Albumai

HA LELA, POCCOLUS ir SKYFORGER „Under the Sign of Thunder... The Return of Baltic Pagans“ – baltiškojo metalo trijulės koncertinis įrašas

2009.11.29 00:00, Cannibalkiller

Visada įdomu paklausyti mėgstamų grupių koncertinius įrašus, o kai viename leidinyje turime to meto Baltijos šalių geriausias komandas (?) – iš viso nenusakomas malonumas. Gaila nebent dėl to, jog aš šį leidinį išgirdau gal kiek pavėluotai, tik 2008 metais, ir, be abejonės, gaila, jog neteko sudalyvauti šiame renginyje.

HA LELA, POCCOLUS ir SKYFORGER „Under the Sign of Thunder... The Return of Baltic Pagans“ – baltiškojo metalo trijulės koncertinis įrašasVisgi džiugu, jog ir pas mus yra išleista keletą leidinių skirtų tikriems grupės fanams. Taigi turime vieną iš retų galimybių susipažinti su koncertiniais šių tikrai įdomių grupių įrašais. Lietuvos teritorijoje koncertiniai leidiniai itin retas dalykas, o ir tie patys dažniausiai būna sunkiai (iš)klausomi. O šis, manau, vienas vertingesnių istorine prasme, be to, ir pakankamai įdomus klausytis, net ir gerai nesusipažinus su grupių kūryba.

Apie patį leidinį: koncertas įrašytas Rygoje, 1997-06-13, baltiškojo, taip pat ir lietuviškojo metalo pakilimo laikotarpiu. Deja, šiandien aktyviai grojantys liko tik SKYFORGER. Be jokios abejonės, ši kasetė verta išskirtinio dėmesio visų, kurie bent kažkiek domisi Lietuvos metalo scena ir jos istorija. Be to, tai puiki galimybė palyginti grupių meistriškumą su tuometinėmis ir vienodomis techninėmis galimybėmis.

Pats leidinys, lyginant su šiandienos ir to meto „Dangaus“ leistų kasečių kokybe, ganėtinai prastas. Atšviestas viršelis su sunkiai įskaitomu tekstu – tikras bootlegas, nors ir išleistas gan žinomoje Latvijos leidykloje „Beverina productions“ su ženklu ©. Ant kasetės nugarėlės puikuojasi tik lietuviškų grupių pavadinimai, o SKYFORGER pridedami kaip bonusas, nors man tai lyg bendra visuma.

Pirmieji pradeda HA LELA. Įrašas, kaip tų laikų leidiniui, gana geras, kai kurios to meto grupės toki pasiekdavo tik studijiniuose albumuose. Vietomis vokalas šiek tiek suveltas, per daug iškeltas, klavišiniai skamba skysčiau negu įraše ir kartais užgožia visus kitus instrumentus. Bet energijos užtaisas juntamas. Atmosferą padeda palaikyti ir prisiminimai iš studijinio įrašo. Klausytojui, negirdėjusiam studijinių leidinių, manau, būtų sunku pajusti tą unikalią kuriamą (šiuo atveju norimą sukurti) atmosferą.

Toliau POCCOLUS. Įrašas lyg ir suprastėja. Vokalas per daug iškeltas. Trūksta to skambesio, kurį girdime studijiniame albume. Aiškiau pradeda girdėtis publikos reakcija į atliekamą muziką. Ties antra daina pagerėja skambesys. Įrašas tampa skaidresnis. Matosi, jog koncertas įsibėgėja. Tenka pripažinti, jog POCCOLUS sukuria stipresnį draivą šiame koncerte nei HA LELA. Net nesusipažinus su studijiniais grupės leidiniais, galima suprasti dainų temas, pajusti kuriamą atmosferą. Paminėtina, jog naujame grupės albume „Ragana“ publikuotos dainos „The Curse of Black Sun“ ir „Naujosios Eros Kariai“ iš to pačio koncerto skamba aiškiau, bet atmosfera, mano nuomone labiau juntama kasetiniame leidinyje. CD variante tos dainos lyg pasterizuotos.

Ir galiausiai vakaro žvaigždės – SKYFORGER. Iš karto po trumpo įvažiavimo smogia super gabalas „Semigal Warchant“ ir draivas liejas per kraštus. Uhhh. Nors stilistika ir panaši kaip anksčiau aprašytų grupių, bet kažkaip ir atlikimas, ir dainų struktūra – lyg vienu laipteliu aukščiau.

Tad tokie mano pastebėjimai keliolika kartų perklausius šį leidinį. Pastebėjimai remiasi leidiniu, o buvusiems koncerte, manau, galėjo būti ir kitoks įspūdis, gal atsiras koncerto Rygoje 1997-06-13 dalyvių ir pateiks savo vertinimus, pastebėjimus.

Palyginus muziką, galima teigti, jog visos leidinio grupės tuo metu buvo panašaus, jei ne atlikimo, tai bent jau kūrybinio lygio. Ypatingai man norėjosi HA LELA progreso. Deja… Lieka žavėtis latvių ištverme ir nuostabiais koncertais.

P.S. Tokie leidiniai nevalingai verčia prisiminti „Baltic Thunder“ turus. Gal ir dabar būtų smagu surengti geriausių baltic pagan metalo grupių turą Talinas-Ryga-Vilnius? Aš tikrai dalyvaučiau.

HA LELA, POCCOLUS ir SKYFORGER „Under the Sign of Thunder… The Return of Baltic Pagans“ (Live at Black Friday, Riga 13/06/97)
© „Beverina Productions“, 1997

HA LELA

1. Sidabrinės Saulės Simbolis
2. Pabudimas
3. Audros Širdis ir Kraujas
4. Prakeiktas Troškimas
5. Šokis, Septyni Ratai

POCCOLUS
1. The Curse of Black Sun
2. Naujosios Eros Kariai
3. Jie Ateis
4. Jos Brolis Į Kareli (ZPOAN VTENZ koveris)

SKYFORGER
1. Zviegtin Zviedza Kara Zirgi
2. Semigal Warchant
3. Sen Dzirdeju, Nu Ieraugu

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
vyskupas666
2009.11.30 19:32

čia valdo vienas žodis per visą tekstą ATMOSFERA

kraliku_genocidas
2009.11.29 21:01

zenklas grazus unt kasetes..

speigas
2009.11.29 20:29

jo blyn, Pocculus… O ir šiaip, galėjai Piktos močios paprašyti, kad suredaguotų tekstą, sakiniai kampuoti, žodynas skurdus, sunku skaityt ir prasta kaip kasetės viršelis.
Bet už seno leidinio apžvalgą pagarba.

Kathaaras
2009.11.29 20:16

Gal visgi jei rasai apie grupe, rasyk jos pavadinima toki, koks jis yra.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus