Straipsniai

TRAUMA gitaristas: „TRAUMA muzika visuomet buvo puiki“

2009.08.24 00:00, Audronaša

Foto: Crazyte. Daugiau foto: čia >>

Lenkija visuomet garsėjo dideliu produktyvumu death metalo srityje, todėl nenuostabu, kad festivalio „Velnio akmuo“ organizatoriai šio stiliaus atstovų pasikvietė ir iš mūsų kaimynės. Radijo stoties „Start FM“ (94,2 FM Vilniuje ir www.startfm.lt internetu) kassavaitinė metalo laida „Audronaša“ po TRAUMA pasirodymo festivalyje pakalbino grupės gitaristą Konradą Rossą.

TRAUMA gitaristas: „TRAUMA muzika visuomet buvo puiki“„Audronaša“: Sveiki atvykę į Lietuvą, TRAUMA! Esate viena įtakingiausių Lenkijos death metalo scenos grupių. Kokios buvo pagrindinės priežastys, lėmusios, kad išgyvenote visus tuos ilgus metus ir pasiekėte dabartinį savo kultinį statusą Lenkijoje ir už jos ribų?

K. Rossa: Manau, kad tai yra įvardyta vieno albumo pavadinime. Turiu omeny ryžtą (aliuzija į 2005 m. TRAUMA albumą „DetermiNation“ – aut. past.), kuris buvo esminis faktorius. Iš tokios muzikos neužsidirbsi daug pinigų, todėl turi dirbti „normalų“ darbą, kartais net fizinį. Turi turėti daug ryžto, kad išliktum, turėti daug aistros ir kiekviename koncerte ir albume būti vis geresnis ir geresnis. Taip, manau, kad tinkamiausias atsakymas būtų „ryžtas“.

„Audronaša“: TRAUMA ir VADER buvo dvi pagrindinės Rytų Europos death metalo scenos atstovės. Bet štai VADER yra labai žymi, užsienyje gerai žinoma grupė, o TRAUMA lyg ir liko VADER užnugaryje. Ar nejaučiate pavydo dėl tokios situacijos?

K. Rossa: Pavydas yra netinkamas žodis. Mes labai vertiname tai, ką VADER yra nuveikę lenkų death metalo scenai ir tai, ką jie daro šiandien. Jie groja nenutrūkstamai. Šiemet vyksta į Jungtines Amerikos Valstijas… Tai ne pavydas. Jei paklaustumėte, kodėl mes nesame toje vietoje, kurią užėmė VADER, atsakyčiau, kad tai yra pramogų verslas. Reikia šiek tiek sėkmės, bet pirmiausia reikia turėti gerą vadybą ir, aišku, gerą muziką. Aš manau, kad TRAUMA muzika visuomet buvo puiki, bet kas yra susiję su vadyba, sakyčiau, visuomet likdavo dar daug ką nuveikti šioje srityje. Grupė kai ko išmoko iš tų nesėkmių ir viskas turi klostytis tik geryn ir geryn. Manau, kad dar turime galimybę vis daugiau koncertuoti ir kiekvieną kartą įrašinėti vis geresnius albumus. Tikiu, kad mūsų naujasis albumas „Archetype Of Chaos“ patvirtins šiuos mano žodžius.

„Audronaša“: Linkime sulaukti dėmesio, kurio esate verti. Lenkija yra garsi savo death metalo scena. Ne kokio nors kito, bet būtent death metalo. Ar tai kaip nors susiję su TRAUMA ir VADER pasiekimais?

TRAUMA gitaristas: „TRAUMA muzika visuomet buvo puiki“K. Rossa: Nežinau, sunku pasakyti. Šiek tiek stebėtina, kad vidutinė Vidurio Europos valstybė turi visame pasaulyje garsią death metalo sceną. Bet kodėl?..

„Audronaša“: Gal dėl jūsų šalyje labai įsigalėjusios krikščionybės?

K. Rossa: Krikščionybės… Nežinau. Ne visos death metalo grupės yra antikrikščioniškos. Štai TRAUMA nėra antikrikščioniška. Galbūt taip yra dėl… na, nežinau, aš čia tik spėju: gal dėl buvusios sistemos, valdžios, su kuria teko stipriai kovoti, kad galiausiai šalis būtų išlaisvinta. Gal visa ta agresija ir iššaukė tokį didelį kiekį grupių. Juk 9-ojo dešimtmečio pabaigoje, o ypač 10-ojo dešimtmečio pradžioje buvo tiek gerų, tiek stiprių grupių. Deja, tik nedidelė dalis tų grupių išgyveno iki šiol. Tikriausiai taip nutiko dėl mūsų šalies istorinės praeities.

„Audronaša“: Dėl istorinių permainų…

K. Rossa: Tikriausiai. Aš tik spėju.

„Audronaša“: Na gerai. Būti ilgą laiką grojančia grupe nėra lengva užduotis. Iš kur semiatės įkvėpimo groti tokią muziką, kuri net komerciškai nėra sėkminga?

K. Rossa: Manau, kad tai tam tikra aistra, skatinanti groti, tobulėti, augti. Įkvėpimas slypi tame death metalo žanro užtaise ar kaip tai bepavadintum.

„Audronaša“: Esate išleidę jau šešis albumus. Kuris iš jų, tavo manymu, yra labiausiai vykęs ir kurį pavadintum nusivylimu?

K. Rossa: Sakyčiau, kad nė vienas iš jų nebuvo nusivylimas. Grupė didžiuojasi visais savo albumais, kadangi kiekvienas iš jų tarsi apibendrina tam tikrą grupės egzistavimo laikotarpį. Jei man reikėtų išsirinkti vieną ar du, kurie gal net padarė įtaką kitoms grupėms, įvardyčiau pirmiausiai „Suffocated In Slumber“. Šį albumą įrašėme „Hertz“ studijoje (dabar ji bazuojasi Bialystoke) ir po to visi norėjo skambėti taip, kaip TRAUMA. Tada ten įsirašė DECAPITATED, BEHEMOTH, VADER. Štai todėl laikyčiau tą albumą pačiu sėkmingiausiu, sulaukusiu palankiausių atsiliepimų.

„Audronaša“: Gyvuojate jau 15 metų, o tiek ilgai grojančios grupės paprastai iškenčia daug pokyčių sudėtyje. Kokia TRAUMA situacija? Lyg ir jūsų sudėtis gana stabili. Ar visi grupėje vis dar yra pasišventę death metalui, nenukrypdami į kitus stilius?

TRAUMA gitaristas: „TRAUMA muzika visuomet buvo puiki“K. Rossa: Kaip jau ir minėjau, neuždirbame mes iš savo muzikos pakankamai pinigų, todėl turime „normalų“ gyvenimą su „normaliu“ darbu. Būtent tai būna dažniausia priežastis, kodėl muzikantai nusprendžia išeiti iš TRAUMA. Mūsų šalyje išgyventi iš muzikos nėra lengva. Šiandien grupės sudėtis yra pastovi, Mister – mūsų lyderis, Maly groja būgnais, Kopec yra vokalistas, dainavęs DISHED iš Ščecino, bosine gitara groja sesijinis muzikantas Dawid Rutkowski, o antrąja gitara groju aš – Konrad Rossa, būdamas taip pat sesijinis muzikantas. Štai tokie reikalai.

„Audronaša“: Pereikime ne prie tokio rimto klausimo. Turėtumėt žinoti tikslų skaičių žmonių, kurie, kratydami galvą, susižalojo per jūsų pasirodymus.

K. Rossa: (juokiasi) Berods praeitais metais Ščecine vykusio koncerto metu mošpitas buvo toks galingas, kad vienas žmogus tiesiog parkrito ant žemės, netekęs sąmonės. Paskui atvažiavo greitoji pagalba. Aišku, tai nėra labai juokinga, tai pavojinga, nes jis per daug įsišėlo. Vis dėlto tiesa yra ta, kad TRAUMA gerbėjai yra labai ištikimi ir, kai jie šėlsta mūsų koncerto metu, būkite atsargūs prie scenos (juokiasi).

„Audronaša“: Arba turi mėgti TRAUMA visu 100 procentų ir tada išgyvensi :).

K. Rossa: Būtent!

„Audronaša“: Minėjai, kad turite dirbti „normalų“ darbą, kad galėtumėte išlaikyti save, savo šeimą. Ką veikiate kasdieniame gyvenime? Juk kartais žmonės mano, kad tie žmonės su ilgais plaukais ir juodais marškinėliais yra kažkokie žudikai maniakai ir pan. :)

K. Rossa: Mister, mūsų lyderis, tobulina automobilius, vokalistas pastaruosius keletą mėnesių vairuoja autobusą, Maly daro viską, jis dirba daugybėje darbų, bosistas Dawid yra studentas, studijuoja psichologiją ir dirba tik vasaromis, o aš pats esu anglų kalbos mokytojas.

„Audronaša“: Jūsų naujas albumas „Archetype Of Chaos“ jau yra įrašytas ir netrukus turėtų būti išleistas. Kokias naujas idėjas į TRAUMA stovyklą atneš šis albumas?

K. Rossa: Manau, kad Dawid galėtų daugiau papasakoti apie tai, nes jis puikiai susipažinęs su albumo muzika, ją kūrė kartu su Mister ir suteikė jai įvairiausias formas, todėl jis geriau atsakytų į šį klausimą.

„Audronaša“: Kuri grupės veiklos dalis jums patinka labiausiai: koncertuoti, kurti naują muziką studijoje ar ją įrašinėti?

K. Rossa: Visi grupės nariai tikriausiai pateiktų skirtingus atsakymus. Manau, kad Mister labiausiai patinka kurti muziką – jis tai gali daryti ištisą dieną. Man asmeniškai labiausiai patinka groti koncertuose.

„Audronaša“: Na, ir paskutiniai jūsų žodžiai Lietuvos metalistams, kurie susirinko pamatyti TRAUMA. Ar jautėte pakankamą palaikymą?

K. Rossa: Aš tiesiog noriu pasakyti, kad nepaisant to, jog festivalis rengiamas tik pirmą kartą, viskas suorganizuota yra tikrai gerai, ir labai dėkoju Giedriui (vienam iš „Velnio akmens“ organizatorių, – aut. past.), kad sudarė galimybę TRAUMA groti šiame festivalyje. Ačiū labai!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
simarone
2009.09.18 17:38

nerealūs jie buvo.. ^^ Kaip ir pats VA.;D

HMR
2009.08.25 11:02

Super interviu !

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus