Albumai

SATAN „Cruel Magic“ – kai dainuoja dinozaurai...

2018.11.09 09:10, Lord Sauron

magicMažai kas dabar prisimena, kad ši grupė iš Didžiosios Britanijos nepaprastai originaliu pavadinimu yra IRON MAIDEN bendraamžiai, kažkada kartu su savo tėvynainiais nešę NWOBHM vėliavą dar tada, kai šis stilius tik formavosi. Tiesa ši komanda nebuvo nė iš tolo tokia produktyvi kaip Geležinė Mergelė, iki šios dienos galinti pasigirti vos penkiais pilno formato albumais per daugiau nei tris dešimtmečius trukusį kūrybinį kelią. Sugebėjusi išsiskirstyti ir vėl susiburti, visgi ši govėda turi savo svorį ir reikšmę metalo pasaulyje. Dauguma kritikų tvirtina, kad SATAN yra pernelyg nuvertinti, ar tiksliau neįvertinti taip, kaip turėtų, ir su jais tenka sutikti. Apie paskutinį šios grupės albumą, pasirodžiusį šiemet, mes ir pakalbėsime.

„Cruel Magic“ trunka kiek mažiau, nei penkiasdešimt minučių, bet, velnias griebtų, tas laikas tikrai neprailgsta! Dešimt energingų ir originalių kompozicijų neištaškys jūsų smegenų (visgi čia heavy metal), bet tikrai leis pajusti estetinį malonumą nuo muzikos, ne kartą ir ne du šiurpuliais išmasažuos jūsų stuburą. Albumas melodingesnis ir ne toks agresyvus, nei prieš tai išleisti „Atom By Atom“ ar „Life Sentence“, bet energetikos jame tikrai daug. Visos dainos greito arba vidutinio tempo, jokių baladžių, jokios romantikos, jokių snarglių. Daugeliu atvejų tai – nelinksmi pamąstymai apie pasaulio ir žmogaus prigimtį. Grupė vienu metu sugeba išlaikyti tik jai vienai būdingą stilistiką (SATAN gitaros rifus pažinsiu iš miego prikeltas) ir nenusiristi iki autoplagiato ar net elementaraus nuobodulio. Brian Ross vokalas prasismelkia iki kaulų smegenų, jis labai savotiškas, lengvai pažįstamas ir puikiai pabrėžia nevilties ir liūdesio atmosferą, kurios be jo balso nebūtų. Pati muzika mena aštuoniasdešimtuosius, gerąja to žodžio prasme. Viskas, pradedant gitariniais rifais ir baigiant vokalo partijomis, skamba taip, kaip skambėjo NWOBHM savo formavimosi pradžioje. Naivokas, bet ne primityvus, paprastas, bet tuo pat metu labai techniškas. O jau kokie gitarų solo! Puikiai priderinti prie pagrindinės temos ir tuo pačiu pasiutusiai greiti ir energingi.

Štai prigiedojau aš čia ditirambų, kaip pasamdytas kritikas. O ar turi pastarasis albumas trūkumų, paklaus klausytojas. Nežinau ar tai galima užskaityti kaip trūkumą, ar taip buvo sugalvota, kuriant muziką šiam albumui, ar tiesiog mano kabinėjimasis. Albumas per daug vienodas, praktiškai nėra hitų. Ne, visi albumo kūriniai man labai patiko, bet neįmanoma išskirti kurio nors vieno gabalo ir pasakyti, kad jis veža visą likusį albumo materialą. Net „Doomsday Clock“, kuriam teko garbė reprezentuoti visą albumą, nėra toks jau išsiskiriantis kitų dainų fone. Ne, tai gera daina, tai labai gera daina. Bet kuris kūrinys blogesnis? Visi albumo gabalai panašios struktūros, visuose skamba panašūs gitarų rifai. Nepaisant to, pasibaigus albumui norisi paleisti jį iš naujo, o toks noras man senokai nebuvo užėjęs. Ir net tas kūrinių vienodumas negadina bendro vaizdo. Bet hitų nėra.

Kaip ten bebūtų, šis opusas turėtų tapti atgaiva sielai senosios rokerių kartos atstovams, kurie baigia išmirti kaip dinozaurai, veikiami nepalankių geram muzikiniam skoniui sąlygų. Jaunoji karta greičiausiai ims spjaudytis, pasigedę ekstremalumo ar sunkesnių rifų. „Kas čia per hardrokas?!“. O juk nuo šito kažkada viskas ir prasidėjo…

 

Vertinimas 8/10

SATAN „Cruel Magic“

© „Metal Blade Records“, 2018

 

1.  Into the Mouth of Eternity

2.  Cruel Magic

3.  The Doomsday Clock

4.  Legions Hellbound

5.  Ophidian

6.  My Prophetic Soul

7.  Death Knell for a King

8.  Who Among Us

9.  Ghosts of Monongah

10.  Mortality

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Pedo of Filth
2018.11.10 01:07

geras albumas. Kaip ir visi iki tol buve.
Pagalvojus – gal cia ne ta grupe, kuriai hitu reiktu? O is pries tai buvusiu dvieju albumu, kas galvon istrigo?? Man galbut Another Life (another universe), Fallen Saviour . Is pirmojo – Trial by fire ir Blades of Steel.
Hitu Brian Ross prikepe su Blitzkrieg. Satan kuryba ne hitams skirta, o tipiniam pavyzdziui koks yra nekomercinis heavy metal nesismaukantis su primityviais riffais (kaip, deja, didzioji dalis 80s heavio grupiu).
Tiesa, kazkurio gabalo riffas man primine Katedros “smekla”.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus