Straipsniai

Pokalbis su suomių epinio metalo grupe BATTLELORE

2008.02.24 00:00, Vika M.

Specialiai Ferrum.lt iš Helsinkio.

Eidama susitikti su grupe prieš koncertą Helsinkio klube „Nosturi“, bandžiau save įtikinti, kad negalima iš anksto neigiamai nusistatyti vien dėl to, kad man nepatinka Tolkienas ir žmonės, apsimetantys esą elfai. Jaunuolis, atidaręs man duris ir prisistatęs BATTLELORE vokalistu Tomi Mykkänen (pabandyk jį atpažinti be grimo), atrodė pakankamai „iš šio pasaulio“ – nei netikrų elfiškų ausų, nei senovinių ginklų jis neturėjo. Sėdėdama „Nosturi“ užkulisiuose, pradėjau galvoti, kad pradėti straipsnį standartiniu grupės biografijos vertimu būtų gana nuobodu, tad paprašiau Tomi ir Jyri (Jyri Vahvanen – grupės dvasia, įkūrėjas ir gitaristas) papasakoti jų grupės atsiradimo istorijos versiją.

Jyri: Tomi, tavo eilė, aš tai dariau jau pernelyg daug kartų…

Pokalbis su suomių epinio metalo grupe BATTLELOREТomi: Na, kaip sako mūsų įrašų kompanija, grojame epinį fantasy metalą. Gana išsamus paaiškinimas (šypsosi). Bet, aišku, pagrindinis mūzų muzikos elementas yra metalas. Jyri įkūrė grupę dar 1999-aisiais, tačiau sudėtis anuomet žymiai skyrėsi. Pirmąjį albumą grupė išleido 2001 m. ir tuo metu sudėtis buvo jau beveik panaši į dabartinę. Po albumo išleidimo nieko ypatingo neįvyko. Po to pasirodė antrasis albumas ir pagaliau kažkas pradėjo suktis: grupė iškeliavo į turą kartu su TRISTANIA, praėjus metams po „Sword’s Song“ išleidimo buvo išleistas mūsų DVD. 2004-aisiais sulaukėme dar vieno šanso važiuoti į turą su LEAVES‘ ЕYES ir АTROCITY. Tuometinis vokalistas negalėjo vykti į turą, tad Jyri paskambino ir paprašė manęs jam padėti.

J.: Visame ture mums atrodė, kad Tomi nėra muzikantas, pakviestas vien šioms gastrolėms, o pilnavertis grupės narys. Be to, jau žinojome, kad Patrikas nebegalės groti su mumis – jo tatuiruočių verslas reikalavo daug laiko. Tame pačiame ture prie mūsų prisijungė naujas bosistas. Taigi tas turas tapo permainų momentu BATTLELORE. Tuomet rezervavome studiją naujo albumo įrašymui.

T.: Vėliau pasirodė trečiasis mūsų albumas, ir, jei prisimenu teisingai, tais pačiais metais grojome „Wacken Open Air“. Iš esmės, išleidę albumą, labai ilgai turavome. O lygiai prieš metus išleidome pastarąjį albumą.

O kas sugalvojo išleisti jį vasario 14 d.?

Т.: Mūsų įrašų kompanija. O ką, gera data. Prieš albumo įrašymą Jyri iškeliavo į ilgą dvasinę ekspediciją į Vietnamą, Kambodžą, Indiją. Kai jis grįžo, mes išvažiavome į turą, kuriame koncertavome kaip pagrindinė grupė. Salės nedidelės, bet groti buvo išties smagu. Sugrojome 16 koncertų. Na, tai, iš esmės, būtų viskas. Vėliau buvo sugrojome „Tuska Open Air“ ir „Metal Voices“ festivaliuose. Šiuo metu bandome kurti dainas naujam albumui, jau turime apie 10. Studija rezervuota balandžiui, taigi naują albumą išleisime turbūt rugpjūtį. Po to – vėl turas. Na, taip pat, tikiuosi, sugrosime porą koncertų festivaliuose šią vasarą. Bet tai kol kas nėra patvirtinta.

Ką jus galite papasakoti apie savo naujas dainas, kurlink judate savo kūryboje?

J.: Labai sunku pasakyti, nes negalime išgirsti savęs iš šalies. Mums patiems įrašius naują dainą visad atrodo, kad sukūrėme kažką naujo ir unikalaus. Ką tu pasakytum dėl naujų dainų, Tomi?

Т.: Man atrodo, kad tai žingsnis į priekį ir tuo pačiu pora žingsnių atgal. „Evernight“ buvo iš tikrųjų tamsus albumas. Naujos dainos ne tokios tamsios, o epiškesnės, kaip čia pasakius, didingesnės (Jyri pritariančiai linksi galva). Taip, didingesnės. Daugiau naudosime švaraus Maria balso. Šia prasme naujos dainos bus panašesnės į „Sword’s Song“ dainas. Tačiau bus ir sunkesnių dainų.

J.: Bet pagrindiniai elementai yra tie patys, besiklausant naujo albumo bus nesunku suprasti, kad klausotės būtent BATTLELORE, o ne ką kita. Ir tai niekad nesikeis.

Kaip tau, Jyri, šovė į galvą idėja sujungti Tolkieno idėjas ir sunkiąją muziką?

J.: Jau daug metų esu Tolkieno gerbėjas. Iš pradžių grojau kitose grupėse, bet ten grojau kitų žmonių sukurtą muziką. Turėjau marias savo dainų idėjų, ėjau iš proto dėl Tolkieno, taigi nusprendžiau apjungti savo svajones ir susikoncentruoti į BATTLELORE.

Tau įdomus Tolkienas ar fantasy žanras iš esmės?

J.: Daugiausiai fantasy. Bet Tolkienas, be abejo, yra mano dievukas. „Žiedų valdovas“ – toks gilus ir viską apimantis kūrinys, kad tai neišsemiamas naujų dainų idėjų šulinys. Tolkienas jame panaudojo net Kalevalos motyvus.

Tęsiant Tolikieno temą, su kokias „Žiedų valdovo“ herojais galėtum palyginti grupės narius?

Pokalbis su suomių epinio metalo grupe BATTLELOREJ.: Pats norėčiau būti hobitu – jie visą dieną atsipalaidavę rūko pypkes, valgo, geria ir nieko neveikia. (juokiasi). Šiuo metu sunku atsakyti į tokį klausimą. Anksčiau, kai su mumis grojo Patrikas, jis bandė vaizduoti kažką panašaus į orką, naudojo daug grimo ir uždėdavo Sarumano kaukę. Mes irgi turėjome tam tikrus prototipus iš romano. Tačiau šiuo metu mes naudojame Tolkieno motyvus muzikoje, o ne įvaizdyje. Daugybė grupių pasirodo apsirengę kostiumais a la Tolkienas ir naudoja grimą. Mes nenorime, kad mus lygintų su jomis. Tokios grupės yra… Na, nenorėčiau sakyti, kad jos juokingai atrodo, bet jų kūryboje vis vien yra kažkas komiško. Šiuo metu mūsų kostiumuose yra tik vienas kitas fantasy elementas, na ir Tomi pasiima į sceną kardą. Taigi su tam tikrais personažais mus lyginti sunku. Be to, mūsų kažkodėl visada klausia apie „Žiedų valdovą“, nors retai naudojame kažką iš šio romano, juk Tolkienas turi daugybę kitų gerų knygų, pavyzdžiui „Silmarionas“.

O jūsų kardas tikras? Kažkas iš jūsų kolekcionuoja tokius dalykus?

Т.: Taip, kardas yra tikras. (pradeda krapštytis dėkluose ir demonstruoja mums kardą, kad pačios galėtume įsitikinti jo tikrumu).

J.: Aš kolekcionavau senovinius ginklus, bet tai nebuvo rimtas kolekcionavimas. Kai ką skolinamės iš draugų.

Kas nors iš jūsų šiais ginklais moka naudotis?

J.: Ne, niekas… Na, gal tik mūsų būgnininkas šiek tiek pramoko, kai filmavome mūsų pirmąjį klipą.

Kokios grupės daro įtaką jūsų kūrybai?

J.: Daugybė grupių. Grupėje esame septyniese ir kiekvienas turi kelias mėgstamiausias grupes, taigi mūsų kūrybos įkvėpėjų kiekį reikia padauginti iš septynių. Mums visiems patinka skirtingos metalo rūšys. Man, pavyzdžiui, patinka tokios grupės kaip DISSECTION. Jų muzika neturi nieko bendra su Tolkienu, tai tiesiog sunkioji muzika. O Tomi, pavyzdžiui, grojo grupėje, kuri irgi semiasi įkvėpimo iš Tolkieno. Kažkas panašaus į BLIND GUARDIAN. Man tokios grupės irgi patinka.

T.: Aš groju gitara dar ir savo dark metalo komandoje. Visi BATTLELORE nariai groja keliose grupėse.

J.: O ekstremaliausią skonį turi Maria, ji klausosi tikrai brutalaus metalo…

Kokiose šalyse jūsų muzikos klausomasi labiausiai?

Т.: Vokietijoje ir kitose šalyse, kur yra kalbama vokiškai, nes mūsų vadybininkai yra iš Austrijos. Maždaug pusė mūsų albumų yra parduodama Vokietijoje.

Girdėjome apie jūsų, deja, atšauktą turą su KORPIKLAANI. Kieno buvo idėja susijungti gastrolėms?

Pokalbis su suomių epinio metalo grupe BATTLELOREТ.: Mes seniai draugaujame su KORPIKLAANI ir jau esame važiavę į turą su jais. Mūsų ir jų koncertus Austrijoje ir Vokietijoje organizuoja tie patys žmonės. Ir, manau, tai buvo jų idėja. Turo atšaukimo priežastis yra įrašų kompanijos politika. Gaila, kad taip įvyko – visi mūsų planai griuvo. Visi grupės nariai buvo paėmę atostogas, juk buvo planuota, kad grosime kartu visą turą.

Kaip manai, kokios grupės, susikūrusios maždaug vienu metu su jumis, yra vertos dėmesio?

Т.: Naujos grupės susikūrusios apie 2000-uosius… MOONSORROW…

J.: Ne, jie pradėjo anksčiau… ENSIFERUM, TURISAS.

Т.: Taip, TURISAS yra puiki grupė. Jų paskutinis albumas yra nuostabus. Man nepatinka pernelyg daug folko metale, pavyzdžiui, pas tuos pačius KORPIKLAANI. Man jų muzika skamba pernelyg optimistiškai. Suomiški ritmai „prie alaus bokalo“. Mano mėgstamiausia suomių grupė yra MOONSORROW.

J.: Pritariu Tomi. Man metalas su humpos ritmais nepatinka. Pavyzdžiui, FINNTROLL – puiki grupė, tačiau jų muzika skamba kaip pernelyg didelis „bajeris“. Tokia muzika gerai skamba Europoje, bet Suomijoje man jau užtenka KOTITEOLIISUUS su jų humpa.

O kaip jums PROFANE OMEN, MYGRAIN?

Т.: Turiu naują MYGRAIN promo singlą, klausiausi porą kartų. Neblogai skamba. Be to, mes naują albumą įrašinėsime toje pačioje studijoje, kaip ir jie. Bet šiaip aš tokios muzikos nesiklausau, ne mano stilius. Man, kaip jau sakiau, labiau patinka MOONSORROW, PRIMORDIAL.

Kokia muzika jums labiausiai nepatinka?

Т.: Aš nesiklausau radijo, dėl to niekad nesiklausau muzikos, kuri man nepatinka. Nors neseniai turėjome tokį vakarėlį ir kažkas atnešė vokiečių elektro-metalo diską. Tokia muzika po minutės įgriso visiems.

Kitais metais BATTLELORE sukaks 10 metų. Ar yra kokių planų, susijusių su šiuo jubiliejumi?

J.: Oj, aš kol kas taip toli į priekį nežvelgiu. Žinau tik, kad šį rudenį, išleidę albumą, važiuosime į turą Suomijoje ir Europoje. Man tai kol kas svarbiausia. Jei viskas bus gerai, rudens pabaigoje pagalvosime apie 2009-uosius.

Т.: Taip, tada padarysime pribloškiantį gyvą pasirodymą ir įrašysime jį į DVD.

J.: (ironiškai) O taip, iš tikrųjų pribloškiantį. Ir taip pat pakeisime įrašų kompaniją. Šis albumas bus paskutinis, kurį išleis mūsų dabartinė įrašų kompanija. Na, pagyvensime ir pamatysime, kas bus 2009-aisiais.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
aistty
2008.02.24 21:23

turejau omenyje kad nereiketu daryti kas tau nelabai iseina. tolkienas yra zjb, taciau bet kokios jo nterpretacijos nelabai bykusios. bent jau
neteko girdeti.

speigas
2008.02.24 20:14

Kažkada Tadui recenzavau debiutą. Įdomu pagerėjo jų muzika dabar?

Ko gero, joks kitas rašytojas pasaulyje negalėtų pasigirti tokiu dideliu metalistų dėmesiu, kaip J. R. R.. Tolkinas, jeigu, žinoma, gerbiamasis rašytojas dabar būtų gyvas. “Žiedų valdovo” trilogija galėtų laisvai konkuruoti su “Šėtono Biblija”, o pagal filosofines interpretacijas ir diskusijas (kurios neretai vyksta prie alaus bokalo traukiant gardžią pypkę), net ją ir aplenktų. Battlelore koncepcija taip pat paremta išimtinai Tolkino kūryba, o rezultatas žymiai šūdinesnis, negu pavyko pasiekti Holivudo prodiuseriams.Turiu omenyje tai, kad klausant Battleore Viduržemiu net nekvepia, o atsiduoda pašvinkusia viduramžiška pasaka. Sakau tai kaip Tolkino kūrybos gerbėjas, o ne kaip amžinai viskuo nepatenkintas pesimistas. Grupėje yra net septyni nariai, pristatantys save elfais, orkais ir kitais Viduržemio sutvėrimais, o rezultatas – nuobodus, tačiau masyvus gothic doom/death metal paįvairintas epinio metalo (ala Balsagoth) bei neįmantrių klavišinių partijomis. Primena gremėzdišką orką, kulvirsčiais riedantį nuo kalno, arba tokį, koks pavaizduotas ant albumo viršelio. Muzikai kaip Battlelore atlikti užtektų ir trijų žmonių (net dviejų – vyriškam ir moteriškam vokalui), o ką ten veikia likusieji keturi, sunku pasakyti. Gal kaip kokiame mokykliniame ansamblyje – jei neliko vietos prie instrumentų, tai galima bent pašokti, arba papozuoti nuotraukoms, kaip Battlelore atveju. Kai vienoje vietoje susiduria elfas, orkas bei žmogus ir dar bando kažką kartu nuveikti – nieko gero nesitikėk. Kita vertus, turint omenyje, kad savo pirmąja promo net pati grupė nebuvo patenkinta, o čia viso labo tik jų debiutinis albumas, tai nevertėtų labai daug ko ir tikėtis. Švarūs vyriški ir moteriški vokalai neblogai dera tarpusavyje, tačiau instrumentinę dalį akivaizdžiai reikia tobulinti. Lauksime antrojo albumo, kuris turėtų pasirodyti 2003 – ųjų gegužės mėnesį, o kol kas, jeigu taip trokštate pajusti Viduržemio dvasią bei nukeliauti į paslaptingąjį Tolkino pasaulį, siūlyčiau bet kurį Summoning albumą, beje taip pat iš Napalm Records lentynos.

laimis
2008.02.24 19:31

oba. dar vieni metalistai iš komiksų

aistty
2008.02.24 16:14

kas toliau – ikvepimas is raudonkepuraites?

sol_Invictus
2008.02.24 13:46

Vėl “Epic”.Nėra jo šitoje muzikoje.Jeigu kas ir groja EPIC METAL tai tik WARLORD,MANILLA ROAD,LORDIAN GUARD arba SLAUTER XSTROYES.

annodomini
2008.02.24 13:44

Tikiuosi naujas albumas bus panašus į Third Age of the sun :)

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus