Albumai

ULVER & SUNN O))) „Terrestrials“ – sulėtinkime laiką

2014.03.31 00:00, Kirviss

Kiek dvejojau, ar Ferrum.lt – tinkama vieta šio leidinio apžvalgai. Vis tik tai nėra metalo, tikrąja to žodžio prasme, įrašas, tačiau, atsižvelgiant į ULVER praeitį, SUNN O))) ekstremalumą ir paties albumo skambesį, nusprendžiau, kad į sunkusios muzikos kategoriją „Terrestrials“ tikrai gali pretenduoti.

ULVER & SUNN O))) „Terrestrials“ – sulėtinkime laikąULVER ir SUNN O))) – daugeliui gerai žinomi vardai muzikos pasaulyje. ULVER, savo karjerą pradėję kaip vieni iš antrosios bangos blacko išpažinėjų, vėliau sulig kiekvienu nauju leidiniu vis labiau ir labiau tolo nuo šaknų ir niro į eksperimentų kupinus vandenis, taip užsiraukdami prakeiksmą klausytojų, kuriuos ištinka nervingumo priepuolių nulemtos konvulsijos, vos tik išgirdus naujoves muzikoje, o juolab kadaise blacką grojusios grupės repertuare.

SUNN O))) – dar vieni kanonų laužytojai. Šiam duetui greitas, agresyvus ir techniškas metalas nė motais. Jie tvirtai laikosi įsikibę savo ultra lėto droone’o, kuomet atrodo, kad užgavus gitaros stygas galima ramiai nueiti į virtuvę pasidaryti arbatos, susitepti sumuštinuką ir grįžus atgal, dar kiek luktelėjus, sulaukti antrojo stygų suvirpinimo. SUNN O))) – tai novatoriški maištininkai prieš kanoninį metalą.

Matyt, neatsitiktinai šias dvi unikalias formacijas suvienijo bendras leidinys. Medžiaga šiam albumui pradėta įrašinėti dar 2008 m. Osle. Tai daugiau buvo eksperimentai, o ne nuoseklūs įrašai. Juolab, kad pačių grupių teigimu, jo išleidimą vis nustelbdavo tuo metu svarbesnė veikla: koncertai, asmeniniai grupių leidiniai ir t. t. Bet galų gale ULVER ir SUNN O))) gerbėjų ramybė buvo sutrikdyta pasirodžiusių žinių, kad 2014 m. vasarį bus išleistas „Terrestrials“.

Jau pats pirmas kūrinys „Let There Be Light“ tiesiog užburia! Ambientiniai motyvai palaipsniui plukdo į visišką ramybės oazę. Pasijauti lyg besvorė siela, besiblaškanti dar nepažintais arealais. Palaipsniui vis intensyvėjantys kompozicijos motyvai, trimito bei violončelių garsai verčia laukti finalinio akordo, kai viskas prasiverš lyg magma iš žemės gelmių. Taip ir atsitinka! Galinga perkusinė partija ir SUNN O))) drone‘iškos gitaros susilieja su klykiančiu trimitu, priversdamos pajusti neišpasakytą garsų magijos galią.

Patyrus savotišką katarsį po pirmosios kompozicijos, ULVER ir SUNN O))) meistriškai nubloškia klausantįjį į „Western Horn“ burtus. Čia iniciatyva perduodama į SUNN O))) rankas. Nuo pat pirmų sekundžių iš kolonėlių pasipila drone banga, kas sukuria kur kas tamsesnę bei sunkesnę atmosferą. Sunkūs ir žemos tonacijos garsai tiesiog žudo. Vietomis kompozicija pradeda susišaukti su noise stilistikos eksperimentas, tačiau su kur kas mažesne chaoso doze. „Western Horn“ – kūrinys, kurį perprasti sunku. Klausant pirmus kartus, atrodo, lyg jis būtų savotiškas tarpininkas tarp „Let There Be Light“ ir „Eternal Return“, vėliau imi suprasti, kad tai – lyg ir puikus įvesdinimas būtent į paskutiniąją kompoziciją. Tai kūrinys, kurio paskirtis albume kelia daugiausiai dvejonių.

Paskutinioji šio trinario leidinio dalis „Eternal Return“ prasideda ypač romantiškais garsų pasažais, palaipsniui nardinančiais į pasąmonės užkaborius, į akistatą su pačiu savimi. Įpusėjus kūriniui motyvai ima kisti, pasidaro kiek niūresni, kol netikėtai išnyra ulveriška reminiscencija, primenanti „Shadows of the Sun“ laikus, pažymėta užburiančio Kristofferio Ryggo vokalo (tai vienintelė vieta visame leidinyje, kurioje išgirsite vokalą). Galų gale viskas palaipsniui rimsta, rimsta ir klausantysis paliekamas toliau savyje „virškinti“ gautuosius potyrius.

„Terrestrials“ – puikus pavyzdys, kai dvi skirtingos savo skambesiu, bet atviros naujovėms grupės sukuria ypač patrauklų leidinį. Tai nėra albumas, skirtas klausyti mašinoje ar „pasitaškyti“ vakarėlio metu, tai albumas, iš klausančiojo reikalaujantis laiko ir pastangų. Reikia patogiai įsitaisyti ir pasiruošti garsų burtams, kurie, kaip bebūtų gaila, trunka tik 35 min., tačiau suteikia begales potyrių. Tai albumas, kuris stabdo laiką!

Vertinimas: 9/10

ULVER & SUNN O))) „Terrestrials“
© „Southern Lord Recordings“, 2014

1. Let There Be Light
2. Western Horn
3. Eternal Return

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
vaplis
2014.04.01 08:14

Man tai šitas per trumpas…

Metalistas
2014.04.01 07:48

Seniau buvo geriau.

waltenys
2014.03.31 21:43

“užgavus gitaros stygas galima ramiai nueiti į virtuvę pasidaryti arbatos, susitepti sumuštinuką ir grįžus atgal, dar kiek luktelėjus, sulaukti antrojo stygų suvirpinimo”

ankščiau alaus žmonės į šaldytuvą eidavo, ot hipsterių laikai atėjo…

judoshius
2014.03.31 20:19

Labai idomus-orginalus darbas.
Kirvi puiki apzvalga.

karahbarah
2014.03.31 16:53

Vieta tinkama, susiskaitė nesunkiai, susiklausė „Terrestrials“ maloniai, praplėčiau akiratį, vertinimas būtų panašus.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus