Reportažai

Septynioliktąjį „Kilkim žaibu“ prisimenant: buvo karšta kaip pekloje

2017.05.01 15:41, Birutė

KZ17-poster-FINAL1Pernai į Varnius sugrįžęs, daugelio jau pažįstamas, ir veikiau pamėgtas nei nepakenčiamas senųjų tradicijų ir ekstremalios muzikos festivalis „Kilkim žaibu“ vyko septynioliktą kartą. Tąkart vis dar su Rasomis susižiedavęs renginys turėjo ir kitą niuansą – jo starte, birželio 23-ąją, Kaune pirmą kartą mūsų parapijoje pasirodė nemirtingi IRON MAIDEN. Taigi dalis festivalio kontingento neišvengiamai savo „žaibavimus“ pradėjo čia. Tarp jų ir mes. „Maidenai“ padarė puikią pradžią daugiadienei metalizacijai, nors žmonių jie sutraukė kur kas mažiau, nei buvo galima tikėtis, ir ta absurdiška istorija su retušuota koncerto afiša čia tikrai nė prie ko. Na, bet tai jau kita tema, o dabar laikas prisiminti, kas ir kaip vyko Varniuose.

Iš Kauno atvykome tiesiai į pirmos „Kilkim žaibu“ dienos naktišokius. Dideli karščiai stelbė Rasų laužų žavesį, bet juk tai „ekstremalus“ festivalis, ir šįkart ne tik muzikiniu repertuaru. Be kita ko, renginys dar sutapo ir su Europos futbolo čempionatu, taigi lauko kavinėje melomanams-sirgaliams, kurių žaibuosna susirenka iš įvairių šalių, buvo transliuojamos ir rungtynės.

Birželio 24-oji. Baltų genčių senovinis kaimelis lydėjo prie koncertinės scenos, bet vidury dienos, o dar ir gerokai po to, visus labiau traukė ežeras ar šalto alaus palapinės, nes atrodė, kad susivienijusios visos pragaro pajėgos lauke virino smalą. Vidurdienį pasirodžiusi į koncertinę trasą grįžusi mūsų ANDAJA sutraukė nebent didžiausius entuziastus ir grupės draugus, nes svilinanti kaitra tiesiog lenkė prie žemės. Iš smalsumo ir dar tam tikrų asmeninių paskatų pažiūrėjau jų pasirodymą ir aš, tik atokiau, po medžių suteiktu pavėsiu. Grupė vis dar žavi savo pagoniškos muzikos sąskambiais, taigi karščio ištvėrimas nebuvo veltui. Trumpai susipažinus su dviejų pirmųjų baltų genčių kostiumais ir ginkluote, dėmesį patraukė ir latviai PROTEAN. Tai gryniausio black metalo virintojai, turintys vieną albumą, bet tikrai neprastai atrodantys scenoje. Susipažinus su kaimynų juoduliais, o paskui dar užmetus akį, kaip tas vikingų futbolas atrodo, atėjo laikas pamatyti lenkų deatherius VALKENRAG. Čiumpam putojančio bokalus su lengva užkanda ir ieškom vis besislenkančio pavėsio. O jį suradus, ir „mirtinas“ skambesys lengviau priimamas. Lenkai tuokart paliko labai gerą įspūdį, taigi viskas savo vėžėse.

Susipažįstama dar su dviejų genčių apranga ir amunicija, bet popietės metu kaitra, rodos, dar sustiprėja, taigi tenesupyks ukrainiečiai JORYJ KLOC, bet jų pasirodymas iškeičiamas į maudynes ežere. Atsigaivinus jau galima ir anglų trešerius SCYTHIAN „padaboti“. Šie smagiai „sutvoja“ savo metalines pasiutpolkes, o paskui jau laikas pasidomėti ir futbolo rungtynėmis iš Prancūzijos. Šiaip kasdien pamatyti po kelias varžybas buvo visai gera atrakcija, paįvairinanti įprastą festivalio meniu. Lauko kavinėje tarptautinės aistros virė ne mažiau negu stadionuose, tik be jokių incidentų. Užtat teko girdėti, kad pačiame festivalyje padaugėjo vagysčių, ką galbūt lėmė nemokamas įėjimas Varnių gyventojams.

Muzikos fronte tuo tarpu – vokiečių black/doomerių THE RUINS OF BEVERST benefisas. Jų skambesys truputį rėžė ausį, bet apskritai pamatyti juos scenoje verta. Na, o ŽALVARINIS šįkart liko atsargoje, nes nuspręsta pataupyti jėgas nakčiai, kurios repertuare liko švedai EREB ALTOR ir NIFELHEIM.

Pirmieji – vikingiško metalo puoselėtojai, kuriuos jau pamėgo mūsiškiai metalgalviai. Turintys 6 albumus (paskutinis kaip tik pasirodė 2016-aisiais), ir su specialia BATHORY programa! Šis niuansas iš visų festivalio užkaborių iškrapštė gana gausias žiūrovų gretas, o ir karštis atslūgo, taigi EREB ALTOR šou „suėjo“ kuo puikiausiai. Tada suliepsnojo laužai, sužibėjo studijos „Liepsnose“ ugnies šou, o viso to kontekste stojo vidurnaktis ir pasirodė linksmesni nei nuožmesni bliakeriai NIFELHEIM. Brolių dvynių Gustavsonnų „kūdikis“ dabar jau skaičiuoja 27-tus metus, bet dėl to jų šlovė neišblėso. Valanda kokybiško ir nenuvalkioto skambesio buvo geriausia lopšinė po intensyvios dienos pavargusiam kūnui ir sielai. Tas ilgas kelias link palapinių ir… labos.

Išaušo birželio 25-oji. Smala vis dar virinama, karštis nesitraukia. Per pačią atokaitą pasirodo gotiškai doomovi ir deferiški latviai CATALEPSIA. Ligą, dėl kurios žmogus negali judintis, įvardiję muzikantai scenoje visai nepateisina savo grupės pavadinimo. Jie ir judrūs, ir draivo netrūksta, ir groja užtikrintai. Vienas malonumas juos čia pamačius. Neblogi ir keliais metais jaunesni jų tautiečiai ESCHATOS, kuriuos galima buvo išvysti po pietų pertraukos, nors jų progresyvinis bliakas skamba savotiškai keistai. O štai spėti pasiilgti estai HORRICANE šįkart gal ir nesukėlė „uragano“, kaip pirmą kartą juos pamačius, bet sugrojo tikrai kietai ir nepriekaištingai. Tuo tarpu tiek pat, kiek „Kilkim žaibu“ festivalis, gyvuojantys dar vieni ukrainiečiai SECTORIAL anaiptol nesužavi, taigi tolesnį jų stebėjimą bandau iškeisti į kitokias pramogas, o jų čia apstu.

Paskui dėmesį patraukia švedų okultinio stoneriško doomo meistrai SATURNALIA TEMPLE. Tais metais kūrybos dešimtmetį kaip tik pažymėjęs trio savo hipnotizuojančiu skambesiu itin tiko paskutiniam festivalio vakarui, taigi šis programos akcentas buvo labai šaunus. O „purvinieji“ rumunai DIRTY SHIRT pasirodė besantys kiek juokingi, nors į renginio repertuarą visai įsipaišė. Vis dėlto jų pasirodymo pradžios užteko, kad susirasčiau kitokios veiklos, kad ir pažiūrėti instaliacinės festivalio drobės tapybos.

Pamenu, kadaise teko „gyvai“ pamatyti austrų ekstremalus PUNGENT STENCH. Po  narių kaitos ir autorystės peripetijų dabar turime SCHIRENC PLAYS PUNGENT STENCH. Patrakėlio grupės lyderio Martino Schirenco ambicijos leido taip pervadinti grupę, bet dėl to dabartinis jos repertuaras nė kiek nemenkesnis. Taigi pamažu artinosi festivalio kulminacija. Po to pasirodė dar vieni, tik „juodesni“ austrai BELPHEGOR, kilę iš Mocarto gimtojo Zalcburgo. Šių turbūt labiausiai laukė kokybiško juodmetalio gerbėjai, bet neturėjo spjauti ir death metalo fanai. Ir tikrai, jų šou buvo superinis, kaip vėliau paaiškėjo, ko gero, „nunešęs“ ir pagrindinių headlinerių VENOM pasirodymą.

Jau suliepsnojo ir pagrindinis laužas, o legendinių anglų kaip nėra, taip nėra. Pagaliau nemažai pavėlavę jie sulipa į sceną ir… Ir ne kažką. Atrodo tokie bedvasiai, beveidžiai, taip išgirto legendų įvaizdžio kažkaip nematyt. Groja ilgiau už visus, kaip ir priklauso, bet čia akivaizdus atvejis, kai svarbiau ne kiekybė, o kokybė. Aišku, prie pačios muzikos neprikibsi, ji seniai atrado deramą vietą metalo istorijoje, bet štai jos atlikėjai kažkokie pavargę. O gal ir mes patys, nes kaip ne kaip jau antra valanda nakties, ir tai jau trečia „žaibų“ diena. Na gerai, pagaliau pamatėme VENOM, gal kitą kartą bus geriau…

Sekmą dieną švęsk. Taigi sekmadienį, gerai išsimiegojus, imta ruoštis atsisveikinimui su XVII-uoju „Kilkim žaibu“ festivaliu. Susitvarkėme, nes mes irgi už gamtą, be to, mylim ir gerbiam nenuilstančius renginio organizatorius. Žinia, šiemet festivalis vyks ne su Rasomis, o birželio 29–liepos 1 dienomis. Ir jo repertuare jau paskelbtas ne vienas kultinis vardas. Taigi iki pasimatymo „Kilkim žaibu XVIII“!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Asilo_Beretė
2017.05.10 18:35

Miuleri, Meidenų reklaminį plakatą teko pakoreguot, nes supermamytėms ar kam ten per žiaurius pasirodė.

Miuleris
2017.05.05 14:01

Venom buvo labai gerai, Belphegor gerai, kitus kažkaip mažai prisimenu : ) gal alaus buvo per daug :) .Kas čia per istorija su afiša ?

crimsondesolate
2017.05.04 16:19

Nežinau, kodėl tokie atsiliepimai apie VENOM, bet buvau pačiame priekyje ir kiek atsimenu, man labai patiko jų pasirodymas. Cronos jau virš 50 metų, tai energija buvo kaip tik, ir šypsojosi daug. :)

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus