Albumai

SVARAS 409 „Nes tai Lietuva“ – lietuviškas rokas senai ir naujai

2015.06.18 18:28, Birutė

SVARAS409-nestailietuva-virselisŠių metų gegužės mėnesį senų ir jaunų melomanų rankas ir, be abejo, ausis pasiekė atgimusių Alytaus roko veteranų SVARAS 409 albumas „Nes tai Lietuva“. Galbūt patriotinis šio darbo pavadinimas lėmė, kad alytiškiai prieš tai jau spėjo pasirodyti tautiniame festivalyje „Tėvynei“ kovo 11 d. Tuomet vėlyvas jų koncertas sumaišė kortas (šiek tiek kitas, nei pavaizduotos albumo viršelyje) ir teko matyti ne visą jų pasirodymą. Vis dėlto reikia pareikšti savotišką pagarbą dar nuo 1985-ųjų lapkričio gyvuojantiems patriarchams, kurie nebijo šiuolaikinių roko grupių pašonėje paskleisti senesnį kvapą… Kaip ten bebūtų, turime naują leidinį, kurio turinį atskiru CD papildo dar 1987-ųjų įrašai, primenantys SVARO 409 ištakas. Taigi pakalbėkime apie abu.

Pirmiausia patartina perklausyti tą senesnį, „Gyvenimo albumą“. Ir visai ne dėl to, kad po naujojo archyviniai įrašai galėtų nublankti. Jame gali ne tik pajusti senąją roko dvasią, bet ir suprasti, kad anuomet kiekviena rokerių komanda turėjo savo veidą. Sunkiasvoris „svaras“ buvo dargi viena sunkiausių formacijų. Be abejo, įrašų kokybė tada ir dabar skiriasi per kokį šviesmetį, kita vertus, esant ribotoms techninėms galimybėms, seni įrašai skamba kažkaip natūraliau, šilčiau. Ir nereikia bijoti, kad jie morališkai pasenę – anaiptol. Manau, kad tas 8 dainų „Gyvenimo albumas“ dargi bus gera pažintinė kelionė po lietuviško roko istorijos fragmentą jauniems melomanams, kuriems alytiškiai tinka į tėvus. Būtent lietuviško roko, nes kuo toliau, tuo daugiau lietuvaičiai, rodos, laikosi nuostatos, kad geriau dainuoti angliškai, neva daugiau šansų prasimušti. Kaip čia pasakius…

Naujame albume „Nes tai Lietuva“ yra 12 kūrinių, įskaitant 2 bonusus. Vienas jų – „Tavo vardas“, kuris kažkaip nostalgiškai primena HIPERBOLĖS laikus. Kita vertus, ši daina gali pretenduoti ir į visai patrauklios šiuolaikinio roko baladės vardą. Tai lyg ir atsipūtimas prieš antrąjį bonusą, tuo pačiu ir paskutinį kūrinį, o šis – himnas Pokerio šeimai. „Poker Is Like Life“. Ir žinot ką – skamba labai jau MANOWARiškai. Jei ne tautinis akcentas, dar imtum ir supainiotum autorius. Nors šiaip himnas visai smagus.

Pradėję aptarti naują SVARO 409 darbą nuo kito galo, t. y. nuo bonusų, pereikime prie 10 pagrindinių kūrinių pasiūlos. Intro tiktų kelionei po vienuolyną arba kokiai simfoninio roko komandai. Tai ne pašaipa, tiesiog toks įdomus sprendimas. O apie kelionę užsiminta ne veltui – apie ją kalbama kitoje dainoje, „Aš žinau“. Nors pradedama nuo stilistiškai paprastos, gal net primityvios dainos, jauti, kad toliau turėtų būti geriau. „Ar gyveni“ ne tik dvelkia tautiško roko klasika, bet suskamba ir modernesniais akordais. Be to, čia skamba techniškas gitarinis pragrojimas, kuriame juntama ilgametė muzikantų patirtis. Nors peršasi mintis, gal sugrįžę alytiškiai rokeriai patys savęs klausia, ar vis dar nuoširdžiai gyvena roko dvasia. Juk idėjinio muzikavimo laikai jau užnugaryje. Vis dėlto iš tikrai moderniai skambančio kūrinio „Dėl tavęs“ potekstės į šį klausimą tarsi atsakoma – pasikeisti galima, nors prisiminimai lieka…

„Aiškiaregys“ – žodžiai gana įdomūs, tempas greitas, nors muzika neišskirtinė. Gal ir pasakys tas aiškiaregys, kas bus toliau SVARO 409 kūrybiniame kelyje, o mes pereikime prie titulinio kūrinio. Ne viena mūsų rokerių ar metalistų komanda kūryboje kažkiek duoklės atiduoda gimtinei. Alytiškiai pasirinko savotišką siužetą – ringą, kario dvasią, kovotoją, už kurio nugaros stovi Lietuva. Kai kurie skambesio motyvai ir teksto posūkiai truputį juokingi, bet tebūnie tas linksmas akcentas kaip privalumas.

„Būkim kartu“ – lėta, elementari daina, ir jei ne rokeriškų gitarų rifai, tai beveik pasakytum, kad tai ne roko grupės dainelė. Gerai dar, kad tais rifais šioji ir užsibaigia. Ir jau visiškai „į muilą“ norėtųsi pasiųsti „Į tave“, kuri tiesiu taikymu keliauja į popso archyvą. „Gal“, gal skambesio reikalai pagerės, galvoji „aštriai“ prasidėjus kitam kūriniui. Iš pradžių šis skamba kaip METALLICA, toliau kaip JUDAS PRIEST kūryba, paskui lyg ir savičiau, reiškia, viskas gerai. Taip gerai, kad, sakyčiau, ši greičiausia ir ilgiausia viso disko daina yra ir pati patraukliausia. Pagaliau „Aš nieko nenoriu“ – jau vien iš pavadinimo aišku, kad tai bus liūdna, melancholiška, gal net niūri daina. Nors ji ne itin išraiškinga, taipogi priskirtina prie įdomesnių šio albumo vietų. Na, o toliau – bonusai, nuo kurių ir pradėjome…

Apskritai čia aptartas SVARO 409 albumas „Nes čia Lietuva“ turi skambų pavadinimą, tačiau pilkoką, kartais net nuobodų muzikinį veidą. Visos dainos lyg ir sudėliotos tvarkingai, įrašytos pakankamai techiškai, tačiau neturi senosios roko ugnelės. Net ir kelis kartus perklausius visą albumą, ryškiai neišskirtum nė vienos jų. Na, nebent įsimintum vienos kitos melodiją. Kaip ir vargiai ilgai grožėtumeisi pernelyg paprastu viršeliu.

Tačiau dėl tokio verdikto alytiškiams nusiminti nevertėtų. Pats šio albumo, lydimo antrojo kompaktinio disko su 18-mečiais įrašais, pasirodymas yra malonus įvykis Lietuvos roko padangėje. Taigi balai balais, bet tiesiog susiraskite šį įrašą ir turėkite, kol kas sau. Gal kada taps raritetu, o galbūt ateities kartoms parodysit ;).

 

Vertinimas: 7,5/10

 

SVARAS 409

„Nes tai Lietuva“, 2015 m.

 1. Intro
 2. Aš žinau
 3. Ar gyveni?
 4. Dėl Tavęs
 5. Aiškiaregys
 6. Nes tai Lietuva
 7. Būkim kartu
 8. Į tave
 9. Gal
 10. Aš nieko nenoriu
 11. Tavo vardas
 12. Poker Is Like Life

 

„Gyvenimo albumas“ 1987 m.

 1. Nežinau
 2. Pjesė Rokui
 3. Tavo vardas
 4. Atmintis
 5. Tavęs nėra
 6. Pakelk akis
 7. Atsakys kiti
 8. Gyvenimo albumas
Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
karahbarah
2015.06.22 11:37

Nežinia, kaip Lietuvai, bet Alytuje šis albumas manau buvo laukiamas, aišku pirmiausia sentimentai, kažin ar būtų geriau, jeigu albumas nebūtų išleistas …antai menu, dar kažkur 1987m.
miesto pušyno stadione, groja Svaras 409, Plentas, kiti – puikumėlis : ). Birutei ačių, kad aprašė.

rebel-
2015.06.21 17:19

Pagaliau Birutės recendzija nuotaika puikiai atitinkanti darbą, tik įdomu, kas nuobodžiau, šita apžvalga, ar “Nes tai Lietuva”?

Neapsakomai blanki ir absoliučiai neįdomi muzika, kurioje viskas paremta ta pačia lengvos melancholijos formule. Daugiau dėmesio verta ko gero kas antra paauglių du mėnesius gyvuojanti garažo grupė.
Kita vertus, galbūt šitas šūdas tinka grot per dešimties metų senumo logitech kalonėles rajono bare, į kurį ateina nieko nepasiekę nusenę diedai, besiilgintys dienų, kai Garuose verslas sukosi taip, kad galėjo įsigyti vis dar vairuojamą vairuojamą, bet tuomet dar tik 15-kos metų senumo audi.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus