Straipsniai

Spacebrain - kai muzika įkvepia kūrybai

2007.06.19 00:00, Grizlas

Foto: autoriaus. Daugiau foto čia>>

Šis straipsnis turėjo būti prašytas iškart po „Inferno“ reportažo, bet tai nebuvo taip lengva ir viskas gerokai užsitęsė. Šįkart norėčiau kiek pažvelgti į vaizdinę metalo pusę. Juk be albumų recenzijų ir koncertų reportažų yra ir kitų dalykų, susijusių su metalo scena ar tiesiog visa šia subkultūra. Pradžioje reikėtų parašyti įžangą visai šiai rašliavai ir, atleiskite man, jei nebūsiu toks objektyvus ir ne viską pateiksiu taip aiškiai.

Spacebrain - kai muzika įkvepia kūrybaiKai dar sovietmečiu metalinė banga atsirito iki Lietuvos ir net lenkiški plakatai buvo deficitas (jau nekalbant apie išlankstomus iš „Metal Hammer“ ar panašiai), „chebra“ plakatus piešdavo patys. Juk norėjosi kažką pasikabinti ant sienos, ne tik perfotografuotas juodai baltas grupių nuotraukas. Kas tik turėjo kiek gabumų laikyti pieštuką rankoje, tikrai ne kartą nuo vinilų dėklų ar nuotraukų perpiešinėdavo Eddie (IRON MAIDEN), Vic Rattlehead (MEGADETH), Snagletooth (MOTÖRHEAD) ar panašius vaizdus. Tie monstrai, tapę grupių talismanais, žavėjo ir tebežavi ne vieną metalo gerbėją. Manau, kad tokį piešinį, koks puošia IRON MAIDEN albumo „Killers“ viršelį, drąsiai galima vadinti heavy metalo ikona. Tačiau, ar daugelis žino, kad Eddie sukūrė Derek Riggs? Juk dažniausiai žmonės, dirbantys su grupės vizualine puse, lieka nuošalyje. Vis tik įdomu sužinoti, kas ir kaip kuria scenos dekoracijas, albumų viršelius, iš kur semiasi idėjų savo darbams ir kaip juos pritaiko būtent vienai ar kitai grupei.

Šių metų „Inferno“ festivalio metu pasitaikė proga apsilankyti pas vieną tokį „netradicinį“ menininką, gyvenantį Osle – Renè M. Hamel, plačiau žinomą kaip Spacebrain. Apie jį jau buvau Spacebrain - kai muzika įkvepia kūrybaiminėjęs praeitų metų „Inferno“ reportaže. Tada ant „Rockefeller“ (pastato, kuriame vyksta festivalis) stogo buvo surengta jo darbų paroda. Spacebrain kuria scenos dekoracijas MAYHEM. Yra dirbęs su tokiomis grupėmis, kaip RED HARVEST, DIMMU BORGIR, SATYRICON.

Šį kartą buvo pasiūlyta apsilankyti Spacebrain dirbtuvėse, tad pamatyti, kaip gimsta biomechaniniai monstrai, tikrai buvo smalsu. Iš Oslo centro pasukus pramoninių rajonų link, netrukus atsiduriu ir ties pačiu tikslu. Šio menininko patalpos vien dirbtuve neapsiriboja: čia pat ir galerija, ir virtuvė, ir visa kita. Kiek apžiūrėjęs visus eksponatus, prisėdu šnektelėti su pačiu pragariškųjų šedevrų meistru. Iš kur gi jis semiasi idėjų ir įkvėpimo savo darbams? Spacebrain pasakoja, kad jam įtaką darė įvairūs komiksai bei siaubo filmai. Taip pat kurdamas eksponatus konkrečiai grupei visada klausosi ir jos muzikos. Tai neatsiejama jo kūrybos dalis. Užklausus apie eskizus, teigia niekuomet jų nepaišantis ir prisipažįsta net to nemokantis. Tiesiog ima kažką daryti ir kūriniai išsivysto darbo eigoje. O kūrybai puikiai pasitarnauja ir metalo laužas, kurio galima prisirinkti gatvėje. Tą rodo ir sustatytos dėžės, pilnos įvairiausių detalių. Spacebrain teigimu, čia jam medžiagos mažiausiai porai metų, nors pats menininkas šiuo metu linkęs išbandyti ir kitas medžiagas.

Patys darbai turi panašumo su H.R. Gigerio pasauliu, bet, jei pastarajam daugiau būdinga estetika, čia ją sudrumsčia terminatoriški bei transformerių motyvai (na, čia grynai mano nuomone). Renè viską išreiškia savitai. Jo darbuose iš pažiūros paprasčiausios detalės atranda savo vietą ir lanksčiai pritaikomos. Spacebrain - kai muzika įkvepia kūrybaiTai dušo šlanga, tai žirklių dalys, žodžiu, fantazijos žaismui ribų nėra. Akis užkliūva už pažįstamo motyvo, kuris puošia RED HARVEST „Newrage World Music“ albumo viršelį, toliau išstatytos MAYHEM scenos dekoracijų dalys. Štai ir peilis (ar greičiau visas agregatas), kuriuo scenoje kiaulių galvas badydavo Maniac. Po pernai vykusio šios grupės koncerto Osle Spacebrain sulaukė komplimentų iš vokiško „Metal Hammer“ šefo, teigusio, kad tokio „blasfemiško“ vaizdo scenoje jam dar nebuvo tekę regėti.

Galbūt panašių menininkų yra ir daugiau. Vieni geriau žinomi, kiti – mažiau. Vis dėlto svarbiausia, kad žmonės kuria ir yra užsidegę išreikšti savo kūrybą būtent šia linkme. Juk peno reikia ne tik ausims, bet ir akims. Tad norėčiau paskatinti skaitytojus – jei žinote panašių kūrėjų ar kuriate patys, parašykite. Tikrai ne vienam bus įdomu paskaityti.

Daugiau apie Spacebrain žiūrėkite čia:
www.spacebrain.no
www.myspace.com/spacebrainartfromhell

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Karvabernis
2007.06.30 23:21

Idomi ta jo galerija.

13_666
2007.06.24 08:01

jo, tkr fajnas straipsniukas

Seniukas
2007.06.20 15:04

Geras straipsniukas. Nors ir trumpas, bet “uzkabino”. Aciu Grizlui!

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus