Reportažai

XESS albumo "PsyCHoholic bAstard creW" pristatymas – poezija, bardakas ir saksofono melodijos

2005.12.12 00:00, Aušra

Foto: Crazyte, Aušra. Daugiau foto čia>>

Žiemą temsta anksti, todėl 17 val., kada numatyta pradėti XESS naujo albumo pristatymo koncertą, miestas jau skendėja naktyje. Gal tik automobilių kiekis gatvėje ir gana tankiai aplink parduotuves besisukinėjančios žmogystos išduoda, kad dar tik vėlyva šeštadienio popietė ir dar ne visi kauniečiai baigė savo savaitgalio apsipirkimo maratoną. Na, o mes skubiai lendame į „Los Patrankų“ salę, kur lygiai taip pat tamsu, tik gal ne tiek žvarbu.

XESS albumo "PsyCHoholic bAstard creW" pristatymas – poezija, bardakas ir saksofono melodijosŽmonių toli gražu dar ne marios, o gal tiesiog visi jaukiai lindi daugybėje klubo užkampių, kurių kaskart vis daugėja, kai retomis pogrindinės muzikos koncertų progomis čia užsuku. Į alaus bokalus įsitvėrę jau ir keletas vilniečių gvardijos atstovų – kas atvykę pasiklausymo, o kas ir sugrojimo tikslais. Betgi pirmiesiems ant scenos eilė atitenka vietiniams poetams DREAMLAND POETRY. Tai visiškai šviežias, matyt, lapkričio miglų inspiruotas projektas, todėl įdėmiai žvelgiu į sceną, kur šmėžuoja matyti veidai – į gitaras įsitvėrę Bėska ir Iron Savior, už cigaretės ir mikrofono – Alenas Blakulla. Ir ką gi, visai nebloga pradžia koncertui. Kūrinių repertuaras gal ir nedidelis, tačiau vokalas visai tinka prie melancholiškos muzikos, o kelete dainų jam dar pritaria ir moteriškas balsas. Ir nors esu baisi gyvų instrumentų šalininkė, o čia būgnai ir bosinė gitara skamba tik iš kolonėlių, visai maloniai suklausau kauniečių poezijos, kuriai, kaip ir turi būti, pritaria nuo cigaretės smilkstantis dūmas, balti inteligentiški marškinėliai ir ramios gitarų partijos.

Nedėkinga koncerto pradėjimo rolė atlikta ir toliau instrumentus ant scenos nešasi vilniečiai SHADOWDANCES. Šiems perbraukus per stygas, prieš sceną jau pradeda būriuotis pirmieji iš kampų išlindę ištikimesni klausytojai, nors dauguma vis dar linguoja į taktą nuo patogių fotelių ar krėslų antrame aukšte arba salės gale. XESS albumo "PsyCHoholic bAstard creW" pristatymas – poezija, bardakas ir saksofono melodijosStipriai pradžiai, kokia ji turėjo būti pagal muzikantų energingus galvų linksėjimus, vis dėlto pritrūko gitarų garso, pernelyg iškeltas vokalas ir klavišinių partijos nustelbė kitų instrumentų partijas, bet tiek jau to, pamažu ties kiekvienu gabalu garsas lyg ir išlyginamas. Kolegos sako, kad šešėlių atmosferos, gotikos ir doomo nuotaikos derintojai skamba neblogai, nors man jie ir vėl skamba kaip visada – turbūt sergu nepagydoma liga, kad net šitoks profesionalus ir gerai susigrojusių žmonių atlikimas „nekabina“… Todėl galiu pasakyti tik tiek, kad grupė savo atmosfera tiko prie bendro renginio konteksto, sugrojo gan platų repertuarą ir, jei neklystu, skambėjo keletas negirdėtų gabalų. Juodas ir vėl stebino vokalo ir būgnininko partijų derinimu, nagi tai – tikras talentas, kurio sugebėjimas groti visomis keturiomis galūnėmis ir dar dainuoti žavi gal net labiau, negu grupės kūryba…

XESS albumo "PsyCHoholic bAstard creW" pristatymas – poezija, bardakas ir saksofono melodijosGan nemaža pertraukėlė ir scenoje pradeda šmėžuoti MANO JUODOJI SESUO. Apsidžiaugiu, išvydusi, kad Živilė stoja už klavišinių ir kad nenusprendė palikti abi grupes, kuriose grojo. Gęsta šviesos, sceną pradeda gaubti dūmai ir aš sau tyliai nusprendžiu, kad matyt, kuo daugiau gotikos, tuo mažiau reikia šviesos. Fotografai tuo aišku nesidžiaugia, tuo tarpu publika tikrai dėl to nenuogąstauja ir dėsnis „daugiau tamsos, daugiau drąsos“ pasitvirtina – priešais sceną išnyra vis tankesnės žiūrovų gretos – nė nenumaniau, kad jų tiek buvo prisislapstę. Mano ausį džiugina gabalai iš paskutiniojo grupės praeitų metų „Dogmatic“ albumo, tikriausiai grota ir senesnių kūrinėlių. Mano nuomone, tai – viena kokybiškiausių lietuvių grupių, užtikrinančių tikrai gerą pasirodymą, kad ir kokios sąlygos būtų, dėl to ir šįkart skambėjo tiesiog be priekaištų. Be to, ši grupė pagaliau išjudino keletą energingų šokėjų gotikiniais garderobais, taigi buvo visai smagu žiūrėti šį dvigubą šou. Ir nors antrąją pasirodymo pusę teko stebėti tik per ekraną, repertuaras tikrai neprailgo ir paliko labai gerą įspūdį.

XESS albumo "PsyCHoholic bAstard creW" pristatymas – poezija, bardakas ir saksofono melodijosVisgi to negaliu pasakyti apie vakaro užsieniečius – SEX MACHINE. Rodos, estai visą savo energiją skyrė plaikstymuisi ant scenos, kuris visai neatrodė tikslingas. Muzika bent jau man pasirodė monotoniška ir visiškai neįdomi, tiesioginė daugybės industrial metalo grupių muzikos elementų kopija. Muzikantų išvaizda man taip pat atrodė kažkokia trikdanti ir iki galo neapgalvota – ką ji turėjo išreikšti ir atspindėti, taip ir nesupratau, matyt, kaltas mano fantazijos trūkumas. Na, o kaunietišką publiką, panašu, kad svečiai visai neblogai išjudino. Aiškus ritmo kalimas ir šviesų mirgėjimas, matyt, neblogai tinka šokiams pokiams aikštelėje. Tiek to, mano dėmesio jie neišlaiko ir po poros gabalų pasineriu į įdomesnius užsiėmimus – alučio gurkšnojimą, pasikalbėjimus, tiksliau, pasirėkavimus ir šokančiųjų stebėjimą.

Ką gi, metas ir vakaro žvaigždėms XESS. Nesitikėjau, kad jie liks koncertuoti paskutiniai, nes šventė tai jų ir kada švęsti, jei groti tenka paskutiniams… Bet atrodo, visi dar ant kojų ir gitaros jau rankose. Tik Shatro mikrofonas kažkodėl nemėgsta ir kėsinasi nutrenkti, vos tik jam pradėjus sakyti prakalbą, taigi tenka apseiti be „PsyCHoholic bAstard creW“ pristatymo prakalbos ir padėkų bei eiti tiesiog prie koncertinės dalies. Sceną tuoj užpildo muzikantai – neseniai prie grupės prisijungęs bosistas Blakulla ir dar neseniau į psychoholikų gretas įstojęs Jumbo, scenos gilumoje pozicijas užima išskirtinės XESS go-go šokėjos.XESS albumo "PsyCHoholic bAstard creW" pristatymas – poezija, bardakas ir saksofono melodijos Kad ir kaip mylėčiau XESS, praeitas pasirodymas per „Helloweeną“ Vilniuje paliko gan padriką įspūdį – nesupratau, ar kaltas nesuderintas muzikantų įvaizdis, ar kažkur gilumoje nelabai matomai bejudančios šokėjos, ar naujų muzikantų įneštas kiek pasikeitęs skambesys ir įvaizdis – o gal viskas kartu. Todėl šio pasirodymo laukiau nekantraudama pamatyti, kurlink juda XESS.

Kad juda kažkur, jie įrodo kiekvieną koncertą, nes kaskart tie patys gabalai skamba kitaip. Ir šį koncertą man senieji ir naujesni gabalai skambėjo visai neblogai. Nors chaoso muzikoje yra nemažai, yra ir atmosferos, o vokalas nurungia visus instrumentus plačiomis galimybėmis – vis dažniau Bėska paįvairina tradicines gotikines intonacijas growlu, tembro nuotaikų ir atspalvių kaita, o ir šiaip panašu, kad šiam reikalui atiduoda visą save. Mano manymu, šio pristatymo koncertas XESS grupei buvo vienas sėkmingesnių, nors aparatūra vietomis ir atsisakydavo šių kauniečių monstriškų garso krūvių. Panašu, kad ir naujieji grupės nariai pamažu įsilieja į grupės gretas. Gyvumo scenoje neabejotinai suteikė Jumbas, skraidantis ir šokinėjantis su savo gitara, kaip varnas, merginos šįkart irgi visai neblogai derėjo. Iš tikrųjų šį XESS šou galima apibūdinti kaip jaukų kūrybinį „bardaką“, kur scenoje pasiteisina ir naudotini visi įmanomi metodai bei priemonės – nuo grąžtų, skrybėlių, merginų kojų tinklinėmis kojinėmis iki naujametinių ugnelių. O šiam „bardakui“ tvarkos ir kažkokios nykios bet lyriškos dvasios suteikia saksofono partijos… Šis instrumentas iš dalies užpildo iš XESS išėjusių merginų lyriškuosius intarpus, kurių iš pradžių pasigesdavau, bet po šio pasirodymo pradedu galvoti, kad saksofonas būtent ir padeda atskleisti tikrąją XESS muzikos nuotaiką.

Jau neatsimenu, ar plojau vakaro kaltininkams po jų biso, bet ne tai svarbiausia. Iš koncerto parsinešiau tikrai gerus įspūdžius ir nuotaiką – buvo gan jaukus ir retai pasitaikantis gotiškas vakaras gotiškame mieste Kaune. Panašu, kad gerą įspūdį jis paliko ne tik renginių pasiilgstantiems Kauno gyventojams. Kas norėjo, galėjo vakarą pratęsti sulaukę didžėjų muzikos po koncerto, tačiau man užtektinai įspūdžių paliko ir gyvi pasirodymai.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
GildedCunt
2006.06.26 20:53

trubaduruosna

grunge
2006.01.12 19:05

jumbo super

Beska
2005.12.13 10:39

Jou. Dėkui už reportažą. Jau maniau, kad visiems ten super blogai buvo. ;)

Giedrius
2005.12.12 21:21

cool, aciu Ausra uz recenzija:)
man sis koncertas kogero istrigo ilgam:D

iron-savior
2005.12.12 21:19

Sex machine man nepatiko. Savo monotoniskumu jie igryso !

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus