Reportažai

ABORTED, SEPTICFLESH, KATAKLYSM Vilniuje – triguba death metalo dozė

2016.02.23 08:31, odium

Renatos Drukteinytės nuotr. Daugiau nuotraukų – čia >>

IMG_9640Ne toks ir dažnas atvejis šiais laikais, kuomet vienam renginiui pasiūlomas tiesiog teminis stilistinis koncertas. Ir jokių ten žanrinių kokteilių didesniam auditorijos kiekiui pritraukti… Kita vertus, sausio 19-osios vakaras su ABORTED, SEPTICFLESH bei KATAKLYSM pateikė tris kolektyvus, smarkiai besiskiriančius vienas nuo kito. Ir vis tik kertinis vinis tą vakarą buvo death metalas!

Nepaisant to, jog ABORTED – viena žinomiausių Belgijos death scenos grupių, šiame trijų kompanijų asorti jiems atiteko tik apšildytojų vaidmuo. Nors man jie buvo kur kas įdomesni nei (tariama) pagrindinė vakaro grupė – juk seku jų muziką gan ilgą laiko tarpą. Būtent muziką, o ne išvaizdą, todėl kiek nustembu, nes scenoje ABORTED panašesni į punk scenos atstovus nei į brutalaus death atlikėjus. Bet ir keista neturėtų būti, nes belgų muzikoje jau kuris laikas sėkmingai maišomi deathcore, grindcore bei tradicinio death metalo bruožai. Kaip pradžiai garsas visai nieko, nors retsykiais žemi dažniai sukelia per dideles vibracijas. Kūriniai, kaip ir pridera tokiam stiliui – sunkiai atskiriami vienas nuo kito, sukalti pagal tą pačią struktūrą. Bet vis vien skamba galingai. Vokalistas kiek nustebęs gan pasyvia ir nejudančia publika, bando juos gėdint – nu bet suprask, jaunuoli, gi antradienis, visi po darbų, dar nespėję prilupt. Kitą kartą bus geriau. Nors patiems belgams priekaištų kažin ar turėtų būti – atrodo jie padoriai, turi masės, pakankami užsivedimo (ir užvedimo). Gal vietomis garso norėjosi kiek švaresnio, bet apskritai – kaip pirmiems, tai visai vykusiai.

IMG_0241Net neabejojau, kad SEPTICFLESH į šį renginį pritrauks daugiausiai publikos. Dėl dviejų priežasčių: pirma, nes tai graikų death scenos korifėjai; antra – mūsų krašte jie dar nebuvo groję. Simboliška, bet būtent tomis (koncerto vykimo) dienomis skaičiau tokio „Ledo Takas“ zino 1998 metų numerį, kuriame puikavosi interviu su vienu iš grupės narių. Tuo metu kolektyvas dar tik įgavinėjo pagreitį ir tame jautėsi jų nuoširdus požiūris į pogrindinę sceną. Ar po daugiau nei 15 metų tas vis dar atsispindi ir scenoje? Man sunku pasakyti. Tie, kas matė pasirodymą, turėjo pastebėti grupės frontmeno Spiros Antoniou teatrališkumą. Kai kam tai buvo kokybiškas ir klasiškas „šou“. Man tai labiau panašėjo į… Em, kažkokią pasakėlę ir dirbtinumą. Lyg trečio asmens pasakotojas bandytų įvesti į tamsą ar siaubo kambarį. Ok, jie graikai, pietiečiai, su dideliu bagažu patirties. Tikėjausi, kad tai persiteiks ne per elgesį, o labiau per muziką. Pastaroji, nors ir tikrai įspūdinga, vis tik nebuvo tiksliai tai, ko tikėjaus. SEPTICFLESH nuo seno garsėjo savo atmosferiškumu, o kuo toliau, tuo labiau jų kūryba įgavo ir simfoninį atspalvį. Kas, beje, death metalui nėra itin būdinga. Bet tai grupės firminis bruožas, padėjęs jiems tapti tuo, kuo yra. Na, bet kad gyvai jie skambės taip simfoniškai (ar operiniai, net nežinau, kurį apibūdinimą tiksliau naudoti), tikrai nesitikėjau. Atrodo, ir gitaros vietoje, bet jų per mažai – net ir didelė masė skęsta klavišiniuose. Protarpiais išlenda tas sunkumas, bet vėlgi viską gožia sintetika. Ne, viskas su tais SEPTICFLESH gerai, bet elementariai norėjosi daugiau metalo… Nepaisant to, kad publikai buvo pateikta ir dainų iš senosios kūrybos, vis tik negaliu nepaminėti fakto, jog iš mano mėgstamiausio disko – „A Fallen Temple“ – nei vienas kūrinys taip ir nebuvo sugrotas… Tiesa, garsas buvo tikrai geras. Pliusas užsidėtas, bet suteikčiau grupei papildomą šansą, šį kartą geresniam pasirodymui.

IMG_0697Sakykite, ką norite, bet po graikų pasirodymo klubas akivaizdžiai pratuštėjo. Ir tai puikiai pasako, kas tą vakarą griežė pirmu smuiku… Nepaisant to, KATAKLYSM susilaukė turbūt daugiausia palaikymo bei ovacijų tą kartą. Ar jie to nusipelnė? Nesakysiu griežto ne. Grupė tuo ir pasižymi – puikiais gyvais pasirodymais, užvedančiais publiką. Ir jų muzika tam ypač tinkama – pagroovintas, energingas death metalas. Tiek melodingas, kiek ir energingas. Vyksmo ir dinamikos tikrai buvo daug, tiek ant scenos, tiek šalia jos. Keista, bet, mano nuomone, būtent KATAKLYSM tą vakarą skambėjo prasčiausiai – mažiausiai ryškumo, daugiausiai perkrovų. Džiaugiuosi už kitus, bet man kanadiečiai buvo nykiausia to vakaro grupė…

Galiu tik spėlioti, ar toks koncertas būtų labiau pavykęs savaitgalį. Gal net labiau patikęs? Galbūt, bet apskritai – tiek grupių kiekis, tiek jų stilistinis parinkimas tokiam šiokiadienio koncertui buvo pats tas. Sakykime, kad kolektyvai pasirodė pagal galimybes. O nugalėtojai – neteisiami. Nors paburbėti visada galima. Ir pagal amžių jau norisi.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus