Straipsniai

STORMGREY: „Nereikia jokio makaronų liurlinimo ant gitaros grifo, tik kruvinos mėsos!“

stormgrey-band2015 m. rugsėjį „Vic Records“ išleido vilniečių deatherių STORMGREY debiutinį albumą „Pray. Crawl. Suffer“. Ta proga Vokietijos sunkiosios muzikos žurnalo „Legacy – The Voice From The Dark Side“ spalio numeryje paskelbtas interviu su grupe. Apie naująjį albumą ir Lietuvos sunkiąją sceną Björn Thorsten Jaschinski („Legacy“) kalbėjosi su STORMGREY nariais Raimondu Kieru ir Liudu Remeika, anksčiau grojusiais grupėse NECROPSY, DISSECTION, GHOSTORM, CONSCIOUS ROT, SHADOWDANCES.  

„Legacy“: Atrodo, čia tas atvejis, kai grupė savo debiutiniu albumu trenkia kaip perkūnas iš giedro dangaus. Panašiai, kaip HYPOCRISY kadaise. Skirtumas tik tas, kad jūs esate Lietuvos metalinės scenos veteranai. Jūsų facebook puslapyje, sukurtame šių metų pradžioje, jokios informacijos apie STORMGREY demo įrašus nėra. Kaip pradėjote – ar panaudojote gabalus, sukurtus 1990-ųjų pradžioje savo senoms grupėms, bet taip niekad ir nepaskelbtus? O gal 2011 m. su STORMGREY startavote grodami koverius? Ar tai, kad susirinkote krūvon, ruošdami medžiagą DISSECTION įrašų rinkiniui „Dissected Tapes“, tapo pirmuoju postūmiu vėl nerti į death metalą?

Raima: Ne, nenaudojome senų rifų iš buvusių grupių kūrybos ir negrojome koverių. Įrašinėti demo irgi nematėme prasmės, tuo daug kartų teko užsiimti jaunystėje su savo pirmosiomis grupėmis. Nusprendėme verčiau neskubėti ir skirti pakankamai laiko, kad sukurtume iš karto visą albumą. STORMGREY gabalai buvo kuriami visų grupės narių kartu, iš pradžių pasitelkiant Arūno (gitara) kūrybą iš ALCORDEWAR, o vėliau „nuo nulio“. Tu teisus, galima sakyti, kad darbas su „Dissected Tapes“ rinkiniu mus vėl sutelkė. 2009 m. ir 2010 m. pavasarį visa originali DISSECTION sudėtis buvome du kartus keliom dienoms įsikasę Liudo (bosinė gitara) sodyboje naujiems įrašams. Rezultatas – du nauji DISSECTION gabalai. Deja, kol kas jų miksavimas ir masteringas nėra užbaigtas, todėl jie nepaskelbti.

Po kelių mėnesių Arūnas pakvietė mane prisijungti prie STORMGREY. Viktoras (būgnai) jau ten grojo, aš pasikviečiau Liudą ir Laurą (vokalas), taip susiformavo pradinė STORMGREY sudėtis.

„Legacy“: Gal bandėte reanimuoti kokį nors savo amžiaus būgnininką iš jūsų praeities? Ar iš karto ieškojote šviežio kraujo (šiaip ar taip, juk per pastaruosius 20 metų pasikeitė ir death metal būgnininkų įgūdžiai bei jiems keliami reikalavimai)? Ar jaučiatės taip, lyg būtumėte Viktorui tarsi vyresnysis brolis?

Raima: Tuo metu Arūnas jau grojo kartu su Viktoru metus ar net ilgiau, tad naujo būgnininko ieškoti neprireikė. Viktoras – profesionalus muzikantas, duoną užsidirba grodamas orkestre. STORMGREY jam – proga išreikšti savo agresyvųjį alter ego ;). Taip, kartais papiktnaudžiaujame savo neklystančia išmintimi, kad paaiškintume jam, kas yra tiesa, o kas  mėšlas ;).

„Legacy“: Kodėl po tam tikro laiko grupę paliko vokalistas? Iki išėjimo jis buvo atsakingas už dainų tekstų kūrybą, kaip sprendėte šį klausimą po jo išėjimo?

Raima: Iš pradžių Lauras buvo itin užsidegęs nauja grupe. Bet po kelių koncertų suvokė, kad vis dėlto jam labiau prie širdies groti, o ne kriokti. Tiesą sakant, jis tokios nuostatos laikėsi jau ilgą laiką iki tol. Tad dingo iš mūsų akiračio kaip dūmas, neblaškomas vėjo, ir, galima sakyti, paliko mus ant plono ledo. Sparčiai artėjo koncertai Kaune ir Klaipėdoje, tad pasikvietėme į pagalbą Mykolą iš BURYING PLACE, o vėliau mikrofoną nusičiupo Rimtautas. Jam išmokti gabalus ir adaptuoti žodžius nebuvo sunku, nes repetuojame „MuzLab“ studijoje, jis visus gabalus buvo girdėjęs ne kartą. Turi vokalavimo patirties kitose grupėse, tad į mūsų sudėtį įsiliejo sklandžiai.

„Legacy“: Ar jūs visi gyvenate Vilniuje? Pastebėjau, kad jūsų atstovo žiniasklaidai el. pašto adresas – su .co.uk galūne. Ar bendra padėtis jūsų šalyje dabar geresnė, lyginant su 1990-ųjų pradžia? O gal visos geresnio gyvenimo viltys žlugo?

Raima: Taip, visi gyvename Vilniuje. Tas el. pašto adresas – Pliko, jis keliaujantis tipas. Jei klausi apie tai, kokia Lietuvos metalo scena yra dabar, lyginant su 1990-ųjų pradžia, mano nuomonė tokia: tais laikais žmonės labiau degė entuziasmu, bet turėjo daug mažiau priemonių, kad galėtų augti ir tapti visapusiškai funkcionuojančiomis ir turuojančiomis grupėmis. Dabar jaunų grupių rankose – visos reikiamos priemonės groti ir įrašinėti, bet entuziasmo matau mažiau. O kalbant bendrai apie visą valstybę, mūsų viltys jokiu būdu nežlugo, gyvename daug geriau, dėl to nėra jokių abejonių.

„Legacy“: Antrąjį savo koncertą grojote kartu su VOIVOD. Jūsų gabalo „Masquerade“ kai kurios vietos man primena juos ir jų nagrinėjamas temas. Kokį įspūdį paliko tas koncertas, bendravimas su VOIVOD? Ar VOIVOD labai populiarūs jūsų šalyje? Papasakokite apie koncertą, ar grojote DISSECTION ir GHOSTORM gabalų? Ar planuojate koncertuoti užsienyje?

Raima: STORMGREY pirmasis pasirodymas įvyko „Brutal Madness“ festivalyje Vilniuje 2012 m. kovą. DISSECTION ar GHOSTORM kūrinių negrojome, vien savo naują kūrybą. Pirmasis blynas buvo šiek tiek prisvilęs, bet tai nieko keisto. Užtat koncertu su VOIVOD likome daug labiau patenkinti. Salė, kurioje vyko koncertas, ir įgarsinimas mums daug labiau patiko. Gavome gerą progą prisistatyti tiems metalgalviams, kurie dar nebuvo girdėję apie mus ir nė nenutuokė, kad metalinės scenos veteranai vėl taikosi įspirti į subinę ;).

Liudas: VOIVOD mums pasirodė draugiški ir nepasikėlę, mielai bendraujantys. Autografus, aišku, paėmėme ;). Man atrodo, Lietuvoje jie visad buvo mėgstami ir net garbinami, populiarūs išliko ligi šiol. Todėl, kad savo muzika visad ryškiai išsiskyrė iš bendros masės.

Apie STORMGREY koncertus užsienyje – rugsėjį suplanuoti du pasirodymai Olandijoje kartu su kitomis „Vic Records“ grupėmis. Tarp jų ir doom deatheriai DEAD END, kurie lapkritį atvyksta į Lietuvą.

„Legacy“: 1990-ųjų pradžioje ir viduryje metalinė scena Vilniuje, rodos, klestėjo. Prisimenu, kad iš ten mane pasiekdavo ir keli angliškai rašomi fanzinai. Bet panašu, kad kiek vėliau visos grupės prarado susidomėjimą death metalu ir išsiskirstė. Gyvuoti liko tik black metalo grupės. Kas iš tiesų atsitiko? Nejau death metalas nusibodo, o dabar vėl atgimė susidomėjimas juo? Ar gailitės dėl ko nors?

Raima: Visiškai teisingai, Lietuvoje gyvavo nedidelė, bet labai aktyvi death ir thrash metalo scena. Ją varė į priekį PORFIRIA, CONSCIOUS ROT, NECROPSY, DISSECTION, REGREDIOR, GHOSTORM, GARROTE, SAPLES, ANOMALY, PESSIMUS ir kitos grupės. Vienoms iš jų pavyko išsilaikyti ilgiau, kitoms trumpiau, bet apibendrinant galima konstatuoti, kad entuziasmą sudaužė realybė. Žmonėms teko susirasti darbus, jie kūrė šeimas, kai kurie muzikantai pasuko į populiaresnės muzikos vandenis, kad galėtų pragyventi.

Po DISSECTION aš toliau grojau su CONSCIOUS ROT, kurie apie 2000 m. virto SHADOWDANCES. Vėliau taip pat grojau su SPELLBOUND. Tavo minimu laikotarpiu jaunoji metalistų karta nėrė į black metal, šitas žanras mūsų visiškai nedomino, todėl neišlaikėme jokio ryšio su grupėmis, kurios išėjo į sceną apie 2000-uosius metus. Ne, dėl nieko nesigailime, viską vertiname pozityviai, nes mes vis dar grojame ir sunkioji muzika mūsų širdyse gyva.

„Legacy“: Bendradarbiavimas su Dan Swanö siekia dar GHOSTORM laikus, jų abiejų albumų įrašus. Gal norėjote, kad įrašai vyktų Dan Swanö studijoje ir jis būtų ir STORMGREY albumo prodiuseris, o ne tik atliktų jo miksavimą/masteringą? Ar palaikėte su juo ryšį per visus tuos metus? Viename iš GHOSTORM albumų jis atlieka vokalo partiją baladėje, o įvairiuose interviu yra išreiškęs susižavėjimą GHOSTORM muzikantų techniniais sugebėjimais.  

Liudas: Būtų išties puiku, jei būtume galėję STORMGREY albumą įrašinėti Dano studijoje, o jis albumą prodiusuotų. Deja, kaip visad, tai juk laisvo laiko ir finansų klausimas. Sprendimas pasirinkti Dan Swanö, kad būtent jis atliktų STORMGREY albumo miksavimo/masteringo darbus, buvo priimtas labai sąmoningai. Tu visiškai teisus, pabrėždamas ryšį su GHOSTORM. Mums visada buvo nepaprastai svarbu prisiminti savo šaknis, nepamiršti, iš kur mes atėjome. Galima pasvarstyti, kad GHOSTORM atsirado kaip trijų tuo metu stiprių lietuviškų death metal šutvių – DISSECTION, CONSCIOUS ROT ir REGREDIOR – sintezė, sinergija. GHOSTORM albumas „Frozen in Fire“ yra galbūt geriausias lietuviško death metal įrašas, o Dano darbas, jį prodiusuojant ir suteikiant jam tą masyvų griaunantį garsą, daug prie to prisidėjo. Mes norėjome šią lietuviško deatho tradicijos dalį pratęsti, o Danas pareiškė norą dirbti su mumis. Ne, su Danu po GHOSTORM įrašų nebendravome. Bet kai kreipėmės į jį su pasiūlymu dėl STORMGREY albumo, jis netrukus sutiko ir, žinoma, prisiminė darbą su GHOSTORM.

„Legacy“: Trumpai apie „MuzLab“ – ar tai profesionali studija, ar jūsų repeticijų erdvė, kur laikote savo aparatūrą? Ar albume atsidūrė visi gabalai iš „MuzLab“ įrašų sesijos, o gal kelis įrašėte ir užslėpėte galimam splitui ar kompiliacijai? Su kuria grupe norėtumėte išleisti splitą?

Liudas: „MuzLab“ studijai vadovauja mūsų kriokalas Rimtautas. Tai ir mūsų repeticijų vieta, tiesa, ten muzikuoja ir daugiau įvairių grupių. „Pray. Crawl. Suffer“ įrašai „MuzLabe“ užtruko apie dvi savaites. Visi įrašyti gabalai pateko į albumą. Turime tokį vieną gabalą, kuriam neatsirado vietos albume, galbūt panaudosime jį splitui. Su kuo splitas? Po velnių, ar galima rinktis? Tuomet su TERRORIZER arba OBITUARY, mes tikrai būtume patenkinti!!! ;).

old-shool-death-metal-grupe-stormgrey-pristato-debiutini-albuma-pray-crawl-suffer-ir-ji-lydincius-koncertus„Legacy“: Neseniai perskaičiau legendinio death metal vokalisto Kam Lee (DEATH, MASSACRE, MANTAS, BONE GNAWER, THE GROTESQUERY) nuomonę apie debiutinį STORMGREY albumą, joje jis negaili pagyrimų jūsų old skūliškai kūrybai. Ar MASSACRE darė ir tebedaro didelę įtaką jums? Jūsų gabaluose girdžiu ir BOLT THROWER bei MORGOTH atspalvių. Ar kurdami kėlėte sau tikslą skambėti old-school, ar tokios etiketės nesivaikote?

Liudas: Kam Lee savo atsiliepime apie mūsų albumą labai tiksliai ir giliai užkabino STORMGREY kūrybos dvasią. Mes patys nebūtume sugebėję taikliau apibūdinti savęs ir to, kuo tikime. Ko gero, tai telepatija ;). Ne, čia nieko keisto: ir jis, ir mes – to paties plauko tipai. Nereikia jokio makaronų liurlinimo ant gitaros grifo, tik kruvinos mėsos! Pagarba p. Lee.

Žinoma, kad MASSACRE, o vėliau DEATH turėjo mums didžiulės įtakos tuo metu, kai pradėjome bandyti muzikuoti ir vieni su kitais keisdavomės kasetėmis. Kitos mūsų įtakos – BOLT THROWER, MORGOTH, DEMOLITION HAMMER, MALEVOLENT CREATION, ENTOMBED. Čia mūsų šaknys. Nesakyčiau, kad mes tiesiogiai ieškome tų įtakų ar sąmoningai jas pasitelkiame, kurdami savo gabalus. Ne, yra kiek kitaip. Kaip Raima teisingai sako, visi šitie dalykai glūdi mūsų DNR, mes tiesiog esame tokie, muzikiniu požiūriu taip surėdyti. Neįsivaizduoju, kad kuris STORMGREY narys vieną dieną ateitų ir pareikštų: „Laikai pasikeitė, sukam į moderną“.

Raima: Taip, mėgstame tavo paminėtas grupes ir kartais jų klausomės. Bet jos nedaro mums tiesioginės įtakos, kai kuriame savo gabalus. Žiūrint bendrai, mūsų muzikines pažiūras formavo SLAYER, ankstyvieji NAPALM DEATH, OBITUARY, CELTIC FROST, DEATH ir kitos klasikinės death ir thrash metalo komandos. Nėra taip, kad užsibrėžtume sau tikslą sukurti griežtai old skūlinį rifą ar būgnų ritmą. Tas muzikinis bagažas per daugiau kaip 20 metų jau yra įsigėręs į mūsų DNR, ir triukšmas, kurį skleidžiame, yra tarsi jo interpretacija.

„Legacy“: „Ledo Takas“ leidžia seriją „Metalinė Lietuva. Šaknys“. Ar kalbėjotės su „Ledo Taku“ apie savo albumo leidybą, prieš pasirašydami sutartį su „Vic Records“? Ar „Vic Records“ šefą Roel van Reijmersdal pažįstate nuo 1990-ųjų vidurio, kuomet jis leido KATATONIA, HAMMERFALL, CRYSTAL AGE ir kitų grupių įrašus? Prisimenant 1990-uosius, DISSECTION buvo užmezgę ryšius su kitu kultiniu olandų leiblu „Cenotaph Records“ ir buvo su jais beveik sukirtę rankomis dėl albumo išleidimo, bet jis nepasirodė…

Liudas: Taip, buvo preliminarus pokalbis su „Ledo Taku“ apie galimą STORMGREY albumo leidybą, bet be konkretybių. Kita vertus, Roelis iš „Vic Records“ sureagavo labai greitai, pateikė savo pasiūlymą ir sutartimi esame patenkinti. „Vic Records“ kaip galimą leidybos kompaniją mums pasiūlė Plikas.

Dabar apie „Cenotaph Records“ – taip, 1993 m. šis olandų leiblas pasiūlė leidybos sutartį DISSECTION su labai konkrečiom ir mums palankiom sąlygom. Kažkur stalčiuje tebeturiu faksą su jų pasiūlymu ;). Jie pageidavo tik vieno dalyko: kad mes įrašytume dar pora gabalų papildomai prie tų, kurie sudarė „Pyramid of Hate“ demo. Deja, DISSECTION tuo metu išgyveno tamsų, sunkų laikotarpį, todėl naujų gabalų įkalti nebesugebėjome ir sutartis liko nepasirašyta. Gaila. „Cenotaph“ (dabar jau amžiną atilsį) tuo metu buvo įdomus undergroundinis leiblas, leidęs, be kita ko, GOREFEST. Reiškiame pagarbą „Cenotaph“, nes tais laikais jie turėjo avantiūrizmo ir drąsos parodyti tikrą susidomėjimą kažkokiais neaiškiais laukiniais, kurie bandė prasibrauti  iš už neseniai griuvusios geležinės uždangos.

„Legacy“: Albumo pavadinimas „Pray. Crawl. Suffer“ ir gabalas „Crawl Through Suffer“ – ar jie susiję su nuskambėjusia žmogžudyste Vilniuje, barbariška kriminaline istorija, kai negailestingas keršytojas, prieš nugalabydamas savo auką, privertė ją maldauti klūpomis?

Raima: Ne, tokių sąsajų čia nėra, panašu, kad tu apie šituos įvykius žinai daugiau nei mes ;). Tiesą sakant, šiuos pavadinimus įkvėpė flageliacijos aktai, kuriais piktnaudžiauja tam tikros religinės bendruomenės.

„Legacy“: Visad pabrėžiate, kad jūsų muzikoje yra stiprus thrash elementas. Bet, mano ausimis, stipriai dominuoja deathas. Kokį thrashą turite omeny – fuckin’ brutalias šutves kaip MERCILESS, MALEVOLENT CREATION, o gal senuosius KREATOR? Kokia buvo thrash scena Lietuvoje 1980-aisiais, kai jūs augote? Kokių vietinių grupių fanai buvote? Gal, pvz., AGGRESSOR iš Estijos, gal teko matyti juos gyvai?

Raima: Tu teisus sakydamas, kad deatho mūsų muzikoje daugiau. Kita vertus, thrasho įtaka suteikia įvairovės, prideda agresijos. Iš trašystų labiausiai mėgstame, ko gero, SLAYER dėl jų neprilygstamos sprogdinančios agresijos. 1990-ųjų pradžioje mums didelės įtakos turėjo trašystai iš Lietuvos PORFIRIA. Labai stipri grupė, nepelnytai kažkiek primiršta. Aišku, senosios SEPULTURA kasetės sukdavosi iki sudilimo. Tavo minėtų AGGRESSOR neteko regėti. Kalbant apie dabartį, STORMGREY kūrybos šerdis yra death metal.

„Legacy“: „Dear Jesus” – ironiškas dainos pavadinimas. Koks jūsų požiūris į religiją? Ką manote apie pagonišką metalą? 

Raima: Mūsų pažiūros satanistinės. Dėl pagoniškų grupių – jų muzikos stilius nėra mums artimas. Jų įvaizdis ir nagrinėjamos temos yra tikros ir gerbtinos, bet muzika mūsų nekabina.

„Legacy“: „Smoke That Pot“ – ar tai gabalas „ant bajerio“? Ar pūsti jūsų šalyje legalu? Jums labiau patinka įpūsti ar prilupti?

Raima: Taip, šitas gabalas – tarsi duoklė B kategorijos siaubiakams. Mums patinka visi skanumynai, o labiausiai – old skūliškai įlupti ir pasiautėti ;)!

„Legacy“: O kas toji „Holy Bitch“ (paskutinis albumo gabalas)? Ar tai egzistuojanti superboba, ar koks fiktyvus personažas? Atsigręžiant į kitą albumo kompoziciją „New Eye“ – ar jums kiekvieną kartą prireikia įsisriegti naujas akis, vos tik į ją pažvelgiate, nes ji tokia karšta, kad išsvilina veizolus?

Raima: Man atrodo, viskas čia aišku, kas ji tokia. Perskaitykite gabalo tekstą. Ir patys nuspręskite, ar ji fikcija, ar egzistavo iš tikrųjų. Kai kuriems žmonėms ji itin reali, todėl šito gabalo tekstą teko labiausiai savicenzūruoti. O dėl naujų akių, naujo žvilgsnio – kiekvieną naują dieną pasaulį pasitinkame naujomis akimis.

***

STORMGREY pristatys albumą „Pray. Crawl. Suffer“ Kaune, „Puntojazz“, lapkričio 13 d. ir Vilniuje, klube „Narauti“, lapkričio 14 d. – kartu su grupėmis DEAD END (Olandija), PHRENETIX, JUODVARNIS, STRANGULIATORIUS.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Kaaos
2016.02.27 23:45

pyzdec

Pedo of Filth
2015.11.18 09:13

Draivas, ideja, dvasia nusibaige pries dachuja metu kaip ir visoje metalo muzikoje. Uztat dabar priviso visokio neohipsterinio jupiterinio fufelelio iphone kartai dziuginti.

speigas
2015.11.07 21:14

Kiek teko klausyti, viskas profesionalu, atitinka standartą. Bet čia ir problema: o kur dvasia, draivas. Dissection tą turėjo, o čia to nėra, sintetinė markė.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus