Straipsniai

SKYFORGER interviu po pasirodymo koncerte „Tėvynei – Tūkstantmetis“

2009.03.21 00:00, Audronaša

Radijo stoties „StartFM“ metalinės laidos „Audronaša“ interviu su latvių žymiausios grupės SKYFORGER lyderiu Peteriu, įvykęs 2009 m. kovo 11 d. Vilniuje, koncerto „Tėvynei – Tūkstantmetis“ metu.

„Audronaša“: Sveikas, Peteri, ir dėkui už energingą pasirodymą Lietuvoje po metų pertraukos. Gal galėtum pasakyti, kas įvyko SKYFORGER stovykloje nuo paskutinio jūsų apsilankymo čia?

SKYFORGER interviu po pasirodymo koncerte „Tėvynei – Tūkstantmetis“Peter: Atsitiko labai daug dalykų! Gal žmonėms ne tokių įdomių, bet mums labai svarbių. Visai neseniai praradome antrąjį gitaristą ir susiradome naują, kurio vardas Martins. Iš tikrųjų kartu su juo mes grojome jau seniai, daug metų prieš SKYFORGER atsiradimą. Na, ir štai – jis sugrįžo. Tiesa, jis jau daug metų niekur negrojo, bet, kai praradome Rihardą, Martins tiesiog atėjo pas mus ir pasakė, kad norėtų pasiklausyti mūsų studijoje, o mes jam iš karto pasiūlėme prisijungti. Iš pradžių jis laužėsi, sakė, kad po tiek metų bus sunku vėl pradėti muzikuoti ir taip toliau. Tačiau po kelių dienų pagalvojęs grįžo ir entuziastingai įsijungė į grupę. Mes su Martinsu seni draugai, tai jį priimti buvo žymiai lengviau, negu naują, nepažįstamą žmogų.

„Audronaša“: Ar atėjęs į grupę jis jau gerai buvo susipažinęs SU SKYFORGER muzika, ar visgi jam reikėjo priprasti ir įsisavinti tiek SKYFORGER stilių, tiek žodžius? Ar jis visus tuos metus buvo kažkur netoliese?

Peter: Ne, iš tiesų jis buvo atitolęs nuo mūsų, gyveno savo gyvenimą, turi žmoną, vaiką ir, na, žinai, visokį tokį mėšlą (juokiasi). Žinai, kai gyveni tokį metalinį gyvenimo būdą, vieną dieną prieini prie kryžkelės ir turi pasirinkti: ar tęsti toliau, ar pasiduoti. Mūsų grupėje buvo daug žmonių, kurie pasidavė – reikalai pasidarė per daug rimti, o jie norėjo groti tik savo malonumui, per daug rimtai nežiūrėdami į grupę. Tas pats buvo ir su Martinsu – jis išėjo iš grupės, sukūrė šeimą ir visa kita. O dabar, po tiek metų jo šeima jau brandi, ir, atsiradus kažkiek laisvo laiko, jis yra vėl pasiruošęs groti. Bet, kaip tu sakai, jis buvo atitolęs nuo to, ką mes darome. Jis viską žinojo, sekė naujienas, tačiau nebuvo artimas grupei. Jis gyveno savo gyvenimą, o mes – savo. Na, o dabar, aišku, visi gyvename drauge.

„Audronaša“: Ir keliai vėl susikirto…

Peter: Taip, būtent!

„Audronaša“: Gerai, Peteri. Kaip dėl Lačplėsio koncepcijos (6-ojo „Ferrum Frost“ festivalio metu „Audronašai“ duotame interviu Peteris teigė naują albumą kursiantis apie latvių folkloro mitinį herojų Lačplėsį, – aut. past.)? Ar ją ištobulinai?

Peter: Taip, taip, aš pakeičiau savo nuomonę. Naujas albumas nebus apie Lačplėsį, jis bus apie kitą vyruką, kurio vardas yra Kurbats. Jie abu kilę iš tų pačių legendų ir pasakų, tačiau skirtumas yra tas, kad Lačplėsis gimęs iš lokio, o Kurbats – iš kumelės. Visada buvo dvi pasakos. Viena jų yra apie šį vyruką (Lačplėsį, – aut. past.), kuris gimė iš lokio, tačiau ir taip jau daug visokių dainų ir viso kito apie Lačplėsį, todėl mes pasirinkome kitą kelią. Kurbatso istorijos prasmė yra panaši, kuri, manau, atėjo iš tų laikų, kai žmonės tikėjo, kad jų prigimtis yra kokio nors žvėries, kuris yra jų protėvis, ir kad visa jų gentis kilo iš jo. Aišku, per metų metus ši istorija daug kartų kito. Iš pradžių aš galvojau, kad tai tik latviška pasaka, bet kuo giliau kasiausi, supratau, kad praktiškai kiekviena Europos šalis turi savo istoriją, legendą apie žmogų, kilusį iš žvėries, kuris buvo stiprus vyras, daug stipresnis už kitus ir kuris kovoja su velniais ar šiaip piktavaliais. Tai iš tiesų labai sena pasaka, kurią turi kiekviena tauta. Pirmiau tikrai galvojau, kad tai tik latviška pasaka. Aišku, latviškame variante yra tam tikro savitumo, tačiau iš esmės ją turi kiekviena tauta, bet daug jų pamiršta savo pasakas.

„Audronaša“: Kurbatso personažas atkeliavo iš jūsų folkloro dainų ir pasakų?

SKYFORGER interviu po pasirodymo koncerte „Tėvynei – Tūkstantmetis“Peter: Jis gyvas pasakose ir legendose. Tai yra legenda apie vyrą, kuris gimė iš žirgo ir yra ypač stiprus. Legendos byloja apie kraštą, užpultą velnių ir raganų, su kuriomis ir kovojo Kurbatsas. Deja, paskutinėje kovoje jis žuvo. Vis dėlto yra labai daug šios legendos variantų. Vienas variantas sako, kad vyras gimė iš lokio, kitas – iš žirgo, dar kitas – iš medžio, plieno ar šuns. Žmonės turi tikrai daug variantų, tačiau jų prasmė ta pati.

„Audronaša“: Ar jūsų naujas albumas, paremtas Kurbatso legenda, bus koncepcinis?

Peter: Taip, būtinai. Tačiau yra vienas dalykas, kurį noriu pasakyti – koncepcija jau sukosi galvoje, tai, aišku, aš jos ėmiausi ir pradėjau lipdyti savo tekstus. Paskui pajutome, kad tai tapo perdaug komercializuota, ir aš nežinau, ką mes darysime ir kaip elgsimės ateityje. Mes nenorime sekti kokiomis nors madomis.

„Audronaša“: Būti vienais iš milijono?

Peter: Taip, taip. Aš neturiu idėjų ateičiai, bet manau, kad naujas albumas bus paskutinis apie tokius dalykus. Net jau dabar, sakyčiau, kad šiek tiek atitilome nuo to, nes dabar yra labai daug grupių, dainuojančių apie vikingus, kovas, dievus, pasipriešinimą krikščionybei ir taip toliau. Ši tema jau paseno.

„Audronaša“: Tai jau nuobodu?

Peter: Taip, būtent. Nėra ką daugiau pridėti. Viskas pasakyta ir padaryta.

„Audronaša“: Tai kaip dėl naujo albumo – kada jis bus išleistas? Laukiame jau keturis metus nuo „Zobiena Dziesma“, nors tai net nebuvo metalo albumas, o labiau folkloro. Kada turėsime galimybę laikyti naują SKYFORGER albumą savo rankose? Ar turite tikslią išleidimo datą?

Peter: Dar ne. Iš pradžių labai tikėjausi, kad albumas bus pabaigtas iki pavasario, bet dabar matau, kad turbūt pabaigsime vasarą. Turime surasti įrašų kompaniją, kuri užsiims albumo leidyba. Manau, kad albumas turėtų pasirodyti kažkada rudenį.

„Audronaša“: Ar jis jau turi pavadinimą?

Peter: Taip, manau, albumas taip ir vadinsis – „Kurbats“. Bus kaip staigmena, kadangi, kai išleisime CD, pagaminsime ir plokštelių, ir digipacką su papildomais gabalais. Latvijoje buvo sena grupė, kuri turėjo dainą pavadinimu „Kurbats“. Mes įrašysime šios dainos koverį. Aišku, bus žmonių, sakančių „ėėė, jūs albumo pavadinimą paėmėte iš koverio“, bet, manau, dėl to problemų nebus.

„Audronaša“: Koks tos grupes pavadinimas?

Peter: OPUS PRO! Tai sena hard’n'heavy grupė iš Latvijos. O daina buvo pakankamai kieta!

„Audronaša“: Noriu paklausti vieną asmeninį klausimą: kaip jūs galite po tiek metų likti tokie šilti ir kuklūs vyrukai, nors jau tapote pakankamai žinomi tiek Baltijos šalyse, tiek pasaulyje. Vis dar bendraujate su gerbėjais ir žmonėmis aplink jus taip pat, kaip tai darėte prieš 10 ar 15 metų. Kur paslaptis?

Peter: Man tai lengva, nes likome tokie patys – per daug nepasikeitėme. Kas gi tokio nutiko mūsų gyvenime? Koncertai, koncertai ir koncertai. Mes nejautėme poreikio turėti daugiau pinigų. Viskas liko „po senovei“. Viduje mes esame kuklūs. Nors ir skamba kvailai.

„Audronaša“: Ypač Zirgs!

SKYFORGER interviu po pasirodymo koncerte „Tėvynei – Tūkstantmetis“Peter: Bet kuris iš mūsų! Mes kuklūs, su savo publika bendraujame natūraliai. Nesame kažkokie labai žymūs. Gal mes ir turime instrumentų, įrašų bendrovę ar kiek labiau perkamus albumus, bet galų gale tai nesvarbu. Visuomet galvojome, kaip yra geriausia bendrauti su gerbėjais. Nesame kažkokios roko žvaigždės, o tik tie patys neturtingi bičai. Dirbame kaip ir visi kiti, nesame kažkokie skirtingi.

„Audronaša“: Bet ar nepergyvenote to gyvenimo etapo, kai jautėtės kažkiek atitolę nuo publikos. Kai kurie žmonės tai vadina žvaigždžių liga…

Peter: Ne ne, tikrai ne. Žinai, aš turiu savo gyvenimo filosofiją, gyvenu roko gyvenimą. Vėl kvailai skamba, bet man yra taip, kaip yra. Gyveni, groji, geri, rūkai ir visa kita. Per daug negalvoji apie „normalų“ gyvenimą. Juk yra galimybė pradėti „normalų“ gyvenimą: nusipirkti mašiną, sukurti šeimą ir visa kita, tačiau mums to nereikia! Reikia sugebėti pergyventi tą krizę, kai pradedi mąstyti, kad reikia pradėti „netikrą“ gyvenimą (o aš jį vadinu netikru): kai susirandi žmoną, įsigyji mašiną, susirandi darbą. Tai labai jau stereotipiška. Aš tai jau pergyvenau. Nežinau, kaip bus su kitais grupės nariais, nes toks gyvenimas tikrai sunkus!

„Audronaša“: Tai kokie butų tavo atsisveikinimo žodžiai Lietuvos publikai, kuri jus palaikė šį vakarą ir kuri pamatys jus „Kilkim žaibu“ festivalyje vasarą?

Peter: Na, ką aš galiu pasakyti? Vienas dalykas – man sunku patikėti, kad po tiek daug metų vis dar yra žmonių, klausančių mūsų muziką ir ateinančių į mūsų koncertus! Tas pats būna per pirmąjį pasirodymą. Žmonės vis dar klausosi ir mėgsta mūsų muziką, dainas. Albumo neišleidome jau ketverius metus ir atrodė, kad visi jau turėjo mus pamiršti, tačiau salės vis dar pilnos žmonių! Viliuosi, kad publikai patiks naujosios dainos. „Kilkim žaibu“ jų pagrosime daugiau ir labai tikiuosi, kad tame festivalyje bus toks pats palaikymas. Tai labai sunku apsakyti – mes labai džiaugiamės, kad vis dar yra žmonių, mėgstančių mūsų grupę!

„Audronaša“: Dėkui Peteri, už puikų pasirodymą ir šiltą bendravimą su publika! Susitiksime „Kilkim žaibu“ festivalyje!

Peter: Taip, būtinai!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Dzastus
2010.04.05 18:41

Stai ir ilgai lauktas albumas jau ne uz kalnu :)

s2
2009.03.26 10:51

Dėkui už interviu, neblogų naujienų radau.

lai dzyvu latvieci !

HedgeHog²
2009.03.22 15:45

“Vienas dalykas – man sunku patikėti, kad po tiek daug metų vis dar yra žmonių, klausančių mūsų muziką ir ateinančių į mūsų koncertus!”

Tikiuosi čia apskritai apie visus koncertus :). Nes kitaip, ganėtinai egocentriškai skamba..

Deviltor
2009.03.22 11:57

“turi žmoną, vaiką ir, na, žinai, visokį tokį mėšlą (juokiasi)”

speigas
2009.03.21 15:03

sorry ne ten inmečiau komentarą:)

speigas
2009.03.21 15:03

vyyy prisipažink, kad vieno asmens klonas esi.
taip, netraukia mano žvilgsnis į tave darželyje sėdintį ir gotų žaidimus žaidžiantį žiūrėt.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus