Albumai

TORTORUM „Katabasis“ – tikroji tamsa

2015.03.07 07:26, odium

Tortorum-Katabasis-album-coverNemažai daliai black metalo fanų (o gal kaip tik atvirkščiai – ne itin besidomintiems šiuo žanru) Norvegija yra kokybiško ir unikalaus juodmetalio garantas. Mėgstantys pasiknisti giliau žino, jog net ir šioje antrosios bangos pradininkų žemėje jau priviso šabloniškų one-man projektų, kuriuos kartą išgirdus daugiau nebesinori prisiminti… Bet TORTORUM yra visiškai kitoks, savotiškai nekasdieniškas atvejis.

Nors ši ketveriukė savo namais laiko Bergeno miestą, tačiau TORTORUM įkūrėjas – lenkų gitaristas Skyggen, o labiausiai matomas grupės žmogus (vokalistas) bei tekstų autorius – britas Barghest (SPEARHEAD). Kitaip tariant – tikras internacionalas. Ir nors kolektyvo nariai neneigia, jog, kaip ir daugeliui šio žanro grupių, įtaką darė DARKTHRONE, MAYHEM, BURZUM ir kitos skandinavų formacijos, negaliu pasakyti, jog TORTORUM kūryba pasižymi kažkokiu išskirtiniu ar tipišku norvegiškumu. Atvirkščiai – naujausiame grupės diske „Katabasis“ galima surasti geriausių šiandieninio stiliaus standartų bruožų.

Devyni antrojo kolektyvo albumo kūriniai daugiausia pasižymi greitu ritmu, intensyviomis gitarų partijomis. Nerasite čia jokios melancholijos ar depresyvumo užuominų. „Katabasis“ skambesys – nuožmus, piktas, agresyvus. Neįgudusiai ausiai gali pasirodyti, kad vietomis viskas skamba pernelyg chaotiškai, tačiau realybė visiškai priešinga – kūriniai yra gerai apgalvoti bei sudėlioti, įvairūs ir intriguojantys. Albumas pasižymi paslaptingumu, vietomis – atmosferiškumu, tačiau dominuoja energija ir dinamiškumas, veržlumas. Išskirtinės koncentracijos klausantis tikrai neprireiks – tamsa bei greitis suklijuoti taip, kad klausytojui suteiktų nesibaigiančią intrigą.

Nieko keisto, kad TORTORUM muzikos pagrindas – nepriekaištingi gitarų rifai. Pusiau disonansiniai sąskambiai, nedraugiškas dviejų šešiastygių flirtas, vedantis klausytoją link tamsiųjų požemių. Jei kažkas sugebėtų įžvelgti kokių nors melodingumo apraiškų, tai tik todėl, kad viena iš gitarų nuolatos groja gan intensyvią bei vietoje nestovinčią partiją, suteikiančią dainoms pastovaus judėjimo įspūdį.

Dėmesio vertas ir vokalas, kuriame, kas jau tapo gero skonio ženklu, nevengiama panaudoti ir švaraus balso motyvų. Tai suteikia albumui savotišką epiškumo atspalvį (kaip kad paskutinėje dainoje „Beyond the Earth and Air and Sun”), nors apskritai diskas sukuria tamsų foną, be jokių pašalinių ir nereikalingų spalvų.

Nors Skyggen pažymi, jog šis albumas nėra koncepcinis tvarinys, tačiau apskritai diskas skamba kaip vientisa ir nepertraukiama kelionė, o ne devynių atskirų partijų rinkinys. Mane asmeniškai „Katabasis“ žavi bendru skambesiu ir muzikos sukuriama nuotaika. Nuo pirmųjų sekundžių paskleidžiami neigiamų emocijų klodai nepaleidžia iki pat disko pabaigos.  Albumas įtraukia ir stipriai laiko klausytoją savo gniaužtuose. Įtaigu.

Man nesinorėtų vartoti žodžio tikras, bet TORTORUM grojamas black metalas yra būtent toks, kokį būtų galima pavadinti pavyzdiniu. Nors debiutinis grupės diskas „Extinctionist“ taip pat buvo neprastas, su „Katabasis“ kolektyvas atskleidė labiau subrendusį veidą ir savąjį kelią. Neabejotinai vienas stipriausių 2014-ųjų albumų savo stilistikoje ir eilinis perliukas į „World Terror Committee” taupyklę.

Vertinimas: 9/10

TORTORUM „Katabasis“

© „World Terror Committee“, 2014

1. Descensus

2. The Great Appetence

3. In Nameless Nonbeing

4. Severance and Perseverance

5. As the Light Falls to Slaughter

6. Into the Sixth Coil

7. Open Wide the Gates of Chaos

8. Attributions to the Dead

9. Beyond the Earth and Air and Sun

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus