Albumai

VOLUSPAA „Asa“ – iš sudegusių bažnyčių pelenų

2010.03.09 00:00, Birutė

Ko galima tikėtis iš komandos, egzistuojančios 16 metų ir tik dabar išleidžiančios pilną albumą? Vieni pasakytų, kad čia kažkokie lūzeriai, iki begalybės tempę gumą ir nežinia ką tiek laiko veikę. Kiti galbūt būtų mandagesni ir manytų, jog grupei VOLUSPAA „Asa“ – iš sudegusių bažnyčių pelenųpaprasčiausiai pritrūko sėkmės pasirašant greitą sutartį. Treti, prisiklausę mitų apie grupės neva sfinksišką prisikėlimą iš Norvegijoje kadaise dažnai liepsnojusių bažnyčių liekanų, galbūt įžvelgtų dangiškos rūstybės prakeiksmą. Dar kiti…

O tie kiti verčiau paims į rankas norvegų VOLUSPAA šviežią produktą „Asa“ ir atidžiai įsiklausys, kokį velnią groja grupė, stilistiškai apibūdinama kaip black/viking/folk/acoustic… Imu šį diską, atkeliavusį tiesiai iš leidėjų Australijoje, ir aš. Klausau vieną, antrą, trečią sykį… Kiekvieną kartą atrandu vis kažkokių naujų sąskambių ir niuansų. Ir kaskart „Asa“ mane „kabina“ vis labiau. Taip, juodmetalis čia sudaro pagrindą, tačiau jis daugiau su pagan elementais negu tas šabloniškas ir dažnai greitai nusibostantis „trū“. Vikingiški motyvai skamba ne tik norvegiškuose tekstuose, bet ir visoje albumo dvasioje. Moteriško vokalo intarpai, choralai, akustiniai gitarų akordai, kiti styginiai bei klavišiniai labai paįvairina skambesį ir suteikia albumui gaivaus melodingumo. Na, o atšiauraus krašto folkloras su grynai tautiškomis giesmėmis, apeiginiais elementais ir savitais instrumentais tikrai nemaža dalimi lemia taip visur akcentuojamą grupės išskirtinumą.

Kokį kūrinį bepaimtume, niekur nerasime vienalytės linijos. Visi jie dvelkia sava atmosfera, savitu motyvų išdėstymu, gana originaliais sprendimais. Nors jie gana paprasti, viskas skamba labai galingai. „Asa“ pavadinimas taip pat ne kažkokios begalinės išmonės vaisius: paprasčiausiai taip vadinasi vietovė, kurioje įsikūrusi disko įrašus „pagimdžiusi“ studija. Tuo tarpu grupės pavadinimas siejasi su garsia mitologine poema ir tik patvirtina jos narių meilę savo šaliai ir jos istorijai. O jei geriau įsižiūrėsime į grupės sudėtį, tai joje pastaruoju metu tėra vienas narys, nors įrašuose ir ypač pasirodymuose jų skaičiuojama gera pusė tuzino. Dargi istorija byloja, kad dėl nestabilios sudėties grupė faktiškai nugrimzdo į „poilsį ramybėje“ net septyneriems iš tų 16 metų. Ir tikrai smagu, kad tie metai nelėmė „amžino atilsio“.

Disko viršeliu šniokščia audringa jūra, plukdanti senovinį vikingų laivą. Galbūt jis į visų tų, kurie susidurs su VOLUSPAA kūryba, ausis ir širdis atgabens pasitenkinimą čia apžvelgiamu tvariniu ir tiesiog gerą nuotaiką. Taigi kalavijas rankoje, raguotas šalmas ant galvos ir… malonaus klausymo!

Vertinimas: 9/10

VOLUSPAA „Asa“
© „Aurora Australis Rec.“, 2010
Trukmė 53:38

1. Av sin klokskap
2. Hennes Rost
3. Reis deg min herre
4. Hvorfor…
5. Djupet
6. En hymne til vare udodelige forfedre
7. Ei folkevise
8. Mens manen lyser opp
9. Min plikt som far
10. Vandring
11. En tid tilbale

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
burn
2010.03.12 14:33

niekada neteko sutikti jurose vikingu su ragais, nezinau.

Lord Sauron
2010.03.11 23:05

O ką? Vyrai plaukioja po keletą metų jūromis žmonas palikę ir norite kad jiems ragai neaugtų?

Linas Big Bro
2010.03.11 21:25

O kaip su baltais? Lietuviai, berods, turejo raguotus salmus?

Stiksu žemyn
2010.03.11 09:19

Nu va, Pikuolis sutraumavo zmogu visam gyvenimui( Grazu?

kraliku_genocidas
2010.03.11 08:47

as irgi vikinga su ragais visada piesiu.. viskas. daugiau nepiesiu vikingo..

klubas PIKUOLIS
2010.03.10 23:07

Archeologai raguotų šalmų Skandinavijoje nėra radę. Nežinau dėl kitų kraštų… gal kokie totoriai ir puošdavosi.
O šendien vikingų autentiškose viduramžių šventėse visus tuos raguotus palieka šventę švesti už tvoros :)
Tai absoliutus holivudininkų pramanas, kuris užkrėtė visą pasaulį. Dabar net vaikai pirmą asociaciją apie vikingus – piešia ragus… Taigi. Makdonaldai blogis… :)

InternalDecay
2010.03.10 22:13

Plius, jeigu neklystu, šalmai su ragais buvo pas gotus, katrie taip pat yra kilę iš skandinavijos :].

speigas
2010.03.10 21:06

tiesa, tiesa.

sator
2010.03.10 20:39

to pikuolis:

pastaba apie vikingu ragus i tema ir , jei tai tiesa, tai labai smagiai nuskambėjo:)

artūras aš
2010.03.10 12:37

16 metų bapkes taupė albumui išleisti

klubas PIKUOLIS
2010.03.10 10:29

Biški ne į temą, bet…
deja, vikingams raguotus šalmus sumastė Holivudo komiksų kūrėjai :) Tokio rasto tikro nėra alei vieno.
Iš tiesų šalmai buvo su stilizuotais sparneliais (ne olvais), kad vikingui numirus jos siela lengviau nuskristų į Valhalą… ;)

Plepalas
2010.03.10 10:23

tru yra gerai.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus