Straipsniai

Pokalbis su MERESSIN lyderiu Žydriumi festivalyje „Kilkim žaibu 10“

2009.06.26 00:00, Audronaša

Foto: Crazyte

Po telšiečių MERESSIN pasirodymo festivalyje „Kilkim žaibu 10“ „Audronašos“ vedėjai Gediminas ir Romanas kalbino po nemenkos pertraukos vėl scenon grįžusios grupės lyderį Žydrių apie sugrįžimą, naują kūrybą, ateities planus ir metalo scenos pokyčius.

Audronaša: MERESSIN, sveiki sugrįžę į Lietuvos sceną po beveik dešimties metų pertraukos, koks jausmas grįžus į metalinę sceną?

Pokalbis su MERESSIN lyderiu Žydriumi festivalyje „Kilkim žaibu 10“Žydrius: Jausmas gana malonus. Seniai grojome, taigi džiaugiamės naujais įspūdžiais.

Audronaša: Beveik dešimt metų praėjo nuo to laiko, kai paskutinįkart grojot savo programą, kas paskatino vėl sugrįžti į aktyvią grupės veiklą? Fanai?

Žydrius: Kartą pradėjus groti, norisi ir toliau tęsti šią veiklą. Galų gale, tiesiog taip išėjo.

Audronaša: O ar per tą tylos laikotarpį gaudavai, Žydriau, elektroninių laiškų iš savo gerbėjų, ar sulaukdavai palaikymo iš išorės?

Žydrius: Šiek tiek, galbūt. Vis dėlto grupė buvo kažkiek primiršta, kai kas galvojo, kad jos jau iš viso nebebus, buvom gal ir palaidoti, taigi reikėjo pastangų.

Audronaša: Tačiau vis tiek galų gale pasirodėt. Grįžtate su trenksmu, taip galima pasakyti, paklausius šiandieninio pasirodymo. Gal naujieji muzikantai gali prisistatyti patys?

Valdas – esu jau ne visai naujas narys. Sukako keturi-penki metai, kai groju grupėje. Būgnininkas.

Endrius – naujas narys, pakvietė Žydrius. Anksčiau grodavau bliuzą, mokiausi groti džiazą, bet klausydavau ir sunkesnės muzikos. Mėgstu daug stilių, todėl tai nėra problema.

Audrius – bosas, netradicinė perkusija.

Julius – pritariantis vokalas.

Audronaša: Visi galų gale vėl kartu. Žydriau, klausimas tau: ar nuo pastarojo albumo (išleisto 2001 m.) per tą laiką MERESSIN susirinkdavo, grodavo, kažką repetuodavo? Ar tai buvo tikras tylos laikotarpis?

Pokalbis su MERESSIN lyderiu Žydriumi festivalyje „Kilkim žaibu 10“Žydrius: Grodavom, tačiau būdavo vieni nariai, kiti. Keitėsi žmonės. Buvo ir visiškos tylos laikotarpis iki tol, kai prieš pusmetį sugalvojome atgaivinti grupę.

Audronaša: Savo muzika praeito dešimtmečio vidury buvot atsidūrę tarp Lietuvos elito – pasirodydavote su užsienio grupėmis, buvote linksniuojami tarp garsiausių Lietuvos grupių, buvot sulaukę dėmesio iš Lietuvos leidybos kompanijų. Nepaisant to, užsienyje lyg ir nelabai pavyko sukelti didesnio atgarsio. Ar nekilo dėl to nuoskaudų, kodėl taip nutiko?

Žydrius: Gal tiesiog dėl reklamos stokos. Turėjom ir vadybininkų, bet gal per mažai buvo įdėta į tai pastangų. Visa muzika daugiausia nusėsdavo Lietuvoje. Galų gale ir internetas tada dar nebuvo toks visiems prieinamas dalykas, kaip yra šiuo metu. Net ir leidybos kompanijos buvo labiau suinteresuotos parduoti albumus daugiau čia, vietoje, kaip prekę. Patys mes nelabai užsiėmėme savo muzikos reklama, o iš leidėjų galbūt pritrūko papildomų pastangų.

Audronaša: Visai neseniai, prieš porą metų „Inferna Profundus Records“ perleido jūsų albumą „The Baphomet’s Call“ ir turbūt tokiu būdu paskatino užsienio dėmesį jums.

Žydrius: Taip, be to, ir pirmas demo, ir albumas „The Baphomet’s Call“ buvo išleisti kaip kasetės, todėl pagalvojome, kad būtų neblogai padaryti remasterį, kad žmonės galėtų susipažinti. Tarkim, jaunimas nelabai ir žino šių leidinių. Galbūt kai kas šiuos albumus apskritai išgirdo pirmą kartą.

Audronaša: Mums, lietuviams, apskritai norisi, kad kuo daugiau grupių išeitų iš mažos šalies į tarptautinius vandenis, ir džiaugiamės kiekviena grupe, kuri sukelia kokią nors bangą užsienyje. Ar jūs gaunate kokių atsiliepimų iš užsienio gerbėjų, spaudos dėl „Inferna Profundus Records“ perleisto albumo?

Pokalbis su MERESSIN lyderiu Žydriumi festivalyje „Kilkim žaibu 10“Žydrius: Šiaip yra. Vis dėlto albumas yra senas ir tai turi įtakos. Atrodo, rusų puslapy rašė, kad „jau tuo laiku lietuviai grojo tokią muziką, kuri yra grojama dabar“, kažką panašaus. Bet visi nori naujienų. 1996 metais įrašytas ir vėliau perleistas albumas neatlieka tos funkcijos, kurią galėtų atlikti naujas albumas.

Audronaša: Naujasis albumas ir internete paskelbta jūsų daina „Luokia Pieda“ parodė, kad grįžtate labiau prie tradicinio metalo šaknų, lyginant su ankstesne kūryba. O svarbiausia, dainose naudojate žemaitiškus tekstus. Ar anksčiau neturėjote idėjos dainuoti žemaitiškai ir savo muzikai suteikti dar daugiau išskirtinumo, lyginant net ir su Lietuvos grupėmis.

Žydrius: Ketinimų buvo. Iš pradžių naudojome tik angliškus tekstus, paskui atsirado lietuviški, na, o vėliau kilo noras naudoti išskirtinai lietuviškus tekstus. Taigi pagalvojome, kad galima dainuoti ir savo kalba. Mano nuomone, žemaičių kalba dainoms dar ir geriau tinka, lengviau dainuoti.

Audronaša: Iš tikrųjų, galbūt taip lengviau perteikti idėjas. Ankstesniuose įrašuose buvote labiau linkę į krikščionybės neigimą, tarkim tame pačiame „The Baphomet’s Call“ yra daug piktų žodžių prieš krikščionybę, o paklausius „Luokia Piedą“ atrodo, kad naująja kūryba labiau orientuojatės į Lietuvos, Žemaitijos praeitį, istoriją, šaknis. Kaip atsirado toks polinkis ir kokia koreliacija tarp ankstesnių tekstų ir šitų?

Žydrius: Tikrai, dabar visai kitos temos. Galbūt keičiasi žmonės, o ir nesinori užsisėdėti prie vienos temos.

Audronaša: Dėl naujos kūrybos – ar visa kūrybinė našta tenka tau, Žydriau, ar visi nariai prisideda prie muzikos, tekstų kūrybos?

Žydrius: Tekstus daugiausia kuriu aš, bet muzika – čia vis tiek kiekvienas gali pasiūlyti savo, taigi tai yra bendro darbo, proceso rezultatas.

Audronaša: Ar atnaujinta grupės sudėtis ir lėmė tai, kad jūsų skambesys grįžo labiau prie tradicinio metalo, nes vėlesniais albumais („The Baphomet’s Call“, „Mask“, „Alkiu“) buvote nuklydę į tam tikrus muzikinius eksperimentus. Nežinau, kol kas įspūdį susidariau tik iš „Luokia Piedos“, kurią girdėjau. Ar daug grupėje yra tradicinio metalo fanų?

Pokalbis su MERESSIN lyderiu Žydriumi festivalyje „Kilkim žaibu 10“Žydrius: Ką dabar grojame nėra visiškai tradicinis black metalas. Yra heavio įtakos, senojo black metalo, liko rokenrolo. Stilistiką sunku apibrėžti, išgirdus vieną gabalą. Vienu stilium blacku ar heaviu visiškai neapsiribosim, nes kiekvienas muzikantas padaro tam tikrą įtaką. Galbūt norime išgauti sunkesnį skambesį su šiek tiek melodijos, nes visgi nesame linkę į grindą ar gryną deathą. Norėtume išlaikyti kažką ir iš to, ką grojome. „The Baphomet’s Call“, „Mask“ buvo daugiau eksperimentiniai, „Alkis“ – daugiau susijęs su rokenrolu. Taigi, matyt, ateityje bandysim apibendrinti tai, ką darėme iki šiol.

Audronaša: Žydriau, pats tuos visus dešimt metų taip ir nebuvai atitrūkęs nuo metalinės scenos, bent jau sprendžiant iš tavo per tą laikotarpį sukurto vaizdinio meno. Kaip, tavo nuomone, per tuos dešimt metų pasikeitė Lietuvos metalo scena? Kas nuėjo blogojon pusėn arba kas pagerėjo?

Žydrius: Faktas, kad tikrai padaugėjo renginių ir jie tapo kokybiškesni. Anksčiau gi dažniausiai būdavo toks klubinis nešvarus variantas. Dabar pasirinkimas tikrai didelis. Vis dėlto, mano akimis, publika pasidarė išranki, ją sunku kažkuo nustebinti, nes šiais laikais viskas tapo prieinama. Senais laikais buvo žinomos tik pagrindinės grupės, nebuvo didelio pasirinkimo, na, o dabar turi padaryti tikrai kažką tokio, kad tave pastebėtų. Kalbant apie grupes, jų įrašų skambesį – viskas tik į gera. Anksčiau kur įsirašydavome, taip ir skambėdavome, taip ir leisdavome, o dabar viską tenka remasterinti.

Audronaša: Ar MERESSIN grįžimas su nauju albumu nėra vienkartinis? Ar galite nudžiuginti savo gerbėjus tuo, kad ruošiatės ilgesnei veiklai, ne metams, ne vienam albumui?

Žydrius: Manau, kad taip. Albumas dar tik ruošiamas, esame dar tik paruošiamojoj būsenoj. „Luokia Pieda“ – dar tik promo. Taigi sunku pasakyti, kada paruošime visą albumą, žiūrėsime, kiek tai užtruks. Albumas bus, tikrai. Koncertuose programą papildysim dar vienu kitu gabaliuku iš „Mask“, „The Baphomet‘s Call“. Šiam koncertui to padaryti nespėjome dėl laiko stokos. Pagalvojome, kad geriau mažiau, bet kokybiškiau, nei daug ir bet kaip. Nuo „Kilkim žaibu“ festivalio galvojame pradėti naują etapą, jei būsime įdomūs klausytojams.

Audronaša: Sunku būtų įsivaizduoti, kad MERESSIN būtų kažkam neįdomūs. Taigi, kaip suprantu, koncertinė veikla taip pat nėra išbraukiama iš grupės planų ir gerbėjai gali tikėtis naujo albumo pristatymo koncerto, galbūt net ir turo Lietuvoje?

Žydrius: Dabar sunku pasakyti. Pasirodymas „Kilkim žaibu“ buvo pirmas žingsnis ir toliau bus matyti. Jei būsime pageidaujami kokiuose renginiuose, tikrai neatsisakysime. Koncertinę veiklą atnaujinome tikrai. Planuose – paruošti apie valandos trukmės programą. Dabar esame pasirengę groti daugiau nei pusvalandį, bet to neužtenka, reiktų valandos.

Audronaša: Na, ir jūsų paskutiniai žodžiai: linkėjimai „Kilkim žaibu“ organizatoriams, išlaikantiems tvirtą dvasią dešimtus metus tokiam krašte, kuris yra gerokai nutolęs nuo pagrindinių Lietuvos kultūros centrų. Kokie būtų palinkėjimai apskritai visai Lietuvos publikai?

Žydrius: „Kilkim žaibu“ organizatoriams linkime surengti dar dešimt tokių festivalių. Atsimenu, grojome jame dar pačioje pradžioje, grojome, kai jau jis buvo paaugęs. Gerai žinau visą jo raidą. Tokių festivalių Lietuvoje nedaug likę. Galbūt kažkada buvo „Death Comes“, bet jis užgeso. Taigi patys geriausi linkėjimai visiems prisidedantiems prie šio renginio, nes viską suorganizuoti ir prižiūrėti – tikrai sunkus darbas. Ilgų gyvenimo metų!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Headless
2009.06.29 23:30

zydrius y lemy jaunysteja traukia…

Pikta močia
2009.06.29 12:46

Mėgstu interviu, kuriuose klausimai ilgesni už atsakymus.
Ilgų kūrybos metų.

Shovinys
2009.06.29 09:32

To TomaZz: Jūs esate visiškai teisus, bet ne visiems suprast… Nors vis dėlto kažkas suprato…

speigas
2009.06.27 13:19

akivaizdu, kad tu ir nesupratai bajerio

Ferrm'eris
2009.06.27 12:10

gal as ir durnas uztat uz jumi fainesnis nes jus bajeriu nesuprantat :D

Gremlin
2009.06.27 11:33

Fermeris ne metalovas nickas

I.Profundus Rex
2009.06.27 03:57

Hell Call’s!!

TomaZz
2009.06.27 00:11

O ar perkusija kartais ne Vitalijus “Šovinys” grojo ?

rolka_xan
2009.06.26 18:07

oi ble, pamiršau,kad neišsavo kompo rašau – trečias komentaras priklauso Žemaičiui

rolka_xan
2009.06.26 18:01

Bet žmogus metalovas, respektas Hydrai už tai ką jau yra padares,už tai ką daro ir už planus,ka ruošias padaryt. Stiprybės jam, kurios ir taip netrūksta. Blemba per Žaibus prieš jiem pradedant grot kažkaip net širdis drebėjo,senai bebuvau matęs Meressin ir su kažkokia baime jų laukiau, o bereikalo, sugrota (imo) fantastiškai. taip,kad kaip mūsų krašte sakoma – druobenom e vėršu m/

Durex
2009.06.26 17:57

eik tu durniau

Ferrm'eris
2009.06.26 17:50

visiskai “nemetalovas” jo vardas :D

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus