Straipsniai

KAMPFAR: „Jaunimui, kuris domisi muzika, juodmetalis svarbus, bet visiems kitiems – nusiš..kt“

2012.11.06 00:00, Tomas

KAMPFAR: „Jaunimui, kuris domisi muzika, juodmetalis svarbus, bet visiems kitiems – nusiš..kt“Sunkiosios muzikos radijo laida „Audronaša“ šių metų liepą nugriaudėjusiame festivalyje „Velnio akmuo“ pričiupo Norvegijos vikingų KAMPFAR vokalistą Dolką, užkulisiuose ramiai sau begurkšnojantį alutį. Dolkas pasirodė besantis ne iš tų, kuriuos paprasta pričiupti. Net į pačius netikėčiausius „Audronašos“ vedėjo Tomo klausimus KAMPFAR lyderis sumodavo atsakyti akimirksniu.

Sveikas! KAMPFAR pirmą kartą lankosi festivalyje „Velnio akmuo“. Kokie jūsų pirmieji įspūdžiai?

Mums čia labai patinka. Kai po daugybės valandų kelionės atvykome į šią medžiais apaugusią vietovę, man ji netgi priminė Norvegiją. Sunku kažką daugiau pasakyti, nes prabuvome čia vos vieną valandą, bet pirmas įspūdis labai geras.

Jūsų logotipas nebūdingas juodmetalio grupei, labiau primenantis senovines runas. Kokia jo sukūrimo istorija?

1994-aisiais, kai mano buvusi grupė MOCK išsiskyrė, aš jau prieš tai kurį laiką brandinau idėją įkurti KAMPFAR, tik tada dėl MOCK dar neturėjau tam laiko. Taigi, išsiskyrus MOCK, aš pagaliau galėjau realizuoti KAMPFAR. KAMPFAR tam tikra prasme visada buvo skirta mano savarankiškam keliui. Todėl ir logotipas toks. Aš nenorėjau daryti eilinės black metalo grupės, kaip visi kiti. Jis toks iš dalies yra ir dėl mano kultūrinio paveldo.

Jūsų naujausio albumo „Mare“ titulinė daina yra parašyta anglų kalba. Tai jums nėra labai įprasta. Kodėl būtent ši daina sukurta ne norvegiškai?

KAMPFAR: „Jaunimui, kuris domisi muzika, juodmetalis svarbus, bet visiems kitiems – nusiš..kt“Gana sunkus klausimas… Pastaruosiuose keliuose albumuose turėjome tik vieną kūrinį anglų kalba. Pirmasis mūsų kūrinys anglų kalba buvo „Norse“. Jį taip parašėme, nes, kad ir kaip būtų sunku patikėti, pasaulyje yra daug žmonių, kurie nekalba norvegiškai. Norvegija yra gana maža šalis. Daina „Norse“ bandėme paaiškinti platesnei publikai, apie ką yra KAMPFAR. Tas pat yra ir su „Ravenheart“. Parašyti „Mare“ angliškai buvo tiesiog natūralus dalykas. Iš pradžių įrašėme ją norvegiškai, ir tada išmėginome, ar ji taip pat gerai skambės angliškai. Ir „Mare“ buvo būtent ta daina, kurią norėjome pateikti, sakykim, platesnei auditorijai.

„Mare“ Šiaurės folklore reiškia demoną, košmarą. Bet anglų kalboje šio žodžio reikšmė yra „kumelė“. Apie ką iš šių dviejų jūs dainuojate, nes klausantis žodžių sunku pasakyti?

(juokiasi) Žinoma, dainuoju apie košmarą. Bet apie šio kūrinio prasmę galima kalbėti valandų valandas. Tai labai svarbi dalis Norvegijos istorijoje. „Mare“ kitose kalbose taip pat reiškia jūrą. Taigi, žodis „Mare“ turi daugybę reikšmių. Visgi aš dainuoju apie raganą, kuri ateina naktį ir apsėda žmones. Istoriniu aspektu tai labai sena istorija. Senovės Norvegijoje žmonės tikėjo, jog „Mare“ net ir mirusi grįžta apsėsti žmonių naktį. „Mare“ dažniausiai būdavo vaizduojama kaip moteris, kuri gyvenime nepatiria jokio džiaugsmo, todėl ji grįžta po mirties ir naktį apsėda, gąsdina žmones. Dažniausiai jaunus vyrukus. Taigi, ši legenda netgi šiek tiek su seksualine potekste.

Ar per dvidešimt gyvavimo metų jūsų muzikoje mažėjo, ar daugėjo folkloro elementų?

Manau, jog mažėjo. Kai įkūrėme KAMPFAR, mūsų stilių vadinau šiaurės pagonių folkloriniu metalu. Nenorėjau groti tuo metu populiaraus satanistinio black metalo, norėjau kurti savitą muziką. Mes tuomet naudojome daugybę motyvų, atėjusių iš mūsų kultūros, kūrėme metalą, maišytą su folkloru. Bet ilgainiui mes pamėginome sujungti folklorą su metalo partijomis, o ne tik pridėti folkloro partijų į metalo gabalus. Daug grupių daro kitaip – pagroja folkloro partiją, tada metalo partiją ir viską taip sumaišo. Man tai neskamba gerai, todėl mes ir bandėme šiuos du dalykus supinti į vieną. Taigi tai, matyt, buvo pagrindinis pokytis muzikoje. Dabar mes grojame labiau black metalą su folkloro motyvais, įpintais į pačias partijas, o ne plikai pridurtais.

KAMPFAR: „Jaunimui, kuris domisi muzika, juodmetalis svarbus, bet visiems kitiems – nusiš..kt“Ar manai, kad dabartiniai norvegai yra artimi savo senajai kultūrai? Kokią rolę tokiame ryšyje vaidina metalas?

Sunkus pasakyti. Norvegai visada bus susiję su gamta, norvegai visada bus susiję su savo istorija, ar jiems tai patinka ar ne. Net ir bažnyčia Norvegijoje negali paneigti šio žmonių ryšio su gamta ir istorija. Eilinis norvegas gali mėginti tapti artesniu tam, kas šiandien „ant bangos“, pvz,, JAV, bet galų gale vis viena grįš prie savo sąryšio su gamta. Negali to atsikratyti, tai mūsų tautos istorija, ir to neįmanoma ištrinti. Mano močiutė man pasakodavo istorijas, kurios atkeliauja dar iš pagonybės laikų, jos pereina iš kartos į kartą. O pagonybė ir gamta – labai artimi dalykai.

Tai vis tik kokį vaidmenį išsaugant šias tradicijas vaidina metalas?

Manau, jog eiliniams norvegams metalas yra šūdo vertas. Black metalas toks dažnas Norvegijoje, jog tai net nebeįdomu. Tai tapo beveik kaip popsas. Mano nuomone, tai nėra gerai. Po didžiojo iškilimo 1992, 1993, 1994 metais norvegai prie viso to labai greitai priprato. Dabar, kai vaikai pradeda metalo grupę, jie nori groti black metalą, nors jie net iki galo nesupranta, kas tai yra. Taigi jaunimui, kuris domisi muzika, juodmetalis svarbus, bet visiems kitiems – nusišikt.

Kokios grupės įkvėpė KAMPFAR ankstyvojoje kūryboje, ir kas įkvepia jus dabar? Kaip pasikeitė įtaką daranti muzika?

KAMPFAR: „Jaunimui, kuris domisi muzika, juodmetalis svarbus, bet visiems kitiems – nusiš..kt“Grįžtant į labai gilią praeitį, mano pirmoji muzikinė meilė buvo KISS, kai man tebuvo ketveri metukai. Tada juos labai mėgo mano sesuo, juos pamėgau ir aš. Bet nuo tada juodėjau vis labiau ir labiau, mano muzikinis skonis darėsi vis ekstremalesnis. Grupių tiek daug, jog būtu per daug sudėtinga išvardinti, bet pradžią puikiai prisimenu. Dabar klausausi visko, ne tik metalo.

Kaip norvegas, kur jautiesi jaukiausiai: kalnuose, miškuose ar jūroje?

Gyvenu labai arti miškų ir kalnų, ir jie tam tikra prasme yra mano namai. Mano šeima turi trobelę prie vieno didžiausių miškų šalyje. Aplankau ją keturis ar penkis kartus per metus. Būnu ten be nieko, be televizijos ar ko kito. Bet glaudžiausią sąryšį jaučiu su kalnais, tad, matyt, atsakymas bus „kalnuose“.

Kokie KAMPFAR ateities planai? Kokios mintys apie kitą albumą?

Visada daug kas vyksta, kiekvieną savaitę kažkas naujo. Turime agentūrą Norvegijoje ir Vokietijoje, ir beveik kasdien sulaukiame naujų pasiūlymų. Bet dabar daugiausiai dirbame prie naujos medžiagos ir tikimės kad šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje jį pabaigsime. Tai mūsų pagrindinis tikslas. Spalio – lapkričio mėnesiais trauksime į turą po Europą. Taigi, mes gana užsiėmę, bet mėginame susikaupti ir kurti muziką.

Laidos „Audronaša“, kuriame buvo transliuotas šis interviu, įrašą galite rasti radijo stoties „Start FM“ garso archyve.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
rebel-
2012.11.09 09:43

Ta prasme pas mane isjungta Lietuviu kalba, kad nebutu tokiu bajeriu, kad commitinu i repositoriu ir passworda reikia kelis kartus vesti nes bybi zino kokie ten simboliai dabar rasosi. Nu ir daug kitu nesamoniu, kurios maisosi kai dirbu

Metalistas
2012.11.09 09:25

Sunku patikėti, kad pasaulyje yra žmonių, pas kuriuos išjungta.

rebel-
2012.11.09 08:55

Ne, isjungta, kad nereiketu perjungineti

Metalistas
2012.11.09 07:26

>Programuotojas

Pirmame kurse Start>Settings>Control Panel>Language and regional settings nemokino ? Ar specialiai ‘ąčęėįšųūž’ neišmokai norėdamas įžeist grupiokus ?

rebel-
2012.11.08 22:58

>”Kad ir kaip būtų sunku patikėti, pasaulyje yra daug žmonių, kurie nekalba norvegiškai” hmm…man tikrai nesunku patikėti :D

>Studentė

blet. Jei po pirmo kurso islaikysi bent viena egza, tai bus zostkas izeidimas visiems grupiokams

WarryoR
2012.11.08 20:50

Darotės panašūs į L.Donskį.

Northofheaven
2012.11.08 20:14

“Kad ir kaip būtų sunku patikėti, pasaulyje yra daug žmonių, kurie nekalba norvegiškai” hmm…man tikrai nesunku patikėti :D

vahk
2012.11.08 16:55

Gal ir abydna, bet, platesniu mastu žiūrint, tai ne. Kultūrinė vertė, gera/bloga muzikėlė neturi baigtinių apibrėžimų, kurie tiktų visoms sąlygoms ir visuomet. T. y. kažkas gali įrodyt kodėl nepopuliari visuomenėje muzika (Adorno, pvz.) kultūriškai “vertingesnė” už populiarą visuomenėje muziką (Metalika, pvz) arba priešingai, priklausomai nuo imties taškų ir argumentų tikslumo kažkuriuo laiko momentu.

Ir kai rašai, kad “kultūrinė vertė lygi fhdhbjhdj”, netikslus esi, nes tikslų ekvivalentumą rodo tautologiniai teiginiai (a = a), o ne interpretacijos. Kadangi tikslūs tautologiniai teiginiai nepaaiškina kas daiktai ir dalykai ištikrųjų yra, tai žmonės naudojasi mąstymo procesu ir baigtinių apibrėžimų, prie kurių neitų prisikabint, neturrrrrrri : ((

Antichrist Hammerfist
2012.11.08 16:14

Gal ir abydna, bet, platesniu mastu mastu žiūrint, tai taip

vyskupas666
2012.11.08 16:08

tai tada Metallica yra kultūros viršūnė

LUXCIFERUS
2012.11.08 15:49

Kultūrinė vertė lygi natūraliam kūrinio ilgaamžiškumui visuomenėje. Iron Maiden iki šiol klausomi, o kokie ten White Wolf senai palaidoti.

vahk
2012.11.08 15:04

Šlykštniekšiaus postas tinka gal labiau šou’ininkams ir enterteineriams, kur ventiliatoriai, įvaizdis ir intervai. Būna gi žmonių, kuriems muzikėlė svarbiau.

Kaip matuojamas kultūrinis kažkasten?

Antichrist Hammerfist
2012.11.08 12:39

O tai kas DABAR nurodo, kame yra tikroji kultūrinė vertė? Negi 2012-ais viskas nėra, kaip sakai, saviapgaulė? Prastai jauties dėl Kali Yuga atgarsių? :)

Šlykštniekšis
2012.11.08 09:51

Koks skirtumas, kiek jis buvo miške ir apskritai ką jis griaumoja, ar black metal, ar college rock, ar marmalcore, svarbu yra, kad buvimas ant scenos a) patenkina poreikį saviraiškai valdžios bei aukštojo kultūrinio elito nereguliuojamoje saviveiklos sferoje; b) patenkina atlikėjo ego pripažinimą bei pseudolyderystės iliuziją tarp kažkokios tai grupės patinų ir jauniklių bei c) padidina šansus susikopuliuoti su didesniu skaičium patelių. Bet jei per mažai sofistikuotai atliksi savo atlikinėjimą arba jei PR neatitiks lūkesčių, tai a) ir b) punktų auditorija gali ir nepripažinti, o jei dar ir atrodai kaip Deivis Dovydas Dvareckas, tai ir c) punktas gali nesuveikti, tada belieka tapti pūkuotuku ir įtikėti saviapgaule kad gitaros birbinimo meistrystėje yra kažkokia tai kultūrinė vertė.

Metalistas
2012.11.07 09:58

Čekanavičius irgi stengiasi.

pukuotukas
2012.11.06 22:27

Svarbu stengiasi pacanas

vyskupas666
2012.11.06 16:13

norvegai ir padarė iš juodmetalio trendą.o šitas dar pabndė juodmetalį ir į Euroviziją prastum, tai dabar jaučia nuoskaudą, kad žmonės “metalo” nemėgsta.
Būna arti su gamta net 4-5 kartus per metus. Asilas blet, eilinis lietuvis dažniau į mišką šiukšlių išpilt nuvažiuoja nei šitas blekeris,kuris išdrįsta pora dienų pabūt be tv. tikras mizantropas, tikras blekeris. Dar reikėjo ne tik apie kumelę primint, bet ir apie kamparo spiritą. Bet jaunimui nusišikt, niekas kamparo dabar nenaudoja.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus