Straipsniai

UNDERGANG – Danijos deatho didvyriai

2017.03.20 18:27, Greta

Undergang_bandKas sakė, kad danai neturi gerų metalo grupių…? Aš. Puikiai suprantu, kad atsiras ne vienas, galintis „apšaudyti“ dėmesio vertomis grupėmis, bet jei jūsų „metaliniame racione“ Danijos metalistai – kasdienis desertas, būsiu gerokai nustebinta. Be kartkartėmis smagumo dėlei prisimenamų MERCYFUL FATE/KING DIAMOND klasikų manajame jų daugiau nerasta. Tiksliau, taip buvo iki šiol. Dar visai neseniai atradau palyginti jaunus, bet jau spėjusius garbingais pelėsiais ir kerpėm apaugti deatho prisiekėlius UNDERGANG, kurie, nors ir neištraukė danų iš metalo muzikos periferijos, tačiau, mano atveju, tapo savotiškais didvyriais, privertusiais į Danijos ekstremaliąją sceną pažvelgti atviriau ir giliau.

UNDERGANG susikūrė 2008-aisiais, iširus buvusiai trijulės metal/crust grupei REALM OF CHAOS. Pradinė idėja buvo, jog UNDERGANG sudarys penki nariai, tačiau numatytieji vokalistas ir gitaristas taip ir nepasirodė pirmojoje repeticijoje. Tais pačiais 2008-aisiais danų deatheriai surengė savo pirmąjį rūsinį pasirodymą Kopenhagoje drauge su kanadiečiais LIMB FROM LIMB (kurį, beje, patys ir susiorganizavo), taip pat pradėjo įrašinėti savo pirmąjį albumą „Indhentet Af Døden“, pasirodžiusį 2010-aisiais. Pradedantieji UNDERGANG daugiausia įkvėpimo sėmėsi iš tokių grupių kaip CARCASS, MASTER, SUFFOCATION, GRAVE, PROPHECY OF DOOM ir IMPETIGO. Po poros metų, 2012-aisiais, iš anglų įrašų kompanijos „Me Saco un Ojo Records“ perėję į ispanų „Xtreem Music“, ir toliau ištikimai puoselėdami puvėsines tradicijas, UNDERGANG išleido antrąjį studijinį albumą „Til Døden Os Skiller“. Mortenas, dirbęs su pastarojo albumo miksavimu, buvo išmestas iš darbo studijoje taip ir nepabaigęs, ką pradėjęs, o grupė neteko prieigos prie savo jau beveik užbaigtų įrašų. „Til døden os skiller“ teko įrašyti remiantis vien rough miksu.

Įdomu, jog trečiąjį savo albumą – „Døden Læger Alle Sår“ – UNDERGANG įrašė Kalifornijoje, „Earhammer“ studijoje, vos spėję nulipti nuo scenos po tris savaites trukusio Amerikos turo drauge su Sietlo grupėmis TREPANATION ir ASTRAES PESTIS. Vienas didžiausių grupės pasididžiavimų, ko gero, yra legendinio AUTOPSY gitaristo Erico Cutlerio solo, girdimas paskutiniojoje „Døden Læger Alle Sår“ dainoje „Det gør kun ondt til du dør“ (tai, beje, vienintelis gitaros solo UNDERGANG istorijoje apskritai!). Su AUTOPSY grupė palaikė ryšius dar nuo 2012-ųjų, kuomet kartu su FUNEBRARUM ir UNEARTHLY TRANCE sudarė apšildančiąją Amerikos deatho klasikų komandą.

Pirmieji trys UNDERGANG albumai sudaro trilogiją geriausiu, koks tik begali būti, pavadinimu – „Døden“.

UNDERGANG nemažai bendradarbiauja su kitomis metalo grupėmis: 2012-aisiais jie įrašė splitą su amerikiečių deatheriais FUNEBRARUM, pavadinimu „The Dead of Winter“, 2015-aisiais – su gan jaunomis suomių grupėmis CORPSESSED (death) ir SOLOTHUS (death/doom) – „Kuolema parantaa kaikki haavat“. Kovą UNDERGANG Bandcamp puslapyje pasirodė ir dvejų dainų splitas su japonais ANATOMIA. Įrašas buvo padarytas dar 2011-ųjų vasarį, abiejų grupių dainos yra pastangų įrašyti savo iki tol ilgiausią dainą rezultatas. UNDERGANG su savąja „Graven som fængsel“ išspaudė beveik 9 minutes :). Šių metų sausio pabaigoje taip pat pasirodė ir naujas trijų dainų UNDERGANG demo įrašas „Døden var kun en begyndelse…“ – kasetinės šią vasarą pasirodysiančio ketvirtojo albumo užuominos. Įdomu, kaip po trigubos mirties atrodys daniškas anapilis.

Iš daugelio death metalo grupių UNDERGANG, žinoma, išsiskiria tuo, jog visi jų dainų pavadinimai ir tekstai yra parašyti gimtąja kalba, – tikrai neįprastas reiškinys šiame žanre. Pasak grupės vokalisto Torturdød, dainuoti daniškai nebuvo sąmoningas ir gerai apsvarstytas sprendimas, vaikinai pradžioje paprasčiausiai nesitikėjo, jog UNDERGANG kada nors išsikapstys iš vietinių rūsių, tad nenuostabu, kad ir lavonų irimus ir virimus ėmė apdainuoti gomuriui ir širdžiai artima kalba. Grupės muzikai, ypač dainų tekstų tematikos atžvilgiu, daug įtakos turi 70-ųjų – 80-ųjų siaubo filmai, pirmuosiuose dviejuose albumuose gausu filmų takelių intarpų (dažniausiai irgi daniškų), o tai tikrai nėra svetima death metalo žanrui, ypač brutaliajai jo pusei.

a3445070334_16a1792996824_10a2639534218_10

 

 

 

 

 

 

Akį patraukiančios albumų viršelių grafikos autorius yra grupės vokalistas Torturdød. Kaip gabus savamokslis menininkas jis prisidėjo ne tik prie UNDERGANG ir kitų savo muzikinių projektų (WORMRIDDEN, PHRENELITH, REEFER, HYPERDONTIA) albumų apipavidalinimo, jo darbus taip pat buvo pradėję užsisakinėti grupės iš viso pasaulio, tačiau dėl įtempto tvarkaraščio Torturdød nusprendė apsiriboti savo grupių reikmėmis.

Pabaigai pridedu įvairiuose interviu su UNDERGANG nariais rastus senesnius ir dar visai šviežius daniško pogrindžio kultivuotojus. Perklausius po kelias dainas Youtube, metalinės danų negalios stereotipas, atrodo, bus galutinai sulaužytas (ar bent gerai aplamdytas):

CORPUS MORTALE (death), DEUS OTIOSUS (death/thrash), DETEST (death), CORPSE VOMIT (filthy old school death), EXHAUST (death), INFERNAL DEATH (death), FALLEN ANGEL (death/grind), STRYCHNOS (death/heavy/black), MOLD (death), DEIQUISITOR (death), PUSTULATION (black/deaht), LIGFÆRD (black), WÜRM’S TONGUE (black/thrash), REVERIE (black/death), DEMON HEAD (doom/hard rock), ALUCARDA (doom/punk).

Beje, tarp daugelio kitų interviu, radau ir mūsiškio Mindaugo „Plix“ Lapinsko :): http://www.voicesfromthedarkside.de/Interviews/UNDERGANG–7126.html

Paruoškit ausis ir sprandus:

https://undergang.bandcamp.com/album/split-w-anatomia

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
odium
2017.03.27 14:15

Vienintelė danų grupė, kurią bent kažkiek reguliarai prasukdavau, tai buvo Withering Surface. O šiaip, laiks nuo laiko išmeta kas nors kokį gerą albumą, pvz, Rex Satanachia prieš penketą metų. Paskutiniu metu kabinu Serpents Lair, į juos daug vilčių dedu.

Atrophy1
2017.03.27 01:17

Metallica

XIII
2017.03.22 16:40

LIGFÆRD

irreligious666
2017.03.22 16:06

Exmortem dar verta paminėti. Iš black’o – Denial of God

vyskupas666
2017.03.22 15:49

Bbž kokia ta danų scena dabar ale anksčiau buvo ir tie Illdisposed ir Konkhra labai neblogi, Panzerchrist… 90-95 nemažai danų deatho šmėžavo lietuviškuose ir ne tik zinuose. Detest dar krūtai varė. Anksčiau buvo toks danų leiblas Progress Red labels, kuris lyg pakietė pavadinimą po to, tai daug danų deatho leido. Va su blacku pas danus tai buvo ne kas…
Mergička matomai jauna, tai iš kur jai žinot…

pragäras
2017.03.22 10:14

O tai kaip taip praleisti nuo 1991 grojančius Illdisposed?

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus