Albumai

MOONSPELL „Extinct“ – senatvinio marazmo požymiai?

2015.06.08 07:22, odium

moonspell-extinctPristatinėti ar tuščiažodžiauti apie visų laikų žymiausią ir (greičiausiai) sėkmingiausią Portugalijos metalinės scenos grupę MOONSPELL nėra absoliučiai jokio reikalo. Pavasario pradžioje austrų leidybos kompanija „Napalm Records“ pristatė naują kolektyvo diską „Extinct“. Tad kišam CD į grotuvą, spaudžiam play ir žiūrim ką turim.

O žiūrėti čia nelabai yra į ką. Užtenka užmesti akį į viršelyje iš papo išnyrantį kiaulės šnipą ir daugiau fasadinės disko pusės atsiversti nebesinori. Gaila, tačiau ir leidinio muzikinis turinys nėra smarkiai geresnis. Net neabejoju, jog daugeliui ši grupė labiausiai asocijuojasi su tokiais albumais, kaip „Wolfheart“, „Irreligious“ ar „Sin / Pecado“, ir didžioji dalis 21-ajame amžiuje išleistų portugalų leidinių bet kuriuo atveju taip ir nepasiekė savo pirmtakų sėkmės. Tuo tarpu naujas albumas, mano požiūriu, yra ne kas kita, kaip grupės pabaigos pradžia. Ar tik ne patiems MOONSPELL ir taikomas disko pavadinimas?

Gotikinio metalo MOONSPELL etalonas naujoje kūryboje kažkur ima ir pradingsta. Susidaro įspūdis, jog grupė, norėdama išlaikyti originalumą bei įnešti naujovių, bando kažkiek eksperimentuoti – „Extinct“ pasižymi gausesnėmis klavišinių, simfoninėmis partijomis, nemažai ir rytietiškų melodijų įtakos, kas yra ypač blogai. Be to, ieškodama kitoniškumo grupė apskritai susifeilino – kūriniuose kaip niekada daug panašumų su kitų autorių muzika bei idėjomis. Na, pavyzdžiui, pirmojo kūrinio „Breathe (until we are no more)” vokalai smarkiai primena THEATRES DES VAMPIRES partijų motyvus; „Medusalem“ instrumentinis skambesys ryškiai paveiktas THE SISTERS OF MERCY, o toks „The Last of us“ apskritai turi nemažai pop modernumo. Kitaip tariant, portugalams pritrūksta jų pačių, t. y. tikrojo MOONSPELL skambesio ir veido.

Iš kitos pusės Fernando Ribeiro vis dar įrodo, kad yra labai geras kompozitorius. Net ir iki šiol neigiamame kontekste paminėti kūriniai sugeba nuskambėti gražiai. Dainos turi tą sėkmės formulę – nenuobodi pagrindinė linija, melodinga muzika ir gerai įsimenantys bei grooviniai priedainiai. Gali susidaryti vaizdas, jog „Extinct“ – tai lyg tarpinis variantas tarp klasinių grupės albumų „Irreligious“ bei „Sin / Pecado“, kur dominuoja gitaros, bet ne ką mažesnę svarbą turi ir elektroninės partijos. Ir vis tik naujasis diskas bando aprėpti daugiau negu pavyksta užsėsti vienu užpakaliu. Švelniai tariant, atrodo, kad MOONSPELL tapo tiesiog gothic grupe, „metalą“ paliekanti kažkur tolimesniame stalčiuje ir nerianti HIM ar THE 69 EYES pramintu keliu.

Galiu tik pasidžiaugti, jog albume vis tik yra vietos tokioms dainoms, kaip „Funeral Bloom“, kurios neleidžia pamiršti, kas yra MOONSPELL. Tačiau tokių kūrinių – mažuma. Pasikartosiu, grupė užsimojo per daug ir per plačiai. Perdėtas efektų naudojimas, orkestrinės partijos (kurios sunkiojoje muzikoje tiesiog varo vėžį), „atsivertimas“ į Rytus bei muzikinio branduolio neturėjimas yra didžiausi šio albumo minusai, pjaunantys visą čia esamą gėrį pusiau. Nepaisant to, kad „Extinct“ perklausa gali pasimėgauti, bet man atrodo, kad grupė jau priėjo savo liepto galą. Jei būtų leista nuspręsti, portugalų veiklai sakyčiau „stop“ ir suteikčiau galimybę išeiti sąlyginai aukštai iškelta galva. Kita vertus, ar ne panašiai kalbėta ir po „Sin / Pecado“ pasirodymo? Garantuoju, jei grupė susiimtų ir tikrai nuspręstų, ko jie nori, rezultatas būtų žymiai geresnis.

Vertinimas: 7/10

MOONSPELL „Extinct“

© „Napalm Records“, 2015

1. Breathe (until we are no more)

2. Extinct

3. Medusalem

4. Domina

5. The Last of us

6. Malignia

7. Funeral Bloom

8. A Dying Breed

9. The Future is Dark

10. La Baphomette

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
XIII
2016.01.06 17:32

7/10 pir daug

Kaciukas
2015.06.08 08:33

Man tai daug asociaciju kilo su Paradise Lost – Tragic Idol. Lyg ir jokio geresnio turinio nera tam albume, bet ausys meslo neblokuoja, nes pateikta taip, kad klausosi tvarkingai. Pasirodo masteringaa, mixinima jiem daro tas pats zmogus

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus