Albumai

XIII Stoleti "Werewolf" - gotika iš Čekijos

2002.05.22 00:00, Adis

XIII Stoleti "Werewolf" - gotika iš ČekijosAr jums teko girdėti daug grupių, dainuojančių savo gimtąją kalba (apie anglakalbius nekalbu) ? O jei jie dar groja ne bet ką, o gothic metal? Iš tokių egzotiškų grupių jūsų dėmesiui norėčiau pasiūlyti čekus XIII Stoleti (“13-asis Amžius”) ir jų albumą – “Werewolf”.

Kodėl man įstrigo šis albumas? Visgi turbūt labiausiai užkliuvo paslaptingą, tamsiai vampyrišką nuotaiką sukurianti ausiai neįprasta dainų tekstų kalba – čekų kalba. Įspūdis tikrai didelis – mintys nejučia pradeda žaisti transilvaniškais elementais, savotiška tartis asocijuojasi su rumunišku akcentu. Prieš akis taip ir iškyla tamsūs pilių siluetai naktį, miglos apgaubti drėgni miškai, žibančios vilkų akys… Beje, klausydamas vokalo, kuris yra pagrindinis XIII Stoleti elementas, pastebėjau netikėtą efektą – beveik viską galima suprasti, nors kalba bent jau man pačiam tikrai nebuvo girdėta. Tiesiog slaviško tipo tartis, šiek tiek lenkų kalbą primenantys žodžiai kuo puikiausiai nušviečia siužetą. Atmosfera sukurta idealiai tamsiai niūri. Ne dirbtinai liūdna, o tiesiog šaltai drėgna, tarsi XIII amžiaus Nosferatu pilies rūsys…

Albumas prasideda neaiškiais, tamsiais lyg pilies požemių garsais, lyg ir vilko, lyg kažkokio paslaptingo žvėries urgztelėjimu. Kažką pasakojantis balsas, ir iškart pereinama į antrąjį gabalą, su labai gerai skambančiais folkloriškais motyvais, kurie, beje, skamba tai papt niūriai, kaip ir Karpatijos kalnai tamsią lietingą naktį.

Trečiasis gabalas – gerokai primenantis PC žaidimo “Hexen II” garso takelį. ;) Kuo puikiausiai išlaikomas tas pats niūrumas, viduramžiškas paslaptingumas, niūri, lemtinga grėsmė. To neįmanoma nusakyti žodžiais, tą reikia išgirsti.
Ketvirtas gabalas – mano manymu geriausias viso albumo gabalas. Tiesa, pavadiniams gana neįprastas – “Vampire Woodoo”, ir su dainų tekstais, bent jau kiek pavyko juos suvokti, ne itin susijęs. Bet vokalas – melodingas, aidus, tiesiog skriejantis akmeninėse aidžiose pilies salėse, gitaros -griežtos, bet neįkyrios. Vienas geriausių mano girdėtų gothic metal gabalų.
Penktasis albumo kūrinys – kuo puikiausias gotiškos atmosferos pavyzdys. Lėtai, paprastai prasidedantis violončelėmis [praktiškai jos ir palaiko pagrindinę gabalo temą], gūduma, tamsa… iš toli atsklindantis balsas – “vampiria” ir aiškiai, nebesislapstant tariama frazė: “Ave Nosferatus, Viva Dragonis”. Papildomi efektai – vampyriški atodūsiai, tolumoj šnibždamas “Karpatijos” pavadinimas, gūdžios gitaros… Nepamirštamas gabalas. Paklausę albumą, iškart suprasite, apie kurią dainą čia kalbu..

Šeštasis albumo skyrelis – dar viena vampyrizmo porcija, šįkart Viljamo Spencerio “Drakulos” tematika. Tekstų pilnai suprasti nepavyko, tiesą sakant – ne pernelyg ir stengiausi, tiesiog kaifavau nuo atmosferos. Bandant perpasakot žodžiais viskas subanalėja, pasakyt nieko naujo nebeįmanoma, viskas šioje recenzijoje jau paminėta po kelis kartus. Tiesiog išgirskite.

Septintoji daina – na, man klausantis sukėlė šypseną… Truputį dvelkia komercija. Panašūs į šokių muzikos ritmą būgnai, tą patį efektą sukelia ir gitaros rifas, bosas. Bet klausyti galima, nors gal kiek ir pernelyg išryškinamas ritmas. Anyway, nuotaika, tematika išlieka, klausyti nesunkiai galima.
Aštuntasis gabalas – ko gero mažiausiai panašus į gotiką. Gana greitas ritmas, kažkiek primenančios heavy metal primenančios, gana šviesios gitaros. Tarkim, dainuoja apie Transilvaniją dienos metu ;) Klausosi labai maloniai. Vietomis primena net džiazinę improvizaciją. Daugiau heavy’s nei gotika.
Tarsi kontrastas prieš tai buvusiam gabalui, paskutinioji daina – gili, liūdna, beveik beviltiška vampyro ir vilkolakio vienatvė – vienatvė padaro, vargu ar jo valia esančio kitokiu nei kiti. Muzikinė tematika šiek tiek primena laidotuvių maršą, šiek tiek klasikinės simfonijos, šiek tiek erotikos, daug melodingumo ir tamsos.

Galbūt atkreipsite dėmesį, kad albumas vadinasi “Werewolf”, bet jame daugiau dėmesio turbūt skiriama visgi vampyrų tematikai. Kodėl taip yra – nežinau, negi tai svarbu? Paklausykite, patys – tada ir suprasite…

Žinau, kad romantikos mėgėjams šis albumas paliks įspūdį. Esu praklausęs tikrai nemažai albumų, bet šis man iš kitų išsiskyrė savo vaizdingumu, pataikymu būtent ten, kur reikia, norint pasiekti efektą. Rekomenduojam klausytis naktį, prie žvakių.Vilkolakiai, vampyrai, apleistos pilys – ko dar reikia romantikui? Gero ir tamsaus vakaro jums!

Albumo tracklist’as:

1. Royale Carpathia
2. Transylvanian Werewolf
3. Bratrstvo vlkodlaka
4. Vampire Woodoo
5. Julie umķrį kadou noc
6. Psycho
7. Tųinįcté znamenķ
8. Stigmata Vampire

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus