Reportažai

Tarptautinis keturgubas muzikinis aljansas ir atgaivinta „Propagandos“ dvasia

2015.01.07 20:40, Birutė

Vytenio Jurevičiaus nuotr. Daugiau nuotraukų – čia >>

2014-ųjų gruodžio 13 dieną nebuvo taip šalta, kaip šiuokart. Bet ne dėl to tądien kaito daug sunkesnės ar lengvesnės muzikos prisiurbusios „Propagandos“ sienos. Kone sausakimša jau beveik legendinė salė, menanti ne vieną tuziną ambicingų praeities koncertų, reiškė viena: čia vyks kažkas ypatingo, ar bent jau patrauklaus.

Nors pradžioje kultinė salė buvo tuštoka. Žinia, lietuviškas doom metalo duetas HELLHOOKAH nedaugeliui žinomas, taigi didesnio publikos dėmesio nepritraukė. Ir visai be reikalo. Du jauni muzikantai savo sunkiasvorės muzikos skambesiu ir ekspresija galėtų nušluostyti nosį kur kas gausesnėms muzikantų pajėgoms. Man tai tikrai buvo didelis atradimas. Ir tikrai „skanus“ koncerto startas.

hellhookah-st

Antras to vakaro tarptautinio 4 grupių susivienijimo narys buvo Lietuvos stoner roko kelrodžiu vadinamas SRAIGĖS EFEKTAS. Efektingas pavadinimas? Ir ne tik. Vos prieš kelis metus susibūrę muzikantai jau spėjo įrodyti iš tiesų nesantys visiškos žaliuokės kūrybinėse stonerio plotmėse. Ausis „sprogdinantys“ spontaniškais akordais, improvizacinėmis vingrybėmis ar iki skausmo ištęstais pasikartojančiais motyvais, vaikinai išties yra įdomi koncertinė komanda. Ir šįkart jie visus sumaniai įtraukė į psichodelinę atmosferą, iš kurios išnėrus paskui nesąmoningai pagalvoji: o kas čia buvo, sapnas ar realybė?

sraigesefektas-st

Tretieji dalyviai, apie kurių prisijungimą prie keturgubo muzikinio aljanso buvo pranešta bene vėliausiai – lenkų stoner doomo atlikėjai DOPELORD. Kad lenkų grupės š*** nemala, galėjome įsitikinti daug kartų. Šis nebuvo išimtis. Vos tik 1970-ųjų roko muzikos ir siaubo filmų įkvėpti muzikantai sulipo ant turbūt jau braškančios scenos, pradėjo plaukti itin kokybiškas, įtraukiantis, kerintis stoner doomas, kuriam tiesiog negalėjai likti abejingas. Visą šios grupės pasirodymo laiką galėjai pasijusti kažkokiame transe. O kodėl gi ne, kai į tavo ausis liejasi tuo pat metu kaustančiai sunkus ir lėtas, svajingas ir slegiantis, ambicingas ir elementarus skambesys. Savo stiliaus talentai, ne kitaip. O jei kas pasijuto užhipnotizuotas, nieko stebėtino…

dopelord-st

Ar STONED JESUS, kurie sakosi savo pavadinime visai nežaidžiantys religinėmis užuominomis, išties yra vieni geriausių Ukrainos alternatyvios scenos atstovų, spręsti nesiimsiu. Dėl to, kad nesu pakankamai su šia scena susipažinus. O juolab su ta dalimi, kuriai ši grupė atstovauja, būtent stoner roku. Dalis šios pažinties įvyko 2013-aisiais „Velnio akmenyje“, kur STONED JESUS svečiavosi. Šiandieninių karinių/politinių peripetijų sukūryje jų gimtinėje ukrainiečių kūrybą galima būtų vertinti atlaidžiau. Vis dėlto muzika yra muzika, nepainiojame čia politikos. Prabėgus metams, spėjau primiršti šio trio pasirodymą Anykščiuose, nors puikiai pamenu, kad jis savotiškai apvainikavo visus Rytų scenos šou. Dabar tie prisiminimai ne tik atsigamino, bet ir padvigubėjo. Sulig pirmaisiais psichodeliniais, intensyviais ir kartu plaukiojančiais akordais „Propagandoje“ susidarė darni muzikinė aura, kurią net sunku nupasakoti. Gal dėl to, kad STONED JESUS grojamas stoner rokas kartais vos vos, o kartais ir stipriai pagardintais kitų žanrų – doom metalo, bliuzo, sludge ir pan. – prieskoniais. Prie viso to dar pridėkime ukrainietišką koloritą, ir gausime…

stonedjesus-st

Taigi Arklio metų gruodžio 13-oji, šeštadienis, netikėtai man asmeniškai tapo vienu geriausių „kitokių“ koncertų tais metais. Viskas subalansuota – padorus įgarsinimas, makabriškas apšvietimas, grupių stilistika, jų grojimo tvarka, ir net kaina, dar litais. Žodžiu, lauksime kažko panašaus ir šiemet. Ožiui paliepus…

stonedjesus-st1

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
XIII
2015.01.16 15:25

Sel

Kaaos
2015.01.11 22:33

Jei nepatinka, patys geriau pagrokit.

Cranium
2015.01.08 15:00

Visi tie stounerių pasirodymai, tai vienodas šūdo malimas ant scenos lakstant iš kampo į kampą ir spalvotų švieselių švietimas į publiką.. Muzikinės pusės neapsiimu vertint, nes čia jau skonio reikalas.

Metalistas
2015.01.08 13:02

Du jaunikaičiai !?

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus