Reportažai

„Kilkim žaibu XVI“ – festivalis, kuriame praeitis ir dabartis nesipjauna

2015.07.09 16:40, Gedas (Seniukas)

Vytenio Jurevičiaus nuotraukos. Daugiau nuotraukų: čia >>

Prologas

Praeitais metais dėl objektyvių priežasčių nesudalyvavęs „Kilkim žaibu“, šiemet šio festivalio nė už ką nenorėjau praleisti. Papildomos intrigos pridėjo organizatorių pasirinkta (sena) nauja festivalio vietovė Lietuvos kultūros sostinėje Žagarėje. Įdomu.

IMG_8789Infrastruktūra

Atvykimas į festivalį buvo sklandus, akreditacijos gautos, pastovėta ganėtinai ilgam užstrigusioje eilėje prie automobilių patikros, ir štai aš jau viduje. Pirmas įspūdis – VAU. Teritorija plati, infrastruktūra tiesiog nepriekaištinga. Pridėliota pavėsinių, kad valgant nusipirktą maistą nereikėtų gulinėti ant žolės, maisto tiekimo kioskai paskirstyti taip, kad nereikėtų stumdytis grumdytis. Viskas tiesiog puiku ir be jokių trūkumų. Apie maitinimo taškus – kiek vėliau. Palapinėms vieta parengta miške, iškirsti krūmai. Teko girdėti nusiskundimų, kad bemiegant viena ar kitam poilsiautojui pradūrė palapinės dugną ar šoną, bet, kaip sakoma, idealu viskas negali būti, nes ką tada darys bambekliai?

Atskiro žodžio verti tualetai. Nors apie juos nelabai priimta kalbėti aprašant renginius, bet šįkart tikrai norisi padėkoti organizatoriams, pasistengusiems, kad užsidarius vienumoje neteko braidyti po šūdų demono Golgoto biznį. Ir taip visas tris dienas!

Maitinimas

Dabar apie maitinimą. Du taškai. Pasirinkimas ne per gausus, bet pakankamas. Svarbiausia, viskas valgoma! Baro „Akivarai“ ir Žiežmarių mohikanų aljansas buvo tiesiog Nobelio premijos vertas! Šioje maitinimo vietoje viskas buvo atliekama su ypač gera nuotaika, maistas – net visiems geru maistu garsėjantiems maitintojams reikėtų gerokai pasistengti, kad pasiektų tą maisto lygį. Kaina… Pripažinkit, kad alus + mėsainis = 5 Eur yra beprotiškai gera kaina festivalyje. Mėsainis – ne šiaip molekulinis-aplikacinis maisto muliažas iš šikpopieriaus, o tikras, skrandį džiuginantis patiekalas. Eilės judėdavo ypač greitai, buvo labai gerai paskirstytas darbas tarp aptarnaujančių žmonių. Jokių surūgusių snukių, nuolatiniai pokštai ir ypač paslaugūs bei draugiški žmonės. Per pertraukas tarp festivalio pasirodymų – metalas per kolonėles. Noriu dar!

Kita maitinimo vieta nebuvo tokia įspūdinga, bet vėlgi – „Alaus namai“ nepasišiukšlino, viskas buvo bent jau valgoma.

Dėl absurdiškų Lietuvos įstatymų nelabai norisi aprašinėti šių metų „Kilkim žaibu“ festivalio headlinerio, bet pasakysiu, kad tai buvo dar vienas ypatingos panegirikos vertas festivalio organizatorių sprendimas.

Muzika. Penktadienis

Neslėpsiu, kad šiemetinis „Kilkim žaibu“ grupių sąstatas per daug nesužavėjo. Suskaičiavau vos keletą grupių, kurių pasirodymų laiką apsibraukiau raudonai.

IMG_3752Penktadienį daug kas laukė ANGIES atsikūrimo ir jo sulaukė „žaibuose“. Nors vyrai ir stengėsi, vis tik ANGIES muziką vertinčiau kaip užsikonservavusią užpraeitame dešimtmetyje ir ANGĮ apibūdinčiau kaip „labai lietuvišką“ grupę. Deja, šiuo atveju tai nereiškia komplimento. Nors radijo laidai „Audronaša“ ANGIES gitaristas Šatras minėjo, kad ANGIS nusiteikusi tolimesnei veiklai, manęs ANGIES pasirodymas „žaibuose“ neįkvėpė. Gal skonio reikalas?

O štai po ANGIES ant scenos užsiropštę KING OF ASGARD nustebino nemenkai. Prieš festivalį vertinęs juos kaip dar vienus AMON AMARTH drakaro beveidžius irkluotojus, švedams pradėjus groti, turėjau prikąsti savo dvišaką liežuvį. Sodrus, labai masyvus garsas smogė iš kolonėlių, laisvas, užtikrintas muzikantų elgesys ant scenos vertė susimąstyti: ar tik nestebiu geriausio „Kilkim žaibu XVI“ pasirodymo? Tiesa, ilgainiui dainos suvienodėjo, bet prieš KING OF ASGARD nukelta kepurė taip ir negrįžo ant mano plikės.

SKYLĖ yra mano mėgstama grupė. Patinka man šio kolektyvo nuoširdumas ir tas jų (kiek pavėluotas) patriotinis naivumas. Nepatinka man jų kultivuojama albumo „Brolių“ programa, nes kad ir kiek daviau šansų šiam leidiniui, jo muzika man vis dar atrodo pritempta, be draivo (kuo SKYLĖS muzika anksčiau ypač pasižymėjo). Ai, ką čia kartotis. Išgyvenau deja vu jausmą, kaip prieš ketverius metus tuose pačiuose „žaibuose“. Intrigavo suplanuotas pasirodymas su SKYFORGER, bet rezultatas vėlgi – tarsi kokio nors draugelio 40-mečio baliuje: daug apsikabinimų per pečius, daug rankų paspaudimų, o tos jėgos ir nebuvo…

IMG_4302O štai SKYFORGER dar kartą (jau n-tąjį) patvirtinto, kad tai – aukščiausio lygio pagoniško metalo grupė. Į dainų sąrašą įtraukę, keletą dainų iš naujutėlio albumo „Senprūsija“, braliukai nepamiršo ir savo kultinės kūrybos. „Kad Ūsiņš jāj“ išvis sukėlė ekstazę. Štai koks turi būti pagoniškas METALAS! Jokių tirli pirli, jokio saldėsio, jokio graudenimo. Vien iškeltos galvos ir karinga muzika! Teko pastebėti keistą akibrokštą: jei SKYLĖS ir SKYFORGER lydinys pasirodė nevykęs ir padūmavęs, tai SKYFORGER sprendimas dainai „Migla migla, rasa, rasa“ pasikviesti SKYLĖS Aistę (vokalas) ir Gediminą (kanklės) buvo labai taiklus. Dar pridėjus sodrų, įtikinantį ir pastebimai patobulėjusį SKYFORGER galiūno Edgaro „Zirgs“ balsą, nukeliavau toli toli… 10 balų!

Gerokai į naktį nusitęsęs penktadienio koncertas (ir pragarišku šalčiu padvelkusi naktis) gerokai apmažino žiūrovų kiekį, todėl viena didžiausių šiemetinių „žaibų“ sensacijų BÖLZER sugrojo negausiai, gal 100 naktinių zombių auditorijai. Neįtikėtinas šaltis sklido iš giedro naktinio dangaus, lygiai tokia pat porcija šalčio tvoskė iš kolonėlių užgrojus duetui iš Šveicarijos. Vieniša BÖLZER gitaristo ir vokalisto KzR figūra padūmavusioje tamsioje scenoje tapo dar vienu papildomu Šėtono egzistencijos liudijimu. Stipru, drąsu, velniška, gaivališka… Dar vienas 10 balų! Tokiu tašku ir užbaigtas vakaras. THOU SHALL OF DEATH jau skambėjo tik kaip palydintis į palapinę orkestras.

IMG_5302Muzika. Šeštadienis

Šeštadienio rytas prasidėjo „Akivarų“ taške su sriubele (pašonėje BÖLZER vokalistas travino kažkokias mergeles apie gyvenimo tiesas ir svastikas :), kurią skanaujant teko stebėti pirmosios šeštadienio grupės TUURNGAIT bandymą būti… kažkuo. Sprendimas pasitelkti gobtuvuotas žmogystas su deglais rankose 12 vidurdienį buvo, tiesą sakant, mažų mažiausiai kvailas. Dar kvailiau atrodė, kaip „mistiškosios“ figūros laikas nuo laiko pasikeldavo gobtuvus pažiūrėti, ar neužgeso laikomas deglas. Juokinga, ir tiek. Muzika? Nuobodi, šabloniška. BEHEMOTH ir man patinka, bet tik tada, kai juos groja BEHEMOTH.

Estai AGHOR – dar vienų veteranų bandymas išjudinti publiką. Kaip ir ANGĮ, AGHOR vertinu kaip „baltišką“ projektą. Čia ta, negerąja prasme. Bet tenka pripažinti, kad ryte jų neįmantrus kvadratukas visai smagiai kapsėjo barškančioje rytinėje galvoje. Ir nieko blogo negaliu apie juos pasakyti.

Deja, dėl pasirinktų kultūrinių veiklų praleidau RAVENTALE ir NEGLECTED FIELDS pasirodymus, todėl iki rimtos, dėmesio vertos muzikos teko ilgooookai palūkėti. DALRIADA darkymosi ar nevykusio TURMION KÄTILÖT pokšto (HORNA muzikanto buvimas jų gretose suomių lygio, deja, taip ir nepakėlė) neįvardyčiau kaip normalaus koncerto, todėl teko palūkėti Belgijos black metalo scenos puoselėtojų ENTHRONED. Belgai, kaip ir priklauso veteranams, festivalio nesugadino ir sugrojo taip, kaip ir tikėjausi. Tikras black metalas šios muzikos gerbėjams, grupės vokalistas Nornagestas savyje turi daug Šėtono ir tą įrodė.

IMG_8326Na, o vakaro kulminacijai palikti TRIPTYKON prie scenos sutraukė bemaž visus festivalio dalyvius. Seniai spirgėjo iš džiaugsmo, galėdami gyvai stebėti gyvos ikonos Tomo Warrioro marmūzę, girdėdami CELTIC FROST gabalus gyvai (būkime sau sąžiningi – visi tik CF dainų ir telaukė). Žinau, kad esu greičiausiai neteisus, bet per visą TRIPTYKON pasirodymą neapleido įspūdis, kad stebiu… koverių grupę.

Norėčiau išskirti TRIPTYKON garsą. Iš pradžių atrodė, kad garso operatorius beausis, bet paskui supratau, kad TOKIU garsu TRIPTYKON ir turi skambėti: šaižiai ir ypač ŠALTAI. Supratus tai, TRIPTYKON koncertas įgavo papildomų pliusų, dainos suskambėjo dar labiau įtikinančiai. Ai, beje, TRIPTYKON bosistė Vanja – žvėris!

IMG_9361Epilogas

Štai ir viskas. Sekmadienis, rytas. Namo. Grįždamas (o kelias atgalios tikrai ilgas!) pamąsčiau, kad, po velnių, baltai pavydžiu ir džiaugiuosi už „Kilkim žaibu“ organizatorius – jie turi nuostabiai ištikimą publiką, kuri (be keleto debiloidų, įsimaišiusių tarp kailiuotų rekonstruktorių) yra ypač pozityvi, labai nuoširdžiai žavisi visa festivalio kultivuojama idėja ir ją palaiko. Lietuva ir Latvija turi džiaugtis, kad Žiemgaloje jau šešioliktus metus vyksta šis festivalis. Aš ten tikrai grįšiu, juoksiuosi iš visų kailėtų ir iš nepatogių ragų išsibezdėjusį alų gurkšnojančių kietuolių ir tikrai vėl nuoširdžiai žavėsiuosi šia praeities (kailiai) ir dabarties (bölzeriai) švente. Nes ji to verta.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Shpy
2015.09.29 08:46

ABBATH -tai cia pyzdiec butu. Universalus muzonas visiem

Birutė
2015.07.15 14:33

Dėl Immortal – va ką dabar veikia jų “abatas”:

http://www.blabbermouth.net/news/immortal-frontman-abbath-i-didnt-want-to-go-solo-in-the-first-place/

Shvitripopiergaila
2015.07.12 20:10

Galingas straipsnis. Kaip niekada nebuvusiam Žaibuosna, sukėlė didelį apmaudą ir norą šią klaidą ištaisyti jau kitais metais. Ačiū.

Longwiener
2015.07.11 01:32

Būsiu tas komentatorius kur vis sako : “Electric Wizard atvežkit”

Lucky - 13
2015.07.10 20:36

Paskutiniai Venom albumai 100 % šlamštas.

Kaaos
2015.07.10 20:11

Pats tu supuvęs

Lucky - 13
2015.07.10 19:43

Supuve tie Venom.

Kaaos
2015.07.10 19:21

Kitais metais reik Venom.

Birutė
2015.07.10 15:21

O Septic Flesh bus sausio 19 d. su Kataklysm.

Kaciukas
2015.07.10 12:04

Taigi jau issiskirste Immortal

Miuleris
2015.07.09 20:42

Žaibai buvo pyzdiec, kaip ir 11 kitų iš eilės aplankytų. Manau atrasta gero festivalio formulė : gera chebra ( superinė kaip visada ) + geras alus ( pirmą kartą ) + Tryptikon ( kitais metais gali būti Immortal, Septic Flesh ar panašiai ) Visa kita nereikšmingos detalės

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus