Albumai

2015 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

2016.01.04 14:51, Cannibalkiller

Ši apžvalga nesiekia jokio objektyvumo ir atspindi tik autoriaus subjektyvius pastebėjimus.

image1Šių metų lietuvišką metalo sceną puikiai apibūdintų žodis įvairovė, nors dar vis juntami ir trendiniai atgarsiai, kai visi puola groti vieną stilių. Bet taip pat galima pastebėti, jog atsiranda vis daugiau metalo ar roko stilių bei postilių grojančių kolektyvų. Aišku, galima pasakyti, jog turime daug įvairios muzikos, bet neturime stiprios kažkokio stiliaus scenos, nes tiesiog tą stilių groja tik vienas kolektyvas. Kita vertus, vis dar lieka retas reiškinys išvysti grupę, išleidžiančią antrą ar trečią albumą. Atidesnis klausytojas pastebės: nors ir keičiasi grupių pavadinimai, bet dauguma muzikantų lieka tie patys. Kuriami vis nauji projektai, bet labai mažai jų išlieka, išleidus pirmą albumą. Tokios vieno albumo „perspektyvios“ grupės, kurios taip ir neišsirutulioja į kažką rimtesnio. Kaip ir ankstesniais metais, tęstinumo trūksta.

Šie metai nuo praeitų skiriasi dar ir tuo, jog žymiai daugiau kokybiškų leidinių nei ankstesniais metais. Grupės vis daugiau dėmesio skiria geresnei leidybai, nors su reklama kai kurioms grupėms sunkoka. Atrodo keista, jog grupei išsiųsti leidinį paštu – pernelyg sudėtinga misija. Dar vis kartais stebina jaunos grupės su optimistiniais leidinių tiražais (300 vnt. ar didesniais), vėliau besiskundžiančios, jog nėra susidomėjimo materialiu formatu. Dažniausiai tas leidinys būna dviejų dalių primityvus digipackas už gerai išleisto CD kainą. Gerai, jog daugelis jau supranta, kad laisvas muzikos talpinimas internete nekenkia įrašų pardavimams, o juos skatina.

Tad pabandžiau išskirti, mano nuomone, verčiausius 2015 metais fiziniu formatu išleistus leidinius.

1. DISSIMULATION/OBTEST „77“ („Ledo Takas“) CD/LP 10/10

image2

Leidinys, pasirodęs „Record Store Day“ proga, pateikia viską, ko galima tikėtis iš OBTEST ir DISSIMULATION. Pora naujų gabalų, pora vienas kito koverių. Seniai laukiau tokio tipo leidinių – kooperacijų, splitų iš mūsų grupių. Idealiai išleistas atgimstančio „Ledo Tako“ leiblo CD ir LP formatais leidinys papuoš gausią OBTEST ir šiek tiek kuklesnę DISSIMULATION leidinių kolekciją.

2. LIVING ALTAR „Universe Of Thralls“ („Gravplass Propaganda“) MC 9,5/10

image3

Turbūt geriausias Lietuvos grupės demo įrašas, išleistas nuo 2000 metų. Kaip ir pridera tikrai demo, išleistas kasetės formatu. Ilgai gludintas, tiesmukas, tamsus, nenušlifuotas death metalas su black metalo priemaišomis. Dažniausiai klausyta kasetė šiais metais.

3. LA CHUDRA ‎„Salvation / Decay“ (išleista grupės) CD 9/10

image4

Po „Kaimietiško Smaukalo“ kažkaip nieko įspūdingo nesitikėjau (tiesa pasakius, nelabai jais ir domėjausi), o gavau modernų gerai „sukaltą“ thrash metal/hardcore albumą. Aš pritrenktas. Gal šiek tiek trendinis, bet tikrai vertas dėmesio. Energingas  ir dinamiškas visas albumas.

4. PHRENETIX „Fear“ („Infernö Records“) MC/CD 9/10

image5

Šiais metais PHRENETIX padarė tikrą proveržį. Sutartis su „Infernö Records“ prie to daug prisidėjo. Išleistas neįtikėtinai geras debiutinis „Fear“ thrash metalo albumas CD ir kasetės formatais. Perleista kasetėje debiutinė demo kasetė „State Of Ruin“. Jei grupė nesustos ir žengs tolyn, turėtų būti tik geriau. Tikėkimės, netaps dar viena „vieno albumo“ grupe.

5. LUCTUS ‎„Ryšys“ („Inferna Profundus“) CD 9/10

image6

Produktyvumu turbūt šiuo metu nieks negali lygiuotis į LUCTUS. Trečias albumas „Ryšys“ šiek tiek geresnis už albumą „Stotis“, bet vis dar trūksta kažko, kas padėtų grupei žengti į aukštesnį lygį, to išskirtinumo grūdo. Šiek tiek nuvylė: malonus akiai, bet jau labai trendinis viršelis.

6. FARŠAS  „Kažkaiptai Nejuokinga“ („Epileptic Media“) MC 8,5/10

image7

Tiesmukas ir išbaigtas darbas. Persmelkti juoduoju humoru tekstai ir nuožmus grindas. Man jie patinka tuo, jog nedaro iš grindo cirko. Kaip ir pridera tokio stiliaus albumui, išleistas kasetės formatu.

7. STORMGREY „Pray. Crawl. Suffer“ („VIC Records“) CD 8,5/10

image8

Kažkaip tikėjausi daugiau iš Lietuvos metalo senbuvių rinktinės, bet gavau tik gerai sukaltą death metalo albumą. Gerai išleistas, kokybiškai atliktas su didele death metalo esminių albumų įtaka. Klausai – veža, perklausei – pamiršti. Kita vertus, pats įrašas ir grojimo technika atitinka aukščiausius standartus.

8. METEMPSYCHOS „Death Towards Dogma“ (išleista grupės) CD 8/10

image9

Jei rinktume geriausią albumą pagal apipavidalinimą, METEMPSYCHOS į geriausiųjų dešimtuką tikrai nepapultų. Pažvelgęs į viršelį pasakyčiau, jog tai koks trečiarūšis Rytų Europos doom/death metalo grupės darbas. Debiutiniame leidinyje METEMPSYCHOS pateikia 6 kūrinių ir, kaip senais gerais laikais, albumą įrėmina intro ir outro. Skambesys duslokas, puikiai tinkantis tokio tipo death metalui. Maloniai klausomas, bet kaip STORMGREY – perklausei ir pamiršti.

9. EXILE INTO SUFFERY „Substitutional Race Of Tomorrow“ (išleista grupės) CD 7/10

image10

Gerai „sukaltas“, maloniai klausomas, bet mažai išskirtinumo turintis darbas. Toks darbas, kai viskas kaip ir gerai, bet kažką daugiau pasakyti sunku.

10. AU-DESSUS „Au-Dessus“ („Witching Hour“) MC/CD/LP 6,5/10

image11

Puiki pradžia, gera leidybos kompanija „Witching Hour“, bet įrašas neturi pakankamai išskirtinumo. Aišku, jei imsime siaurus stilistinius post black metalo rėmus, tai – vienas geresnių darbų, kiek teko klausyti. Kaip jau minėjau recenzijoje, „Au-Dessus“ vietomis užburia, vietomis perauga į monotoniją. Tikimės, jog antras albumas bus, ir ten bus žymiai geriau.

Bonus. MCLOUD „Dievo Nuleisti“ (išleista grupės) CDr 6,5/10

image12

Keistas albumas, dažniau Amerikos žemyne sutinkamas crossover/thrash/punk miksas, persmelktas juodojo humoro doze. Išleistas CDr formatu, suglamžytame viršelyje, panašiai kaip pakuojami saldainiai, arba gal kaip šiukšlė? Pirma kartą klausant, įspūdis tikrai didelis, įdomus tekstas, muzikiniai sprendimai. Vėlesnėse perklausose, dingus netikėtumo faktoriui, nebeatrodo taip įspūdingai, bet vis tiek pakankamai gerai. Grupė jau skelbia žinias apie antrą albumą, kuris turėtų būti dar geresnis.

***

Už borto likę SULLEN GUEST su savo debiutu  „Will You Greet the Sullen Guest as an Old Friend?“, „susiklausė“ maloniai, bet per daug šabloniški ir neįsimintini. Produktyvumu pasižymėję kauniečiai DEPRIVACIJA išleido net du leidinius, „Demo“ ir albumą „Dugne“. Nors DEPRIVACIJA groja Lietuvoje retą stilių – depresovą sludge metalą, nieko ypatingo nepateikia. N R C S S S T, kaip jau daug kas pastebėjo, su savo albumu „Schizophrenic Art“ pavėlavo keletą metų.  SANCTOPHOBY leidinys „Ragana“ nepateikė nieko naujo ir netikėto, ko nebuvome girdėję.

Ne metalas, bet tikrai įdomius darbus pateikė BLACK CITRUS, savo debiutinėje kasetėje pristatę užvedantį ir su didele doze draivo live įrašą. Progresyvieji THE SKYS savo nauju darbu tvirtai išlaiko aukštą lygį. SRAIGĖS EFEKTO instrumentinis albumas, esant tam tikrai nuotaikai, skamba lengvai ir atpalaiduojančiai.

Ir belieka paskutinis metų leidinys, kuris garantuoja, jog 2015 metais buvo daugiausiai kokybiškų ir įsimintinų leidinių. Tai „Ledo Tako“ metų gale išleistas CONSCIOUS ROT „The Years In Disgust“ vinilas. Pažymėtina, jog tai pirmoji dviguba Lietuvos metalo grupės plokštelė.

***

image13image14image15diovim

Popierinė spauda po truputį kyla. 2015 m. sulaukėme poros vietos rinkai skirtų ledinių (rašomų lietuvių kalba): „Diovim“ Nr. 8 ir „Sunkūs metai 2014“ ir poros platesnei auditorijai skirtų leidinių (rašomų anglų kalba): „Forgotten Path“ Nr. 7 ir „Tironas“ Nr. 5 ir 6.

Pagrindinis spaudos flagmanas – „Forgotten Path“ žurnalas. Viskas kaip visada. Tik grupių interviu, vis mažiau lieka vietos muzikai. Keistokas jausmas. Kas vis dėlto svarbiau – muzika ar ideologija? Idealu, kai abu yra stiprūs. Kai kuriuose interviu taip nutolstama nuo muzikos, jog tenka vis pasitikrinti, ar nesumaišiau „Forgotten Path“ su kuo nors kitu.

Įdomus ir antrasis „Sunkių metų 2014“ leidimas. Solidus, apimantis beveik viską, kas vyko per 2014 metus Lietuvos sunkiojoje scenoje. Aišku, galima surasti ir prie ko prikibti, bet apskritai sveikintinas ir reikalingas leidinys. Tikimės leidinio „Sunkūs metai 2015“. Iš „Diovim“ kažko kokybiškesnio tikėtis neverta, tiesiog pusvalandinis, per daug giliai „nekapstantis“ skaitaliukas. „Tironas“ – turbūt labiausiai orientuotas į didesnę auditoriją ir plačiau žinomas grupes bei neapsiribojantis stilistiniais rėmais.

***

Ir pabaigai. Džiugu, jog vis daugiau atsiranda leidinių, kurie yra kokybiški visomis prasmėmis – tiek muzikine, tiek leidybine. Ir norėtųsi palinkėti: daugiau vertinkite materialius dalykus, o ne virtualius. Pirkite CD/MC/LP ir spausdintą žodį, ir požemis toliau gyvuos.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Longwiener
2016.01.05 02:31

Puiki apžvalga, bet jeigu jau tarp “sunkiosios muzikos leidinių” meti Black Citrus / Sraigės efektą / MCloud tai galėjai apžvelgt ir:
Attaktix – Demo tape
ZLP GNR, SLØGA – Baltic Tour tape
70 cm³ Of Your Chest, Red Water – split
šie “sunkumu” nenusileidžia minietėms, nebent jau labai hardcore scenos nemėgsti… :)

P.S. džiaugiuos, kad tau papuolė Black Citrus kasetė su live įrašais, nes aš gavau A side normalia, o B side su Deiviais / Pikaso / Mango etc…

Dabar
2016.01.04 23:14

Susiskaitė ;))

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus