Straipsniai

Žemaičiai MERESSIN vėl karo take – saugokit sprandus

2013.03.25 00:00, Daividas Žiemgalis

Žemaičiai MERESSIN vėl karo take – saugokit sprandusNors iš Žemaitijos krašto retokai gauname metalinių žinių, bet jei jau jos atsiranda, verčia suklusti. Šįkart nemarieji Žemaitijos sostinės kariūnai MERESSIN pateikė sunkiosios muzikos gerbėjams ypatingą dovaną – profesionaliai išbaigtą video kūrinį „Luokia pieda“. Naujos dainos publikavimas pagrįstai leidžia manyti, kad tai yra įvadinis žingsnis į naujai ruošiamo albumo pristatymą, kurio visi kūrybiniai darbai jau yra atlikti ir paruošti techniniam išpildymui.

Prisipažinsiu, kad prašymas brūkštelti keletą eilučių pristatant „Luokia pieda“ man buvo maloniai netikėtas. Puikiai suprantu muzikantų norą, kad jų kūrinį pristatytų žmogus iš „šono“. Deja, nesu visai objektyvus šiuo atveju, kadangi teko iš dalies būti įtrauktam į kūrybinį procesą, tad, savaime suprantama, jaučiuosi ganėtinai šališkas. Bet galiausiai galvą sukantis uždavinys pažvelgti į atliktą darbą išlaikant atstumą suintrigavo.

Žemaičiai MERESSIN vėl karo take – saugokit sprandusVaizdo klipą „Luokia pieda“ palieku įvertinti patiems žiūrovams, nuo savęs pridėdamas tik tiek, kad tarpe negausių Lietuvos sunkiosios muzikos puoselėtojų vaizdo klipų, mano nuomone, tai vienas idėjiškai stipriausių ir profesionaliausiai išbaigtų kūrinių. Gal ir galėčiau prikibti prie kokių nereikšmingų techninių detalių ar vietomis sunkiai suvokiamo turinio nuoseklumo, bet atsižvelgdamas į tai, kad grupė viską darė savo jėgomis ir rėmėsi vien tik savo ribotais ištekliais, vertindamas kūrinį esu tikras – porą metų užsitęsęs darbas pavyko gerai. Užsibrėžtas tikslas parodyti žemaičių nuožmų karingumą pasiekė tikslą. Kūrinio nuotaika savo atšiaurumu gerokai lenkia daugelio giminingų pagoniško metalo atstovų video demonstracijas. Pateikta besibraunančių atėjūnų istorija ir bene pikčiausio Žemaitijos vietininko portretas perteikia siautulingą žemaičių meškos dvasią būtent taip, kaip mes ją girdime visoje MERESSIN muzikoje.

Na, o palikdamas kūrinio analizavimą žiūrovams, bandau pažvelgti iš dar didesnio atstumo ir suvokti tai, ką sąmoningai ar nejučiomis per savo kūrybą byloja patys autoriai. Kaip apibūdinti žemaičių tautos identitetą be tos nuvalkiotos frazės apie žemaičių užsispyrimą? Žemaitiją mes pažįstame kaip paskutinę gentį, kurią pasiekė krikštas. Gentis, kuri dešimtis metų buvo pagoniška sala krikščioniškoje Europoje, šiemet deda didžiules pastangas kaip iškilmingiau atšvęsti 600 metų krikšto metines. Nejučiom peršasi tikimybė, kad Europoje įsigalėjus kitai religijai, žemaičiai liktų paskutiniai krikščionys. Nesigilinant į visus šiuos faktus, kurių kirba mintyse dar begalės, grįžtu prie grupės, kuri lyg krislas akyje įsitvirtinusi pačioje Žemaitijos širdyje.

Žemaičiai MERESSIN vėl karo take – saugokit sprandusTiesiog likimo pirštas, kad šis kūrinys apie atėjūnus, kryžiaus nešėjus (gaila, nepavyko jų detalizuoti vizualizacijoje), pasirodė būtent krikšto metinių metais. Turint omenyje dainos ištrauką „nors vienas lauke liks karys“ man, ko gero, labiau aišku, apie ką čia eina kalba nei pačiam dainos autoriui. Ko gero, visi suvokiame, kad tai ne himnas apie Džoną Rembo… Ir, žinoma, bent jau metalistams nereikia aiškinti, kad metalas tėra radikalus menas. Jei visos metalo muzikoje gvildenamos temos išsipildytų, pasaulis jau seniai būtų susprogęs gal kelis tūkstančius kartų, visur tvyrotų chaosas, lakstytų velniai, o patys metalistai sėdėtų kur drebėdami krūmuose ir ilgėtųsi šių gražių dienų… Bet, būtent paskatinti radikalaus meno, mes suklūstame ir prasiblaiviusiomis akimis pažvelgiame į daugelį dalykų. MERESSIN neapykantą kūryboje tarsi maitina aplink tvyranti netiesa. Jei viename neapykantos taikinių atsirado kryžiaus nešėjai, ko gero, neverta vertinti pačios religijos. Kalbama apie tai, kad kryžius buvo įbruktas su krauju ir, kad vardan jo šviesios misijos jis buvo priimtas. Bet šiandien mes matome, kad tą kryžių laiko ne basas šventikas susijuosęs virve, o jį vežiojasi sutanuotas personažas naujo mersedeso bagažinėje.

Viskas, ką gali padaryti šių dienų žemaičių karys, tai išlieti visą tą pyktį dėl matomos netiesos tiesiai jums ant galvų. Ir šiandien tai yra veiksmingesnis ginklas, nei plienas rankoje.

Žemaičiai MERESSIN vėl karo take – saugokit sprandusNors išlaikyti daugelį metų aktyvią nekomercinę muzikinę grupę mažame miestelyje yra ganėtinai sunku, MERESSIN lyderis Žydrius vis dar yra pilnas ryžto. Tai puikus pavyzdys, kaip remiantis savo įsitikinimais galima nueiti ilgą kūrybinį kelią. Šiandien geru grojimu sunku ką nustebinti – jaunų sunkiosios muzikos atlikėjų yra daug ir, be abejo, groti jie moka. Esmė išlieka tai, ką atlikėjas nori perduoti klausytojui. Tai, ką kruvinomis rankomis mums perduoda šis kūrėjas, nori nenori kelia šiurpą ir priverčia plačiau pramerkti akis. Lieka spėlioti, kokį kelią būtų nuėjusi grupė, jei šalia grupės lyderio visą tą laiką būtų buvę nuolatiniai kūrybingi muzikantai. Na, bet tai, žinoma, ne tik šios grupės bėda mūsų tėvynėje…

Na, o pabaigai… tiems, kam kyla abejonių dėl atliekamos kūrybos nuoširdumo, belieka palinkėti savo kailiu pajusti ledinę leteną ant savo sprando…

P.S. Žinutė, kuri mane pasiekė jau parašius šią rašliavą: pasirodo vaizdo klipas „Luokia pieda“ bus transliuojamas per LRT televiziją. Jei neklystu, Lietuvoje dar nebuvo atvejo, kad vietinė sunkiosios muzikos grupė būtų paleista į eterį. Jei ir apsirinku, vis viena manau, jog parodyti tautai, kad egzistuoja toks muzikinis žanras Lietuvoje yra gerai. Ir tai dar vienas pliusas žemaičių vaizdo klipo įvertinimui…

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Hells' Forge
2013.03.26 11:31

Nežinau kodėl, bet anksčiau nebuvau atkreipęs dėmesio į Meressin.
Na, o dabar matau, kad Baphomet’s Call išties yra kažkas nuostabaus!
Kaip čia jau minėta, naujas video to lygio nebepasiekia, bet irgi tikrai verčia laukti daugiau žinių.
m/

satanochio
2013.03.26 08:50

Pedo of Filth +

Pedo of Filth
2013.03.25 21:29

Man asmeniskai Meressin buvo broliu Zydriaus ir Dariaus grupe. Faktiskai 50proc viso gazo leme Dariaus boso gitaros soluotes. Baphomet’s Call buvo ir yra vienas unikaliausiu black metal albumu (pasauliniu mastu), ir as jam jokio analogo nerandu (o gal toks yra, tik as negirdejes?).
Aisku, gerai, kad kuria ir daro kazka, bet jei gryztu Darius su savo soliakais ir back vokalu tai butu daugiau nei zjbs

speigas
2013.03.25 20:22

Juokiasi puodas,,,Tai gal tu Ambraziejau varyk į kaimą, tada gal pagaliau albumą išspausi :) Kiek jau metų, kai susitinkam sakai “jau greitai” :)
O klipas liuks.

Ambraziejus
2013.03.25 17:09

Super! Noretusi tik daugiau aktyvumo, bet koks gali buti aktyvumas tokiam uzhkampyje? Vazhiuok Zydriau i Vilniu!

XIII
2013.03.25 16:12

+

vyskupas666
2013.03.25 13:17

Klipas geras ir grupė puiki. Linkiu nepasiduoti provincijos rutinai, o veikiau, kad buvimas arčiau gamtos taptų įkvėpimo šaltiniu.
Yra tokia Marių respublika prie Volgos, tai jie iki šiol yra pagonys. http://portal.mari.ru/republic/Pages/symbols.aspx
Beje, jų herbas panašus į Žemaitijos.
Принудительная христианизация привела к тому, что марийцы ушли в леса, оставляя пустыми целые деревни.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus