Straipsniai

SAMAEL lyderis Vorph: „Niekas nebuvo padaryta veltui“

2007.11.21 00:00, Parengė Shviedrys

Šveicarijos eksperimentinio metalo atlikėjai SAMAEL gruodžio 20 d. pirmą kartą viešės Lietuvoje. Ta proga grupės lyderis Vorph dalijasi savo mintimis apie grupės istoriją, naująjį albumą ir būsimą pasirodymą Lietuvoje. Interviu parengtas, remiantis www.lucemfero.com, www.metalkings.com svetainių medžiaga, asmeniniais klausimais el. paštu.

SAMAEL lyderis Vorph: „Niekas nebuvo padaryta veltui“Norėčiau pradėti klausimu apie ilgą SAMAEL gyvavimo istoriją. Kaip manai, kuo dabartiniai SAMAEL skiriasi nuo 1987-ųjų grupės? Kas pasikeitė per tuos dvidešimt metų?

Pirmiausiai esu jau ne tas šešiolikmetis vaikinas, tuomet įkūręs grupę. Nepasakyčiau, kad esu ir visiškai suaugęs ar pasenęs, tačiau vis dėlto nebesu tas jaunas vaikis. Per tuos metus, žinoma, pasikeitė daug dalykų – prisidėjo daug patirties, tiek asmeninės, tiek ir grupės. Manau, kad dabar mano gyvenimas visapusiškesnis. Tą patį galiu pasakyti ir apie mūsų muziką. Kuomet pradėjome veiklą kaip grupė, galime sakyti, kad rankose turėjome tik tuščią maišą, kurį per tuos metus nuolatos pildėme. Ir šiandien iš tiesų jaučiu, kad niekas nebuvo padaryta veltui.

Ar per visus tuos metus ryškiai pasikeitė ir tavo asmeninis požiūris į muziką, apskritai į kitus supančius dalykus?

Tiesą sakant, bent jau pats didelio pasikeitimo nematau. Kaip ir pradžioje, muzika lieka vieninteliu dalyku, kuriuo mes kvėpuojame.

Koks dabar tavo požiūris į pirmuosius du SAMAEL albumus (1991-ųjų „Worship Him“ ir 1992-ųjų „Blood Ritual“)?

Įrašinėdami pirmąjį albumą, mes iš tiesų neturėjome nei tinkamų žinių, nei patirties, tik didelį norą. Nemokėjau nei groti, nei iš tiesų žinojau, ką norime pasakyti. Gyvenimiškos patirties taip pat neturėjau, todėl tuometiniai tekstai tiesiog atspindi tai, kuo aš tuo metu domėjausi ir ką skaičiau. O tai buvo okultinė literatūra. Tuomet buvau išties ja susidomėjęs ir maniau, kad tai velniškai „kieta“ tema. Tačiau laikui bėgant supratau, kad gyvenime yra ir kitų svarbių dalykų, todėl laikui bėgant okultinė tema liko pamiršta.

Kuomet tas pasikeitimas įvyko? Ar galime sakyti, kad savotiškas persilaužimas įvyko su albumu „Reign Of Light“?

Netgi žymiai anksčiau. Tikrasis persilaužimas, manau, įvyko jau kuriant albumą „Passage“. Kaip jau esu minėjęs daugelyje interviu, kol buvome paaugliais, didžiausios įtakos mums turėjo tokios grupės kaip BATHORY, HELLHAMMER, CELTIC FROST, VENOM ir panašiai. Norėjome kurti ta linkme. Tamsi ir niūri muzika, kuri sukelia atitinkamus jausmus. Manau, kad albumu „Ceremony Of Opposites“ mes šią formulę įgyvendinome taip gerai, kaip tik galėjome ir norėjome. Po šio albumo tarsi atsirado jausmas, kad kažką panašaus galėtume sukurti vėl, tačiau norėdami nesustoti vietoje, turėjome savotiškai persilaužti, nugalėti save ir nutolti nuo savo pradinių įtakų.

Manau, kad „Passage“ buvo mūsų pirmasis bandymas tai padaryti – žengti vieną žingsnį į priekį. Praėjo daug laiko, kol atsiradome ten, kur esame. Tai, žinoma, atima daug laiko, nes mes nesame grupė, kuri seka madas ir vyraujančias tendencijas – patys sprendžiame, koks bus mūsų kitas žingsnis. O tam reikalingas tam tikras brandumo lygis.

SAMAEL lyderis Vorph: „Niekas nebuvo padaryta veltui“Ar nuolat keisdami muziką nebijote prarasti senųjų SAMAEL gerbėjų? Kaip apskritai jūsų gerbėjai į tai reaguoja ir ar jums tai svarbu?

Žmonės, kurie stebi mūsų grupės evoliuciją ir domisi SAMAEL muzika nuo senų laikų, manau, turėtų būti atviri naujovėms. Tiesą sakant, esu girdėjęs, kad mes netgi per mažai eksperimentuojame. Kai kurie žmonės turbūt kiekvieną naują albumą lygina su ankstesniu. Ir jeigu jiems atrodo, kad naujajame albume yra daug pasikeitimų, tiek pat pasikeitimų jie tikisi ir iš sekančio albumo ir taip toliau. Bet tai nėra formulė, kuria mes sektume. Tiesiog norėdami toliau tobulinti savo muziką, neturime pamiršti ir to, kokia grupė esame, ką jau esame sukūrę ir kokį muzikinį bagažą jau turime. Be to, esame keturiese ir kiekvienas iš mūsų įneša savo indėlį į kiekvieną naują albumą.

Ar tai reiškia, kad kiekvieno iš jūsų muzikiniai skoniai labai skirtingi?

Na, aš galiu klausytis beveik bet kokios muzikos. Iš esmės tą patį galiu pasakyti ir apie likusius grupės narius. Visgi, jeigu kalbame apie metalinę muziką, čia, žinoma, mūsų skoniai skiriasi. Turbūt tai ir yra dalis atsakymo, kodėl mūsų muzika skamba būtent taip.

Jūsų kūryboje galima įžvelgti ir nemažą rytietiškos muzikos įtaką? Ar galėtum plačiau apie tai papasakoti?

Taip, iš tiesų tam tikrų rytietiškos muzikos elementų mūsų muzikoje yra. Rytietiška muzika, žinoma, nėra tai, kuo aš domėjausi nuo pat pradžių, būdamas paaugliu. Tai taip pat nėra ta muzika, kurios klausyčiausi namuose ar matyčiau ją kaip savotišką mūsų kūrybos pagrindą. Tiesiog esame atviri įvairioms muzikinėms idėjoms ir kartais, girdėdamas rytietišką muziką, galiu leisti savo vaizduotei tiesiog plaukti pasroviui ir pamatyti daug įdomių vaizdų. Kaip, pavyzdžiui, naujojo disko dainoje „Quasar Waves“, kurioje girdisi sitaro partija.

Beje, sitaro partiją įrašė gitaristas Sami Yli-Sirnio, su kuriuo esame bandradarbiavę ir ankstesniuose albumuose. Šis vaikinas groja grupėje WALTARI ir KREATOR. Džiaugiuosi, kad jis visada noriai mums padeda ir savo grojimu išties praturtina mūsų muziką.

Kas naujo grupėje pastaruoju metu? Kaip patys vertinate savo naujausią albumą „Solar Soul“?

„Solar Soul“ įrašinėjimas užtruko ilgiausiai per visą grupės istoriją. Galbūt todėl, kad įrašų sesijas būdavome vis priversti nutraukti dėl pasirodymų festivaliuose ar kituose vienetiniuose koncertuose. Žinai, velniškai sunku įrašinėti albumą, po to visai savaitei ar daugiau nutraukti darbą ir repetuoti senus kūrinius koncertui, o vėliau vėl grįžti prie įrašo. Kai tai atsitinka keletą kartų, visas procesas labai užtrunka. Bet įrašų rezultatu esame labai patenkinti. Tiesiog didžiuojamės šiuo albumu.

Na, klausantis „Solar Soul“ tarsi apninka jausmas, kad jūsų muzika šiek tiek grįžo prie šaknų (lyginant su „Reign of Light“) ir ji yra žymiai sunkesnė, nei prieš tai pasirodęs albumas. Ar su tuo sutiktum?

Įrašinėdami šį albumą, tiesiog norėjome turėti visus elementus, iš kurių, kaip mes manome, ir susideda SAMAEL. Ankstesniuose albumuose esame daug eksperimentavę: masyvios klavišų partijos albume „Passage“, beveik šokių muzikos ritmai albume „Eternal“ ir rytietiškos muzikos elementai diske „Reign of Light“. Kurdami „Solar Soul“ tiesiog norėjome visa tai turėti viename albume, parodydami visą mūsų muzikos įvairovę.

SAMAEL lyderis Vorph: „Niekas nebuvo padaryta veltui“Esate žinomi kaip programuotus mušamuosius naudojanti grupė. Tačiau pastarajame albume, rodos, galime girdėti ir gyvų būgnų partijų?

Tiesa, kai kurias mušamųjų partijas įrašėme gyvai. Tai mūsų prodiuserio Valdemaro (Waldemar Sorychta) idėja. Tiesą sakant, mes patys tiesiog nebuvome tikri, ar to iš tiesų norime, tačiau Valdemaras mus įtikino, kad tai pridės mūsų muzikai gyvumo. Ir dabar, klausydamasis albumo, iš tiesų džiaugiuosi, kad tai padarėme. Tačiau, žinoma, gyvuose pasirodymuose tas partijas atliks ritmo mašina.

Kai atsiduriate įrašų studijoje, ar jau turite sukūrę visą muziką, ar paliekate šiek tiek erdvės improvizacijoms ir eksperimentams?

Na, Xy kartais pakeičia kai kurias aranžuotes ar smulkesnes detales, tačiau iš esmės į studiją žengiame jau sukūrę visą muziką.

Kas šiuo metu tave labiausiai įkvepia kuriant tekstus? Pati muzika? Ar tekstų ir muzikos kūrimas tau yra du visiškai atskiri procesai?

Kurdamas tekstus tiesiog kurį laiką renku idėjas ir temas, kurios mane domina. Pastaruosiuose trijuose albumuose mes pirmiausiai sukūrėme muziką, o tekstai gimė vėliau. Keletą kartų perklausius muzikos, po truputį gimsta ir tekstas, labiausiai tinkantis tam tikram kūriniui. Supranti, kartais tiesiog reikia įsiklausyti, ką sako pati muzika.

Jūsų gyvi pasirodymai, žiūrint iš šalies, atrodo gan rimtai suplanuoti ir pakankamai sudėtingi (tiek kalbant apie muziką, šviesų šou, tiek ir apie kitas detales).

Nemanau, kad jie sudėtingesni nei bet kurios kitos muzikos atlikėjų. Tiesa, mes bent jau esame tikri, kad mušamieji visada įstos laiku :). Tai išties svarbu, tačiau mes vis tiek turime groti gerai, kaip tik galime, he he.

SAMAEL lyderis Vorph: „Niekas nebuvo padaryta veltui“Ar yra kažkas, ką norėtum pasiekti muzikoje, prieš pasitraukdamas nuo scenos?

Na, į pensiją pasitraukti kol kas nesiruošiu. Tačiau, žinoma, suprantu, kad muzikai turiu skirtą tik tam tikrą laiką. Išleidę „Eternal“ dėl įvairių priežasčių kaip grupė buvome patekę į savotišką krizę ir vienu momentu netgi atrodė, kad galbūt geriausia išeitis visą tai nutraukti ir imtis kitos veiklos. Ir vienintelė galima veikla, kurią tuo metu galėjau sugalvoti, buvo kitas muzikinis projektas su Xy. Taigi tai vis tiek buvo muzika.

Tikiuosi, kad mes dar įrašysime savo geriausią albumą ir toliau tobulėsime. Bent jau to siekiame kiekvienu mūsų nauju kūriniu. Nėra taip, kad būtume užsibrėžę tam tikrą konkretų tikslą ir jo atkakliai siektume. Tiesiog norime kurti gerą muziką, kuri surastų atsaką žmonėse ir jiems būtų svarbi. Tai nepakartojamas jausmas.

Ir pabaigai standartinis klausimas – ar norėtum kažką specialaus pasakyti Lietuvos fanams?

Lyg nemažai jau ir pasakiau :). Tiesiog laukiame, kuomet galėsime išvysti savo gerbėjus jūsų šalyje ir tikiuosi, kad mūsų pasirodymas jūsų nenuvils. Lietuvoje lankysimės pirmą kartą, todėl stengsimės, kad neliktų nuvilti tiek senieji, tiek ir naujieji SAMAEL gerbėjai, jeigu supranti, ką turiu omenyje :). Iki greito pasimatymo!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Savioras
2007.12.19 16:11

:DDD

operax
2007.12.18 21:24

sveiki, sunkiagalviai tamsos nesejai! man ai tie samael geri su pirmais albumais, bet poto ta
s ju sugotikejimas ir elaktronika tai nezavi.

speigas
2007.11.25 16:03

Aš ne prieš susipažint. Dėl putojimosi tai pats pirmas ir pradėjai.

burn
2007.11.25 00:06

na taip, kai nemokejo groti buvo, graziausia.

Tironass
2007.11.24 22:57

Nezinau kas tas Speigas, bet jei bus nuotaika issiaiskinsiu ir bandysiu per konca susipazint. paziuresim kas asilas o kas ne.

O kalba apie tai, kad dalis zmoniu nesilanko kasdien internetiniuose puslapiuose, plakatu gali nematyt, na tiesiog neten vaiksto kur plakatai kabo. Ir Marduku nesiklauso. Vadinasi nevisus pasiekia reklama, todel nesuprantu kodel reikia putotis jei paklausia kas kur gauti info.

speigas
2007.11.24 17:43

Vis normalūs žmonės ir taip žino tą info. Ferrum renginių ir koncertų skiltyse puikuojasi reklama,kituose metalo portaluose taip pat. Marduk koncerte buvo info pilna, be to ir miestas plakatais išpuoštas.

Jei esi asilas, tai dar nereiškia, kad tau asmeninę žinutę turi dėl koncerto atsųst.

Tironass
2007.11.23 18:41

otai tipo pasakyt sunku, reikia isiskalinet ane?

Ir man idomu ar galimas klientas turi ieskoti info apie renginius ar renginys turi buti padoriai anonsuojamas?

VANDAL
2007.11.22 16:12

gaila, kad 11 turiu ishskryst, buchiau zhinojes tai buchiau pastumes atostogas 1.5 savaichiai

theTruth
2007.11.22 08:33

Reportažas tai patiko, sudomino ir eit į renginį, bet dėja nesigaus. :)

bondas
2007.11.22 07:37

“Tironass :: 2007-11-21 23:09:11
o tai kur reklama? kada, kur po kiek? kur bilietai? kazkox apsileidimas.”

O tai ka nesugebi pasižiūrėt skyrelio “renginiai”.

bondas
2007.11.22 07:34

“stengsimės, kad neliktų nuvilti tiek senieji, tiek ir naujieji SAMAEL gerbėjai”

Tikiuosi taip ir bus. Jėga!

Beska
2007.11.21 23:09

Bus šaunu apšildyti korifėjus. ;)

Tironass
2007.11.21 23:09

o tai kur reklama? kada, kur po kiek? kur bilietai? kazkox apsileidimas.

Kathaaras
2007.11.21 22:49

Gut

sol_Invictus
2007.11.21 20:24

Into The Pentagram

Savioras
2007.11.21 19:41

O taip. Cia leksim butinai! Dar reiktu parasiukus susirinkt ant naujausio albumo, ir bus pilnos kelnes :]

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus