausi sunkiosios muzikos ir pankroko, tad vienąsyk paklausė manęs, ar nenorėčiau pabandyti groti gitara. Atsakiau, jog žinoma, kodėl gi ne, ir tada jis man suveikė gitarą. Taip aš ir…

Iiro: …tapai gitaristu?

Roope: Aha.

Mikko: Rodos, buvau dvylikos, kai pradėjau groti būgnais. Anksčiau žaidžiau futbolą, bet mūsų komanda iširo, tad teko nustoti. Neturėjau ūpo ieškotis kitos komandos, tai kaip ir reikėjo susirasti sau naują hobį. Pabandžiau groti būgnais, ir nuo tada taip ir neatsigręžiau atgal.

16776365_1399067516824406_1268318466_oIiro: Būdamas paauglys pradėjau klausytis metalo, o penkiolikos ar šešiolikos kilo idėja suburti savo grupę. Iš pradžių buvau tik vokalistas, bet mums niekaip nesisekė rasti bosisto, tad man teko išmokti groti bosu. Aš vis dar mokausi (juokiasi). Tai tiek, nieko labai ypatingo. Tai įvyko prieš beveik penkiolika metų.

Taip, tačiau man atrodo, jog tai, kaip tu groji bosu, yra labai ypatingas CUMBEAST ingredientas. Kalbu, žinoma, apie slap bosą, kuris tikrai išsiskiria jūsų muzikoje. Kaip atradai šią techniką?

Iiro: Kai buvau jaunas ir turėjau daugiau laiko ir noro lavinti savo grojimo įgūdžius, bandžiau išmokti įvairių technikų, slap bosą, fanką ir panašiai. Daugumoje grupių, kuriose grojau, taip ir neturėdavau galimybės pagroti slap bosu. Grojau įprastose deatho grupėse, kur vietos boso triukams ne per daugiausia. Bet kalbant apie CUMBEAST, viskas yra absoliučiai kitaip, nes mes juk turime tą grūvinį aspektą. Tikrai, mano beladė (bosinė gitara yra svarbi CUMBEAST skambesio dalis.

Mikko, anksčiau grojai black metalo grupėje ANGELSCOURGE. Koks yra didžiausias skirtumas tarp grojimo brutal death metalo grupėje ir black metalo grupėje, kalbant iš būgnininko perspektyvos?

Mikko: Manau, kad man didžiausias skirtumas yra tas, jog aš, tiesą sakant, mėgaujuosi grojimu CUMBEAST (juokiasi). Tuo metu mėgau blacką, bet paskui kaip ir pradėjau nebepritapti. Tačiau, taip, tai gana skirtingi žanrai, dainų struktūros labai skirtingos. ANGELSCOURGE turėjau groti vien blastbeatus ir bosiniu būgnu, o CUMBEAST muzika yra daug įvairesnė. Man daug labiau patinka groti šią grūvinę muziką.

Roope, ar vis dar groji melodingojo death metalo grupėje?

Roope: Jau nebe. Tačiau dabar turiu naują pankroko grupę – LAST TO EXIST. Mes grojame melodingą hardkorą. Bet, ko gero, tu norėjai paklausti apie mano buvusią grupę SORTOKAUSI?

Taip, norėjau paklausti, kurioje grupėje tau, kaip gitaristui, groti buvo sudėtingiau, CUMEBEAST ar SORTOKAUSI?

16776270_1399067456824412_1587250275_oRoope: CUMBEAST muzika yra grūviškesnė ir techniškesnė. Gitaros derinimas čia taip pat kitoks, tad groti CUMBEAST yra kiek sudėtingiau. Tačiau jau apsipratau su tuo ir dėl to man dabar nekyla jokių problemų.

Žinau, kad į savo muziką įtraukiate daugybę stilių, tačiau noriu paklausti būtent apie death metalo įtaką, neatrodo, jog šiuo klausimu įkvėpimo semiatės iš kaimyninės Švedijos.

Iiro: Turėtume, tiesą sakant, apie tai kalbėtis su Džeiku, kurio čia dabar nėra. Įkvėpimo semiamės tiek iš modernaus deatho, tiek iš brutal ir slamming death metalo. Galima sakyti, jog kone visos grupės, su kuriomis susiduriame koncertuodami, taip pat daro mums įtaką, visada randame naujų grupių, kurių galime pasiklausyti. Kalbant apie ankstesnių laikų deathą, apie tai, beje, esame kalbėję ir su Džeiku, mums buvo labai svarbios tokios grupės kaip MORBID ANGEL, CANNIBAL CORPSE, ir ypač SUFFOCATION ir DYING FETUS. Iš švediško death metalo pavyzdžio tikrai neimame, ypač iš oldskūlinio – nesame HM-2 Heavy Metal pedalo vyrukai, grojame savo pačių muziką, o ne tą melodingą, neva šėtonišką deathą.

Kai jūsų interviu su „In‘Feast“ organizatoriais perskaičiau, jog hiphopas nedaro labai didelės įtakos jūsų muzikai, kiek nustebau. Tiesą sakant, perklausiusi CUMBEAST diskografiją, pagalvojau: „Po velniais, čia gi brutal death metalo ANTHRAXai!“. Ir ar nėra jūsų paskutiniojo albumo pavadinimas „Straight Outta Sewer“ pasiskolintas iš amerikiečių hiphopo grupės DAS EFX dainos „Straight Out The Sewer“?

Iiro: Oho, aš net nežinojau, kad tokios esama! (juokiasi) Mes pavogėme puikų kažkieno dainos pavadinimą savo pačių albumui pavadinti! Bet juk mes taip visąlaik darome! Kalbant apie hiphopą, mes nesiklausome jo labai dažnai, tačiau stengiamės plėsti savo galimybių ribas apskritai, todėl kiekviename albume ir turėjome repo partijas vienoje ar keliose dainose. Mano vokalas, beje, irgi yra savotiškas deatho repas, jei paklausysite DYING FETUS vokalo, ten taip pat išgirsite truputį repo, nes jis labai ritmiškas. Mano vokale esama grūvo ir ritmiškumo, ne vien įprasto deatho growlo. Būtent šis aspektas CUMBEAST muzikoje yra pasiimtas iš hiphopo, nors mes jo ir nelabai klausomės.

Ar nesuklysiu sakydama, jog dažniausiai visuose CUMBEAST albumuose pasikartojanti frazė yra mutthafukka?

Iiro: Ne, nesuklysi! Mutthafukka!

Pastebėjau, jog pirmieji trys jūsų albumai buvo išleisti ispanų įrašų kompanijos, tačiau „Straight Outta Sewer“ – vokiečių.

Iiro: Esame dėkingi Fernandui iš „Pathologically Explicit Recordings“, kurie išleido mūsų pirmuosius tris albumus, jis puikiai padirbėjo, tačiau mes norėjome pereiti į kiek didesnę vokišką įrašų kompaniją. Markas iš „Rotten Roll Rex“ aktyviai dirba važinėdamas po koncertus ir festivalius centrinėje Europoje – Vokietijoje, Olandijoje ir kitose šalyse, kuriose rinka muzikai yra palankesnė. Jis buvo daugelyje festivalių, kuriuose grojome ir mes, tad jau pažinojome jį iš anksčiau. Darėme turus Vokietijoje, Olandijoje, Belgijoje, kur susilaukėme daug teigiamų atsiliepimų, tad mums kur kas naudingiau bendradarbiauti su vokiška kompanija. Markas taip pat palaiko glaudžius ryšius su kitais šioje Europos dalyje besisukančiais žmonėmis, ko gero, daug daugiau nei Fernandas. Be kita ko, juk visą laiką dirbome vien su Fernandu –  tiesiog norėjome išbandyti kažką naujo.

O kodėl neieškojote įrašų kompanijos Suomijoje?

Iiro: Nes Suomijoje nėra jokios brutal death metalo scenos. Galima sakyti, jog mes esame vienintelė dar tebegyvuojanti brutal death metalo grupė Suomijoje, tad nebūtų jokios prasmės dirbti su suomiška kompanija. Tai beprasmiška. Kiekvieną kartą, kai koncertuojame už Suomijos ribų, į mūsų pasirodymus susirenka dešimtkart daugiau žmonių, žinančių apie mūsų muziką. Bet kai grojame Suomijoje – nieks nežino ir niekam nerūpi. Žinoma, dažnai koncertuojame Suomijoje, bet tai visai kas kita. Grodami ne Suomijoje visada patiriame daug geresnes emocijas, tad tikrai nenorėjome pasirašyti sutarties su suomiška įrašų kompanija.

Ankstesniame interviu sakėte, jog rimtai žiūrite į savo muziką, nors ir neturite ambicijų su ja išgelbėti pasaulio. Tačiau jei turėtumėte galimybę kažką pakeiti mūsų pasaulyje, kas tai būtų?

Iiro: Nuverstume Donaldą Trumpą (visi juokiasi). Ne, jei rimtai, tai – taika pasauliui: atsikratytume rasizmo, leistume žmonėms rūkyti žolę ir mylėtis su bet kuo, kuo jie nori (jei tik tai tinka abiem partneriams) ir tai sakydamas turiu omenyje gėjų teises ir panašiai. Žmonės turėtų jaustis laisvi daryti tai, ką jie nori.

Ar sutinkate su tuo, jog tokios muzikos, kokią jūs grojate, estetika daugiausia yra paremta paradoksu? Jei, pavyzdžiui, rimtai priimi tai, kas sakoma dainų tekstuose, ar tai, kas vaizduojama albumų viršeliuose, tai gali sukelti šleikštulį ar pasipiktinimą, tačiau tuo pat metu, tai suteikia kažkokį keistą meninį pasitenkinimą.

Iiro: Taip, be abejonės.

Ar CUMBEAST išdrįstų priimti iššūkį parašyti baladę?

Iiro: Priklauso nuo to, ką turi omenyje, sakydama baladę. Jei tai reiškia švarų vokalą ir dainavimą apie mergaites ir panašias nesąmones, tai tada tikrai ne. Bet jei baladė būtų sukurta mūsų stiliumi – brutali, gal kiek lėtesnė, tai… gali būti. Galbūt tu mums ką tik davei gerą idėją! Viskas yra įmanoma, nes mes nenorime savęs kaip nors apriboti. Darome tai, ką norime, ir jei kas nors atrodys tinkama CUMBEAST, mes tai ir panaudosime.

Labai ačiū Iiro, Mikko ir Roope už puikų interviu ir Aki už telefoninę šviesą „Pelėdos“ patamsiuose. Lauksime kitos suomiškos analkondos atakos!

 

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus