Albumai

SABBAT „Mourning Has Broken“ – neįvertintas gėris

2008.11.14 00:00, Sator

Visi žinome, koks milžiniškas D. Britanijos sunkiosios muzikos scenos paveldas. Anglų muzikantai pamalonino klausytojus begale puikių hard & heavy albumų, tačiau thrash metalo žanre jų indėlis gerokai kuklesnis. Vis dėlto pavadinimas SABBAT žinomas kiekvienam old schoolo gerbėjui.

SABBAT „Mourning Has Broken“ – neįvertintas gėrisNors SABBAT albumų sąrašas negausus, pastaroji grupė užima garbingą vietą Europos thrash metalo istorijoje (kai kurie grupės fanai sieja SABBAT vardą ir su black metalu, pabrėždami religinę SABBAT dainų lyrikos tematiką bei unikalią vokalisto Martino Walkyier dainavimo manierą). Pirmieji du grupės albumai (1988 m. „History of A Time to Come“ ir 1989 m. „Dreamweaver“) savo galingu skambesiu, brutalumu, besikaitaliojančiu ritmu, energingomis, kartais net kiek chaotiškomis, klausytojus abstulbinančiomis soluotėmis, išraiškingu ir emocingu vokalu sukėlė didelį susidomėjimą undergroundo mėgėjų tarpe, apžvalgininkų bei kritikų vertinimai taip pat buvo labai geri. Tačiau laikui bėgant grupės viduje augo nesutarimai muzikos stiliaus, tekstų ir kt. klausimais, be to, tuo metu ir komercinė grupės situacija nebuvo labai palanki. Nesutarimai baigėsi tuo, jog 1990 m. kolektyvą paliko bosistas, gitaristas ir (tai buvo ypač svarbu!) vokalistas.

M.Walkyier netrukus suburia naują komandą SKYCLAD, su kuria išleidžia keletą sėkmingų albumų. Grupės lyderiui, gitaristui Andy Sneap surasti naujus boso (Wayne Banks) ir gitaros (Neil Watson) meistrus gal ir nebuvo labai sunku, bet kuo pakeisti M.Walkyier? Jis buvo nepakeičiamas! Visgi jo vietą užimti pakviečiamas Richie Desmond. Naujasis vokalas nuo ankstesniojo skyrėsi kaip diena nuo nakties, bet, manyčiau, jis ir nebandė kopijuoti savo pirmtako. Richie Desmondo vokaliniai sugebėjimai ne ką mažiau unikalūs – nuo thrasherinio riaumojimo (tą jis darydavo labai retai) iki operinio lygio partijų.

Nauja sudėtimi grupė 1991 metais įrašo trečiąjį albumą „Mourining Has Broken“, kurį, kaip ir ankstesnius du, išleidžia gerai žinoma kompanija „Noise Records“. Naujasis albumas nuvylė daugumą fanų. Kodėl? Sutinku, kad jis daug kuo skyrėsi nuo ankstesniųjų. Nebeliko tokio greičio, galingumo, brutalumo, pykčio, koks buvo seniau. Tačiau nesutikčiau su teiginiais, kad „Mourning Has Broken“ yra primityvesnis grojimo technikos atžvilgiu. Andy Sneap ir šiame albume išlieka aukštumoje.

Pats gitarų skambesys kiek keistokas, ypač soluotės, kurios neretai kankina klausytoją savo kažkokiu ištęstu, nepertraukiamu dejavimu, bet tai tik suteikia albumui unikalaus atspalvio. Manau jis turi daug power metalo, o tarpais, net ir black metalo skambesio. Gal kiek silpnesnis mušamųjų įgarsinimas (būgnus mušė Simon Negus), neišvengta taip vadinamo „aliuminių puodų“ garso, bet jie įsikomponuoja į bendrą skambesį. Stiprioji albumo pusė – Richie Desmondo vokalas. Albumas persmelktas thrash metalui nebūdinga sielvarto, liūdesio, kančios nuotaika, kurią perteikia Desmondo balsas. Dar labiau šiuos įspūdžius sustiprina dainų tekstai. Vokalistas neįtikėtinai melodingai varijuoja vos ne kiekvienu dainos teksto žodžiu, todėl nelengva suprasti dainas iš klausos, nors Desmondas dainuoja labai švariu balsu.

Manau, albumo tekstus verta apžvelgti ir kiek detaliau. Įvadinėje dainoje „Demise of History“ vyrauja armagedoniškos nuotaikos, kalbama apie žmonijos istorijos pabaigą, tamsos karalystės atėjimą, visuotinę neviltį, kuri tokia didelė, kad negelbėja net tikėjimas. Kūrinyje „Theological Void“ abejojama evoliucijos teorijomis, biologinių eksperimentų tikslais ir rezultatais, piktai ir kartu sielvartingai žiūrima į naivų žmonių siekį kurti panašius į save dievus ir norą juos garbinti. Egzistencinės dvejonės, liūdesys ir neviltis spinduliuoja ir dainoje „Paint the World Black“, kuri savo kompozicine struktūra derina lyrinės baladės bei kieto, griežto thrash ritmo detales.

Instrumentinė kompozicija „Dumbstruck“ leidžia klausytojui pailsėti nuo Desmondo vokalinės raudos, bet reikalauja sukaupti dėmesį į gan sudėtingas gitarų partijas, ritmo kaitą. Kūrinyje yra vietų, kuomet aš nejučiom prisimenu aranžuotes iš pirmųjų KATEDROS albumų (žinoma, tai tik asmeninis įspūdis). Mirtis, prisilietimas prie anapusinio pasaulio, sielvartas ir ilgesys paliekant šią ašarų pakalnę – tokia dainų „Voice of Time“, „Dreamscape“ tematika. Titulinė baladė „Mourning Has Broken“ akustiniu skambesiu ir viduramžiška melancholija galėtų pasitarnauti kaip garso takelis kuriai nors sero Walterio Scotto knygos ekranizacijai.

Albume yra ir viena daina, kurią ypač norėčiau išskirti – „Without A Trace“. Dainos motyvas – realus (nerealus?) įvykis, nutikęs amerikiečių karinės mokomosios aviacijos eskadrilei, kuri, vykdydama tarnybinę užduotį, 1945 m. gruodžio 5 d. mįslingai prapuolė Bermudų trikampio zonoje. Dingo 6 lėktuvai, 27 įgulos nariai. Ši nelaimė ypač išgarsino Bermudų trikampio fenomeną. Kiek netikėtas SABBAT sprendimas apdainuoti minėtus įvykius, bet radijo pokalbių imitacija dainos pradžioje ir vėliau pasigirstantis grėsmingas ritmas bei piktas Desmondo dainuojamasis naratyvas tik dar labiau sustiprina įspūdžius!

Apibendrinat visą albumą, jis man labiau primena naujos, perspektyvios, kūrybingos grupės debiutą, nei to meto undergrounde jau užsirekomendavusių SABBAT trečiąjį leidinį. Deja, grupė subyrėjo vos po kelių albumo pristatymo koncertų. Pats Andy Sneap 2006 m. interviu žurnalui „Terrorizer“ sakė, kad jam kelia ironišką šypseną tos „klaikios gitarų aranžuotės ir rifai“, kuriuos girdime albume. Jo manymu, šis albumas neturėjo būti išleistas kaip SABBAT darbas.

Kaip žinome, 2006 m. grupė SABBAT atsikūrė originalia sudėtimi, su Andy Sneap ir Martin Walkyier priešakyje. Buvo perleisti ir pirmieji du grupės albumai. „Mourning Has Broken“ nebuvo atnaujintas. Apie jį net neužsimenama SABBAT internetinėje svetainėje. Mano įsitikinimu, Andy Sneap tikrai nėra ko gėdytis albumo „Mourning Has Broken“. Jo grojimo technika ten pavyzdinė, o ir pats albumas turi labai savitą dvasią. Manau, kad albumas liko nepagrįstai neįvertintas ir pamirštas. Gaila, kad puikus vokalistas Richie Desmond dingo iš metalinės scenos (nors, gal kas turi patikimų žinių apie jo ex-SABBAT vokalinę karjerą?) …be pėdsakų…

Albumą vertinčiau kaip stiprų, netikėtą, ir gana savitą darbą thrash/power metalo žanre ir negailėdamas rašyčiau 8,5 balo iš 10.

SABBAT „Mourning Has Broken“
© „Noise Records“, 1991

1. The Demise of History
2. A Theological Void
3. Paint the World Black
4. Dumbstruck
5. The Voice of Time
6. Dreamscape
7. Without A Trace
8. Mourning Has Broken

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
sator
2008.11.18 19:34

to samot: sakai darbas gana idomus, bet nepramuse…pats patvirtini, kad idomus, o juk begale metalo albumu yra nepriekaistigos grojimo technikos, taciau neidomus ir nuobodziai monotoniski..

arckanum
2008.11.18 19:13

Naturalu,kad tiek laiko praejus nepadejo nei klausimas atsigulus(ant vieno sono ant kito ar ant pasturgalio)ar prisedus ar ant galvos atsistojus:)..Viskam zinoma buvo savas laikas…Bet “Dreamweaver” bent man klausosi visose padetyse ir prejus debesiui laiko…Na o japonu Sabbat net neklausiau,kazkaip neprisiverciau

SAMOT
2008.11.17 21:22

atsisedes,atsigules,ant vieno sono ant kito,visaip bandziau klausyt,bet nepramuse,nors darbas gana idomus.visai netycia radau stalciuje kasete,dar nuo tu laiku neklausyta-tik nostalgija

arckanum
2008.11.17 18:35

O bana geras…Smagu buvo paskaityti..Siaip tai isgirdes albuma”Dreamweaver” buvau suzavetas,deja po to nuliudino zinia’kad grupe palieka Walkyier’is ir isgirdus “Mourning Has Broken” teko nusivilti…Manau pritariu Sneap’ui,kad nevertejo sita darba isleisti kaip SABBAT…Fanams sunku buvo teigiamai ivertinti taip pasikeitusia grupe..Man paciam irgi taip atsitiko….Tik po kurio laiko sitas albumas “pramuse”…”„History of A Time to Come“ teko isgirsti po daugelio metu,taciau “Dreamweaver” vistiek liko geriausias

sator
2008.11.17 12:59

dekui JOKER, jau gavau

J[]|{ER
2008.11.17 10:53

royal_death, sator, galiu Jum abiem atsiust, greit :) per skype, arb ai pashta, rashykit:

skype: jokeris777

pashtas: radioactivejoker@gmail.com

sator
2008.11.17 07:59

to royal death: as “mourning has broken ” is senos lenkiskos kasetes klausau( dar nuo 1993m), irasas geras, bet noreciau ir mp3 turet, tai butu labai smagu jei atsiustum : evaldasss@gmail.com

royal_death
2008.11.16 20:20

to Sator->> galesiu atsiusti tau,kai tik man atsisius.pas mane tai ilgas procesas.tavo e-mail?

sator
2008.11.15 22:41

to Royal Death:ir man galetum atsiust si albuma, mp3 pavidalu, i email:)?

royal_death
2008.11.15 22:07

aciu uz saunia recenzija.sitos grupes nezinojau,nes thrash metal nera mano megstamiausias,bet perskaicius sita recenzija,pasidare idomu paklausyt ju. albumai jau keliauja pas mane.

Ambraziejus
2008.11.15 04:24

Dreamweaver vienareikschmischkai geriausias – History… taip pat jega. Recenzuotasis jau nixuja nekox. Gal dar xebryte pavarys, nes atsikure koncertavimui, tikesimes, kad ir albumas dar bus, gal net ne vienas. Viena geriausiu man thrasho grupiu ever.

Atrofuotas
2008.11.14 18:51

nes grupė faina :)

Piligrimas12
2008.11.14 17:15

Ameniskai man sitas albumas labiau patiko, nei pirmi du. Faina recenzija.

SAMOT
2008.11.14 16:42

sabbat was broken

speigas
2008.11.14 14:59

su black metalu sieja tik tie, kas neskiria japonų nuo britų.

sator
2008.11.14 14:51

ne! 6 butu per mazai, vien Desmondo vokalas daugiau vertas:)!

Slut Ov Hell
2008.11.14 14:17

Zjbs recenzija. History vistiek geriausias. O Japonai Sabbat dar geriau!
Šitas albumas būt kokie 6/10

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus