Reportažai

Raguotas „Kilkim žaibu“ festivalis pateikė ir netikėtų sprendimų

2018.07.09 20:34, Gedas (Seniukas)

I-Am-Morbid-1Kad „Kilkim žaibu“ festivalis yra vienas labiausiai laukiamų metų įvykių kiekvienam Lietuvos ilgo plauko savininkui, nėra abejonių. Štai kodėl – kaip visada! – birželio pabaigoje netikėtai užklupus festivaliui ir išsiuntus savaitės darbus toli už nugaros, buvo patraukta link Varnių, kur karaliavo žaibai (šį kartą perkeltine prasme) ir vėjai (tiesiogine prasme).

Ketvirtadienį teko dėl labai objektyvių priežasčių praleisti, o penktadienį pradėjau žaibuoti irgi tik vėlai vakare, todėl pasidalinsiu, ką mačiau.

PUBLIKA

Tautiečių stovykloje – nieko naujo. Tie patys veidai, su kuriais pasimatai daugumoje metalo koncertų, su kuriais visada malonu susitikti ir pasidalinti naujienomis. Tuo tarpu tarptautinė publika šiemet buvo ypač marga: nuo slovakų iki belgų, nuo jau įprastiniais lankytojais tapusių estų, latvių ir baltarusių iki amerikiečių iš Oregono ar vokiečių. Palyginti su praeitais metais pasirodė, kad publikos kiekis turėtų būti maždaug panašus. Patikslinimų, tikiuosi, sulauksim iš organizatorių štabo.

KITOS PRAMOGOS

Stabmeldys1Kaip visuomet „Kilkim žaibu“, netrūko vyriškų kovų, testosterono ir kovinių šunų. Bet apie tai jau net ir rašyti neverta, nes visada žinai, kad to rasi. Kur kas įdomesnis pasirodė organizatorių sprendimas pakviesti su metaline scena susijusių rašytojų. DISSIMULATION patrakėlis Stabmeldys, d. ž. K. Dainius Žičkus, pristatė savo kraujo, prakaito ir ašarų kupinus „Stabmeldžio memuarus“, o britų žurnalistas, publicistas ir knygų apie black metalą autorius Dayalas Pattersonas kartu su LOITS tėvu Lembetu pasidalijo savosiomis įžvalgomis, kas gi per žvėris tas black metalas ir jo niūrieji atstovai. Kadangi visi pašnekovai buvo matę ir šilto, ir šalto, turėjo ką papasakoti ir buvo labai įdomu jų pasiklausyti.

MUZIKA

Vis dar gaubiami nepamatuotų gandų, kad nuvykus į „žaibus“ pamatysi tik dūdas, vilko kailius ir nuožmias moteris su drobiniais nuometais, festivalio organizatoriai jau tikrai ne vienerius metus yra tvirtai įrodę, kad šis mitas yra nepagrįstas ir kad pirmiausia yra rūpinamasi kokybiška sunkiąja muzika (na, gerai, nemetalinė dalis manęs nelabai ir domino), o ne kokia etiketė turėtų kabėti ant jos kepurės.

Penktadienį spėjau pamatyti tik keletą grupių. THYRFING sutvojo stiprų folkmetalį, su juodmetalio rėmais. Buvo labai kokybiška – vis tik švedai – ir tikrai įtikino. Vienas black metalo apologetas man šnibždėjo į ausį, kad THYRFING nepasišiukšlino ir pagrojo kažkokių ypatingų dainų iš ankstyvesnės kūrybos. Negaliu ginčytis. Man patiko. Vokalistas Jensas puikiai dirba savo darbą, gerai užveda publiką ir apskritai toks ne stabas. Taškai jam.

NahashNAHASH laukiau. Visuomet įdomi patirtis juos stebėti gyvai, o kur dar nugirstas gandas, kad į grupę sugrįžo Kiaunė, bet grupėje liko D.A.! Neapsirikau. Buvo stiprus ir įkvepiantis pasirodymas. Vokalistas Xe Xe Chax Heyatha Zhaiyrhous, išsilaisvinęs iš gitaros gniaužtų, atsiskleidė visame juodume. Buvo ir fakelų, ir kaukolių, ir kardų, ir dalgių… Svarbiausia, kad visa tai pateikta be šaržo, be pigumos. Nepatiko tiktai vaizdo instaliacijos už NAHASH nugarų. Tarsi iš konteksto ištrauktos, nors prie turinio kokybės prisikabinti vargu ar galėtum. Visgi man NAHASH – nepažinta senovė, kai žvakės buvo ne tik puošmena, bet ir vienintelis, kad ir baugus bei šešėlius kuriantis, šviesos šaltinis…

Danų MYRKUR sutraukė ypač gausų būrį prie scenos. Tiesa, man toks romantiškas pievų deivės bandymas lįsti į nedraugišką black metalo pasaulį nėra labai prie širdies, bet vėliau teko bendrauti su žmonėmis, kurie atkakliai medžiojo galimybę nusifotografuoti su MYRKUR vokaliste Amalie Bruun. Kiekvienam savo, taip sakant. Džiugu buvo ir tai, kad MYRKUR, kai šių instrumentus pradangino oro linijos, iš ypač keblios padėties išgelbėjo JUODVARNIS, paskolinę savo instrumentus.

Phrenetix-KZ19Šeštadienį muzikai jau buvo skirta gerokai daugiau dėmesio ir vien jau PHRENETIX nunešė visą penktadienį. Aišku, skonio reikalas, bet niekada neslėpiau simpatijų šiai grupei. Vidury dienos pilna laukymė priešais „Pikuolio“ sceną, dulkių stulpai iš po sūkurio! Daugiausiai nauji šmotai rovė stogą, o pora senų hitų („Pousera“ yra frenetiksų „Angel of Death“!) viską sukabino tvirtomis vinimis. Na, ir negalima nepaminėti staigmenos. PHRENETIX vokalistė ir gitaristė Lina, augusi Anykščiuose, niekada neslėpė, kad jai didelę įtaką padarė klasikai DISSIMULATION. Ir – bac! – PHRENETIX jau beria ditirambus nuo scenos vilkų trejetui, visa tai nuspalvinę sugrotu „Šaltyje akmens“ koveriu! Kalbėjau vėliau su sėbrais, kad nedovanotinai ilgai teko laukti, kol lietuviai sukurs DISSIMULATION kūrybos interpretaciją. Sulaukėm!

Vėliau teko nuslinkti prie didžiosios „Perkūno“ scenos, kurioje savo vėliavas išsikabino škotai SAOR. Mano ausims SAOR skambėjo ištemptai ir nuobodžiai, nors iš publikos sugebėjo išsireikalauti biso. O gal tai buvo surežisuota?

Entombed-A.D.2Toliau atėjo eilė švedefo tėvui LG Petrovui ir jo šutvei ENTOMBED A.D. O žmogau, tai buvo jėga! Kaip visada, tėvas Petrovas sugeba sutvoti aukščiausios kokybės defą su itin smarkia rokenrolo doze. Ir jei šį kartą neišvydome ant scenos sutemptų gerbėjų, tai smagų parūkymą ar nešvento gėrimo mainus maršrutu scena-publika-scena tikrai matėme. Ir dar laiko patikrinti hitai „Out Of Hand“, „Wolverine Blues“ ir „Left Hand Path“ rovė stogą ir laužė sprandus.

Pasklidus žiniai, kad paskutinę minutę savo pasirodymą atšaukė labai laukti lenkai INFERNAL WAR, teko apsišarvuoti kantrybe ir laukti pagrindinės festivalio vinies I AM MORBID. Nors dvišakiai šnypštė, kad tai koverių grupė, matyti šerifą iš Pragaro Davidą Vincentą norėjo daug žmonių. Ir visi patys esminiai MORBID ANGEL hitai tvokstelėjo nuo scenos. Ar gali būti geriau?

Nokturnal-Mortum-KZPaskutinius, kuriuos teko matyti festivalyje grojant, buvo ukrainiečiai NOKTURNAL MORTUM. Šiek tiek užuominų apie vykstantį karą su okupantais, šiek tiek naujų dainų iš naujausios disko „Істина“ ir esminis hitas „Україна“ sėkmingai nuplevėsavo į sapnų karalystę.

PABAIGA

Na, ką čia tokio protingo prirašysi? Tiesiog „Kilkim žaibams“ praėjus, iš karto vėl pradedi jų ilgėtis. Čia dėl to nuoširdumo ir geros muzikos, ko apsčiai randi iš pažiūros niūrių žiemgalių ir žemaičių surengtoje fiestoje. Kitiems metams jau patvirtintas išskirtinis DESTRÖYER 666 koncertas. Vadinasi, raguotojo apraiškų tikrai nepritrūksim!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
XIII
2018.07.24 08:34

puikus reportažas, Xenon

Žalvarinis – Žalvarinis.:D
White Ward – studijinis albumas susiklausė ganėtinai įdomiai. Gyvai ėjau pažiūrėt ar turės live saksofonistą. Neturėjo. Gali eit nx. :D

Xenon
2018.07.23 14:39

Nahash truputėlį triestelėjo į kelnes ir pašalino savo nuomonę. Nelabai occult.

Teko pabūt visas tris dienas. Didžioji dalis headlinerių… Meh. Grupės kurias teko žiūrėt/klausyt:

Finntroll – labai labai gerai. Galvojau, kad žmonių bus daug mažiau. Taip galvojo ir Finntroll.
Juodvarnis – stipru. Pirmąkart teko klausyt tiek gyvai tiek bendrai. Pliusas.
Apocalypse Orchestra – studijinis variantas skamba gražiai ir didingai, gyvas variantas skamba ganėtinai lėkštai ir nuobodžiai. Meh. Šūduks.
Havukruunu – laukiau šitų. Garsas buvo nekažką. Mieliau būtų buvę juos ant didžiosios scenos matyt ir girdėt. Nu bet užskaitau.
Žalvarinis – Žalvarinis.
Mentor – ne mano skonio muzika dėl hardkorinių vokalų, bet duosiu pliusą, nes atitvojo nuo dūšios, ir nors vokalas man nepriot bet riffai buvo very nice Garsas tikriausiai buvo vienas geriausių (jei ne geriausias) per visą festivalį.
Thyrfing – nesuėjo nei studijiniai, nesuėjo nei gyvai.
Nahash – Cheri cheri lady/Betonameshalka. Garsas baisulinis.
White Ward – studijinis albumas susiklausė ganėtinai įdomiai. Gyvai ėjau pažiūrėt ar turės live saksofonistą. Neturėjo. Gali eit nx.
Saor – realiai vien dėl jų (plius dėl draugų ir vienibės) į šių metų KŽ ir variau. Nenuvylė.
Entombed A.D. – meh. Nuobodu.
I Am Morbid – tikriausiai labiausiai linksminęs per jų pasirodymą dalykas tai buvo riebus teksasietiškas David Vincent’o akcentas. O šiaip tai… Skambėjo ganėtinai gaidž, nes gitarų skambesys nužemintas daugmaž iki Dominion albumo lygio ir atlikinėjant senus Morbid Angel gabalus skambėjo nekažką.
Joryj Kłoc – kiek teko prieš festą klausyt – ne kažką, bet čia ryškiai viena iš tų grupių kur visas šarmas yra gyvai.

Džiugino alaus pasirinkimas ir kainos. Nedžiugino vandens kainos, kurios buvo tokios pat kaip ir alaus (2€ už 0.5L? WTF?). Žmonės skundėsi maisto kainomis/porcijomis/kokybe, bet man kažkaip tai neužkliuvo. Oras pakankamai geras pasitaikė (ypač jei lygint su praeitais metais).

Bendras vertinimas: keturi Obiai iš šešių.

XIII
2018.07.19 15:29

Cia Nahash’as apie tai snek: https://www.facebook.com/nahash.lt/posts/2264480500245683

Kruasanas
2018.07.18 10:41

Peckeli, taip tie diskutantai, pries koki penkmeti buvo auksciausio lygio true (taip save pateikdavo), bet liko, matom kas

Kruasanas
2018.07.18 10:39

O ko jus tikites? Hipstereja net senimas, dabar gi madinga tokie festivaliai, uztenka pakviesti Marduk ir jau true festivalis. Kaip sudus pyle ant VA, lygiai taip pat galetu postringauti, koks festivalis pasidare nuostabus ir issizadeti savo ankstesnes nuomones viesai

Peckelis
2018.07.18 08:51

Irgi kalbant. Ne tik Žičkų galima paminėti…Buvo ten ir daugiau veikėjų, kurie dalyvavo diskusijose Velnio Akmenyje. Nors prieš tai Velnio Akmenį įvardindavo, kaip nieko vertą festivalį, be jokių įdėjų, dvasios. Disrespect’as kvadratu. Vieną kalbam, kitą darom.

bmaggot
2018.07.16 15:01

Kalbant. Visiškas disrespect – prieš tai keikęs dėl visokių apgavysčių ir nupisto festo, žičkus, vaiduxui pamojavus skubiai grįžo dalyvauti į viešas diskusijas velnio akmenyje.

Zlo
2018.07.10 22:37

Paskaičiau komentarus po orgų snukiaknygės įrašu – dauguma adekvatūs, bet kai visokios hipsterės pradeda inkšti dėl “racizmo” (nes kažkoks pergėręs nuopuša, pasirodo, per danės pasirodymą “faku” mosavo), tai ką aš žinau… Čia yra du variantai: arba tas nuopuša buvo negras, arba hipsterės – dar didesnės nuopušos už jį. :)
P.S. Kaip čia neprisiminsi vokaliniam-instrumentaliniam ancambliui “Ūkanose” adresuoto “ar jūs esate neonacei? Nes, nu, man taip pasirodė”? :)

Birutė
2018.07.10 16:23

Ir dar – kadangi recenzentas praleido pusę festo, tai suprantama nematė kitos knygos pristatymo. Tas pats autorius parašė apie MORTIIS, knyga pristatyta dalyvaujant pačiam atlikėjui, kuris tą vakarą pasirodė scenoje.

Birutė
2018.07.10 16:18

Orgų štabas sako štai ką:

https://www.facebook.com/kilkimzaibu/posts/10157308184812814

XIII
2018.07.10 12:21

Argharus irgi buvo D perdainavę

Chloras
2018.07.09 23:00

Labai šauni recenzija, tik pora pastebėjimų:
1. Kaip supratom Myrkur intrumentus paskolino Thyrfing. Na bent jau jiems ji dėkoja savo instagramo paskyroj.
2. Phrenetix nėra pirmi perdainavę Dissimulation dainą. 2015 metais tai jau darė Obtest.

Šiaip labai gerai festivalis praėjo. Orgai ištaisė savo pernai metų klaidą ir užsakė geresnį orą. ;) Tik labai gaila, jog nebuvo Infernal War.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus