Reportažai

„Išniekink Trejybę“ – labiausiai nukentėjo vienybė

2015.11.10 15:18, odium

regressivePovilo Jarmalos nuotr.

Vos suomių desantas iš WHITE DEATH bei RIENAUS patvirtino savo atvykimą į Vilnių, man tai iškart tapo laukiamiausiu pastarojo meto įvykiu. Galbūt net pusmečio, jei ne daugiau. Taip, išgirdote gerai – ne kokios nors žvaigždės, ne progresyvieji ar kiti -iausieji, o dvi pogrindinės, itin mažai kam žinomos komandos iš tūkstančio ežerų šalies. Ne tik todėl, kad abiejų įrašai paliko itin teigiamą įspūdį, bet ir dėl to, kad būtent tokio tipo grupių pas mus užsuka nedažnai. Tačiau sužinojęs, kad ritualas vyks po „Išniekink Trejybę“ pavadinimu su dar keturiais skirtingos stilistikos kolektyvais, sužavėtas nebuvau – įsivaizduotas ritualas kaip mat virto pelenų krūva… Galbūt būtent todėl renginys reikalauja gan kritiško požiūrio.

Pirmosios strėlės iškart pareina į REGRESSIVE, kuriems teko dalia nupūsti dulkes nuo mini-scenos… Niekada nebuvau, nesu ir greičiausiai jau nebebūsiu nei didelis thrash, nei speed metalo gerbėjas. Turbūt netgi atvirkščiai – anti-fanas čia būtų tinkamesnis terminas. Gal dar ir ne ta diena, gal ir ausys atvėpę, bet šis Vilniaus trio neparodė nieko, kas tą vakarą skambėtų geriau, nei eilinis punk rokas. Daug purvo, prakaito, tačiau apskritai – kažkoks trečiarūšis šnipštas. Suprantu – skonio reikalas, bet net teigiamos kitų žiūrovų nuomonės kėlė nuostabą. Ir žiovulį. Vis tik reikia pastebėti, kad bušavojančių prie scenos buvo, ir gan nemažai. Nesupykit, bet aukščiau bambos REGRESSIVE neiššoko. Ir neturiu iliuzijų, kad padarys tą ateityje…

white deathAsmeninė vakaro vinis WHITE DEATH kiek netikėtai scenon buvo įspirti iškart po REGRESSIVE. Keistas sprendimas, bet tiek to – jei varai gerai, koks skirtumas kelintiems groti. Jei kas nors dar negirdėjo šių suomių mini-albumo itin originaliu pavadinimu „White Death“ (khem), tai siūlau tą padaryti neatidėliojant. Galima pagalvoti, kad po tokios panegirikos išgirsite stulbinantį opusą ar panašiai. Anaiptol – tipiškas suomiškas gan prastos kokybės juodmetalis. Bet tokių nuostabių rifų, nemeluoju, seniai neteko girdėti… Užvis labiausiai nerimavau, kad tos žudančios kompozicijos gyvai skambės itin prastai. Kaip bebūtų keista – baimė buvo visiškai nepagrįsta. Nesu tikras, ar čia pulto rankenėlių sukinėtojo Augustino darbas, bet WHITE DEATH skambėjo nuostabiai! Taip, kartais gal abiejų gitarų skambesys kiek susiliedavo, bet apskritai – tiek visi instrumentai buvo savo vietoje, tiek bendra atmosfera įgavo reikiamą formą. Greitas, piktas black metalas, su suomiškam skambesiui būdingu melodingumu – muzikinis įspūdis tikrai labai geras. Taip, gal muzikantai statiški (tikiu, kad tokioje „didelėje“ scenoje judesio per daug nesukursi), kiek kliūva ir gan chaotiškas bei skirtingas narių įvaizdis (BDSM bass-player, wtf?), bet muzikinė WHITE DEATH pusė pasirodė visu stiprumu. Galite ginčytis iki pažaliavimo, bet geresnio juodmetalio (ir dar taip nuskambėjusio) Lietuvoje seniai bebuvo… Aš tikrai tikiu, kad jei jie išlaikys savo kryptį, po kavalko metų galės pakeisti HORNA soste.

Turiu pripažinti, jog po WHITE DEATH pasirodymo visos likusios vakaro grupės atrodė blankiai… Net ne dėl to, kad muzikinės jų pusės neturi tokio užtaiso, kaip kad suomių. Tiesiog turbūt visko buvo elementariai per daug. Štai kad ir debiutinį albumą „Salvation / Decay“ pristatinėję LA CHUDRA. Turbūt dar pernai žvelgiau į juos kaip crust/black metal atstovus, la chudraturinčius savo kryptį, keletą puikių kūrinių ir neblogą perspektyvą. Po šeštadienio pasirodymo nesu jau toks optimistiškas. Pirmiausia, būtent identiteto aš pas juos ir pasigedau: bent jau gyvai muzika varijuoja kažkur nuo minėto crusto iki thrash ar bendrąja prasme – tiesiog metalinio – skambesio. Apie kažkokį black metal pagrindą apskritai nėra ko kalbėti – jo kaip ir neliko. Ar gal jis užstrigo kažkur gale, nes klausantis įrašo LA CHUDRA skamba kur kas galingiau, įdomiau ir geriau. Bet ant scenos čia buvo dar vienas punk rokas. Jau antras tą vakarą – trejybės niekinimui ginklų vis mažėjo…

Kiti suomių bastūnai RIENAUS gal ir galėjo tuos ginklus paaštrinti. Deja, taip neįvyko. Apskritai – nežinia ar dėl muzikantų nuovargio, o gal dėl alkoholio kiekio, šis penketukas scenoje atrodė visiškai pasyviai, ir… nevykusiai. Jei įrašuose (kad ir debiutiniame albume „Aamutähdelle“) RIENAUS skamba įdomiai bei patraukliai, tai scenoje valdė monotonija, nuobodus primityvumas, ausyse spengiantis vokalas, ir konkrečiai neblaivios (jei ne kokios nors kitos stadijos) vokalisto akys. Žibėjo tartum katino (ar zuikio) akys tamsoje… Užteko vos keleto kūrinių, kad palikčiau šiuos suomius likimo valioje su visa jų ankstyva kelione į Gudiją. Net nežinau, per kurią čia vietą buvo black metalas (monotoniškas, duslus, užgrūzintas skambesys), jau nekalbant apie tą „suomišką“ etiketę…

Amerikiečių vieno žmogaus projektas XIPHOID DEMENTIA turbūt buvo mažiausiai į temą tą vakarą, tačiau būtent jam galėčiau įteikti sidabro medalį už garso vibracijas bei visą (at)stovėseną. Aukštas vaikinas iš „Terror.lt“ ar jo brolis iš POGROM galėtų plačiau paporinti apie šio atlikėjo stilistiką, stalčiukus bei nuopelnus, bet tie garso vingiai, šalto oro gūsiai kiek gaivino po cielos krūvos lūkesčių nepateisinusių kolektyvų. Galvoju, kad būtent tokio thoupasirodymo reikėjo renginio pradžioje, nes ta šalta nuotaika vėlyvą naktį gali visiškai išverst iš koto į anapusinį pasaulį be teisės sugrįžti…

THOU SHELL OF DEATH buvo dar vieni su klaustuku tą vakarą. Taip, nuomonė išankstinė, bet turinti rimtą pagrindą. Šių metų „Kilkim žaibu“ festivalyje pristatyti kaip „atmosferinis black metalas“, estai užbaigė penktadienio pasirodymą konkrečiu ambientu… Metalo ten apskritai nebuvo – ieškok nors su žiburiu ar be jo. „Išniekink Trejybę“ rengėjai THOU SHELL OF DEATH pristatė kaip funeral black/doom atlikėjus, bet pirmos 10-15 minučių žadėjo identišką „Žaibų“ ritualą. Čia mano kantrybė visiškai išseko… Jau matau sekančio estų pasirodymo Lietuvoje plakatą, su prierašu „darkwave/ambient“. Jei kas radote pamestą metalą – informuokite, pažiūrėsiu – ateityje suteiksiu jiems ir trečią šansą. Arba ne.

Spalio 31-osios vakarą „nArauti“ klube buvo išniekinta ne tik trejybė, bet ir vienybė. Gali pasirodyti, kad šis reportažas panašesnis į vienos grupės liaupsinimą ir visų likusių sutrypimą. Galbūt, bet kad panašiai ir buvo. Pripažinsiu – man koją kišo du dalykai: per didelis atlikėjų skaičius bei per margas jų stilius. Taip, tas turi savo žavesio bei privalumų (gal pati idėja tokia ir buvo), bet iš „Nekrokatarsis“ šutvės jau tikiuosi daugiau konkretumo bei idealizmo. Reikia tikėtis, kad šių aspektų pasiūlys artimiausi jų renginiai…

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Zlo
2015.11.13 22:43

Jo, White Death išvaizda, kaip viena pažįstama taikliai pasakė, buvo “eklektiška”, bet sugrojo chebra normaliai. Gaila, kad kiti suomiai (tiksliau, jų vokalas – likę grupės nariai dar buvo kaip ir “šiam pasauly”) buvo “ne kondicijoj” – užtat rado bendrą kalbą su arti lūžimo stadijos esančia publika pirmose eilėse :D.
O estai man visai nieko – galbūt dar liekamieji įspūdžiai iš ankstesnių pasirodymų, nes kuo toliau, tuo labiau klavišai gitaras užgožia, ir vos ne iš atminties pastarųjų partijas tenka atkūrinėti – o gaila. Nesu prieš klavišus – bet, mano galva, jie turi būti fonas, o ne pagrindinis akcentas – aišku, su sąlyga, kad vis dar pretenduojama į metalą.

Kaciukas
2015.11.10 19:03

Odium’o recenzijos yra vienintele priežastis kodėl lankausi ferrume [2]

Neteko sudalyvaut, bet paskelbus White Death galvojau kaip jie ten atgros, juk jie du gabalus teturi. Tai kaip ten buvo?

oberonn
2015.11.10 17:13

Odium’o recenzijos yra vienintele priežastis kodėl lankausi ferrume, pagarba už tai kad su metais liežuvis neatšimpa :)

Bonzitto
2015.11.10 16:23

Eik nx Odiumai, daugiau is manes zoles neprasyk!

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus