Reportažai

XIV-asis „Kilkim Žaibu“ festivalis degino karščiu ir pylė vandenimis

2013.07.17 00:00, Birutė

Foto: Crazyte. Daugiau foto: čia >>

Likus tik vieniems metams iki jubiliejinio, XV-ojo, karingos muzikos ir dar karingesnių pramogų festivalio „Kilkim žaibu“, dėl ko jo organizatoriai dabar tikrai neturėtų sustabdyti šio šaunaus Rasų šventės akcento, į Varnių prieigas sugužėjo ne tik netikėtai daug užsienio svečių, bet ir garsių muzikantų. Žinia, pamatyti viską paprastai neužtenka jėgų, tad ši kronika bus apie tai, kas matyta ar iš toliau girdėta asmeniškai. O buvo taip…

Pirmiausia, daugeliu atveju per 13 buvusių metų šis festivalis garsėjo vėsiu oru, na, ir aišku, griausmų bei žaibų lydimomis liūtimis. Šiemet trijų dienų lietaus porcija, atrodo, išsiliejo per vieną vakarą ir naktį, bet štai netikėtai karštas oras vertė ieškoti prieglobsčio medžių paunksmėje ar mirkti jau visai šiltame Lūksto ežere.

XIV-asis „Kilkim Žaibu“ festivalis degino karščiu ir pylė vandenimis

Penktadienį, sulig pirmaisiais „žaibais“, 20 val. nuskambėjo įžanginiai muzikos akordai, o vėliau ginklais sužvangėjo ir pirmosios kovos. Darbo diena, remontuojama autostrada ir netikėtas krypties pametimas pačiuose Varniuose suvėlino atvykimą, taigi manasis dalyvavimas čia prasidėjo sulig mūsų neo-folko ansambliu SEN SVAJA. Jei žiūrėsime į grupės pavadinimą, įsivaizduosime svajingą ir romantišką muziką. Tokią iš esmės ir atlieka šis kolektyvas. Taigi pirmosios išgirstos melodijos – relax live

Šį kartą tik pirmąją festivalio dieną muzikinė programa vyko mažojoje scenoje, o vėliau viskas persikėlė į didžiąją, ir šį kartą vienintelę. Tai, ko gero, racionalus sprendimas, nes vaikščiojimas tarp scenų papildomai atimdavo energijos.

Tą naktį nustebino anksčiau negirdėti latviai OBSCURUS ORBIS. Viduramžius menančios tamsios muzikos, specifinių instrumentų ir prie viso to puikiai derančios aprangos harmonija – tikrai šaunus komplektas. Valandą groję braliukai paliko itin gerą įspūdį. Po senovinės programos, pertraukoje, paskutinį birželio 21-osios akcentą uždėjo lietuviško folkloro ansamblis VAIGUVA – jo sutartinės buvo tarsi lopšinė. O pailsėti prieš dvi dideles ir kupinas visokių įvykių dienas būtina.

XIV-asis „Kilkim Žaibu“ festivalis degino karščiu ir pylė vandenimis

Kitą dieną stojo kaitra, taigi neliko nieko kito, kaip ryte merktis į ežerą, o paskui iki koncerto priimti saulės vonias. Muzikinio veiksmo pradžia birželio 22 dieną – jau vidurdienį. Tautinės grupės GYVATA ir SPANXTI – visiškai skirtingos, bet puikiai derančios prie festivalio koncepcijos. Didelis pajūrietiškos dvasios kolektyvas GYVATA – pakankamai ramaus skambesio, tuo tarpu pasiutėliškos dvasios SPANXTI – šelmiška komanda. Abi „suėjo“, kaip sakoma, visai smagiai. Prie alaus bokalo pasišnekučiavus su latviais, savo sriubą „paslaugiai“ atidavus baltarusiui, o iš jo tautiečio gavus visai įdomios pagan muzikos kompaktą, ir paskui dar bestovint eilėje prie kitos maisto porcijos paplepėjus su tuzinu saviškių, scenoje pasirodo estai OORT. Itin gausus folk-roko kolektyvas jei ir nepasižymi dideliu savitumu, atrodo visai įdomiai. O čia netoli scenos jau sukiojasi žemaitukai – laukia, kada dvikojams galės parodyti, ką sugeba karyboje…

Mūsų audėjėlės garsėjo margomis juostomis, kiekviename Lietuvos etnografiniame regione vis kitokiomis. Amatų kieme galima buvo išvysti ir šio, ir kitų amatų demonstravimą. Tuo tarpu MARGA MUZIKA – gerai žinomas, labai savotiškas muzikos kolektyvas, vienijantis kitų grupių narius, įvairių instrumentų meistrus ir skirtingų tautų folko atlikėjus. Daug nesiplečiant – labai sėkmingas šis aljansas, ir kaip gi gali jis nesėkmingai sugroti? Respectas.

XIV-asis „Kilkim Žaibu“ festivalis degino karščiu ir pylė vandenimis

Kovos ratas iškeičiamas į kepsninėje pagamintų dešrelių valgymo ir alaus degustacijos malonumus, o po to pasirodančių baltarusių STARY OLSA praleisti jau tikrai nevalia! Itin išraiškinga ir ekspresyvi kaimynų komanda tvoja iš peties ir iš kuokos :). Čia beveik rimtai, nes paliko tokį puikų įspūdį, kad net nusakyti sunku. Vokiečiai DESASTER – turbūt ekstremaliausia šių metų grupė čia. Truputį norėjosi užsikimšti ausis ir atjungti smegeninę, kad per daug ekstremalumo į ją nepatektų. Šiaip visai smagiai sugrojo šie brutalūzai, bet jų šou savotiškai nuvargino. Gerai, kad po jų groję romantiški ir svajingi islandai SOLSTAFIR – puiki atgaiva kūnui ir sielai. Ši grupė man asmeniškai – viena iš šio festivalio perliukų, ji įtraukė jei ne į transą, tai į kitokią palaimingą būseną…

XIV-asis „Kilkim Žaibu“ festivalis degino karščiu ir pylė vandenimisXIV-asis „Kilkim Žaibu“ festivalis degino karščiu ir pylė vandenimis

Po rungčių dėl krivūlės – pastaruoju metu gana dažnai pradėjusi rodytis grupė SKYLĖ. Jos muzikos įtaigos, įsimintinų ir aktualių žodžių bei atlikėjų charizmos dar kartą liaupsinti neverta – ir taip viskas aišku. Paminėsiu tik tai, kad labai nustebino naujieji grupės kūriniai. Jie pasirodė besą išskirtinio, ne itin SKYLEI būdingo, bet labai įdomaus skambesio. O ką jau kalbėti apie šių dainų instrumentinių vietų žavesį. Buvo tiesiog puiku.

Antrosios „Kilkim žaibu“ dienos programos pabaiga man buvo su norvegų vikingiško metalo atstovais EINHERJER, kaip tik šiemet mininčiais kūrybos 20-metį. Vietomis gal kiek nuobodoka, bet apskritai jų muzika nuskambėjo galingai ir patraukliai. O mūsiškiams OBTEST šį kartą pasakiau „labanakt“ iš stovyklavietės – neebliko jėgų maltis prie scenos gerokai po vidurnakčio, dargi žinant, kiek paprastai vyksta jų pasiruošimas išeiti į sceną.

Trečios dienos „Žaibų“ programa prasidėjo nuo latvių MALDUGUNS. Tačiau šiuos muzikinius „pikčiurnas“ leidau sau praleisti. Lietuvaičių PARALYTIC galbūt jau „persiklausiau“, nes scenoje juos stebėjau tik grojančius porą kūrinių. Pažintis su Ukrainos desantu – BALFOR ir KHORS nuteikė gana smagiai, nors pirmieji pasirodė šiek tiek monotoniški, antrieji – kiek per daug sudėtingi klausymui. Vis dėlto šių metų svečiai iš Ukrainos atrodė pakankamai solidžiai. Suomiai HORNA, kurių, bent sprendžiant iš virtualių diskusijų, laukė daugelis, paliko neblogą įspūdį, nors sensacijos savo šou nepadarė. Gal ne mano stilius ar ką, bet drįsčiau ginčytis dėl kiek perdėto šios komandos liaupsinimo. Tuo tarpu Drakulos šalies sūnūs DORDEDUH, kurių sudėties didesniąją dalį jau matėme viename iš ankstesnių „Žaibų“ grojusioje kitoje grupėje, „suėjo“ labai gerai.

XIV-asis „Kilkim Žaibu“ festivalis degino karščiu ir pylė vandenimisXIV-asis „Kilkim Žaibu“ festivalis degino karščiu ir pylė vandenimis

Atėjo laikas festivalio kulminacijai. Dar vieni suomiai TURISAS, itin įspūdingai atrodantys su sceniniu grimu ir kariška apranga, konkrečiai „nurovė stogą“. Tokio šaunaus pasirodymo „Kilkim žaibu“ jau seniai nemačiau. Man būtent ši vieta buvo tikra viršūnė, ir jei ne tas lietus… Kiti paliudys, koks pragaras atsivėrė nuo didžiulės liūties, staiga kilusio žvarbaus vėjo ir pažliugusios teritorijos. Gal TURISAS savo karinga muzika prikėlė gamtos gaivalus, bet buvo išties brrr… Dalis žiūrovų išsislapstė kur galėdami, taigi suomiai be kita ko liko be dalies publikos, kuri šiaip jiems negailėjo ovacijų.

XIV-asis „Kilkim Žaibu“ festivalis degino karščiu ir pylė vandenimis

Ir jau visai „linksma“ pasidarė, kai tikrieji festivalio užsienietiškieji headlineriai DESTRUCTION turėjo net tris kartus kartoti tą patį kūrinį, nes dėl ką tik pasibaigusio tvano ėmė trūkinėti garsas. Gerai, kad daug ko matę thrasho veteranai tai tiesiog nuleido juokais. Ir iš širdies sugrojo itin uždegančiai ir energingai. Tačiau liūties neišvengė ir jie – buvo antras dublis. Paskui dal lijo pusę nakties, taigi vėl „nuskriaudžiau“ lietuvaičius – praleidau dabar itin retai viešai grojančių kauniečių NAHASH benefisą. Tealeidžia jie man už tai :).

XIV-asis „Kilkim Žaibu“ festivalis degino karščiu ir pylė vandenimis

„Kilkim žaibu 2013“ organizatoriai jau tarė festivalį apibendrinantį savo žodį. Tars jį ir viena iš žiūrovių. Pagarba už begalinį entuziazmą tiek metų, tęsiant šio renginio tradicijas – kas bus, kas nebus, o žemaičiai nepražus, ar ne? Ir jau visai epilogui – laukiam XV-ojo sambūrio: nebandykit išsisukti!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
vaplis
2013.07.17 21:14

Pragertos vasaros

Juodmetalis
2013.07.17 20:21

Apie pirmą vakarą – Vaiguvos NEBUVO, o buvo ONTREP (naujs žemaitėšks pruojekts) ir turiu pastebėti, kad jų atliktame repertuare sutartinių nebuvo.

Kaciukas
2013.07.17 17:21

birute o tau patinka metal grupe wasp?

Zero
2013.07.17 16:33

“Tuo tarpu Drakulos šalies sūnūs DORDEDUH, kurių sudėties didesniąją dalį jau matėme viename iš ankstesnių „Žaibų“ grojusioje kitoje grupėje, „suėjo“ labai gerai.”
Tai kad nelbai, nes Negura Bunget sudėtyje, kuri grojo ankstesniame KŽ, nebuvo nė vieno Dordeduh nario ir atvirkščiai.

Birutė
2013.07.17 15:52

Skubos darbą velnias renka :) Nepaminėti amerikonai EXHUMED, grojo po HORNA. Taigi čia P.S. liudiju, kad buvo labai stiprus ir vežantis tūsas per juos!!! Dar vienas respectas organizatoriams – už tai, kad prisikvietė užjūrio metalistus!

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus