Albumai

2013 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

2013.12.27 00:00, Cannibalkiller

Ši apžvalga nesiekia jokio objektyvumo ir atspindi tik autoriaus subjektyvius pastebėjimus.

Metalo muzikoje Lietuvoje jau keletą metų vyrauja stabilumas. Atsiranda kelios naujos grupės, kelios dingsta vos išleidusios demo, kitos suauga ir kardinaliai keičia stilių. Stabilus kokybės ir kiekio santykis. Tik verta pastebėti, jog pasauliniu mastu ta kokybė yra pakankamai nepastebima. Yra nemažai scenos veikėjų, grojančių daug metų ir daugybėje projektų, bet taip nė vieno ir neišvysčiusių iki brandesnio lygio. Aišku, yra ir išimčių, bet tendencijos tokios.

Ar daug pas mus grupių/projektų, išleidusių daugiau nei du albumus? Mažas produktyvumas kai kurias įdomias grupes tiesiog skandina nebūtin. Dažnai galima išgirsti ar perskaityti muzikanto pareiškimą, jog, atsiradus galimybei žengti įrašų studijon, sukurta muzika nebetenkina paties kūrėjo, nes buvo brandinta ilgus metus, o dabar tiesiog pasikeitė muzikinis skonis. Ko verta ilgai brandinta, tobulinta, bet be galutinio rezultato – įrašo – muzika? Kūrėjo vidinio pasitenkinimo? Gal? Bet kas mums iš to? Grupė, nedaranti įrašų, netobulėja ir negali į save pažvelgti iš šono ir laiko perspektyvos.

Pereinam prie reikalo ir pabandysim išskirti šių metų geriausius. 2013 metais pasirodė virš 10 fizinių leidinių, iš kurių keletą galima pavadinti profesionaliai išleistais ir turinčiais daugiau pretenzijų nei lokali scena. Taip pat po keleto metų pertraukos išleista ir pora vinilų. Taigi 2013 metų verčiausi.

1. PEKLA „Degsit!“ (CD, „Inferna Profundus Records“) 9/10

2013 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

Pykit nepykit, bet pasikartosiu, jog tai, be abejonės, yra geriausia, ką šiais metais pasiūlė mūsų sunkioji scena, o heavy stilistikoje tai – vienas iš geriausių lietuviškos scenos leidinių apskritai. Puikus albumo dizainas tik sustiprina įspūdį. Draivas, laisvumas ir tikras rokenrolas, to tikrai dažnai nerasi lietuviškam metale. Daugiau įspūdžių apie albumą – recenzijoje.

2. DEVLSY „A Parade of States“ (USB card, išleista grupės) 8,5/10

2013 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

Turbūt gražiausiai išleistas 2013 metais lietuviškas albumas. Neįprastas formatas ir įpakavimas sukuria tinkamą nuotaiką albumo perklausai. Džiugu, jog pastaruoju metu itin populiari post banga pasiekė ir Lietuvą. Maloniai klausosi, jaučiasi, jog muzikantai turi pakankamai patirties įgyvendinti savo įdėjas. Albumas brandus, išbaigtas, atidirbti tekstai. Mažiau klausiusius post pakraipos grupių, gali ir nustebinti. Dažniau klausiusieji post-hardcore ar post blacko pastebės, jog per daug nieko naujo muzikinių įdėjų prasme. Bet kokiu atveju, tikrai stiprus debiutas. Išsamiau apie darbą – šioje taiklioje recenzijoje.

3. LUCTUS „Stotis“ (CD/LP, „Inferna Profundus Records“) 8/10

2013 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

Geriausia, ką galite išgirsit po LUCTUS vėliava šiandien. Jei ankstesniam albmue „Jaučiant Pabaigą Arti“ jautėsi jaunatviškas užsidegimas ir primytivumas, tai „Stotis“ – žymiai brandesnis ir solidesnis leidinys. Didelis pliusas už vinilo leidinį. Tik vinilo leidinyje pridedamas A2 plakatas nuliūdino, tikėjausi kažko kito nei albumo viršelis, kuris visai nieko žiūrisi, bet yra neiškirtinis kompiuterinio maketavimo pavyzdys. Dabar turiu mažą (CD), vidutinį (LP) ir didelį (A2) albumo viršelį. Pagirtina, jog buvo perleistas LUCTUS debiutas „The Dawn Ov The Eclipsed Desperation“ normaliam CD formate. Pirmieji LUCTUS įrašai maloniai nostalgiškai „susiklauso“. Daugiau – „Stotis“ recenzijoje.

4. CHASING THE RISE „The Dawn“ (CDr, „Pasidaryk Pats Records“) 8/10

2013 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

Stipriai paveiktas vėlyvųjų IN FLAMES, metalcore bangos ir Geteborgo skambesio, vilniečių CHASING THE RISE debiutas. Aišku, tikras metalistas gali sakyti, jog čia jau ne metalas. Bet, manau, nespjaunantiems į anksčiau paminėtas įtakas verta paklausyti. Viskas sugrota tvarkingai, gal kažkiek mušamųjų sekcijoje norėtųsi tvirtumo, vokalas skamba visai neblogai. Kabinančios, nors ir nesudėtingos gitarų soluotės. Aišku, įrašo suvedimas galėtų būti kokybiškesnis, bet, kaip debiutui, tikrai pakankamas. Belieka tikėtis, jog grupė nepraras entuziazmo ir vystysis tolyn, o ne subyrės, taip nieko daugiau nesukūrusi.

5. DARK RAVAGE „The Fall Of Inner Sanctum“ (CD, „Forgotten Path Records“) 8/10

2013 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

Po beviltiško debiuto „Dawn of a New World“ iš DARK RAVAGE daug nesitikėjau. Sekantis albumas „The Fall Of Inner Sanctum“ parodė, jog grupė juda pirmyn ir geba kurti tamsią muziką. Daugiau kokybės, laisvumo ir žinojimo, ką ir kaip pasakyti. Žvelgiant pasauliniu mastu – eilinis darbas, bet vis dėlto eilinis tarp vidutiniokų, o ne tarp prasčiokų. Plačiau – recenzijoje.

6. BURYING PLACE „Live In Gargždai 2009“ (MC, „Volcanic Slut Records“) 7,5/10

2013 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

Gryna nostalgija. Grynas mirties metalas. Nieko originalaus, bet… Visi supras, kurie siųsdavosi muziką devintam ar dešimtam dešimtmety sraigės paštu. Daugiau tokių ekskliuzyvinių leidinių.

7. SANCTOPHOBY „Malicious Call / Xрам Древнего Зла“ (7″, „Volcanic Slut Records“) 7/10

2013 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

Anksčiau žadėtas kaip split 10 colių vinilas su kažkokia užsienio grupe, galiausiai nesusiklosčius aplinkybėms gavosi kaip solinis SANCTOPHOBY 7 colių EP. Seku SANCTOPHOBY veiklą praktikškai nuo egzistavimo pradžios. Ganėtinai produktyvios grupės nauji leidiniai būdavo vis geresni už ankstesnius. Deja, šiuo atveju „Satanic Ceremonies of Imperfection“ kasetė patiko labiau nei šis septyniacolis. Nesakau, jog prasčiau, tiesiog jaučiasi kažkokia stagnacija ir neužtikrintumas kūryboje. Mažiau purvo, daugiau tvarkos, bet vis tiek ne tas, kas ankstesnėje demo. Galima įžvelgti panašumų su italų bleckeriais EVOL.

8. POSTERITY „The Price Of Greed“ (CDr, „Lower Budget Records“) 6,5/10

2013 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

Tik 30 kopijų išleistas CDr. Nieko pretenzingo, tiesiog nuširdus defiukas, kurio taip pasigendu pastaruoju metu mūsų scenoje. Tiesa, tai ne visai 2013 metų darbas, bet vokiečių „Lower Budget Records“ perleistas 2010 m. demo įrašas.

9. UVIKRA „Bi“ (CDr, „badGod Music“) 6/10

2013 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

Iš tikro tai – grupės 2011 metų albumas, išleistas 2013 m. „badGod Music“ leiblo fiziniam formate. Įdomus paklausyti, bet neturintis nei pakankamai draivo, nei unikalios atmosferos, kuri reikalinga tam, kad albumas suktųsi grotuve vėl ir vėl. Grupė šiais metais jau išleido ir trečiąjį albumą „Fulfill Thee“, kuris stilistiškai ganėtinai skiriasi nuo ankstesnės grupės kūrybos ir tęsia tolimesnius Loikav ieškojimus. Deja, kiek žinau, šio albumo nenumatoma išleisti jokiame fiziniame formate. Bet kokiu atveju, „Bi“ – tai geriausia, ką gali pasiūlyti UVIKRA šiandien. Plačiau apie albumą „Bi“ – šioje recenzijoje.

10. LIFE’S EDGE „Ocean“ (CDr, išleista grupės) 5/10

2013 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

Nieko vertingo ir išbaigto taip ir nesukūrę, LIFE’S EDGE dingsta nebūtin. Vilčių daug, bet kantrybės mažai. Trumpas trijų dainų atsisveikinimo EP. Nepretenzingas doom metalas, netrykštantis originalumu, bet turintis savyje kažkokio žavesio. Kita vertus, po perklausos atmintyje nieko neišlieka.

***

2013 metų Lietuvos sunkiosios scenos leidinių apžvalga

Ir, kaip visuomet, metams tašką deda „Forgotten Path“ žurnalo 5 numeris. Šiek tiek plonesnis, šiek tiek mažiau įdomus nei ankstesnis, bet kokybę išlaikantis. Pagirtina, jog išlaikomas išskirtinis dėmesys Lietuvos black metalo scenai. Kita vertus, pora prastokų interviu ir suprastėjusi recenzijų skiltis leidžia 4 numeriui išlikti geriausiu, ką turime po „Forgotten Path“ vėliava. Taip pat pasirodė ir „Diovim“ 5 numeris, kuris atrodo gražiai sumaketuotas ir išleistas, bet, kaip ir visados, nuvilia pradėjus skaityti turinį.

***

Ir galiausiai lūkesčiai ateinantiems metams. Jei trumpai – geros kokybiškos muzikos. Jei plačiau – norėčiau daugiau išgirsti projektų vystymo nei debiutų. Daugiau tęstinumo. Norėtųsi sulaukti naujų įrašų iš veteranų OBTEST ir DISSIMULATION. Ir dar manau, jau verta pagalvoti apie lietuviškų kertinių albumų/demo įrašų perleidimą. „Ledo tako“ iniciatyva „Lietuvos metalo šaknys“ taip ir užstrigo ties pirmu leidiniu. Gal pagaliau visgi sulauksime II dalies su CONSCIOUS ROT? Kur gi jau ilgokai žadamas ANUBI demo perleidimas vinilu? Sklando gandai ir apie DISSIMULATION demo perleidimą. Bet kol kas tai vis dar seni gandai. Be abejonės, įdomu, ką sukurs naujo PEKLA ir DEVLSY. SANCTOPHOBY taip pat jau ruošia naują medžiagą. Laikas jau ir INQUISITOR išleisti kažką naujo. Įdomu būtų išgirsti naujų PERGALĖS, STRANGULIATORIAUS, REGRESSIVE ir ELIMINATOR įrašų. Ir daugiau vinilo, ypatingai septyniacolių, kuris yra puikus formatas ir mūsuose labai nepopuliarus.

O pabaigai palinkėčiau sunkiajai scenai daugiau tęstinumo, aistros ir atsidavimo.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
XIII
2013.12.30 16:58

graziai

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus