Straipsniai

SEPULTURA: „Mes visi gyvename muzika“

2009.07.30 00:00, Audronaša

Foto: Crazyte. Daugiau foto: čia >>

Šių metų liepos viduryje Anykščių miestelį, jo kleboną ir gyventojus sudrebinęs, nudžiuginęs ir sudominęs pirmasis metalo festivalis „Velnio akmuo“ įvyko, sukeldamas, kaip bebūtų keista, pačias teigiamiausias emocijas. Pagrindinė festivalio žvaigždė – legendiniai brazilai SEPULTURA, Lietuvos žemelę aplankę jau trečią kartą. Radijo stoties „Start FM“ (94,2 FM Vilniuje ir www.startfm.lt internetu) sunkiausios muzikos laida „Audronaša“ nepraleido progos pakalbinti šios išskirtinės grupės lyderį gitaristą Andreasą Kisserį.

„Audronaša“: Kai kūrėte albumą „Dante XXI“, sukūrėte savąją šio klasikinio kūrinio interpretaciją. Bet kai kūrėte „A-Lex“, jau buvote ne tik skaitę knygą, bet ir matę Stanley Kubricko filmą. Ar dėl to nebuvo jums padaryta šiek tiek, pavadinkime, išorinės įtakos apie tai, kaip turėtų skambėti muzika, sukurta pagal „Prisukamą apelsiną“?

SEPULTURA: „Mes visi gyvename muzika“A. Kisser: Na, iš tiesų tai mes ir žinojome šitą istoriją tik dėl filmo. Būtent filmas ir įkvėpė mus sukurti tai.

„Audronaša“: Tai net ne knyga?

A. Kisser: Ne ne! Būtent filmas mums pakišo šią mintį „pabandyti sukurti kažką apie tai“. Kai tik nusprendėme kurti pagal „Prisukamą apelsiną“, mes, o ypač aš ir Derrickas, perskaitėme pačią knygą, susipažinome su Antody Burgeso biografija, kada jis parašė knygą, kodėl jis ją parašė, kokiomis aplinkybėmis. Panašiai mes darėme ir su Dante Aligjeriu. Svarbu, kodėl tai buvo sukurta ir kokiomis aplinkybėmis. Kai pradėjau skaityti knygą, pamačiau, kad knyga yra žymiai išsamesnė, išbaigtesnė, todėl užmiršau filmą ir skaičiau knygą. Bendravau su Brazilijos teatro režisieriais, stačiusiais spektaklius pagal „Prisukamą apelsiną“, peržiūrėjau BBC medžiagą, kurioje Antody Burgessas kalbėjo apie filmo garso takelį. Visa tai mus įkvėpė sukurti savąją „Prisukamo apelsino“ interpretaciją, ypač muzikinę jos dalį, kuri turėjo būti kitokia nei filmo garso takelis. Mes norėjome padaryti labai laisvai tai, apie ką galvojome ir, manau, mums pavyko.

„Audronaša“: Kartais atrodo, kad Derrickas su savimi atsinešė į SEPULTURA nemažai hardcore muzikos įtakos.

A. Kisser: Hardkoro visuomet buvo. Juk Igoris ir Maxas labai mėgo šią muziką: DISCHARGE, GBH, DEAD KENNEDYS. Labai daug grupių jie mėgo ir hardkoras visuomet buvo su mumis. Man irgi patinka tokios grupės kaip CRO-MAGS ar BAD BRAINS – mums visiems jos patinka. Taigi manau, kad Derrickas su savimi atsinešė savitą vokalavimo manierą, o hardkoras visuomet buvo šalia.

„Audronaša“: Koks yra Derricko indėlis į muzikos kūrimą?

A. Kisser: Na, kaip ir visų mūsų. Neturime vienintelio kūrėjo, mes kartu repetuojame… Aš sukuriu gitaras, tada Derrickas atsineša vokalo partijas. Kiekvienas įneša savo indėlį, todėl mes ir esame GRUPĖ. Nėra atskiro gitaristo ir panašiai. Mes kuriame kartu ir būtent taip ir dirbame.

„Audronaša“: Derrickui atėjus į SEPULTURA, jūsų muzikoje atsirado švarus vokalas. Ar buvote specialiai sumąstę įtraukti švarų vokalą į savo muziką?

SEPULTURA: „Mes visi gyvename muzika“A. Kisser: Na, mums tai visuomet patiko, tik kad Maxas nelabai sugebėjo dainuoti tokia maniera. Mes tiesiog negalėjome turėti švaraus vokalo, nes buvome ribojami Maxo galimybių. Nesvarbu, ar tai SEPULTURA, ar SOULFLY, visi turėjo prie jo prisitaikyti. Jeigu Derrickas turi kitų gebėjimų, mes turime jais pasinaudoti. Jis puikiai gali dainuoti regį, bliuzą, tai kodėl nepasinaudoti tokiais jo sugebėjimais? SEPULTURA visuomet yra pasirengusi pasinaudoti bet kokio pobūdžio galimybėmis. Būtent tokia dvasia išlaiko SEPULTURA gyvą. Taip, mes naudosime švarų vokalą, kodėl gi ne?

„Audronaša“: Kaip pagrindinis grupės muzikos kūrėjas, ar nepasigendi antrosios gitaros?

A. Kisser: Nuo tada, kai atėjau į SEPULTURA, aš kuriu muziką. Maxas jau tuo metu buvo pradėjęs kurti muziką „Schizophrenia“ albumui ir ten buvo labai daug death metalo ir panašiai. O aš atsinešiau su savimi Ronnie James Dio, OZZY, IRON MAIDEN, JUDAS PRIEST.

„Audronaša“: Klasikinį metalą…

A. Kisser: Taip taip, klasikinį metalą. Mes sujungėme mūsų abiejų mėgstamas kryptis… Taigi muziką visuomet kūriau ir niekad nieko nebandžiau kopijuoti, todėl man antrosios gitaros netrūksta. Jeigu bandysi sukurti kažką naujo, niekad nieko nepasigesi. Maxas buvo vienas žmogus, Derrickas – kitas, ir tai reikia gerbti. Būtent todėl antrosios gitaros nepasiilgstu, nes jos čia nėra.

„Audronaša“: Daug metalo muzikantų jau yra apleidę metalinę muziką. Po tokios daugybės metų, kai groji sunkiąją muziką, ką vis dar randi įdomaus metale?

A. Kisser: Tie žmonės metė metalą, nes jis nebėra toks populiarus kaip anksčiau. Tai nebuvo susidomėjimas muzika, tai buvo susidomėjimas pinigais. Mes negrojome metalo dėl to, kad jis buvo populiarus. Mes turime savo identitetą, metalas turi savo identitetą ir mes jį labai gerbiame. Mums patinka tai, ką mes darome. SEPULTURA pergyveno grandžą, nu metalą… Kai pradėjome groti, tuo metu buvo tik fakso aparatai. Šiandien galime naudotis internetu, turime kompiuterius, mobiliuosius telefonus, o mes vis dar čia. Kodėl? Nes mes mėgstame tai, ką darome. Mes visi gyvename muzika. Įrašų kompanijos miršta dėl kritusių pardavimų, o mes dėl to nemirsime.

„Audronaša“: Koks jūsų požiūris į muzikos siuntimą internetu ir į tai, kad žmonės nelinkę pirkti kompaktinių diskų?

A. Kisser: Na, manau, kad tai įvyko šiek tiek per greitai. Pameni, METALLICA kovojo su „Napster“. Tai kova, kurios negali laimėti, nes tokios tos technologijos. Žmonės nežino kaip tai sukontroliuoti, ir tai yra problema. Muzika yra visur. MySpace tinkle gali rasti tiek daug naujų grupių, tau nereikia įrašų kompanijos. Aišku, reikia organizacijos, kad galėtum išleisti albumą, bet visa tai yra teigiama. Mes vis dar esame tarpinėje stadijoje tarp „Napster“ ir grupių, kurios išgarsėja per YouTube. Jau nebereikia išleisti CD, muzika yra visur. Ir tai yra labai gerai.

„Audronaša“: SEPULTURA visuomet garsėjo tuo, kad jos muzikantai dalyvauja kituose projektuose. Ar tai nemaišo SEPULTURA veiklai?

A. Kisser: Ne, tikrai ne. Muzikantams nėra jokių ribų. Nematau čia jokios problemos. Jei Michael Jackson pasikviečia pas save Van Halen – tai šaunu! Visi tokie susimaišymai tik padeda muzikai. Mums reikia kitokios muzikos, kitokios patirties. Metalas yra toks beribis, nes jį gali maišyti su rapu, su regiu, braziliška muzika, gotikine muzika, amerikietišku kantri, kaip kad padarė METALLICA. Būtent todėl metalas yra toks įvairus, toks jis ir turi būti. Tik kelios grupės išgyvena be to, pvz., AC/DC, RAMONES. SEPULTURA negalėtų taip.

„Audronaša“: Bent jau man asmeniškai neteko girdėti, kad Paulo dalyvautų kokiam nors šalutiniam projekte. Gal galėtum pakomentuoti?

SEPULTURA: „Mes visi gyvename muzika“A. Kisser: Toks jau jis yra. Jis yra geriausias SEPULTURA bosistas. Būtų sunku įsivaizduoti SEPULTURA be Paulo. Kaip ir buvo su Cavaleromis. Tai ne tas žmogus, kuris kuria muziką, kuris bendrauja su visais. Bet jis neatskiriamas nuo SEPULTURA. Toks jis muzikantas.

„Audronaša“: Andreas, tik ką išleidai savo solinį albumą „Hubris I & II“. Kokia buvo priežastis, paskatinusi įrašyti albumą savo, o ne SEPULTURA vardu?

A. Kisser: Tai netiktų SEPULTURA. Ar klausei jo?

„Audronaša“: Savaime aišku!

A. Kisser: Jame yra daug akustinių gitarų, dainos skirtos mano žmonai, mano vaikams, mano futbolo komandai. Dainos įdainuotos ir portugališkai, ir angliškai. Tai mano darbas, jis perteikia tai, ką aš vienas jaučiu. Mano bosas, mano rifai, mano vokalas – viskas kitaip nei SEPULTURA. Pasikviečiau draugus: Jeanas groja būgnais, kai kurie Brazilijoje žymūs žmonės įrašė vokalus, pasikviečiau nelabai žymių žmonių, kurie groja San Paule nuo X dešimtmečio – nuostabūs muzikantai, tik ne tokie įžymūs, taigi jie taip pat padėjo įrašyti man albumą. Muzika yra simbolis, ne kokia nors religija, politika. Žmonės tai panaudoja kaip įkvėpimą. Jie panaudoja muziką religijai, panaudoja politikai, panaudoja tam, kad valdytų žmones. O pati muzika yra švaresnė už bet ką kita.

„Audronaša“: Kaip pats atskiri savo muzikines idėjas? Kaip supranti, kad štai šitas rifas, šita muzika tiks SEPULTURA, štai ana daina turėtų būti panaudota kituose projektuose?

A. Kisser: Tiesiog turi jos pasiklausyti. Ir tiek. Juk muziką gali paversti bet kaip, pavyzdžiui: papaaaa…., arba klasikine (tylilyli). Gali paversti muziką pagal esamą situaciją į regį, rapą, funką, bet ką. Svarbiausias dalykas muzikoje yra melodijos, kaip, pvz., Bethoveno. Priklauso tik nuo to, kokiu būdu ją pateiksi. Melodijos yra svarbiausias muzikos elementas, o visa kita – skonio reikalas.

„Audronaša“: Jau turime Dantės „Pragarą“, Burgesso „Prisukamą apelsiną“. Kas toliau? Gėtės „Faustas“? :)

A. Kisser: Stevenas Spielbergas (juokiasi).

„Audronaša“: Na jau, na jau… :)

SEPULTURA: „Mes visi gyvename muzika“A. Kisser: Gal Woodie Alenas ar kažkas panašaus (juokiasi). Na, nežinau. Nebūtinai kitą kartą vėl remsimės kokia nors knyga. Kol kas nieko nesame nusprendę. „A-Lex“ dar labai naujas albumas, jam tik 6 mėnesiai. Dar turime laiko, dar grosime jį gyvai, keliausime, atrasime naujų idėjų, taigi kol kas neaišku.

„Audronaša“: Dar nuo pat 1992 metais įvykusio jūsų pirmojo vizito čia, Lietuvoje, visuomet norėjau užduoti vieną klausimą. Kaip per visus tuos metus, po to, kai įgavote žvaigždžių statusą visame pasaulyje, sugebi išlikti tas pats žmogus, koks buvai 1986 metais, bendraujantis su gerbėjais, su ta pačia suknista žiniasklaida…

A. Kisser: Aha, suknista žiniasklaida (juokiasi). Čia pokštas (juokiasi). Na, mes tokie jau esame. Man tai patinka, mėgaujuosi būdamas čia, tai tas pats jausmas, kokį jaučiau ir atėjęs į grupę. Nuostabu, kad muzika mums sudaro galimybę aplankyti tiek daug vietų. Tai palaiko mūsų gyvybę. Ir mane tai labai stebina.

„Audronaša“: Dar du trumpi klausimai. Kas kitais metais laimės pasaulio čempionatą?

A. Kisser: Tikiuosi, Brazilija (juokiasi).

„Audronaša“: O paskutinis klausimas būtų toks: ar gali paminėti klausimą, kurį girdi kiekviename interviu ir kuris tave nerealiai užknisa?

A. Kisser: Na, apie atsikūrimą (juokiasi). Labai džiaugiuosi, kad jo neuždavei (juokiasi)…

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Cinike
2009.08.08 00:07

Labai sterilus intervas…

TadyZ
2009.08.02 11:45

tai jau tikrai, kad visokios muzikos myėtojai :)

Lord Sauron
2009.08.01 22:40

Turbūt nuskambės labai dirbtinai, bet… tikro meniniko žodžiai :)

Zlo
2009.08.01 14:08

Blem, va, tarimas duotas:

http://dictionary.reference.com/browse/stephen

Kathaaras
2009.08.01 13:21

Jeigu ,,Stephen” amerikiečiai taria ,,Stefen”, tai ir bus Stefenas Kingas ir Stephenas Kingas.

Metalistas
2009.08.01 12:51

O kaip bus su Styphvenu Kingu ? ^^

http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_King

Zlo
2009.07.31 14:09

Bet ir radot dėl ko ginčytis – aktualiausias dalykas visam interviu :D

Kathaaras
2009.07.31 09:43

Stivenas Spilbergas arba Stevenas Spielbergas.

chlamydia_trachomatis
2009.07.30 22:53

> TomaZz
Taigi visai ne dėl to diskusija. Spielbergo tėvų duotas vardas yra Steven irgi joks ne Stephen.

Antra, vis tiek reikėtų apsispręst, ką su Steven Spielberg daryti – adaptuoti ar gramatinti. Remiantis, lietuvių kalbos šariato sprendimais, pataisytasis variantas “Stevenas Spilbergas” nėra teisingas :)

TadyZ
2009.07.30 22:32

įdomus interviu.

TomaZz
2009.07.30 21:40

“kad Spielbergas STEPANAS”
Pasikartosiu,kad vardas Stephenas verčiamas į Stivenas.Atsiprašau jei įžeidžiau,tėve.

speigas
2009.07.30 17:53

na, paprastai užtenka menkos pastabos ir redeaktoriai patasiso, o šumulį kelia tik pacukai, tomazai.

Seniukas
2009.07.30 15:16

siūlau taip karštai nesiginčyti. Klaida yra klaida ir, manau, redaktoriai tikrai ją ištaisys.
O štai speigas galėjo parodyti daugiau išmanymo ir savo pastabą nusiųsti tiesiai ferrumo redaktoriams, kurių kontaktus net ir labai nesivarginant rasti labai nesudėtinga.
Hau.
Steven yra Steven :)))

TomaZz
2009.07.30 14:37

Tu gal pimpala su durim prisiverei ? Stephenas lietuvių kalboje taip pat verčiamas kaip Stivas,Stivenas.

speigas
2009.07.30 14:31

ciulpk b.yby tommazaihttp://www.imdb.com/name/nm0000229/

speigas
2009.07.30 14:29

asile paziurek imdb

TomaZz
2009.07.30 14:04

Stephenas ir yra Stivenas.

speigas
2009.07.30 12:16

“Stephenas Spilbergas” Nežinojau, kad Spielbergas Stepanas, maniau Stevenas…

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus