Albumai

SAMAEL „Eternal“ - dar vienas žingsnis nuo šaknų

2007.11.30 00:00, Kathaaras

Grupė SAMAEL iš Šveicarijos yra įvardijama kaip viena svarbiausių antrosios bangos juodojo metalo grupių, perėmusių pirmtakų garsą ir idėjas bei perteikusių jas dar agresyviau ir pikčiau. Tiesa, kaip nereta ilgai gyvuojanti metalo komanda, taip ir SAMAEL, neišvengė savo grojamos muzikos, skleidžiamų idėjų pasikeitimo metų tėkmėje. Naujos kūrybinės užmačios, požiūris į muziką, pasaulį greitai išsikerojo ir senieji SAMAEL „Eternal“ - dar vienas žingsnis nuo šaknųpuikiai įvertinti grupės darbai jau buvo nustumti šalin novatoriško ir kiek ekstravagantiško „Passage“. Po trejų metų „Passage“ albume matoma muzikinė koncepcija buvo visiškai išgryninta „Eternal“ darbe. Šis albumas laikomas vienu svarbiausių šveicarų antrojo kūrybos etapo atramos taškų. Grupės atvykimo proga į Lietuvą, darkart (o gal kai kam pirmąkart) žvilgtelkime į SAMAEL, tik šįsyk ne į ,,juodąją“ kūrybą, o į naująją, tokią, kokia mus pasitiks koncerte Vilniuje. Taigi trumpam įženkime į „Eternal“…

Kontraversiškame „Passage“ albume SAMAEL beveik visiškai atsisakė black metalo tiek muzikos, tiek ideologijos prasme. Tiesa, tam tikrų šio stiliaus liekanų, sumišusių su industrial metalo skambesiu bei drąsiai vartojamais klavišiniais, visgi galime atrasti. Priešinga situacija su „Eternal“: vyrai visiškai paniro į industrial/electronic erdves, šitaip žengdami dar vieną žingsnį nuo savo šaknų. Taip, senamadiškam žmogui toks poelgis sukeltų širdies sopulius, tačiau yra, kaip yra: kūrybai, jos vystymuisi dirbtiniai rėmai tikrai nepadeda. SAMAEL niekad jų ir nesilaikė – darė ir daro tai, kas jiems patiko (patinka). Taip, gal tai ir yra finansiškai sėkmingesnė veikla, bet visgi teigčiau, jog šveicarų pavyzdys – dar viena natūralios evoliucijos kelionė. Klausantis įrašų, skaitant Vorpho ir Xytro interviu, matosi, jog kažko perdėto, dirbtino čia nėra. Galų gale tokios situacijos nėra retos black metalo pasaulyje… Viskam ateina galas ir kažkam ateina nauja pradžia. Taip 1999 metais atsirado „Eternal“.

„Eternal“ albume vyrauja gana šalta atmosfera, kuriama tiek metalinės muzikos instrumentais, tiek ir elektroninės muzikos programomis. Albumo atmosferą puikiai atitinka ne tik albumo grafinis apipavidalinimas, bet ir apskritai pati naujųjų SAMAEL tematikos koncepcija; klausantis atrodo, kad tikrai ši muzika ,,nėra žemiška“. Prieš akis iškyla kosmoso platybės, tolimos nepažįstamos planetos. Tokį įspūdį sustiprina ir Vorpho vokalas, skambantis tarsi iš po kosmonauto skafandro. Apskritai kalbant SAMAEL, kaip kad, pavyzdžiui, epiškieji SUMMONING ar baisieji THE AXIS OF PERDITION, sugeba klausytoją nukelti į tik jų kūrybai būdingą tam tikrą pasaulį, šiuo atveju konkretizuojant, į kosmosą, kitas galaktikas, nepažįstamas erdves…

Muzika gana dinamiška, greita. Sakyčiau, netgi programuoti mušamieji šioje vietoje nėra jau toks didelis minusas – ,,sintetinis“ skambesys nėra labai šlykštus ir šitokios muzikos kontekste skamba gan neblogai. Svarbų vaidmenį albume atlieka ir klavišiniai. Jie puikiai papildo tradicinius metalo muzikos instrumentus. Vienas grupės lyderių, klavišininkas Xy, jau „Passage“ laikais įrodė savo gebėjimą kurti neoklasikinę klavišiniais instrumentais, sintezatoriumi paremtą muziką (žinia, jog išleido neoklasikinės muzikos „Passage“ versiją savo vardu). Apskritai kalbant, visi instrumentai šiame albume yra lygiaverčiai ir puikiai dera tarpusavyje. Šitaip kuriama išskirtinė nuotaika, kurią sustiprina ir specifinis įrašo garsas bei jau minėtas Vorpho vokalo pateikimas. Beje, puikiai šiam kontekstui parinktas ir elektrinės gitaros ,,fūzo“ lygis.

„Eternal“ įrodė ne tik muzikantų novatoriškumą, muzikinį potencialą, bet darsyk patvirtino ir tai, jog komandos lyderis Vorphas yra ir geras tekstų kūrėjas. Pozos čia nėra. Tekstai apie tai, kas greičiausiai iš tiesų domina jų kūrėją. Tai klaidžiojimai gyvenimo labirintuose, individo dvasinis pasaulis, likimas, ateitis, individualizmas, netgi meilė. Kitaip sakant, požiūris gan platus ir filosofinis, paliekantis dideles erdves apmąstymams. Prisimenant SAMAEL praeitį, verta pastebėti, jog ir pirmųjų vyrukų albumų tekstai, lyginant su kai kuriomis juodmetalio grupėmis, taip pat yra neprasti.

Tai tiek gausių pagyrimų. Gal kiek šališkai ir į vieną pusę, tad reiktų paieškoti ir blogybių… Na, nežinau. Įrašo trukmė nevargina ir nepalieka „alkano“, garsas geras, pats albumas klausomas gerai, lengvai, kūriniai išdėstyti, manau, gera seka. Na, ne blackas ir ne deathas tai. Čia gal minusai… Visgi jei rimtai, spragų „Eternal“ darbe aš asmeniškai nematau. Taip, darbas nėra sunkus, kartais net gan toli „pabėgantis“ nuo metalinės muzikos supratimo, bet visgi peikti ar niekinti, pavyzdžiui, džiazo grupės albumą, jog pastaroji negroja metalo ar roko yra kvaila… Taip ir čia. Senieji gerbėjai ir toliau „brūžins“ pirmąsias šveicarų kasetes ir pirmuosius albumus, tuo tarpu „lankstesni“ klausytojai priims ir naująją kūrybą. Tokių, manau, yra ir bus išties nemažai.

Jei Jūs visgi nesate apsisprendę, ar eiti į SAMAEL koncertą Vilniuje šių metų pabaigoje, viliuosi, gal šis mano rašinys paskatins Jus pasiklausyti aprašytojo ar kitų šveicarų albumų ir padės apsispręsti dėl koncerto. Iki pasimatymo koncerte…

Vertinimas: 8,5/10

SAMAEL „Eternal“
© „Century Media“, 1999

1. Year Zero
2. Ailleurs
3. Together
4. Ways
5. The Cross
6. Us
7. Supra Karma
8. Nautilus & Zeppelin
9. I
10. Infra Galaxia
11. Being
12. Radiant Star

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Kathaaras
2007.12.01 20:28

Taigi…O Era One ar Reign Of Light as nesmerkiu ir nekritikuoju. Tiesiog jie velgi kitokie darbai. Kiekvienam savo skonis. O kad Samael eksperimentuoja ir vis kepa kitokius pleckus man tikrai netrukdo.

piktstevs
2007.12.01 20:20

iš tikrųjų ir man tos spragos nekliūna ir kalbant apie Samael man sunku būti objektyviu :). dabar tik pabandžiau tokiu būti, bet iš tikrųjų net neįsivaizduoju kaip visa tai galėtų skambėti kitaip :))

Kathaaras
2007.12.01 19:52

Zinai, piktasas tevai, as tiek sykiu jau eternal prasukes, kad nebegirdziu jame vokalinius spragu :)
Kita vertus, Era One Vorpho vokalas man ne prie sirdies.

piktstevs
2007.12.01 16:27

graži recenzija.
bet kuo pastarieji keli jų albumui yra prastesni, nesuprantu. jie tiesiog kitokie. kaip ir Era One. pastarojo net nereikia laikyti Samael albumu. na, žmonės tiesiog perlipo metalinę sieną ir tiek. juk muzika metalu nepasibaigia. ir ypač Era One nereikia vertinti metaliniame kontekste.
kad pavadinimas jiems nebėra tinkamas ir man kyla įtarimų. tačiau nemanau, kad Samael sensta ir kažko bijo. tiesiog Vorph’as yra akivaizdžiai nuolat ieškantis žmogus, nepadaręs iš savo pasaulėjautos stabo (neįleidęs šaknų) ir nėra nedrįstantis jos peržvelgti brandesnėmis akimis. visi jo ankstyvi pareiškimai apie išskirtinai juodus skudurus man labiau kvepia infantilumu, nei jo dabartiniai ieškojimai – senatviniu marazmu, komercializacija ir kitokiomis galimomis mitinėmis nuodėmėmis. ir tuos ieškojimus lydi pakankamai gilios, įdomios mintys.
o muzika… su ja turbūt yra panašiai. banali tiesa, kad didžioji dalis mūsų supratimo remiasi skoniu. ir šiuo atveju turbūt taip pat. faktas, kad Samael nestovi vietoje. galbūt tai ir yra didžiausias kūrėjų pliusas?

lendant į smulkmenas, galima būtų pastebėti, kad Era One turi keletą stipresnių pusių lygininat su iki jo buvusiais albumais. ypač Eternal, kuriame Vorph’as bandė dainuoti. tyčia sakau „bandė”. o vienas Vorph’o tikslų Era One projekte – paeksperimentuoti su savo vokalu, jam pavyko kur kas geriau, nei Eternal toje pačioje recenzijoje minimoje dainoje apie meilę. bent jau sugeba aiškiai išguldyti sakinį ir neuždusti :)

Kathaaras
2007.11.30 21:37

Na, matai, MDB lyg ir grizo vos ne i tas pacias vezias, ciagi toks labai jau santykinis/salyginis sugrizimas. Bet visgi sioks toks yra. Bugnijimas vietomis man primena tam tikra kad ir lengva melodic deatha ar kazkas tokio, zodziu, labiau i metala nesha nei i ta toki ,,gruvinanti” industrial ritma. Ir vokalas gana piktokai skamba. Tiesa, kaip jau minejau, koja gali kisti tas ,sterilumas’ – labai tipines kompozicijos, puikiai jauciasi, kur kokia vieta bus, priedainio pakartojimas ir pan. Priedainiai labai ,,catchy”, gal kai kam ir ,,popy” :). Man issyk nepatiko, bet veliau isiubavo isiubavo ir kaip toki lengva darbeli daznai pasuku.

speigas
2007.11.30 21:13

reikes pabandyt.
Čia kaip alia MDB bandymas grįžti atgal ?:)

Kathaaras
2007.11.30 20:58

Na, sutinku, Reign Of Light tikrai nestipriausioji svelniai tariant Samael puse. Kaip ir sakykim Era One.
Kalbant apie Solar Soul, jauciamas sioks toks atsigrezimas i metala. Kiek zinau, keletas kuriniu igrota gyvais bugnais, o ir tie kiti skamba gana naturaliai. Pati muzikike suguldyta labai tvarkingai, graziai, ale borgiriskai. Ryskus priedainiai ir tt. ,,Nepaisant to” ir neziurint i ankstesnius darbus, man patiko.

speigas
2007.11.30 20:40

ne, nes as kažkaip juo sau nurašiau ir nustojau domėtis po reign.. Vien jau albumo pavadinimas varė šleikštulį, turint omenyje, kad tai legendinių (?) Samael albumo pavadinimas

speigas
2007.11.30 20:39

ne

Kathaaras
2007.11.30 20:34

o ar solar soul teko klausyti?

speigas
2007.11.30 20:28

aš turbūt prie tų senių, nes paklausius reign of light pagalvojau, kad… na passage buvo įdomu ir sveikintina,eternal privertė suabejoti,o toliau… manau jiems vertėjo pakeisti pavadinimą.
Skaitant interviu, jaučiasi, kad vyrai sensta ir artėjant paskutinio teismo dienai vis labaiu ieško dievo bijodami patekti pragaran už praeityje nuveiktus darbus. Sensta ir Darkthrone atsisakydami savo radikalių pareiškimų, bet bent neišduoda savo šaknų.
…o kažkada SAMAEL lyderis kalbėjo: “aš nemyliu juodos spalvos,aš ją garbinu. Viskas pas mane juoda nuo rūbų iki lovos užtiesalų”ir .t.t.

TadyZ
2007.11.30 20:14

labai smgagiai skaitėsi. Geras straipsnis.
beje taip įsijaučiau skaityt, kad žodį “blackas” perskaičiau lietuviškai. “kas toks?!!!” pagalvojau :D

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus