Straipsniai

STRATOVARIUS patys nustatinėja taisykles

2016.02.10 17:13, Gedas (Seniukas)

Stratovarius

Koncertinės nuotraukos – Renatos Drukteinytės. Daugiau nuotraukų – čia >>

STRATOVARIUS jau seniai tapo neatsiejama Suomijos metalinės scenos įvaizdžio dalimi. Jų melodingas, taip vadinamasis power, metalas smarkiai paveikė tūkstančių grupių kuriamą muziką, todėl radijo stoties „Start FM“ sunkiosios muzikos laida „Audronaša“, STRATOVARIUS besilankant Vilniuje, pakalbino šios įtakingos grupės senbuvį klavišininką Jensą Johanssoną.

Lietuvoje lankotės pirmą kartą. Kokie lūkesčiai prieš koncertą Vilniuje?

Kol kas nežinome, bet turbūt viskas bus gerai. Pirmieji įspūdžiai yra geri, jaučiama gera energija. Atvykome su puikia palyda, kurią sudaro trys grupės, todėl muzikos užteks visiems skoniams.

Jūsų grupės diskografijoje – labai ilgas albumų sąrašas. Kokius kriterijus taikote, atrinkdami dainas koncertinei programai?

Geras klausimas. Nuolatos apie tai kalbamės. Norisi subalansuoto dainų sąrašo, todėl parenkame tiek naujos, tiek senos kūrybos. Tose vietose, kuriose grojame pirmą kartą, kaip kad yra šiandien, žmonės mus pažįsta tik iš albumų, todėl jie pageidauja daugiau klasikinių dainų. Šios gastrolės yra skirtos naujo albumo, kuriame yra 11 naujų dainų, pristatymui, bet turbūt ne visi žmonės yra jį girdėję, gal jie daugiau klausėsi senesnių diskų, kuriems jau yra 10-15 metų. Štai kodėl atliksime daugiau klasikinės kūrybos.

IMG_8172O kaip atrodo tas dainų parinkimo procesas, kai jūs būnate Suomijoje?

Mes apie tai daug kalbamės, bet esame nutarę, kad galutinį žodį taria vokalistas Timo, nes jam tenka atlikti sunkiausią darbą, kiek tai yra susiję su kasdiene sveikatos būkle. Štai kodėl jis gali bet kurią dainą įtraukti ar išimti iš sąrašo. Esu grojęs daugybėje grupių ir šis procesas yra gerokai atsibodęs. Koks, po velnių, skirtumas? Kažkas turi nuspręsti ir mes turime nerašytą taisyklę, kad Timo sudarinėja dainų sąrašą. Apie tai kalbamės, bet nėra taip, kad kažkas dejuotų norintis vienos ar kitos dainos. Visada kažkam norisi, kad būtų atlikta jo sukurta daina ar jo mėgstamiausia daina.

Jūsų biografija taip pat, kaip ir diskografija, yra labai spalvinga. Ar yra buvę tokių momentų, dėl kurių gailitės ar kuriuos tikrai pakeistumėte?

Ne (juokiasi). Praeities vis tiek nepakeisi. Kaip ir kiekviena grupė, esame padarę klaidų, bet visos jos yra praeityje ir neverta dėl to sukti galvos. Kartais tai net būna juokinga, kai pagalvoji, ką, po galais, esi priviręs. Dėl kai kurių įvykusių dalykų tai, kad grupė vis dar egzistuoja, yra stebuklas. Visgi dėl nieko tikrai nesigailiu, nes tai neturi prasmės.

Ar su buvusiais grupės nariais palaikote kokius ryšius e. paštu, tiesiogiai ir t. t.?

IMG_8856Su kai kuriais – taip. Mūsų buvęs būgnininkas yra mūsų koncertų agentas. Dėl šios priežasties jis net pasirinko palikti grupę, nes norėjo visą dėmesį skirti savo koncertinei agentūrai. Žinoma, su juo mes tikrai bendraujame. Su tais žmonėmis, kurie grupėje grojo dar iki man į ją ateinant, aš nebendrauju. Būna, kad kartais susitinki juos kur nors bare. Buvęs mūsų gitaristas, su kuriuo mūsų santykiai tikrai sudėtingi, praeitais metais nieko neveikė, nes jis puolė į depresiją, todėl apie jį jau metus nieko nesu girdėjęs.

Galima drąsiai teigti, kad STRATOVARIUS yra power metalo etalonas. Ar jums tai yra našta, ar privalumas, jėga, stumianti jus pirmyn?

Tai yra labiau privalumas nei našta. Kai pats diktuoji madą, darai tai, ką pats nori, nereikia žvalgytis į kitus. Mes turime galimybę patys viską pakeisti. Grupė dar iki man įsijungiant į ją pati nustatinėdavo taisykles, o ne laikydavosi anksčiau nustatytųjų. Ypač tai buvo akivaizdu 10-ojo dešimtmečio pabaigoje, du tūkstantųjų pradžioje, kai daugelis grupių mus mėgdžiojo – joms tai turėjo būti pakankamai nesmagu, nes jei jau mes ką nors keitėme, turėjo pasikeisti ir jos. Geriau jau daryti tai, ką pats nori. Aišku, su tam tikrais apribojimais.

Nors lietuviška patarlė sako, kad savam krašte pranašu nebūsi, jūs savo gimtinėje esate labai įžymi grupė. Ar jūs stebite, kas vyksta ypač turtingoje ir plačioje Suomijos jaunosios kartos metalo scenoje? Ar jums tai apskritai įdomu?

IMG_8766Tikrai įdomu. Nors Suomija yra maža šalis, kurioje gyvena vos 5 milijonai žmonių, jos metalo scena yra ypač turtinga. Yra daug naujų grupių ir, aišku, visi vieni kitus pažįsta. Atmosfera scenoje gera, nėra jokios konkurencijos. Kai kurios grupės dabar yra žymiai garsesnės už mus, nors anksčiau tokie buvome mes, bet mes išlaikėme draugystę. Nebandome užlipti vieni kitiems ant galvų, pavydėti, kad kiti surengia skaitlingesnius koncertus.

Scena yra tokia gera, kad Suomijoje mes vis dar turime roko radijo stočių. Yra tokių, kurios groja beveik vien tik metalą (gal nebūtinai ekstremalų). Scena yra labai turtinga, randasi daug naujų grupių, tarp kurių yra ir labai įdomių, pvz., BATTLE BEAST, LOST SOCIETY. Vis atsiranda jaunimo ir tai yra labai gerai!

Šiose gastrolėse pristatinėjate savo naują albumą „Eternal“. Ką naujo jis įneša į jūsų diskografiją ir ką naujo jis davė tau, kaip muzikantui?

Tai tiesiog naujos dainos. Kai nuolatos kuri dainas, yra įdomu stebėti, kas išeis iš naujos kūrybos. Grupės sudėtis išliko ta pati, dainų įrašinėjimas nepakito, naujos tik pačios dainos. Dėl to jaučiuosi pakankamai gerai. Smagu laukti, kas išeis, bet ar žmonėms tai patiks, nežinau. Pamatysime. Per šiame ture jau įvykusius du koncertus daug žmonių priekinėse eilėse dainavo naujų dainų žodžius, vadinasi, tikrai kažkas jau klausė naujo albumo. Tai mane džiugina.

IMG_9544Jūsų vokalistas Timo kartais duoda labai atvirus interviu, kuriuose neslepia savo asmeninės nuomonės apie vieną ar kitą muzikantą iš kitų grupių. Ar teko kada nors atsidurti situacijose, kai kiti muzikantai jus keikė dėl to?

Nemanau, kad viskas taip blogai. Nesu susidūręs su tokiomis situacijomis. Gal yra buvusių panašių dalykų dėl to, ką aš pats prisikalbėjau, bet jau daug metų nebeturiu to priešiškumo. Bent negaliu prisiminti nieko panašaus. Visko būdavo su mūsų ankstesniu gitaristu Japonijoje, bet tai buvo prieš kokius 12–13 metų, kai jis buvo nesuvaldoma bėda. Tada jis faksu nusiuntė: „Sumauti japonai!“. Dėl gitaristo mes turėdavome problemų ne su kitomis grupėmis, bet su žiniasklaida, kadangi būdavo pasakoma, kad žurnalistai yra šūdžiai. Pastaruoju metu nieko tokio nenutinka.

STRATOVARIUS jau grojo visuose didžiausiuose metalo festivaliuose. Ar teko juose susidurti su jaunystėje dievintais muzikantais?

Festivaliuose tikrai sutinki daug grupių, bet dauguma mūsų esame to paties amžiaus ir lygio. Be to, mano dievukai dabar jau yra tokie seni, kad nebegroja. Tiesa, grojome „Wacken Boat“ kartu su Uli Rothu, kuris yra mano favoritas.

Metalo visuomenė yra gerai sutarianti tarpusavyje. Festivalyje „Wacken“ nuolatos sutinkame senus pažįstamus.

Ką gi, ačiū už interviu.

Laidos „Audronaša“, kuriame buvo transliuotas šis interviu, įrašą galite rasti radijo stoties „Start FM“ garso archyve.

 

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus