Reportažai
"Wacken Open Air 2019" netikėtai buvo paskutinis prieš dviejų metų karantiną
Viskam būna pirmas kartas. 2002 m. gana netikėtai pirmą kartą patekau į vieną didžiausių sunkiosios muzikos festivalių pasaulyje Wacken Open Air (WOA). Jis pelnytai vadinamas metalo ir hard roko festivalių Meka, ir vyksta
Wackeno miestelyje netoli Hamburgo, Vokietijoje. Yra sukurtas ne vienas dokumentinis filmas apie jo istoriją ir kultūrinį poveikį masei sunkiosios muzikos gerbėjų iš viso pasaulio, išleista knygų ir dar kitaip nušviesta neabejotina WOA reikšmė.
Tuomet festivalis egzistavo jau 14 metų, pradžia buvo gana kukli, bet net ir 2002-aisiais dar nebuvo įgavęs dabartinio masto tiek žiūrovų, tiek dalyvių, tiek užimamo ploto ir scenų skaičiumi. Festivalis tuomet padarė tokį stiprų įspūdį, kad tvirtai nusprendžiau ten sugrįžti kitąmet. Ir tas sugrįžimas tęsiasi iki šiol…
WOA 2019 kaip visada žadėjo įspūdingą metalo muzikos gerbėjų fiestą. Juolab, kad 2018-aisiais jis pelnė „Geriausio pagrindinio metų festivalio“ titulą Europos festivalių apdovanojimuose. O dabar kaip tik jubiliejinis, XXX-tas! Kurgi nebus įspūdžio, kai renkiesi, ką išvysti iš daugiau nei 150 atlikėjų, 8 scenų, klajoji ir dalyvauji dar aibėje kitokių pramogų 280 ha plote ir esi tarpe 80 000 metalgalvių, sako, net 80-ies tautų!
Kokios grupės pagerbė mus tais metais savo pasirodymais kažkurioje iš tų 8 scenų, o mes jas – buvimu priešais jas? Ne chronologine ir ne visai abėcėline tvarka, šiaip.
Keletu žodžių verta užsiminti apie festivalyje vykstantį jaunųjų grupių konkursą Wacken Metal Battle. Nuo 2008 m. garbę jame dalyvauti yra iškovoję ir mūsiškiai, o tais 2019-aisiais Lietuvos vardą konkurse garsino AWAKENING SUN!
SLAYER. Dabar jau atsisveikinę su savo gerbėjais karjeros užbaigimo ture, šie JAV thrash metalo scenos veteranai niekada neieškojo žodžio kišenėje. Ir čia, vienoje iš didžiųjų Wackeno scenų, užkūrė tokį pragarėlį, kad laikykis! Džiaugiamės juos čia pamatę, nes ką gali žinot, kartais grupės po atsisveikinimo sugrįžta, kartais ir ne…
SABATON. Šie švedų karingieji metalistai pažįstami visiems, kuriems pasisekė juos pamatyti ir Lietuvoje. Ištikimiausi gebėjai sekioja juos po įvairius festivalius, o taip pat stengiasi sudalyvauti pačios grupės nuo 2008 m. rengiamame „Sabaton Open Air“. Gal kai kam pasirodys per daug pižoniška, tačiau SABATON albumas „Carolus Rex“ yra geriausiai parduodamas visų laikų švedų metalo albumas. Galiausiai 2022 m. kovo 4 d. pasirodė naujausias jų studijinis darbas “The War to End All Wars”. Na, o tuomet, 2019 m. jei ir ne specialiai dėl jų važiuota į Wackeną, tai visai maloniai susiklausė scenoje švediškos batalijos.
ANTHRAX. Dar vieni JAV thrash scenos atstovai, priklausantys taip vadinamam Didžiajam ketvertui. Juos pagauti scenoje kur nors nėra taip lengva, todėl nepasinaudoti proga pamatyti grupę WOA būtų buvus tikra nuodėmė. Todėl be jokių svarstymų įtraukiame Anthraxus į asmeninį repertuarą ir žiūrim išsižioję. Puikumėlis, kiek turi energijos šis penketas!
PARKWAY DRIVE. Australijos metalcore atstovai kadaise buvo tikras atradimas, ir tame pačiame Wackene. Praėjo keli metai, ir jie vėl čia. Per tą laiką simpatijos šiai komandai nė kiek nesusilpnėjo, taigi skuodžiu prie scenos ir mėgaujuosi jų pašėlusiu drive. Tada dar nežinojau, kad stos dviejų metų WOA vyksmo pertrauka, o dabar jau aišku, kad šiemet, rugsėjo 9 d. pasirodys naujas PARKWAY DRIVE albumas „Darker Still“.
OPETH. Švedų progresyvo atstovai 2019-aisiais minėjo savo muzikinės karjeros 30-metį. Per tuos metus jie išleido 13 studijinių albumų ir sugrojo aibėje visokio kalibro koncertų. WOA jie dalyvauja ne pirmą kartą, taigi ir čia nėra naujokai. Tas tryliktasis, „In Cauda Venenum“, kaip tik išleistas 2019 m. Bet koncertuose šie švedai visuomet parodo, ką gero sukūrė per visą savo veiklos laikotarpį. Ne išimtis ir WOA 2019. Taigi dar viena proga pasimėgauti lyriškai sunkiomis ir sunkiai lyriškomis melodijomis ir tikrąja prasme atsipūsti nuo kur kas aštresnių dalies kitų grupių ritmų.
DARK FUNERAL. Tais metais Wackene užderėjo švedų. Stebime šių juodmetalio virintojų pasirodymą. Nors nuo paskutinio DARK FUNERAL albumo pasirodymo tais metais jau buvo praėję 3 metai, šešiuose ankstesniuose leidiniuose apstu tikrų „antrosios black metal bangos“ perliukų. Su patosu sudalyvavę „juodosiose laidotuvėse“, palauksim septintojo albumo iškalbingu pavadinimu ”We Are the Apocalypse”, o jo pasirodymas – šiemet, 2022-aisiais.
AVATAR. Tai ne apie vieną pelningiausių visų laikų filmų, o apie švedų metalo komandą, kuriančią nuotaikingus vaizdo klipus ir taip pat linksmai atrodančią scenoje. Užtenka matyti juos įrašuose, nusprendėme, ir įtraukėme į asmeninį WOA 2019 must see sąrašą. Nors jų muzikinis stilius ne visai asmeninio skonio, bet susiklauso jie išties smagiai, toks niekuo neįpareigojantis relaksas. O praėjus metams po festivalio ir stojus pandeminei pertraukai, AVATAR kaip tik išleido 8-tą studijinį albumą „Hunter Gatherer“.
CREMATORY. Kur buvus, kur nebuvus, pirmoji vokiečių grupė iš asmeninio WOA 2019 running order. Ilgamečiai gotikinio metalo atlikėjai žino savo vertę ir įtakingumą, ir nors per daug nesiplėšo scenoje, joje atrodo solidžiai. Taigi su malonumu pasižiūrime, ką kūrybiškai nuveikė ši grupė per 28-erius veiklos metus. Dabar ji jau „praturtėjusi“ dar dviem studijiniais darbais ir toliau džiugina savo gerbėjus.
GLORYHAMMER. Tai britų power metalo gauja, kurią kadaise subūrė ALESTORM klavišininkas Christopher Bowes. Kiekvienas jos narys įkūnija kažkokį pasakų personažą, ir tai atsispindi sceniniuose kostiumuose. Jų nuotaikingą pasirodymą galima buvo pamatyti ir Lietuvoje, bet kažkaip užsinorėjo pakartojimo. Ne veltui, nes visai smagiai jie susiklausė dar sykį. Jei teks dar kur nors išvysti šią komandą, dabar ji turi naują vokalistą, bet gal tai į naudą, kas žino…
GRAVE. Nuo 1986 m. iškastas „kapas“ klasikinės švedų death metalo scenos atstovus iki šiol laiko aukštumoje. Taigi nepamatyti jų „gyvai“ pasitaikius progai būtų nusižengimas. Todėl be abejonių traukiame prie scenos ir headbanginam pagal aršius ir intensyvius ritmus. Nors nuo susikūrimo GRAVE sudėtis kardinaliai pasikeitusi, ir buvo stojusi 5 metų tylos pertrauka, jų muzikos kokybė ir kūrybinis potencialas nė kiek nesumenko. Oi, gerai, tik laikas jau ir apie naują albumą pagalvoti!!!
MESHUGGAH. O štai šie švedų ekstremalai savo laiku tapo dideliu atradimu. Nors net po kelių pirmųjų perklausų įsikirsti į jų muziką sunku, kai pagauni kampą, gali klausytis ir klausytis. Taigi vos užmačius juos WOA 2019 repertuare, neliko abejonių, ar verta pamatyti scenoje. Techniško, groovinto death metalo virintojai irgi ne naujokai, veikia jau nuo 1987-ųjų. Be to, jie atrado modernų, poliritminį death metalo skambesį ir iki šiol būtent dėl jo išsiskiria tarpe kitų šio stiliaus grupių. Ir scenoje jie atrodo puikiai – jų pasirodymas buvo tikras balzamas sielai…
PRIMORDIAL. Lygiai tiek kiek MESHUGGAH gyvuoja šie airių keltiško black metalo grojikai. Nors tai jau ne pirmas kartas, kada jie atsiranda taikinyje, pamatyti jų atšiauriai viliojantį šou pakartotinai tikrai verta. Tuo įsitikinome ir WOA scenoje, kur skambėjo net devynių PRIMORDIAL albumų meniu. Stipru.
SEPTICFLESH. Graikų metalo scena jau nuo seno vilioja savo specifika ir skambesio kokybe. Kur bepažiūrėsi, antikos krašto komandos išskirtinės. Tą galima pasakyti ir apie deferius SEPTICFLESH. Jau vien visa turima jų diskografija asmeninėje kolekcijoje įpareigoja, tačiau be užuolankų reikia pasakyti, kad „gyvai“ jie atrodo dar stipriau. Tad valandą mėgaujamės galingu, simfonizuotu death metalu ir vargo nematom.
TESTAMENT. JAV thrash metalo scena be jokios abejonės valdo. Ar minėtas Didysis ketvertas, ar kiti jos atstovai, jau seniai pelnė pasaulinę šlovę. Vieni iš jų – TESTAMENT iš Kalifornijos. Įveikę daugybinius sudėties pasikeitimus, asmeninius nesutarimus, o kai kas net vėžį, šis penketas jau beveik 40 metų tvirti kaip kumštis. Ir nors juos teko koncertuose „pričiupti“ ne sykį, tame tarpe ir pas mus, negali sustot, kaip toje „Pringles“ traškučių reklamoje ;) Todėl kaliforniečiai taipogi be jokių abejonių pakliūva į asmeninį sąrašą. Kaip bežiūrėsi, tiesiog nerealiai galingas, dinamiškas ir vežantis buvo jų pasirodymas, su tuzinu esamų ir būsimų hitų. Energijos užtaisas palieka kuo puikiausią savijautą, nors jau gal pavargti metas? Čia vėl lenda į galvą prisiminimas apie kitais metais įsisiautėjusią pandemiją, kurios metu ir TESTAMENT praskaidrino niūrią realybę – išleido jau 13-tą albumą „Titans Of Creation“.
THY ART IS MURDER. Tokiu iškalbingu vardu pasivadinusi australų deathcore atlikėjų šutvė. Jos pirmieji albumai pateko į Australijos geriausiai parduodamų muzikos leidinių Topus, kas buvo tikrai netikėta tokio ekstremalaus skambesio kolektyvui. Todėl buvo dar įdomiau pamatyti, ką scenoje krečia šis ekstremalų penketas. O scenoje jie išties velnių priėdę. Kaip tik pristatinėjo savo 2019-ųjų albumą „Human Target“, tiesiai į dešimtuką!
WITHIN TEMPTATION. Po brutalizmo dozės natūraliai norisi kažko švelnesnio, ir tam puikiausiai tinka olandų sympho gothic metalistai WITHIN TEMPTATION. Vėlgi ne kartą matyti, įskaitant ir pasirodymą Vilniuje, jau nebeegzistuojančioje Teatro arenoje, bet vis tiek. Nuo susikūrimo 1996 m. grupės sudėtyje liko tik jos įkūrėjų ir taip pat gyvenimo partnerių duetas, bei dar vienas narys, tačiau stilistiškai grupės muzika ne ką tepasikeitė. Grupės veidas neabejotinai yra skardžiabalsė vokalistė Sharon den Adel, kuri muzikos pasaulyje jau nuo 14 metų. O išties atsipūtus valandėlę nuo brutalių ritmų, galima vėl dairytis kažko aršesnio.
CRADLE OF FILTH. Šie britų teatralizuoto juodmetalio chuliganai, žiūrėk, siautėja jau 32 metus. Per tą laiką jie susilaukė tiek liaupsių, tiek dviprasmiškų vertinimų, tačiau ir toliau sėkmingai daro savo „juodus“ darbelius. Daugelio festivalių dalyviai su žemaūgiu, bet balsingu vokalistu Dani Filth priešakyje, COF visada patraukia dėmesį. Kaip tik 2018 m. pagaliau prisikasę iki Lietuvos, britai surengė tokį įspūdingą šou, kad norėjosi pratęsimo. Ir jis puikiausiai pavyko WOA 2019. Ką čia daug bešnekėti, buvo labai labai gerai!
BEYOND THE BLACK. Nuo juodmetalio prie kiek lengvesnio, vokiško simfoninio metalo. Tais 2019-aisiais grupė BTB gyvavo vos 5 metus, tačiau jų debiutinis albumas iškart šovė į Vokietijos ir Austrijos populiariausių albumų viršūnes. Tad buvo išties smalsu pažiūrėti, kuom gi tokia patraukli ši komanda, be to, kad buvo išleidusi jau 3 albumus (po metų pasirodė ketvirtas) ir sukūrusi 8 savo dainų vaizdo klipus (dabar jų jau 11). Nusivilti neteko – energingas ir įdomus pasirodymas scenoje įsiminė ilgam. Gal ir nepateks jų albumai į asmeninę kolekciją, bet susipažinti su jų kūryba buvo tikrai verta.
BULLET FOR MY VALENTINE. Kadaise, o jei tiksliau, 2006-aisiais, susipažinau su šiais Velso metalistais, kai jie Taline apšildė ne bet ką, o pačią METALLICA! Prabėgus daugeliui metų, buvo žingeidu ne iš įrašų, o vėl „gyvai“ pamatyti, kaip šie Cardiffo muzikinės scenos atstovai atrodo koncertuodami. Nors šio kvarteto skambesys turi šiek tiek komercinio prieskonio, visai smagu prasiblaškymui pasiklausyti. Tai ir pasiklausėme, ir prasiblaškėme.
ELUVEITIE. Šveicarų folkmetalistai 2009 m. daugeliui mūsų turbūt tapo nemenku atradimu, kai 2008 m. koncertavo drauge su KREATOR tuometiniuose Lenkų kultūros rūmuose. Man asmeniškai irgi, nepaisant to, kad pati su kolegomis ir organizavau tą koncertą, kuris užbaigė festivalio „Ferrum Frost“ epopėją. Po to laiko šiuos šveicarus teko scenoje matyti dar ne kartą, taip pat ir Lietuvoje. Stebėti daugkartinius jų sudėties pokyčius (buvusių narių sąrašas dvigubai ilgesnis už esamų), bet ir stebėtis vienintelio originalios sudėties nario, vokalisto ir multiinstrumentalisto Chrigelio Glanzmanno talentu kaskart suburti tokią pat stiprią net 7 muzikantų komandą. Nors WOA 2019 teko pamatyti iki šiol nepakitusią sudėtį, o tas iš dalies džiugina. Pats šou paliko išties šiltus, malonius prisiminimus, buvo kokybiškas, ugningas, intensyvus. Lauksime kitų susitikimų.
GIRLSCHOOL. Buvo man 8-eri, kai Londone susibūrė merginų roko grupė GIRLSCHOOL. Dabar tai ilgiausiai be pertraukos aktyvi vien moterų roko grupė, su 13-kos albumų bagažu. Argumentų daugiau nei pakankamai, kad vertėtų bent kartą šias veteranes pamatyti scenoje. Ir čia pasitaikė šansas. Be abejo, amžius pristabdė šėliones scenoje ir pridėjo santūrumo, bet visumoje live show gavosi visai nuotaikingas ir net kiek patrakęs. Kaip ne kaip, GIRLSCHOOL – jau roko klasika.
LEGION OF THE DAMNED. Nuo klasikos – prie thrash/death stiliuko. Olandai LOTD šiemet mini kūrybinės veiklos 30-metį, nors iki 2006 m. vadinosi OCCULT. 2019-aisiais iki jubiliejaus dar likę keli metai, bet vis tiek patirtis solidi, kaip ir diskografija. Tad pirma pažintis su šia gauja masina. Oho, scenoje jie – tikri velniai. Labai stiprus pasirodymas. Beje, nuo tų metų grupė neišleido nieko naujo, ir dar jos istorijoje yra juoda dėmė – gyvenimą savižudybe baigė vienas buvusių jos narių…
NECROPHOBIC. Tęsiant ekstremalesnio metalo poreikį, keliaujam pasižiūrėti švedų death/black metalistų NECROPHOBIC pasirodymo. Šie dar 1989 m. nusižiūrėjo sau pavadinimą iš vienos SLAYER dainos. Bekompromisis, ekstremalus skambesys kažką gal išvarytų iš proto, vienok daug metų besidomint tokia muzika, tai vienas malonumas. Taigi kuo puikiausiai praleidžiam laiką. P.S. grupė po to laiko, 2020 m. išleido dar vieną studijinį albumą, kuris rekomenduojamas visiems tamsios ir brutalios muzikos gerbėjams. O mes žiūrim, ką dar turim.
NIGHT IN GALES. Dar viena vokiečių komanda pakliuvo akiratin, būtent melodingo death metalo atlikėjai, fantastinių ir ezoterinių temų savo dainose gvildentojai NIG. Tai bene mėgstamiausias mano stilius, taigi mėgaujuosi akimirka. Nors šia grupe stipriai nesidomiu ir jos įrašų nekolekcionuoju, žinau, kad turi jie 7 pilnametražius studijinius albumus (kol kas paskutinis, „Dawnlight Garden“, pasirodė 2020-aisiais). O koncertas tikrai vykęs.
SKYCLAD. Kad ausų visiškai neužgultų nuo ekstremalaus skambesio, atokvėpis su britų heavy/folko atlikėjais SKYCLAD. Žinia, kadaise šią komandą subūrė buvęs SABBAT vokalistas Martinas Walkyieris, kuriam nebepatiko ankstesnio kolektyvo muzikinė koncepcija. Ko gero, tai į naudą, nes gavome iškart 2 dėmesio vertas grupes. Pirmieji jau senokai nebeegzistuoja, užtat antrieji veikia pilnu pajėgumu. Šių ir klausomės. Nors iš esmės nieko naujo, visai neblogai.
SUIDAKRA. Ir vėl vokiečiai, melodingieji deferiai iš Diuseldorfo, stilizuotai SuidAkrA. Jų ir taip techniškas, kokybiškas skambesys paįvairinamas keliais netradiciniais instrumentais (dūdmaišiu, bandža, skardiniu švilpuku). Dažnai besikeitusi grupės sudėtis vis dėlto neišmušė iš vėžių ir SUIDAKRA toliau džiugina tiek diskais, tiek koncertais. Didžiulis pasitenkinimas buvo stebėti juos scenoje ir čia, o dabar verta paieškoti 2021-aisiais pasirodžiusio albumo „Wolfbite“.
THE SISTERS OF MERCY. Dar viena atokvėpio valandėlė, besiklausant jau visai „minkšto“ anglų TSOM skambesio. Pamenu, kažkada ištikimiausi grupės gerbėjai traukė į artimiausius jų turo koncertus, o čia štai jie koncertuoja su visu būriu kitų žymiausių pasaulio komandų. Taigi niekur specialiai belstis nereikia, tiesiog pereiti prie kitos scenos. Nors TSOM turi vos 3 albumus (dar 1990 m. nustojo juos leisti protestuodami prieš kompaniją WEA), koncertinis jų repertuaras turtingas. Taigi buvo miela „gyvai“ susipažinti su legendine 80-ųjų grupe, kuriai neabejingi tiek gotikinio roko, tiek post-punk, tiek new wave muzikos gerbėjai.
TRIBULATION. Šie švedų metalistai buvo prieš gerus metus iki WOA 2019 vyksmo (2018 m. kovo 17 d.) matyti koncertuojantys dabar jau AtA klube „Rock River Club“ su po 15 metų į Vilnių sugrįžusiais suomiais INSOMNIUM. Ir tada jie taip „užvežė“, kad ėmiau austi mintį, kur čia dar juos pamačius. Ir kai pasirodė WOA 2019 dalyvių sąraše – džiugesys! Be abejo, renkuosi jų šou, nors kertasi su kitais irgi dominusiais pasirodymais. Ir vėl kaifas, ir vėl absoliutus pasitenkinimas tuo, ką teko matyti ir girdėti. Mažu reikės pasiieškoti tada dar tik mintyse buvusio penktojo (2021 m.) jų albumo?
VENOM INC. Nepamatyti susivienijusių trijų buvusių legendinių VENOM muzikantų (tai įvyko 2015 m.) būtų tiesiog nedovanotina. Todėl ši „inkorporacija“ užtikrintai atsirado būtinų pamatyti šou sąraše. Galima ginčytis, kad šis susivienijimas lieka tikrųjų VENOM šešėlyje, tačiau iš tiesų taip nėra. Ir tai akivaizdžiai parodė jų pasirodymas WOA 2019. Velniškai energingas, užtikrintas, pašėlęs. Nė kiek neabejojau šiuo pasirinkimu, ir jis atsipirko su kaupu!
VLTIMAS. Ką gi, belieka aptarti jau paskutinę tų metų Wackene matytą grupę. Tai garsioji tarptautinė deferių trijulė, 2015 m. suburta Rune Erikseno (MAYHEM ir kt.), o bene didžiausia intriga tapo čia atsidūręs ex-MORBID ANGEL vokalistas Davidas Vincentas. Kaip tik 2019-aisiais grupė debiutavo albumu „Something Wicked Marches In“, kurį ir pristatė festivalyje Vokietijoje. Šių dienų kontekste, VLTIMAS jau spėjo pamatyti ir tie, kas lankėsi po dviejų metų pertraukos vėl praūžusiame festivalyje „Kilkim žaibu“. Tame tarpe ir mes, betgi pirmasis, ir labai labai labai geras įspūdis, liko iš Wackeno…
Keletas WOA 2019 akimirkų, pagautų Wacken TV.
https://www.youtube.com/watch?v=5yeumS2HpPU
https://www.youtube.com/watch?v=tRWGIVJ1eMQ
https://www.youtube.com/watch?v=AXoaFc2HjkE
https://www.youtube.com/watch?v=kwqWa_Z_L4M
O kodėl WOA 2019 metų reportažas pasirodė tik dabar, paklausite? Manau, puikiai visi prisimenam, kokia velniava, pavadinimu Covid 19, siautėjo pasaulyje 2020 ir 2021 m. Taigi jeigu per daugelį metų Wacken Open Air neįveikė nei liūtys, nei kaitra, nei gaisrai, nei potvyniai, nei purvo vonios, net dvejiems metams sustabdė mikroskopinis virusas. Todėl dėl priverstinės pertraukos WOA 2020 ir 2021 neįvyko. Tad dabar labai laukiam WOA 2022, kuris bus jau visai netrukus, rugpjūčio 3-6 d. Ar saulė, ar lietus, pagaliau vėl susitiksime Vokietijos Schleswig-Holstein žemėje, OK?
Komentarai