Straipsniai

STONE WINGS: „Buvome per daug tingūs, nes galėjome pasiekti tikrai daugiau“

2013.02.14 00:00, odium

Esu iš tų asmenų, kurie domisi muzikinėmis naujienomis ir daro tą gana smarkiai. Tačiau kuo greičiau teka laikas, tuo labiau apraizgo toks senatvinis marazmas, jog geriausi albumai dažniausiai ateina (o tiksliau – sugrįžta) iš praeities. Prieš nepilną disietką metų išgirdus debiutinį australų STONE WINGS diską „Bird of Stone Wings“ tapo aišku – neabejotinai vienas geriausių melodingo death/doom metalo albumų. Visų laikų. Ir nors yra bendrų taškų, čia jums ne kokie nors cukriukai SWALLOW THE SUN…

Per tą dešimtmetį nuomonė apie grupės diską nepakito. Visai netikėtai pernai metais „Bird of Stone Wings“ buvo perleistas vinilo pavidalu. Aik tu sau, taigi čia vos ne atgimimas! Kelnės pilnos, šviesi ateitis ir… Aik tu… Pokalbis su grupės lyderiu Stuart Prickett – apie praeitį, dabartį ir ateitį.

STONE WINGS: „Buvome per daug tingūs, nes galėjome pasiekti tikrai daugiau“Kaip čia taip atsitiko, jog vos prieš gerą mėnesį, kai pirmą kartą sukontaktavome, kalbėjome apie būsimą naują STONE WINGS albumą, o jau po kelių savaičių pranešei „džiugią“ žinią, jog nusprendėt nutraukti veiklą? Kokios pagrindinės priežastys nulėmė tokį pasirinkimą?

Mes jau pakankamai ilgą laiką planavome galiausiai užbaigti antrąjį mūsų diską, nes dainos jam buvo paruoštos gan seniai. Galop aš asmeniškai tikrai pavargau nuo viso to tempimo bei nieko nedarymo, tad vieną vakarą tiesiog pasikalbėjau pats su savimi ir priėmiau tokį sprendimą. Man atrodo, kad tas albumas nebūtų toks tikras, nes esminė STONE WINGS sudėtis bei širdis jau seniai pasikeitė, yra ne be ta. Be to, laiko tarpas tarp albumų būtų buvęs tiesiog per ilgas. Įvertinus tai, išsiskirstymas buvo natūralus pasirinkimas.

Turbūt nesumeluosiu tave pavadindamas Australijos doom metalo scenos veteranu, nes joje sukiesi dar nuo 1994 metų. Pradžioje grupė vadinosi ELYSIUM. Ar galima įžvelgti kažkokių skirtumų tarp ELYSIUM ir STONE WINGS? Ar tai buvo ta pati grupė (bet kam tada skirtingi pavadinimai)? Jei šito kas nors paklaustų manęs, tai aš tarp šių projektų įžiūriu pakankamai nemažai muzikinių skirtumų…

Vienintelis skirtumas tarp ELYSIUM ir STONE WINGS yra tai, kad jose grojo skirtingi būgnininkai. Pavadinimą nusprendėme keisti, nes tuo metu scenoje buvo ne viena ELYSIUM grupė, tad nesinorėjo būti dar vienais iš tų. Muzikinėje plotmėje jokių skirtumų nebuvo, ėjome ta pačia kryptimi. Didžioji dalis STONE WINGS dainų buvo sukurta dar ELYSIUM laikotarpiu.

Gal gali plačiau papasakoti apie pačią Australijos doom metalo sceną? Kokios buvo aplinkybės ir sąlygos grupės susikūrimui tuo metu? Apskritai kokia yra paslaptis, kad šis kontinentas turi tokią stiprią šio žanro sceną? Ar šiandien situacija yra kažkiek pasikeitusi?

Kai mes pradėjome groti, doom scenos, kaipo tokios, turbūt nebuvo. Tuo laiku jau reiškėsi MOURNFUL CONGREGATION, kelis metus sukosi CRUCIFORM, taip pat DISEMBOWELMENT buvo pristatę savo debiutą, tačiau žmonių tokia muzika nedomino, ir ši situacija nelabai keitėsi per ateinančius 15 metų.

Dabar viskas yra kiek pasikeitę – doom metalas čia kiek populiaresnis. Bet kol STONE WINGS dar koncertavo, dėmesio buvo gerokai mažiau. Šiuo metu turime kelias tikrai stiprias doom metalo grupes, tačiau dažniausiai tai, ką žmonės vadina doomu, yra ne kas kita, kaip sludge ar stoner. Nesu didelis šių stilių gerbėjas, bet kaip ir minėjau, yra keletas tikrai neblogų kolektyvų. Pagrindinė šių grupių geros kokybės paslaptis (kaip ir bet kokio kito stiliaus geros grupės) yra ta, kad visos jos tai daro ne dėl kažkokių pašalinių priežasčių, bet dėl savęs, iš meilės šiai muzikai. Iš tokios kūrybos čia Australijoje yra neįmanoma pragyventi, nes mūsų scena yra labai nedidelė, be to geografiniu atžvilgiu esame visiškai atskirtame pasaulio kampe, tad kokiai nors grupei nukeliauti į kitą šalį kainuoja nežmoniškus pinigus.

STONE WINGS: „Buvome per daug tingūs, nes galėjome pasiekti tikrai daugiau“Debiutinis ir kol kas vienintelis grupės albumas yra „Bird of Stone Wings“. Asmeniškai man – tai melodingo death/doom metalo šedevras, kuris nėra perdėm saldus, pakankamai atmosferiškas, bet kartu brutalus ir sunkus. Kaip tau pačiam atrodo šis albumas iš šios dienos perspektyvos? Aš tai sakyčiau, kad jis negavo reikalingo įvertinimo ir sėkmės… Ar gali būti, jog tą nulėmė grupės neaktyvumas po disko išleidimo?

Aš iki šiol esu be galo patenkintas šiuo leidiniu. Esu tikras, jog tai yra vienas iš geriausių doom metalo albumų, kada nors atkeliavusių iš Australijos. Gali būti, jog pats faktas, kad esame iš Australijos, nesuteikė mums jokių privilegijų. Be to, kadangi neturėjome pasirašę kontrakto su jokia leidybine kompanija, rūpintis promocija patiems tais laikais buvo tikrai gana sudėtinga. Be abejo, tai, kad vėliau per tuos metus išleidome vos vieną naują dainą, tikrai nepridėjo mums populiarumo, deja. Tačiau kaip ir minėjau, nėra reikalo dėl visko nusiminti, nes darėme tai dėl to, kad ypatingai mylime šią muziką.

Beje, atrodo kad pernai „Contagion Releasing“ šį diską perleido praėjus beveik dešimt metų po jo pirminio pasirodymo. Kam kilo tokia mintis? Būtų galima netgi daryti prielaidą, jog švietėsi kažkoks STONE WINGS atgimimas.

„Contagion“ susisiekė su mumis ir pasakė, kad juos domina mūsų albumo perleidimas vinilinės plokštelės formatu. Kadangi patys esame dideli plastmasės gerbėjai, tokios progos negalėjome praleisti. Savo ruožtu „Contagion“ tikrai nepasišiukšlino ir pristatė aukščiausios klasės produktą. Be abejo, šis įvykis buvo viena iš priežasčių, dėl ko mes bandėme išgimdyti antrąjį albumą. Deja, susimovėme, haha. Bet kokiu atveju, debiutinio albumo perleidimu esu labai patenkintas.

Tiek grupės, tiek ir albumo pavadinime, tiek ir tekstuose dažnai sutinkamas „akmeninių sparnų“ simbolis. Kiek svarbus jis yra jūsų kūryboje? Kokios idėjos bei mintys po juo slepiasi?

Jei po teisybei, jis mums praktiškai nereikšmingas. Tuo metu, kai bandėme galvoti ir ieškoti grupei naujo pavadinimo, mes jau buvome sukūrę dainą „Bird of Stone Wings“, tad jį panaudojome, nes mums jis atrodė kaip pats geriausias pasirinkimas. Po tuo nėra kažkokios paslėptos reikšmės, tai buvo tam tikra ištrauka iš Jamie (vokalisto) sukurto teksto. Jautėme, kad STONE WINGS pavadinimas atspindėjo liūdesį ir tai atrodė kaip tinkama metafora.

STONE WINGS: „Buvome per daug tingūs, nes galėjome pasiekti tikrai daugiau“2003 metais grupė išleido promo medžiagos, kuri susidėjo iš tų pačių dainų, kurios buvo ir debiutiniame albume. Koks buvo šio leidinio tikslas? Ar tikėjotės pagaliau surasti rimtus leidėjus? Ir kodėl į jį įtraukėte jau žinomas grupės dainas (nors esu tikras, kad jos buvo perrašytos, ar bent jau pakeistas jų skambesys, ar ne)?

Pagrindinė šio promo leidinio atsiradimo priežastis buvo ta, kad mes buvome pakviesti groti į vieną didelį festivalį ir tiksliai žinojome, jog iki mūsų pasirodymo debiutinis albumas dar nebus išleistas (iš tikrųjų jis pasirodė tik po kelių mėnesių). Norėjosi turėti bent kažkokį įrašą. Jame taip pat įtraukėme keletą mūsų senų dainų, kurios nepateko į CD – pagalvojome, jog kas nors galbūt norės jas vis tiek turėti savo fonotekoje. Tad tai nebuvo įrašas, skirtas leidybinės kompanijos paieškoms. Leidinyje taip pat sudėjome ir pirmines debiutinio albumo dainų versijas.

Paskutinis oficialus grupės leidinys buvo pristatytas prieš daugiau nei penkis metus – tai buvo splitas su MOURNFUL CONGREGATION. Bet reikia suprasti, jog realiai grupė turėjo naujos medžiagos, naujų dainų, kurios vieną dieną turėjo būti įtrauktos į naują diską. Nors dabar tai jau užverstas istorijos puslapis, tačiau kaip ši medžiaga skyrėsi nuo jūsų debiutinio albumo dainų?

Taip, tame splite esantis kūrinys „Ascent of Flames“ yra paskutinė mūsų įrašyta daina. Galimai antro albumo būsimos dainos buvo įrašytos tame tarpe tarp mūsų leidinių – tarp debiutinio disko ir minėto splito. Jos nedaug kuo skyrėsi nuo pirmųjų dainų, galbūt buvo labiau epiškos. Visas jas esame groję koncertuose. Tiesa, kai kurie iš šių kūrinių ateityje bus perdaryti ir pasirodys kaip THE SLOW DEATH dainos.

Ar STONE WINGS buvo koncertuojanti grupė? Kiek gyvų pasirodymų iš viso turėjote? Ar turite šioje veikloje kažką išskirtinio, kuo didžiuojatės?

Taip, STONE WINGS buvo koncertinė grupė. Sugrojome tikrai nemažai pasirodymų tiek kaip STONE WINGS, tiek ir kaip ELYSIUM. Tiesa, visi koncertai apsiribojo Australijos teritorija. Kaip ir minėjau, tuo laiku mažai kam buvo įdomi doom muzika. Mes, CHALICE bei LUCANTHIA buvome turbūt vieninteliai kolektyvai, kurie turėjo daugiau mažiau reguliarių pasirodymų. Bet ir šiaip daugiausiai tai buvo mažo kalibro koncertėliai. Grojome keliuose dideliuose festivaliuose, o turbūt įsimintiniausia proga atsirado 2000-aisiais, kuomet turėjome galimybę apšildyti CATHEDRAL. Visa kita buvo daugiausiai jokios nostalgijos nekeliantys pasirodymai. Kam įdomu, keletas mūsų live yra įkelta į Youtube.

Šiuo metu didžioji dalis grupės narių smarkiai užsiėmę kitais projektais ir grupėmis, kaip kad MOURNFUL CONGREGATION, INNSMOUTH, MURKRAT, THE SLOW DEATH, ir kitos. Ar tai buvo viena iš priežasčių nutraukti STONE WINGS veiklą? Atrodo, kad daugeliui jūsų dirbti su kitais vardais šiuo metu yra prioritetas… (beje, naujas THE SLOW DEATH diskas „II“ man labai patiko – vienas iš atradimų pastaruoju metu)

Anksčiau mes nebuvome tokie užsiėmę. Beau ir Neil grojo su GRENADE, o aš dalyvavau BLUDGEONER veikloje. Bet tai nebuvo priežastis stabdyti STONE WINGS. Jau anksčiau sakiau, kad tinginystė ir nusivylimas čia suvaidino kur kas didesnę rolę. Šiuo metu – taip, aš labai įsitraukęs tiek į THE SLOW DEATH, tiek ir į MOURNFUL CONGREGATION veiklą. Beau, Neil ir Todd visą dėmesį skiria INNSMOUTH. Tiesą sakant, aš mieliau visą šią energiją skiriu šioms grupėms, o ne STONE WINGS, ir esu tikras kad kiti galvoja tą patį. Bet kokiu atveju mes ir toliau esame geri draugai, kas man yra labai svarbu. Kartu sukūrėme nuostabų albumą ir su grupe praleidome ne vienus puikius metus. Tiesiog atėjo laikas susikoncentruoti prie kitų dalykų ir kiekvienam malonesnės muzikos. Ir ačiū už gerus žodžius THE SLOW DEATH adresu, aš labai didžiuojuosi šiuo projektu.

STONE WINGS: „Buvome per daug tingūs, nes galėjome pasiekti tikrai daugiau“Pastaruosius kelis metus gan intensyviai turavai kartu su MOURNFUL CONGREGATION. Gali būti, jog 2009 metais kartu su jais lankeisi ir Lietuvoje, „Milestones of Misery 2009“ turo metu, ar ne? Ką apskritai tau suteikia tokios gastrolės? Ar neatsibosta tiek laiko gyventi ant ratų bei vakarėliuose?

Prie grupės aš prisijungiau tik 2011 metais, tad deja tavo minėtame Europiniame, bei Japonijos turuose nedalyvavau. Tačiau pastaruoju metu turėjome dvejas nemažas gastroles po Jungtines Valstijas, o balandį sugrįšime į Europą. Asmeniškai man labai patinka šios kelionės! MOURNFUL CONGREGATION visuomet buvo viena mano mėgstamiausių grupių ir su jais esami geri draugai jau ganą ilgą laiką, ypač su Damon bei Adrian, kuriuos pažįstu pastaruosius 15 metų. Taigi kai jie tik manęs paprašė jiems padėti, negalėjau atsisakyti tokios galimybės, net jei apsilankyti grupės repeticijoje man prireikia dviejų valandų skrydžio, haha (aš esu iš Sidnėjaus, o jie gyvena Adelaidėje, kuriuos skiria 1500 kilometrų).

Turai, kuriuose mes dalyvavome, buvo puikūs. Jų metu sutikau labai daug nuostabių žmonių, atradau puikių grupių (visi turėtų užmesti akį į ALDEBARAN, ANHEDONIST arba VELNIAS). Neabejotinai, tai vieni geriausiai praleistų metų mano gyvenime. Tiesa, ilgiausios gastrolės tetruko tris savaites, be to kiekvienas iš mūsų turime įsipareigojimų savo darbams. Bet apskritai turus aš labai mėgstu ir su nekantrumu laukiu kelionės į Europą.

Kokie yra tavo paties artimiausi planai? Kur žadi skirti didžiausią jėgų ir įkvėpimo antplūdį? Po STONE WINGS veiklos nutraukimo, kurie projektai tau tampa svarbiausi?

Turiu keletą minčių bei besitęsiančių projektų, kaip kad artėjantis turas su MOURNFUL CONGREGATION, ar naujo albumo įrašai su THE SLOW DEATH. Beje, su pastaraisiais ruošiame ir split įrašą su meksikiečiais MAJESTIC DOWNFALL, tikimės šiais metais jį išleisti. Be to, kartu su Pim iš OFFICIUM TRISTE, Adrian iš MOURNFUL CONGREGATION bei Joe iš PALLBEARER dirbame prie naujo doom projekto, kuris vadinsis DARK EPOCH. Norėtume, kad šiojo vaisius taip pat spėtume pristatyti šiais metais. Iš tikrųjų 2013-ieji nusimato labai intensyvūs ir muzikaliai energingi.

Ar sprendimas nutraukti STONE WINGS veiklą buvo sunkus ir liūdnas? Man asmeniškai tai palieka šiek tiek nemalonų skonį, nes „Bird of Stone Wings“ laikiau kone tobulu doom metalo albumu ir tikėjausi sulaukti tęsinio. Bet spėju, kad buvote patys pavargę nuo nieko neveikimo ir nežinios, ir tas sprendimas buvo kaip šioks toks palengvėjimas, ar ne?

Taip, man asmeniškai tai buvo gerokas palengvėjimas, nes ta nežinia, nusivylimas ir nuovargis tikrai slėgė. Pirmą kartą 2007-ais metais, kuomet susiklostė panaši situacija, buvo dar sunkiau, tačiau praėjus tiek laiko, kažkiek išsilaižius žaizdas, šį kartą viskas buvo atlikta su mažesniu atodūsiu. Suprantu, jog šis sprendimas kai kuriems žmonėms atnešė nemažai nusivylimo, dėl ko tenka tik apgailestauti, bet esu tikras, jog toks posūkis yra kur kas geriau, nei išleisti albumą, kuris neteikia pakankamo džiaugsmo mums patiems. Tarp mūsų kalbant, STONE WINGS man jau nebekėlė jokių sentimentų, širdis buvo kažkur kitur, ir manau kad kiti grupės nariai jautė tą patį.

Kaip trumpai galėtum apibendrinti visą STONE WINGS veiklą? Kokie pasiekimai labiausiai glosto dūšią? Kaip asmeniškai ši patirtis tave praturtino ir ką suteikė grupės narių santykiams?

Kartu praleidome ne vienus nuostabius metus, sukūrėme puikios muzikos bei apturėjome neapsakomos patirties. Bet buvome per daug tingūs, nes galėjome pasiekti tikrai daugiau. Tačiau toks jau tas gyvenimas ir negaliu sakyti, kad dėl kažko gailėčiausi. Kartu mes užaugome tiek kaip asmenybės, tiek kaip ir grupė. Buvome dar jauni, kai pradėjome groti kartu. Kiekvienas formavomės kaip žmogus ir nepaisant to, kad laikui bėgant pasimatė tam tikri mūsų charakterių skirtumai, vis vien išlikome geri draugai ir turime nuostabių prisiminimų.

Pats didžiausias pasiekimas su grupe, be abejo, yra mūsų albumo įrašymas bei išleidimas. Aš ypač didžiuojuosi, jog pernai jis pasirodė vinilinės plokštelės pavidalu. Malonu, jog po tokio ilgo laiko į grupę kažkas atkreipė dėmesį. Po tiek metų neveiklos tai yra savotiškas grupės įprasminimas.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Rimšiakas
2013.03.05 00:04

Nu tikrai neblogą grupę užrodė. Thanks.

vaplis
2013.02.18 16:43

“Tuo laiku jau reiškėsi MOURNFUL CONGREGATION, kelis metus sukosi CRUCIFORM, taip pat DISEMBOWELMENT buvo pristatę savo debiutą”

Pamiršo paminėti sektantus Paramaecium.

Įdomus interviu!

Metalistas
2013.02.18 08:21

Nepatingėjau paieškot youtubėj ir likau labai patenkintas.

LUXCIFERUS
2013.02.16 16:08

Patiko ir intervas, ir albumas.

brotheris
2013.02.15 22:10

Dėkui už intervą!

brotheris
2013.02.15 22:10

Kaktus mode:

kad STONE WINGS yra ELYSIUM tęsinys buvo akivaizdu tais laikais, nes vinilai, mėnulio pilnatis ir vaikščiojimas aukštyn kojom

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus