Straipsniai

Pokalbis su NACHTMYSTIUM lyderiu Vilniuje

2010.04.23 00:00, SStorm

JAV eksperimentinio black metalo grupei NACHTMYSTIUM apsilankius Lietuvoje balandžio 8 d., koncerto dieną radijo laidos „Audronaša“ vedėjas SStorm pakalbino šios grupės lyderį, vokalistą ir gitaristą, visų NACHTMYSTIUM idėjų generatorių Blake „Azentrius“ Judd.

SStorm: Taigi pradėkime, kaip sekasi turuoti?

Pokalbis su NACHTMYSTIUM lyderiu VilniujeNACHTMYSTIUM: Visai neblogai, labai mėgaujamės Europa, JARBOE ir visi kiti šiame ture yra geri žmonės ir šiaip viskas sekasi gerai.

SStorm: Koks skirtumas turuoti čia, Europoje, ir Amerikoje?

NACHTMYSTIUM: Na, čia, ko gero, į koncertus susirenka mažiau žmonių. Europoje buvome tik kartą ir tai prieš nemažai metų. Taip pat nekeliavome toli į Rytus, tepagrojome Vokietijoje, Belgijoje, Prancūzijoje ir Anglijoje. Taip pat kartą buvome Norvegijoje, „Hole in the Sky“ festivalyje, tačiau daugiau Europoje nesilankėme. Iš tiesų atrodo, kad kuo toliau į Rytus keliaujame, tuo daugiau publikos susirenka, kas man ganėtinai keista. Aš anksčiau turėjau savo įrašų kompaniją, tad žinau, kur keliavo dauguma NACHTMYSTIUM kompaktų Europoje, tačiau visai neprisimenu, kad būtų buvusi tokia didelė paklausa Rytuose. Labai malonu žinoti, kad mūsų muzika pasiekia publiką netgi čia. Būti taip toli nuo namų ir matyti, kad tiek daug žmonių susirenka mūsų pažiūrėti, yra labai malonu.

SStorm: NACHTMYSTIUM pradėjo veiklą kaip tipinė purvino juodmetalio grupė, tačiau dabar stilius nemažai pasikeitė. Atrodo, kad jūs net nenorite turėti daug ryšio su ta muzika, kurią grojote anksčiau. Ar tai tiesa?

NACHTMYSTIUM: Iš esmės taip.

SStorm: Na, o kodėl grupės kryptis taip drastiškai pasikeitė?

NACHTMYSTIUM: Na, žinai, aš senstu ir atvirai turiu prisipažinti, kad šiek tiek perdegiau nuo metalo. Anksčiau dirbau muzikos įrašų parduotuvėje, turėjau savo įrašų kompaniją ir tada pasidarė tiesiog perdaug. Turėjau virš 3000 skirtingų pavadinimų įrašų savo parduotuvėje ir 30 savų leidinių. Visą dieną nieko daugiau nedariau, tik klausiau metalo ir tada supratau, kad dauguma metalo grupių turi kūrybiškumo problemų. Tikrai yra daug metalo grupių, kurios man patinka, tačiau būtent black metalas yra kiek stagnuojantis. Tiek daug grupių daro tą patį per tą patį ir nieko originalaus, iš esmės tai ir turėjo daugiausiai įtakos, kodėl pakeičiau savo grupės kryptį. Kai turėjau reikalų su tiek daug metalinės muzikos, o dar buvo ir visokie turai, grįžęs namo norėdavau ko nors, TIK ne metalo. Tad, manau, tos įtakos pradėjo natūraliai reikštis mūsų muzikoje, kadangi neklausau daug metalo – daugiausia rokas, psichodelinis rokenrolas, PINK FLOYD – visa klasika. Taip pat mėgstu tokias grupes, kaip EDITORS, INTERPOL, JOY DIVISION – bet ką, kas turi goth roko motyvų. Tad ta įtaka muzikoje ir pasireiškia.

SStorm: Sakoma, kad šiuo metu NACHTMYSTIUM yra viena geriausių black metalo grupių iš Amerikos. Ar manai, kad jūsų muzika yra geriausia, kas eksportuojama iš Amerikos, ir apskritai, ką manai apie jūsų šalies metalo sceną, lyginant su Europos?

NACHTMYSTIUM: Žinai, tai tikrai pamalonina, bet nevadinčiau mūsų geriausiu metalo eksportu iš Amerikos, tai juk priklauso nuo žmogaus. Man patinka tai, ką mes darome, ir žinau, kad mūsų muzika išskirtinė. Neturiu nei vieno kompakto, kuris skambėtu taip, kaip mūsų grupė – kalbu objektyviai, o ne kaip muzikos kūrėjas. Suprantu, kodėl mums skiriamas tas dėmesys, kuris skiriamas, kadangi, kaip jau sakiau, black metale jaučiama kūrybiškumo stoka. Buti kūrybingam šiame žanre iš esmes jau yra pakankama, kad tave pastebėtų ir išsiskirtum iš minios, o dar žinant, kad mes jau esame užsidirbę sau šiokį tokį vardą, viskas tampa dar paprasčiau. Mėgstu tokias amerikiečių grupes kaip LEVIATHAN, WOLVES IN THE THRONE ROOM – tikrai yra gero metalo, ypač juodmetalio. Manau, kad tos grupės, kurioms sekasi geriausiai – visos yra kažkuo savitos ir visos pakelia kartelę aukščiau, pridėdamos kažko savito į muziką. Tarkim, kokiem Pokalbis su NACHTMYSTIUM lyderiu VilniujeWOLVES IN THE THRONE ROOM visa motyvacija yra gamta, žemės išsaugojimas, vos ne anti-apokaliptinis požiūris į black metalą. Manau, tai įdomu ir nėra tipiškas metalas su korpspeintu, šėtonu ir apverstais kryžiais – tai kažkas naujo, naujas požiūris. Kalbant apie Europos metalo sceną, ji skirtinga vien todėl, kad stiliai yra ryškiai atskirti. O Amerikoje yra daug žmonių, kurie klauso įvairios muzikos, ir tą įtaką sudeda į savo kūrybą. Jeigu paklausytumėte LEVIATHAN ar LURKER OF CHALICE, iš esmės visos Wresto kūrybos, pamatytumėte, kiek daug įvairių įtakų yra jo muzikoje, ir todėl jo muzika yra pastebima, nes tai kažkas neįprasto, įdomaus. Jeigu atvirai, tai teikiu pirmenybę amerikietiškam metalui, kad ir kaip gerai skambėtų naujas BURZUM įrašas, mane vis tiek labiau domina tai, kas vyksta namų fronte.

SStorm: Atrodo, kad NACHTMYSTIUM nuolat turėjo problemų su grupės narių kaita. Kiek tai trukdė grupės veiklai? Ir kaip tokie pasikeitimai paveikė NACHTMYSTIUM muziką?

NACHTMYSTIUM: Daugiausia tai buvo susiję su tuo, kad žmonės negalėjo tiek turuoti, kiek man norėjosi. Taip pat dažnai būdavo ir asmeninių priežasčių. Prisipažįstu, kad su manimi dirbti sudėtinga, kadangi turiu aiškią viziją, kaip noriu kurti muziką. Kalbant apie verslo pusę, viskas kol kas tik kyla – pasirašydavome vis geresnes sutartis, uždirbdavome daugiau pinigų. Dažnai nesu labai atviras kitų žmonių nuomonei, kaip reikėtų dirbti grupėje, kadangi kol kas nesu susimovęs. Nesakau, kad neklystu, tačiau manau, kad žinau, ką darau su grupe. Taip pat mėgstu pakviesti naujų žmonių, kadangi labai trūksta muzikantų su ugnele, kurie nori turuoti, pamatyti pasaulį. Man patinka groti su žmonėm, kurie mane gerbia ir kuriuos aš galiu gerbti. Šiuo metu Jeff Wilson paliko grupę ir tai yra tikrai nemaloni situacija, kadangi jis yra mano geras draugas. Mes tiesiog susipykome ir jis paliko šį turą. Tikiuosi, grįžęs namo galėsiu pasišnekėti su juo ir išspręsti tas problemas, tada galėsime turuoti toliau. O daugiausia keičiasi bosistai ir būgnininkai – tiesiog negali vienu metu turėti ir darbo, ir merginos ar žmonos, ar juo labiau vaiko ir intensyviai turuoti. Aš pats namie turiu merginą ir kartais dirbu klube, tačiau neleidžiu tam trukdyti man daryti muziką ir turuoti. Ne visi pasiryžę taip pasiaukoti.

SStorm: Ar sakai, kad gyveni vien tik iš muzikos?

NACHTMYSTIUM: Taip, tai darau jau kokius 6 metus. Anksčiau gyvenau ir iš įrašų kompanijos, tačiau dabar per daug turuoju ir tam nebelieka laiko.
SStorm: Jūsų diskografijoje yra nemažai splitų su tokiomis grupėmis kaip XASTHUR ir KRIEG. Taip pat groji projekte TWILIGHT su kitais gerai žinomais Amerikos black metalo grupių nariais. Kas tai yra – parama vieni kitiem ar idėjų sujungimas?

NACHTMYSTIUM: Tiesiog tie bičai yra mano draugai ir mes buvome pažįstami dar prieš mūsų grupėms tampant žinomomis. Tas projektas egzistavo 3 metus iki pirmojo albumo išleidimo. Pradėjome groti apie 2002-uosius, kai nei viena iš tų grupių nebuvo žinoma. 2004-aisiais įrašėme TWILIGHT albumą, kuris buvo išleistas dar kitais metais. Tada kurį laiką nieko nevyko, o visai neseniai įrašėme naują įrašą. Prie TWILIGHT grįžtame, kai turime laiko nuo kitų reikalų. Wrestas iš Leviathan yra tatuiruočių meistras. Jis atkeliavo į Čikagą ir paprašė, ar galėčiau jį trim savaitėm čia priimti. Aš, be abejo, sutikau, tačiau su sąlyga, kad jis su manimi pagros. Tad, kai tik jis baigdavo darbą, varydavome į studiją ir grodavome. Taip po kelių savaičių pasikvietėme Imperialą iš KRIEG ir Aroną Turnerį iš ISIS ir įrašėme naują TWILIGHT albumą. Buvo smagu, viskas labai impulsyvu – tiesiog susirinkome kartu ir buvo vienas didelis kūrybinis impulsas. Šiais metais ketiname įrašyti dar vieną albumą, labai to laukiu.

SStorm: Jūsų naujas albumas „Addicts: Black Meddle pt. 2“ bus išleistas birželį po „Century Media Records“ vėliava. Kaip pasikeitė muzika nuo pirmojo „Black Meddle“ ir, jeigu albumai yra panašūs, kodėl neišleidote dvigubo albumo?

NACHTMYSTIUM: Iš pradžių neturėjome tiek medžiagos dvigubam albumui. Norėjome išleisti dvi dalis, kadangi tai iš dalies panašūs albumai – panašios narpliojamos temos, tačiau „Addicts“ asmeniškesnis, labiau apie mūsų gyvenimus ir apie viską, kas įvyko po „Assassins“. Kai pasirodė „Assassins“, albumas buvo labai gerai priimtas ir tai mus nustebino. Grupė labai sustiprėjo, tapo profesionalesne. Muzikaliai albumai iš tiesų labai skiriasi. Man būtų buvę labai lengva padaryti dar vieną psichodelinį albumą, kaip „Assassins“, tačiau nenorėjome to daryti. Jeigu paklausytum mūsų diskografijos, pamatytum, kad nei vienas albumas nepanašus į kitą. „Addicts“ albume labai jaučiasi tokių grupių kaip JOY DIVISION, NEW ORDER, EDITORS, INTERPOL įtaka. Netgi yra šokių ritmų, tačiau su uždėtais metalo rifais, kurie labiau primena BURZUM ar ABISCICATE. Labai daug dėmesio skyrėme ritmo sekcijai, būgnams ir bosinei gitarai. Juk tai yra bet kurios geros grupės pagrindas, tarkim, pažiūrėkime į istoriją – geriausios grupės turi labai stiprią ritmo sekciją, pavyzdžiui Džimis Hendriksas. Juk be jo bosisto ir būgnininko muzika tikrai taip gerai neskambėtų. O metale pagrindas yra gitaros, kur būgnai ir bosas yra tiesiog kaip priedai, vos ne kaip fonas. Mes pažiūrėjome į tai skirtingai, pradėjome nuo ritmo ir tik tada ant viršaus „lipdėme“ gitaras. Labai tiksliai žinojau, kokius narius noriu kviesti į grupę – todėl pas mus būgnais grojo Wrest iš LEVIATHAN, o bosu – Will Lindsay iš WOLVES IN THE THRONE ROOM. Jie yra tikrai puiki ritmo sekcija. Albumas gana skirtingas nuo „Assassins“, tačiau juos vienija bendros idėjos, jie abu panašiai keisti, panašiai kūrybingi, juos sieja kitoks požiūris į black metalą.

SStorm: Ar bus trečia dalis?

NACHTMYSTIUM: Ne ne, kitas albumas bus visai atskiras. Apie tai dar net negalvojau, planuojame dar 2 metus turuoti su „Addicts“, tad naujo NACHTMYSTIUM albumo sulauksime dar negreitai.

SStorm: Tu turi ar galbūt turėjai gana gerai žinomą įrašų bendrovę „Battle Kommand Records“. Iš pradžių NACHTMYSTIUM įrašus leidai pats, tačiau paskutinį išleido „Century Media“. Ar tai reiškia, kad „Battle Kommand“ nėra geriausia įrašų bendrovė black metalui Amerikoje?

Pokalbis su NACHTMYSTIUM lyderiu VilniujeNACHTMYSTIUM: Ne, tai tikrai nėra geriausias leiblas mums. Man tikrai patiko tai, ką aš dariau, patiko kontroliuoti viską, taip pat finansinę pusę, buvo labai gera, kadangi leiblas visada susirenka visus pinigus. Kai turi savo leiblą, pelnas visada būna geras. Tai padėjo man finansuoti kitas komandas – su „Battle Kommand“ išleidau tikrai daug įvairios muzikos, daug grupių tiesiog užverbuodavau paklausęs vieno demo įrašo. O tokiu atveju niekas nežino, kas jie tokie, ir albumų neįmanoma parduoti ypač greitai. Tad aš panaudodavau savo leiblo vardą ir padėdavau populiarinti kitas grupes. Buvo smagu, kol buvo smagu, tačiau NACHTMYSTIUM tapo pakankamai dideli ir tiesiog nebeliko tam laiko. Tad pardaviau leidybos teises į visus „Battle Kommand“ albumus „Candlelight Records“ Anglijoje ir dabar jie viskuo rūpinasi. Dabar iš esmės verbuoju grupes į „Candlelight“ stovyklą už jų pinigus. Aišku, ant kompakto vis dar būna „Battle Kommand“ logotipas, tačiau „Battle Kommand“ jau būna kaip „Candlelight“ dalis. Iš esmes tai yra smagu – galiu užsiimti leiblu, tačiau be tiek daug vargo. Mano butas anksčiau atrodė kaip sandėlys, visur gulėjo dešimtys tūkstančių kompaktų. Vieną dieną tiesiog supratau, kad jau gana, taip nebegaliu. Daiktai pradėjo atsirasti mano miegamajame. Be to, taip niekada nepabėgdavau nuo darbo – lyg būtum užstrigęs darbe kiekvieną dieną. Smagu, kad to nebėra, tačiau taip pat buvo smagu, kol tuo užsiėmiau. Kita vertus, žinau, kad jeigu vieną dieną nebenorėsiu kurti muzikos, galėsiu tuo užsiimti, nes žinau, kad tai moku daryti gerai.

SStorm: Ar galima NACHTMYSTIUM pavadinti gyva grupe – ar jūs daug koncertuojate Amerikoje?

NACHTMYSTIUM: Tikrai taip, nuolat turuojame.

SStorm: O beje, dalintis scena su tokiais atlikėjais kaip JARBOE, rodos, visiškai kito stiliaus, atrodo gana keista?

NACHTMYSTIUM: Taip, mes ir esame keista grupe. Prieš šį turą keliavome su MARDUK, o dar prieš tai – su KREATOR ir VOIVOD. Taigi, tikrai turuojame ir su metalo grupėmis. Kita vertus taip pat turavome su tokiomis grupėmis kaip SunO))) ir BORIS, TORCH. Mėgstame būti ta grupe, kuri gali groti įvairioms auditorijoms, nors yra tikrai sudėtinga užlipti ant scenos prieš žmones, kurie klausosi JARBOE ar BORIS, kurie išvis niekuo į mus nepanašūs. Priverčia tave būti geresniu, pasitikėti savimi, kadangi tie žmones susirinko klausyti ne tavo muzikos, ir turi įtikinti juos, kad negroji šūdo. Mūsų dar nei sykio nenušvilpė, tai, matyt, dirbame teisingai.

SStorm: Jūsų muzika kartais vadinama eksperimentine ir psichodeline – ką reiškia psichodelinė? Ar tai apibūdina keistus muzikinius sprendimus, ar tai labiau dainų tekstai?

NACHTMYSTIUM: Ne, tikrai ne žodžiai, tai daugiau muzika. Mums daug įtakos padarė psichodelinis rokas, pvz. PINK FLOYD ir HAWKWIND. Tas įtakas įnešame į savo skambesį, daugiausia analoginiais sintezatoriais, kurie nėra populiarūs metale. Vienas žurnalas pavadino mus psichodeliniu black metalu – manau, tai gana tikslus pavadinimas. Tačiau, kai užlipame ant scenos, tampame visai kita grupe, panašesne į MOTORHEAD nei į PINK FLOYD. Paprastai grojame supaprastintas gabalų versijas, kurios gerokai skiriasi nuo albumo versijų. Man patinka taip varijuoti, kai skambesys albume visiškai skiriasi nuo skambesio gyvai.

SStorm: Žinau, kad vienas jūsų koncertas buvo atšauktas dėl to, kad kažkokie gerbėjai paskundė, jog NACHTMYSTIUM – nacionalsocialistinė grupė. Kaip tu žiūri į tai dabar?

NACHTMYSTIUM: Laimei, visa tai aprimino. Mes tikrai nesame white power grupė ir nė kiek negerbiame to judėjimo. Mūsų būgnininkas yra žydas, tad tikrai nesame naciai. Iš esmės išsiaiškinome, kame buvo problema su „Scion Rock“ festivaliu. Tiesiog vienas black metalistas žinojo, kad prieš metų metus turėjome tam tikrų ryšių su nacionalsocialistiniu black metalu – tiesiog pogrindinis blackas žengia koja kojon su nacionalsocialistiniu blacku, ir viena NS parduotuvė turėjo savo kataloge mūsų albumą. Jeigu būčiau žinojęs, kad tai mums sukels problemų, tikrai būčiau pasirūpinęs, kad tie žmonės neturėtų mūsų muzikos. Nemėgstu aiškinti žmonėms, ką jie turėtų matyti, nes man nepatinka, kai aiškina man. Jeigu nori „zygheilinti“ ir groti white power muziką, tai tavo teisė, ką jau padarysi. Ne sykį jau sakiau tai interviu ir tai mums šiek tiek pakenkė. Tačiau nežadu stoti nei į vienos stovyklos pusę – juk taip pat fašistiška yra aiškinti žmonėms, ką daryti, o ko nedaryti, ar aiškinti, kad baltuosius reikia atskirti nuo juodųjų. Tai tiesiog priešingos ideologijos, tačiau abi ekstremistinės. Laimei, manau, kad žmonės suprato, jog mes nesame kraštutinių dešiniųjų pažiūrų ir mūsų muzika niekada neturėjo nieko bendro su tuo. Mes nesame naciai.

SStorm: Ar to mažo fakto, kad jūsų kompaktais prekiavo NS parduotuve, užteko, kad jums neleistų koncertuoti?

NACHTMYSTIUM: Taip, kadangi „Scion“ yra „Toyota“, automobilių gamintojas. Tiesiog kažkoks black metalistas jiems parašė, kad, jeigu leis mums groti, praneš CNN, NBC, Fox News ir jie apie tai pradės trimituoti visam pasauliui. Tiesiog didelė korporacija nenorėjo turėti problemų dėl to ir aš tai suprantu. Mums buvo sumokėta už pasirodymą ir pasakyta, kad „tiesiog negalime leisti jums groti ir atsiprašome“. Tai yra blogoji pogrindinio pasaulio pusė. Aišku, ką „Toyota“ veikė su ekstremalia muzika, man visai nesuprantama, tačiau jie mums sumokėjo 5000 dolerių, sumokėjo iš už skrydžius, tai viskas baigėsi gerai.

SStorm: Jūsų ankstesniuose įrašuose labiau jaučiasi antrosios black bangos įtaka: tokių grupių kaip DARKTHRONE, BURZUM, tačiau naujieji albumai labiau pasuko PINK FLOYD ir kitų psichodelinio roko grupių keliu. Tad, kokios grupės asmeniškai tau padarė didžiausią įtaką?

NACHTMYSTIUM: Pirmieji du EMPEROR įrašai, pirmieji DARKTHRONE įrašai ir, be abejo, BURZUM – kiekvienas BURZUM įrašas. Aišku, man visai nesvarbu BURZUM politinis motyvas, tačiau muzika pašiaušia plaukus ant mano rankų. Tai įtraukė mane į black metalą ir tai man turėjo įtakos. Taip pat negaliu pamiršti BATHORY. Mane užaugino su roko muzika, tėvai nuolat leido tokias grupes kaip CREAM, LED ZEPELLIN, JIMI HENDRIX ir PINK FLOYD. Kai buvau paauglys, buvau visiškas bliakeris, tačiau, kai sukako 20-21 metai, pradėjau grįžti prie šaknų ir pradėjau vėl klausytis tos muzikos, kurios klausiau vaikystėje. Ankstyvojoje paauglystėje taip pat klausiau ir NIRVANA, NINE INCH NAILS, kaip ir visi kiti. Man buvo gal 11 ar 12, kai buvo išleisti tokie albumai kaip „The Downward Spiral“.

SStorm: Grunge epocha, žodžiu.

NACHTMYSTIUM: Taip, ir aš visa tai klausiau. Ko gero, netgi turime šiek tiek pankroko skambesio, kuris pasireiškia mums grojant gyvai, kad ir kaip ne true būtų taip sakyti, tiesiog mes visi su tuo užaugome. Toks žmogus, kaip Kurtas Cobainas, kuris daugiau daužė gitarą, o ne grojo ja, parašė vienas kultiškiausių dainų muzikos istorijoje ir tikrai padarė man įtaką. Tai tiek pat svarbu man, kiek DARKTHRONE ir BURZUM.

SStorm: Apskritai, ko tikitės iš pasirodymų Baltijos šalyse?

NACHTMYSTIUM: Koncertas Latvijoje buvo puikus. Iš tiesų, man buvo šiek tiek baisu čia atvykti, nes tai taip toli nuo namų. Žinant, kad tai postkomunistinės buvusios Rytų bloko šalys. Tiesiog mus augino ir įteiginėjo, kad čia visi yra priešai – kiekvienoj šaly vyksta tam tikras politinis smegenų plovimas. Visada galvojome, kad šios šalys visiškai beviltiškos, tačiau taip nėra – čia viskas visai kaip namie. Tikiu, kad turite turtingų rajonų ir vargšų rajonų, visiškai taip pat, kaip ir mano gimtojoje Čikagoje. Smagu sutikti naujų žmonių, kurie yra tokie entuziastingi ir taip laukia mūsų pasirodymų.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
theTruth
2010.04.25 21:01

Intervas tai tikrai geras, dėkui.

artūras aš
2010.04.25 09:20

gaidys ne blekas

brotheris
2010.04.24 16:24

dėkui už intervą, neprailgo

galghota
2010.04.24 15:14

labai geras interviu.protingas, teisingas muzikantas.

DReifZ
2010.04.23 20:00

Senokai geresnį interviu beskaičiau. Dėkui :)

rebel-
2010.04.23 19:49

zjb, dėkui. Smart bičas, o toks blackas tai ir man patinka

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus