Straipsniai

SÓLSTAFIR: „Rokenrolas gyvuoja nuo 1955 m. ir mes nieko naujo čia nesugalvojome“

2015.03.29 17:10, Gedas (Seniukas) ir Tomas

Solstafir_4701Vienų keiksnojami už „trū“ metalo išdavystę, kitų dievinami už sukuriamą atmosferą, islandai SÓLSTAFIR turbūt jau mano esantys per seni, kad suktų galvą, kaip čia įtikti kiekvienam. Kaip ten bebūtų, „ALT events“ atvežti į Vilnių ir naujausią albumą „Ótta“ pristatę SÓLSTAFIR galėjo mėgautis pilnutėle sale ir nuoširdžiu palaikymu. Vadinasi, dar nuo „Kilkim žaibu“ festivalio 2013-aisiais lietuviai ir toliau jaučia ryšį su šiais iš mažos dydžiu, bet didžios savo politiniais sprendimais šalies atvykusiais rokenrolo propaguotojais. Radijo stoties „Start FM“ sunkiosios muzikos laida „Audronaša“ pakalbino SÓLSTAFIR gitaristą ir vokalistą Aðalbjörną Tryggvasoną, dar prieš grupei lipant į sceną.

Sveikas, Aðalbjörnai! Smagu tave vėl matyti Lietuvoje! Praeitą kartą pas mus lankeisi vasarą, o dabar gi– prakeikta žiema. Kokios nuotaikos svečiuojiesi Vilniuje?

Viskas labai gerai. Jaučiuosi, kaip namie. Oras panašus. Smagu sugrįžti. Praeitą kartą grojome festivalyje miškų apsuptyje, Vilniaus taip ir nepamatėme, nes atvykome iš Latvijos. Laukiame šiandienos pasirodymo ir smagu pagaliau atsidurti jūsų mieste.

Palyginti su „Svarti Sandar“, sakyčiau, kad albumas „Ótta“ mažiausiai siejasi su Islandijos gamta, atmosfera. Kaip tu manai, kodėl „Ótta“ jaučiamas toks skirtumas? Ar jūs šį diską įrašinėjote kaip nors kitaip?

Gal ir taip… Nežinau, ar šiame albume yra ko nors mažiau, nes mes nieko specialiai neplanavome. Mes niekada neplanuojame, mes niekada nežinome, ką išgausime. Dainų tekstuose aš nagrinėjau kai kuriuos tikrai nemalonius išgyvenimus: narpliojimąsi praeityje, piktnaudžiavimą alkoholiu, narkotikais, išsiskyrimą ir panašius dalykus, kuriuos išgyventi ne taip jau ir lengva. Visa tai nuspalvino dainų žodžius. Man patinka dainuoti apie dalykus, kurie eina iš širdies, kurie tau yra nesvetimi, pažįstami – visa tai yra geriau, nei juos išreikšti kokiais nors kitais būdais.

Albumą mes susiejome ne su vieta, o su laiko tarpsniais, štai kodėl tu greičiausiai teisus, sakydamas, kad jis yra mažiau susijęs su gamta ir labiau susijęs su asmeniniais išgyvenimais.

10858379_737997802974666_7351471112632757929_nKaip suprantu, albumas „Ótta“ yra susietas su laiko tarpsniais, islandiškai vadinamais eyktir. Ką šie laiko tarpsniai simbolizuoja? Kodėl būtent juos pasirinkote kaip pagrindinę albumo koncepciją?

Tai buvo koncepcija, kurią sugalvojo mūsų gitaristas Sæþóras. Iš pradžių ji neskambėjo įdomiai ir buvo tik pirminė idėja, reiškianti, kad jei jau mes ja ketiname pasinaudoti, mes neparinksime dainoms neteisingų pavadinimų. Man iš pradžių tai pasirodė keistoka, nes jei mes pasirenkame tokią idėją, mes turėtume dainas pavadinti tokiais pavadinimais, kurie jau yra sugalvoti. Bet dabar jos skamba epiškai, kitoniškai. Dainų pavadinimai „Popietė“ (isl. „Miðdegi“, – red.), „Ilga naktis“ (isl. „Lágnætti“, – red.) ar „Vidurdienis“ (isl. „Hádegi“, – red.) skamba tikrai keistai. Šie pavadinimai jau yra pasenę, jie yra nevartojami. Albumas reiškia ratu besisukantį laiko ratą, sudarytą iš aštuonių tarpsnių. Taigi išeina, kad albumas yra susietas su laiko ratu, aštuoni dainų pavadinimai reiškia aštuonis skirtingus paros laikus.

Taigi turėjome aštuonis dainų pavadinimus, o tada sukūrėme žodžius aštuonioms dainoms, susietus su skirtingais laikotarpiais. Pvz., „Ótta“ reiškia paros metą nuo 3 val. nakties iki 6 val. ryto. Pasirodė, kad tokiu būdu labai lengva kurti dainų žodžius, kai daina yra susieta su konkrečiu laiku.

Kuo laiko tarpsnis, vadinamas „ótta“, yra toks svarbus, kad jį pasirinkote albumo pavadinimui?

Albumas iš tiesų turėtų vadintis „eykt“, kas reiškia paros laikotarpį, nes kiekviena daina yra apie tam tikrą paros metą, bet Islandijoje yra statybų kompanija, kuri vadinasi „Eykt“. Taigi tai būtų tas pats, jei pavadintum albumą „Texaco“ ar panašiai. Juk negalėjome pavadinti savo albumo „Texaco“ (juokiasi, – red.). Teko pavadinti „Ótta“.

Albumo „Ótta“ deluxe CD formate yra titulinės dainos „elevator mix“ versija. Kas po galais yra tas „keltuvo miksas“, kodėl taip pavadinote tą dainos versiją?

Turbūt tai sugalvojo METALLICA. Iš esmės tai yra dainos remiksas. Bet pavadinti tiesiog remiksu neskambėtų taip įdomiai. Tai yra paprastesnė dainos versija, joje nėra būgnų, rėksmingo vokalo, gitarų, yra tik smuikai ir švarus vokalas. Iš tiesų mes sukūrėme roko dainą, bet paskui ją įvilkome į kitokį rūbą, tiesiog norėjome ją pademonstruoti ir taip skambančią.

solstafir-vln-1Dainos „Lágnætti“ vaizdo klipas prasideda vaizdu, kur matomas dykynėje stovintis liepsnose paskendęs pianinas. Šis vaizdinys buvo naudojamas vaizdo klipuose ir anksčiau, bet jis vis dar išlieka labai stiprus ir simboliškas vaizdas. Kodėl, tavo manymu, degantis pianinas yra toks ryškus vaizdas ir kodėl jis nuolatos sukelia tokias stiprias emocijas?

Mes tikrai nieko naujo neišradome. Rokenrolas gyvuoja nuo 1955 m. ir mes nieko naujo čia nesugalvojome. Jerry Lewisas degino pianiną 6-ajame dešimtmetyje, tad tai ne naujiena. GUNS N‘ ROSES klipe Slashas groja vidury dykynės – tai taip pat nieko naujo. Taigi visa tai yra klišės. Bet mums tai patiko ir ši idėja kilo spontaniškai. Tiesiog kilo tokia mintis: „Nagi sudeginkime prakeiktą pianiną!“ Ir ką mes darome? Ogi nuboginame pianiną iš ketvirto aukšto ir išvežame jį iš miesto į kaimą. Nunešame jį į paplūdimį ir nufilmuojame vaizdo klipą. Pridedame džipą, laivą, dar šį bei tą. Čia kaip ir su dainų kūrimu – mes nežinome, kas iš viso to išeis. Tiesiog kažkas mesteli idėją, užsirišame ant akių raiščius ir pradedame eiti, net nenutuokdami, kas nutiks. Aišku, kad pasirašėme šiokį tokį scenarijų, nes viską padarėme per dvi dienas. Susirinkome į krūvą visas kilusias mintis ir tiesiog leidome viskam eiti sava eiga. Greta visų kilusių idėjų dar reikia pridėti ir nenuspėjamą orą. Pvz., vonios sceną filmavome 7 val. ryte, kėlėmės 4 val., pamiegoję vos 3 valandas. Befilmuojant Svavarą vonioje, staiga nušvito saulė, nors to neturėjo būti. Visko būna, kai nori viską padaryti per dvi dienas.

O klipas atrodo taip, lyg būtų kainavęs milijoną dolerių, nors jis tiek nekainavo. Kiek kainavo vis tiek nesakysiu (šypsosi, – red.). Jei nueisi į Wikipedia ir paieškosi pačių brangiausių vaizdo klipų sąrašo ir paskui juos pažiūrėsi, pamatysi, kad kai kurie jų atrodo ne ką geriau nei mūsų klipas. Nekalbu apie GUNS N‘ ROSES ar Michaelo Jacksono klipus. Tada susimąstai, kiek pinigų žmonės išleidžia vaizdo klipams. Štai „November Rain“ klipas kainavo 6,9 mln. dolerių! Tai beprotybė! Mūsų tiek tikrai nekainavo, bet jis atrodo tikrai gerai.

Papasakok apie jūsų planus „Roadburn“ festivalyje, kuriame jūs ketinate atlikti islandiško filmo „Hrafninn Flýgur“ garso takelį. Nesakyčiau, kad vikingų tradicija labai jau būtų paveikusi jūsų muziką. Taigi kodėl pasirinktas būtent šis filmas, kodėl jis jums toks svarbus ir ką jis jums reiškia?

Taip, vikingų palikimas neveikia mūsų muzikos, bet visa tai suformavo tai, kas mes esame. Juk neskambame, lyg būtume iš Japonijos, Keiptauno ar Detroito. Tokie mes jau esame. Negrojame jokiais skudučiais ir panašiomis nesąmonėmis, nes esame rokenrolo grupė. Bet esame islandai, todėl mes užaugome su šiuo filmu. Tai pats žymiausias islandų filmas apie vikingus. Su mumis susisiekė Reikjaviko tarptautinio kino festivalio rengėjai ir pasiūlė šią idėją. Mes, aišku, nedelsdami sutikome, nes esame šio filmo gerbėjai, šis filmas yra legendinis, todėl mums dvejoti neteko. Taigi mes išėmėme iš filmo visą muziką, palikdami tik dialogų nuotrupas ir pridėjome savo sukurtą muziką. Praleidome mėnesį savo repeticijų kambaryje, pasikabinę patį didžiausią įmanomą televizorių ir žiūrėdami tą filmą, paskui jį papildydami savo muzika. Vieną kartą jau sugrojome Reikjavike, o dabar tą ketiname pakartoti „Roadburn“ festivalyje.

solstafir-vln-2Tas garso takelis yra sudarytas iš anksčiau mūsų sukurtų dainų fragmentų. Aš juose nedainuoju. Mes iš savo visų dainų tarsi sulipdėme vieną 150 minučių trukmės dainą. Iš vienų dainų paėmėme tik kokias 20 sekundžių, iš kitų – net 15 minučių. Tai lyg statyti pilį iš Lego kaladėlių, iš kurių nė viena nebuvo pati svarbiausia.

Ar gerai jauteisi nedainuodamas koncerte?

Na, dainuoju apie 20 sekundžių. Mes tiesiog susėdome, ir viskas. Tai nebuvo roko koncertas, mes tik atlikome garso takelį. Bet taip, man patiko nedainuoti.

Manau, kad tikrai pavargai nuo klausinėjimų apie jūsų santykius su Gummi. Apie tai neklausiu, nes jūs mūsų prašėte apie tai neklausinėti. Aš noriu paklausti iš kito kampo: kada pirmą kartą supratai, kad tavo gyvenimas jau tapo iš dalies viešas, kad tavo asmeninis gyvenimas pradėjo dominti daugybę tave supančių žmonių? Kas yra sunkiausia, kai tenka susitaikyti su tokia padėtimi?

Nežinau, žmogau. Labai keistas klausimas. Prieš keletą metų žmonės, kuriems tu visiškai nerūpėjai, pradėjo rodyti dėmesį, nes namie mes jau esame pakankamai garsūs. Pradėjo su manimi sveikintis, o aš vis galvojau: „kokio velnio tu su manimi sveikiniesi, jei vakar to nenorėjai daryti?“. Bet mes vis tie patys žmonės, kurie turi namus, draugauja su tais pačiais žmonėmis. Keista kalbėti šia tema, nes mes nesame kažkokios tai žvaigždės… Man vis dar keista kalbėti apie gerbėjus – aš juos tiesiog vadinu žmonėmis, kurie ateina į mūsų koncertus. Nesijaučiu esantis koks nors Jamesas Hetfieldas, kad žmonės turėtų domėtis mano gyvenimu.

Kai kurie žmonės tokiu dėmesiu mėgaujasi, kai kurie – ne. Man atrodo, kad mes nemėgstame maudytis savame purve. Greičiausiai būtent tai tave priverčia suprasti, kad tu nori išsaugoti savo gyvenimą privatų. Gal, jei būtume jaunesni, elgtumėmės kitaip, bet kai artėjame prie keturiasdešimties, esi priėmęs svarbių sprendimų gyvenime ir priimi viską kur kas rimčiau. Tada nori atsiriboti nuo to viešumo.

solstafir02Ar nepavargstate nuo to, kad amžinai esate susiejami su Islandija, vadinami islandiškais vikingais?

Na, tai bet kokiu atveju geriau, nei būti pavadintiems danais (šypsosi, – red.). Islandija daugumai žmonių yra egzotiškas kraštas. Mes tai suprantame. Po velnių, juk mes net dainuojame prakeikta islandų kalba! Galima tuo skųstis, bet mes tai priimame. Aišku, pavargsti būti nuolatos klausinėjamas apie elfus, Björk ir panašų mėšlą, bet šiaip viskas gerai. Jei tu nori manęs to paklausti, gausi tą patį atsakymą, kaip ir kiti. Aišku, aš galiu papasakoti apie elfus. Čia lyg kalbėtumeisi su THE SEX PISTOLS ir klausinėtum jų apie Big Beną ir Temzę. Ar tikrai norėtum iš jų apie tai išgirsti?

Neklausk manęs apie visa tai, geriau paieškok informacijos internete. Aš juk nesu „Visit Iceland“ šaltinis (šypsosi, – red.). Čia jau prasideda politiniai dalykai. Turistai plūsta į Islandiją, mano gatvėje pristatė viešbučių, o aš norėčiau, kad jie visi išsinešdintų.

Esu įsitikinęs, kad su tokiu stoicizmu tikrai neprikrovei į kelnes, kai išsiveržė tas ugnikalnis…

Tai mūsų ryšys su gamta. Mums kraujyje įaugęs susigyvenimas su tokia situacija. Mes visada žinome, kad gali išsiveržti ugnikalnis ir mums tai nėra nieko naujo. Ar lava rytoj pasieks Reikjaviką? Ne. Tai nėra ko jaudintis. Ir tai gali tęsti ketverius metus. Ar rytoj lava įsiverš į mano virtuvę? Ne. Tai tada nėra ko jaudintis, aš einu į darbą. Ar dėl ypač nuodingų išsiskyrusių dujų reikia užsidarinėti visus langus? Ne. Vadinasi, viskas tvarkoj. Mums tai natūralu.

Tai gero jums koncerto šį vakarą! Ačiū už interviu!

 

Laidos „Audronaša“, kuriame buvo transliuotas šis interviu, įrašą galite rasti radijo stoties „Start FM“ garso archyve.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus