Straipsniai

VOIVOD kariuomenės palyda: PORFIRIA maištininkai gaivina Lietuvos metalo šaknis

2011.05.04 00:00, RELAX Live! info

Laikai, kai kiekviename Lietuvos mieste ir net miestelyje buvo sava metalistų subkultūros gvardija, nuėjo užmarštin. Ir daugelio to meto sunkiosios muzikos grupių vardai bei įrašai puošia nebent archyvus ar slepiasi senųjų gerbėjų atmintyje. Bet niekada nevėlu juos atgaivinti. Tą 2009 metais nusprendė VOIVOD kariuomenės palyda: PORFIRIA maištininkai gaivina Lietuvos metalo šaknispadaryti ir mūsų thrash metalo legenda iš Alytaus PORFIRIA. Po 18 metų sugrįžusi tikrų dzūkų komanda jau spėjo sugroti nemažai koncertų, ruošiasi albumo įrašymui, o taip pat su dar dvejomis lietuvių grupėmis nusipelnė „apšildyti“ legendinius Kanados trešerius VOIVOD jų vizito Vilniuje gegužės 17 d. metu. Ta proga pristatome PORFIRIA istoriją.

PORFIRIA susibūrė 1990 m. Kaip tik tuo metu, kai abejose Atlanto pusėse klestėjo thrash metalas. Todėl nenuostabu, kad būtent šio stiliaus muziką alytiškiai ir pradėjo groti. PORFIRIA priešistorė susijusi su grupe TILTAS, kurioje prieš tai penkerius metus hard roką grojo vėliau sunkios kraujo ligos pavadinimą pasirinkę vaikinai. Pertrauką lėmė karinė tarnyba. Štai tas žymusis originalus ketvertas: bosistas/vokalistas Gintaras Liaukevičius (Gauras), gitaristas Arūnas Pauža (Paužas), būgnininkas Vladas Matulevičius (Suomis) ir vokalistas Kęstutis Margelevičius (Peisas). Galima sakyti, kad iki Marijos žemės ilgai keliavęs šis metalo stilius (dar 1981 m. pradėtas legendinės grupės METALLICA), atrado tinkamus pasekėjus ir Alytaus eksperimentiniame namų statybos kombinate 1991-aisiais įvykęs koncertas neoficialiai laikomas thrasho „krikšto“ Lietuvoje data. Ši komanda ilgą laiką neturėjo sau lygių Vilniaus ir kitų miestų sunkiosios muzikos scenoje. Taigi lietuviška legenda sugrįžta!

VOIVOD kariuomenės palyda: PORFIRIA maištininkai gaivina Lietuvos metalo šaknisNors bičiulius išskyrė pats gyvenimas – verslas, vedybos, pasitraukimas į užsienį – PORFIRIA vis dar maištauja prieš pop kultūrą. Vienas likęs grupės muzikos ir tekstų kūrėjas Paužas nostalgiškai prisimena buvusį tandemą su Gauru. Dabar su juo, „užstrigusiu“ pop muzikos kalvėje JAV, bendrauja Skype erdvėje, iš kur Gauras juokaudamas „prašo parsivežti“. Ir nors dabar yra galimybė įsigyti gerus instrumentus ir aparatūrą, svarbiausias PORFIRIA narių kredo – šalin „negyvą“ muziką!

PORFIRIA senbuvis Paužas neslepia, kad šiandien turėti grupę yra gana brangus malonumas. Per brangus jaunimui, ypač jei jie nedirba ir neturi pakankamai pajamų. Jaunystėje kurį laiką gelbsti entuziazmas, bet ilgainiui vis tiek atsimuši į finansų sieną. Patys „porfirininkai“ dabar labiau rūpinasi ne įvaizdžiu, o grojimo technika ir profesionaliu požiūriu į muziką. Jie turi savo repeticijų studiją, su specialia garsą sugeriančia medžiaga išmuštomis sienomis ir gera aparatūra. Ją įsirengė Suomio šeimos įmonėje. Yra paruošę maždaug valandos trukmės programą, joje be dainų yra ir instrumentinė kompozicija.

Senaisiais laikais, kai alternatyvi muzika sunkiai skynėsi kelią Lietuvoje ir net albumo išleidimas neretai būdavo prabanga, PORFIRIA išleido tik demo „Porfiria“ (1991). Tačiau šios grupės įtaka Lietuvos metalo muzikos vystymuisi yra neįkainojama. Ne veltui 2009 m. gruodžio 19 d. po ilgos pertraukos ir pusiau pasikeitusia sudėtimi sugrįžę ir koncertą gimtajame mieste surengę alytiškiai sutraukė nemažą būrį gerbėjų. Sena meilė mėgstamai muzikai iš naujo uždegė PORFIRIA narių entuziazmą ir jie jau galvoja apie pilnaverčio albumo įrašą. Greitai parengtas pilnas repertuaras ir kaip iš gausybės rago pasipylę koncertai galėtų sukelti ilgus metus gyvuojančių ir neišsiskirsčiusių grupių pavydą. Tačiau PORFIRIA nariai liko paprasti ir neišdidūs, šlovė jiems nėra pirmaeilis dalykas. Galbūt dėl to per daug neafišuoja nei savo pomėgio metalo muzikai, nei buvusio solidaus grupės statuso.

VOIVOD kariuomenės palyda: PORFIRIA maištininkai gaivina Lietuvos metalo šaknis2010 m. balandį „Thrashing Balls“ koncerte PORFIRIA grojo su viena pirmųjų dabartinio MAYHEM vokalisto Attila Gábor Csihar grupių, KOROG. Gegužę jie užkopė ant Tauro kalno Vilniuje, kur su kitomis „Brutal Madness Fest“ grupėmis drebino sostinę. Birželį grupė pasirodė pagrindinėje scenoje koncerte gimtojo Alytaus gimtadienio proga. Rugpjūtį PORFIRIA dalyvavo labdaros koncerte „Mūsų Šigeliui“ Druskininkuose ir kartu su jungtinėmis roko pajėgomis surinkta suma prisidėjo prie „Suwalki Blues“ (Lenkija) festivalio dienomis svečioje šalyje nukentėjusio Andriaus Šigelio gydymo. Lapkritį grupė Kaune drauge su OSSASTORIUM ir kitais šėlo „Autumn Devastation“ festivalyje. Gruodį Alytuje, sutinkant 2011-uosius, sugrota kartu su lietuvaičiais LUCIFER ir INFECTIC. Pastarąją komandą subūrė vieno iš PORFIRIA įkūrėjų, Gauro, Lietuvoje likęs sūnus Karolis (Koma). O dabartinėje PORFIRIA sudėtyje be dviejų likusių senbuvių groja du jaunikaičiai – vokalistas / gitaristas Antanas Čebinskas iš grupės HELLUARY ir bosistas Paulius Musteikis, grojęs grupėje EXTREME.

Dabar PORFIRIA muzikantai gali džiaugtis proga nepraėjus nė dvejiems metams po sugrįžimo dalintis scena su taip pat ilgus metus thrash metalą grojančiais kanadiečiais VOIVOD. Bet ir šią progą vyrai vertina santūriai. Kaip ir priklauso patyrusiems ir subrendusiems muzikantams.

Sudėtis:
Antanas Čebinskas – vokalas, gitara
Paulius Musteikis – bosas
Arūnas „Paužas“ Pauža – gitara
Vladas „Suomis“ Matulevičius – būgnai

Diskografija:
Demo „Porfiria“ (1991)

Interneto svetainės adresas: www.porfiria.lt
Kontaktai: porfirialt@gmail.com
Facebook: www.facebook.com/porfirialt

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
hellraiser
2011.05.12 00:34

čia net žodžių nereik..

Birutė
2011.05.11 09:10

Nagi smagu, kad visai neseniai sugrįžę Porfirininkai jau šoktels ir į “didžiąją” sceną su Voivodais. Sėkmės, vyručiai.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus