Reportažai

„Continental Crucifixion Tour 2017“ stotelė Vroclave

2017.10.27 09:32, odium

Maria Sawicka nuotr. Daugiau nuotraukų čia: https://www.facebook.com/pg/mariasawickapl/photos/?tab=album&album_id=1834064283287555

klubas

Prieš keletą savaičių teko sėkmė (dėl kolektyvų) ir garbė (dėl kompanijos!) sudalyvauti viename renginyje Vroclave (Lenkija), kuriame pasirodė Lietuvoje tikrai retai sutinkamos ar dar nė karto nesisvečiavusios komandos. Vienas iš „Continental Crucifixion Tour 2017“ sustojimų ir vietinius, ir svečius gąsdino EGGS OF GOMORRH (Šveicarija), SVARTIDAUÐI (Islandija), BÖLZER (Šveicarija) ir ARCHGOAT (Suomija). Sutikime, tokią sudėtį pamatyti vienoje vietoje Lietuvoje šansų nedaug…

Prieš įspūdžius iš šokių aikštelės – šioks toks rakursas į Lenkijos metalgalvius ir jų įpročius. Teko pastebėti, jog kaimynai apie tokį dalyką, kaip sidras, nelabai yra girdėję, ką jau bekalbėti apie jo pardavinėjimą koncerto vietoje. Visi be pertojo kvasina stipriuosius kokteilius arba vietinį alų. Pigų. Tiesa, 0,4 litro bokaluose ir smarkiai skiestą. Masina tai, kad lenkai dar nepamiršo kožų – dažnas trina nors ir archainę kaip mano, bet vis tiek trina. Kitas įdomus pastebėjimas – plaukuosenos. Arba normalus volosatas, arba visiškai plikas – tarpinio varianto pas juos nėra.

eggs

Grįžtam į patalpas. Dvi lygiagrečios pailgos erdvės: vienoje – prirūkyta chill zona (jau spėjom pamiršti, ką tai reiškia, ne?), kitoje – koncertinė erdvė su palubėse skraidančiu šikšnosparniu. Po 15 minučių skraiduolio jau nebemačiau. Visko gali būti, jog nuo EGGS OF GOMORRH garsų. Pastaruoju metu šis kolektyvas pogrindyje sulaukia nemažai teigiamų atsiliepimų. Sutinku, įrašuose skamba neblogai. Vis dėlto gyvai nesužavėjo. Jei nebūčiau žinojęs, kad jie pradės koncertą, tik pamatęs būčiau atbula ranka rėžęs – lenkai. Rimtai, gal ten lenkiški mikrofonai buvo, ar ką, bet girdėjau slavišką veblenimą. Iš vienos pusės, EGGS OF GOMORRH varo dviem vokalais, pakaitomis, kas duoda dinamikos. Muzika – žostkas­, kažkiek užjuodintas death metalas, su savotiška thrash atmosfera. Man asmeniškai į juos žiūrint galvoje sukasi vienas žodis – prakaitas. Turbūt todėl, kad vokalistas primena lotynų amerikietį neplauta galva ir varvančia kakta. Ir dar tos seilės, tyškančios į mikrofoną… Vizualiai nėra faina, bet klausyti galima. Iš esmės – garsas nestebuklingas, kas irgi neprisideda prie teigiamo įvertinimo.

svardaudi

SVARTIDAUÐI yra vieni didžiausių kaltininkų to, kas vadinama islandiškuoju fenomenu. Bent jau sunkiojoje scenoje. Ir  neskaitant SIGUR RÓS… Nemoku jų tekstų mintinai, per daug įdėmiai neseku diskografijos. Turbūt todėl baisiai nustembu scenoje išvydęs juos ne po skraistėmis ir kojinėmis paslėptais veidais, bet plikas galvas bei pusę veido dengiančias kaukes. Viens prie vieno su ACHERONTAS, rimtai. Tik va muzikinė išraiška smarkiai kitokia. Garsas vis dar šlubuoja, dažnai viskas pinasi į bendrą masę, su daug grūzo. Pradedu girdėti neaiškius rytietiškus motyvus – nesuprantu, ar čia iš tos masės išplaukiančios haliucinacijos, ar kažkas tikro, bet visai nereikalingo. Vis tik kuo toliau, tuo labiau pradeda ryškėti gitaros, jų partijos. Labiausiai imponuoja vokalas – išlaikytas, kažkiek atmosferiškas, įtaigus. Vis dėlto pasirodymui pritrūksta solidumo. Ir trukmės – nors islandai pradėjo groti vėliau nei žadėjo, baigė vis tiek greičiau nei privalėjo. Buvau tikras, kad lips biso. Nė velnio. Neatsisakyčiau juos pamatyti su idealiu, ar bent geresniu garsu – turbūt ir įspūdis būtų kitoks.

22467457_1834064843287499_5829936757022621163_o

Kai prieš porą metų BÖLZER grojo Žaibuose, tuomet jie dar buvo tik smarkiai kylantis fenomenas. Ir tąsyk duetas visiškai nesužavėjo. Šiandien šveicarų statusas kur kas solidesnis. Nors pernai išleistas debiutinis albumas „Hero“ daug ką nuvylė, kitus nustebino, man tai buvo vienas geriausių leidinių! Taip, daug netikėtų sprendimų, ypač vokalinėse partijose, bet tuo disko ir stiprus. Vyliausi, kad scenoje duetas per daug neišsidirbinės ir varys „į natą“. Dar tikėjausi, kad įgarsinti būgnus, gitarą ir vokalą turėtų būti išvis juokų darbas. Dėl daugelio atvejų neklydau. Ir nors garso norėjosi kažkiek švaresnio, vis tik naujoji BÖLZER kūryba suskambėjo stipriai! „The Archer“, „Hero“ su savo švariom vokalinėm partijom – jabytute, įtaigumas belenkokio stiprumo, variau sau garsiai pro šoną tuos tekstus ir vargo nemačiau. Pagal publikos reakciją irgi buvo galima spręsti, jog „Hero“ čia atrado nemažai fanų. Dėl dvylikastygės garsas sodrus (nors, kaip minėjau, galėtų būti ir aiškesnis), rifai galingi ir užvežantys, kompozicijos – priverčiančios įsijausti, įtraukiančios, masyvios. Drąsiai statau BÖLZER į to vakaro geriausią grupę, ir laukiu jų grįžtančių į mūsų kraštą: „He speaks with fire / Commands desire / A man from higher / The scion of thunder“… Na ir limited edition kasetė papigiai, ir paskutinės kopijos – užkibau ant reklamos kabliuko.

archgoat-1

Tiek pat netikėtai, kiek ir tikėtai, ARCHGOAT garsą susireguliavo kone idealiai. Man asmeniškai gal net pritrūko kažkiek nešvarumo, nes kartais sterilumas badė akis. Po užpiltomis akimis matyto pasirodymo šių metų „Kilkim žaibu“ festivalyje, šįkart suomius stebėjau itin įdėmiai ir atsakingai. Tiems, kurie nespjauna į primityvumą, atmosferą vertina labiau už techniką ir kūrybinį įvairumą, ARCHGOAT turėtų teikti malonumą. Man asmeniškai jie pasirodė kiek per daug suomiški – trūko kažkokio įpūtimo, didesnio lašo dvaselės. Na, ir iš vokalisto – anei jokios emocijos, nei kruopelės mirktelėjimo, raumens timptelėjimo: come on – bent truputį norėtųsi. Pačiai muzikai – taip, priekaištų neturiu, atpylė savo black/deathą atsakančiai. Bet vis dar man ausyse skambėjo ir akyse stovėjo BÖLZER, ir ARCHGOAT tą vakarą jų per niekur nepaėmė. Bent jau mano vertybių skalėje.

Po to ėjom namo (t. y. į hostelį) sparčiu žingsniu…

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus