Reportažai

INCANTATION Vilniuje: svarbu ne kiekybė, o kokybė

2016.05.31 11:46, odium

Vaidoto Darulio nuotr.

Kai per pusę savaitės tavo miestą aplanko dvi grupės iš už Atlanto, abi galinčios kabintis kultinės statusą, gero nelauk. Ypač jei esi organizatorius… Nebent tos grupės IRON MAIDEN ir METALLICA. Kitu atveju ant ledo tikrai kas nors liks. Galbūt net klausytojas. Bet galiausiai, susiklosčiusios aplinkybės labai greitai atsako į klausimą „kas yra kas?“.

Taigi, pirmiausia buvo CANNIBAL CORPSE. O po trijų dienų – ir INCANTATION. Amerika. Death metalas. Veteranai. Galbūt net legendos. Ir vis dėlto tokie skirtingi. Ir nors čia reportažas iš trečiadieninio Pensilvanijos ketveriukės koncerto, turbūt nieko keisto, kad viskas bus lyginama per CC sekmadienio pasirodymo prizmę.

Vien tas faktas, jog INCANTATION šou iš erdvesnio klubo buvo perkeltas į „Narauti“, byloja apie grupių populiarumą bei publikos susidomėjimą. 1:0 CC naudai, o bet tačiau – visai be reikalo. Taip, suprantu, „kanibalai“ yra turbūt n kartų garsesnė grupė, ir „Hammer Smashed Face“, ir visa kita, bet John McEntee vedina kompanija nusipelnė tikrai ne mažesnės pagarbos.

Nors buvo žadėta, jog „Narauti“ erdvė – padidėjusi, išsiplėtusi, bet tikrai ne tiek, kad įvyktų kardinalūs pokyčiai. Renginiui iki 150 galvų – turbūt pats tas. Ir bent jau man tikrai jaukiau nei „Metro“… Nežinau, ar tuo klausimu FARŠAS sutiktų su manimi. Jie, beje, pradėjo to vakaro pasirodymą. Man visada buvo dilema – ar FARŠAS yra rimta grupė, ar nelabai. Ir nors neretai tenka nugirsti (ar nuskaityti), kad savo rogėse jie nubraukia nosis daugeliui panašios stilistikos grupių net Europos mastu, iki tol maltos mėsos scenoje man dar neteko matyti. Tad plačiai atvėręs veizolus skenuoju vaizdą. Bembačius muša bytą, neatitraukdamas akių nuo vieno taško. Lukrecijus, kaip koks siuvėjas, dyksniuoja piršus brutalaus boso ladais. Iki šiol nesuprantu, ar tikrai taip tiksliai varo, ar čia toks įvaizdis… Kiras spiegia savo melodijas it čiaudėdamas – nuolat užsimerkęs. Patiko jo pasamprotavimai pauzių tarp kūrinių metu (pauzės, beje, daugeliu atveju ilgesnės už pačius kūrinius) bei kaip spjovė skreplį, kuris užsikabino ar tai už rankovės, ar tai kur kitur, ir vaizdingai kabojo, kol nutyso… Kita vertus, kaip pastebėjo N., G.N., dar neteko matyti tokios sudėties grupės (bosas, būgnai, vokalas), skambančios taip galingai ir užtikrintai. Rimtas grindcore‘as. Bet kartu kažkaip tai nejuokinga.

luctus

luctus-II

Kalbėti apie LUCTUS man greitai nebeliks noro. Juk omeny turime šiuo metu geriausią Lietuvos metalo grupę, esančią savo zenite. Ir vis dėlto, papasakoti apie jų pasirodymus man nuolat pritrūksta žodžių. Ne todėl, kad okultinis skambesys nepritraukia dėmesio. Ir ne todėl, kad grupė skamba (ar atrodo) blogai. Ir visai ne dėl to, kad apskritai kas nors būtų negerai. Nuolat savęs klausiu „kodėl“, ir atsakymo vis dar nerandu. Bet visus šunis kariu ant to, jog juos, kaip žmones, per daug gerai pažįstu… Draugai ant scenos, o norisi kažkokio muzikanto – žiūrovo atstumo, to žvilgsnio iš žemai į aukštai, tarp vedlio ir pasekėjo, idealo ir mirtingojo… Visgi šis kartas buvo šiek tiek kitoks. Kad ir kaip juokingai tai beskambėtų, bet reikalo esmė – smilkalai. Paleistas dūmas pažėrė kažkokios paslaptingos magijos, kitokio skonio. Turbūt būtent todėl LUCTUS skambėjo šaltai ir užtikrintai, hipnotizuojančiai. Tvirta, solidi laikysena, brandus skambesys. Ir nors man vis dar norisi daugiau veiksmo ir mažiau žvilgsnių scenoje, atitinkami veiksmai yra suprantami ir pateisinami. Sakyčiau, vienas geresnių grupės matytų pasirodymų pastarąjį pusmetį.

skinned

Amerikiečių SKINNED šiame koncerte niekas nenorėjo… Be jų pačių. Prisiplakę kaip INCANTATION turo dalyviai, plikieji tik ilgino agoniją iki vakaro kulminacijos. Daugiau kaip dvidešimt metų gyvuojanti Kolorado kapela įrašuose – visiškai sausas varškėtis, paliekantis žiauriai blankų ir nuobodį įspūdį. O kai dar per garso derinimą pamačiau bosistą, nešiną penkių ar šešių stygų bosu, viskas tapo absoliučiai aišku… Hipsteriškos ar nelabai metalinės išvaizdos muzikantai, visiškai amerikietiškas techniško death metalo šablonas – brutalas, kurio iš tikrųjų nerasi nė kvapo. Iš tiesų, žiūrint, kaip grupė stengiasi užvesti publiką bei kaip dirba scenoje, tokių kolektyvų darosi tiesiog gaila, nes, kaip dainavo nuožmūs šiauliečiai, viskas per niek. Pabaigai telieka pripažinti, jog SKINNED nebuvo taip blogai, kaip tikėjausi. Bet tik todėl, kad lūkesčiai buvo absoliučiai negatyvūs.

incantation

incantation-II

O tada scenon užlipo INCANTATION ir savo nežmoniško gerumo mirties metalu nukirto visus vienu smūgiu! Iš kojytės. Ne, rimtai – aš nepamenu, kada buvo taip gerai! Visų pirma, garsas buvo tiesiog tobulas! Girdėjosi absoliučiai viskas – kiekvienas instrumentas, aiškiai, gražiai, kaip ir visa muzikinė masė – kerinčiai idealiai. Ir šioje vietoje, lyginant su CC, INCANTATION lygina rezultatą 1:1. Suprantu: skirtingos erdvės, skirtinga įranga ir aplinkybės, bet man, kaip lankytojui/klausytojui, tas visiškai neįdomu. Toliau – patys INCANTATION ir jų repertuaras. Turiu pripažinti, jog jau buvau pamiršęs, kokia kieta yra ši kompanija – puikios kompozicijos, tvirtas death metalas, nuoširdus ir paprastas bendravimas su publika – aukščiausia klasė! Jokios pozos – viskas elementariai tikra. Neabejoju, gali pasirodyti padlaižūniška panegirika, bet tulžį jau išliejau ant apšildančių grupių, o vakaro headlineriai neabejotinai buvo verti kiekvieno teigiamo atsiliepimo, kiekvieno komplimento. Tiek greitos, tradicinio DM melodijos, tiek ir lėtesnės sunkios gitarų partijos atskleidė pavydėtiną INCANTATION kūrybinį vaisingumą. Realiai, pats gražiausias dalykas buvo tikrai puikus susirinkusios publikos ir grojančios grupės ryšys – nuoširdus, abipusis, emocingas ir stiprus.

Įvertinus visus šiuos argumentus, INCANTATION kala pergalingą pendelį į CC vartus – 2:1 pergalė! Ir aš jokiu būdu nenuvertinu CANNIBAL CORPSE (bei jų pastiprinimo KRISIUN ir HIDEOUS DIVINITY) koncerto – tiesiog INCANTATION pasirodymas buvo beveik tobulas! Rimtai.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus