Straipsniai

PHRENETIX baladžių kurti neketina

2015.10.28 15:39, Gedas (Seniukas)

Phrenetix-1Vilniečių PHRENETIX debiutinis albumas „Fear“ buvo mano pats laukiamiausias 2015-ųjų leidinys Lietuvos metalo scenoje. Džiugu, kad albumas pateisino lūkesčius, o patys PHRENETIX gerokai ūgtelėjo kokybine prasme. Kaip prisipažino patys muzikantai, labiausiai augti jiems padeda koncertiniai pasirodymai. 2015-ieji šia prasme buvo darbingi „frenetiksams“, o visai netrukus – lapkričio 13 d. Kaune ir lapkričio 14 d. Vilniuje – PHRENETIX bus galima išvysti garbingoje STORMGREY, JUODVARNIO, DEAD END ir STRANGULIATORIAUS kompanijoje. Tik išleidę albumą, PHRENETIX gitaristė ir vokalistė Lina bei bosistas Daumantas apsilankė radijo stotyje „Start FM“, kurios laidoje „Audronaša“ šiek tiek atskleidė vidinę PHRENETIX virtuvę.

Naršiau po visus didžiausius Lietuvos žiniasklaidos kanalus, bet niekur neradau PHRENETIX istorijos. Kaip PHRENETIX atsirado šitame pasaulyje?

Lina: Ką tik buvau atsikrausčiusi į Vilnių, o vienai grupei kaip tik reikėjo gitaristo. Drąsiai nuėjau, nors tikrai nesitikėjau, kad mane, paną, priims tokie čiūvai, kurie taip gerai grojo. Bet taip jau išėjo, kad pavyko, pusė grupės narių išėjo ir taip iš naujo susiformavom kaip STATE OF RUIN. Po truputį judėjome pirmyn, bet du mūsų nariai – gitaristas Gedas ir bosistas Lukas – 2011 m. vasarą išvažiavo pauždarbiauti, bet, važiuodami namo iš Anglijos, pateko į avariją ir žuvo. Tai buvo didelis smūgis visiems. Kitą dieną po to, kai sužinojom šitą žinią, susitikom su būgnininku Jonu ir be jokių abejonių nutarėm, kad varom toliau.

Iš pradžių buvo labai sunku, bet, kol Gedas ir Lukas buvo išvykę uždarbiauti, darėm mažytį turą po Lietuvą su grupe MCLOUD ir buvom susiradę sesijinius muzikantus: Daumantą ir jo kolegą Mindaugą Stumbrą iš taip į dienos šviesą ir neišlindusios thrasho grupės WIPE OUT. Toje grupėje grojo ir dabar jau buvęs PHRENETIX gitaristas Tomas.

Daumantas: Su chebryte buvome nutarę pagroti ir labai ilgai repetavome Naujininkų muzikos mokykloje. Paskui mus iš ten (ne be reikalo) išvarė, tai susikūrėme savo rūsiuką. Bet nepavyko mums nieko padaryti, nes pakeitėme kokius aštuonis būgnininkus, bet nė vienas nesugebėjo pagroti iki galo. Paskui taip išėjo, kad prisijungėm prie STATE OF RUIN, kurioje Mindaugas taip ir neprigijo, todėl 2012-aisiais pasiėmėme kitą mūsų gitaristą Tomą. Čia jau visai susipainioti galima (juokiasi).

Phrenetix-2Jau 2013 m. teikėte paraišką dalyvauti „Wacken Metal Battle“ konkurse. Kaip greitai „sukalėte“ PHRENETIX gabalus? Ar kažką pasiėmėte iš STATE OF RUIN kūrybos?

Lina: Kai prasidėjo „frenetiksai“, iš pradžių turėjome idėją visus gabalus išmesti ir pradėti viską iš naujo. Visgi ne visada būna taip produktyvu, kaip norisi, todėl buvo ir naujos kūrybos, bet geriausius senus kūrinius vis tiek linkome groti. Albume „Fear“ yra daina „Posera“, kuri yra pati seniausia iš visų mūsų gabalų, sukurta tų STATE OF RUIN, kai juose dar nebuvo Daumanto. „Posera“ labai daug keitėme, pasikeitė jo atlikimas, bet jis vis tiek mums yra kaip simbolis, nes jo ir žodžių tematika, ir energija yra tokia… laiko nesužalota (juokiasi).

Paskui pas jus atsirado gitaristas Paulius, kuris iš pradžių bandė ant dviejų kėdžių sėdėti: buvo METAL MESSIAH gitaristas ir vokalistas bei jūsų gitaristas. Bet štai vieną dieną METAL MESSIAH būgnininkas Justas parašė, kad METAL MESSIAH nuspręsta nužudyti – ar čia būta ir jūsų indėlio, kad METAL MESSIAH neliko, o Paulius atsidėjo vien tik PHRENETIX?

Lina: Paulių norėjome tik laikinai pas save turėti, nes ieškojome gitaristo. Iš pradžių net nenorėjau, kad jis būtų grupėje vien tik dėl to, kad jis grojo METAL MESSIAH, kad nebūtų jokių priešpriešų tarp grupių. Galų gale nieko nesusiradom, o ir jėgų ieškoti toliau nelabai buvo, tai nuėjom lengviausiu keliu. Prie viso to – Paulius pats labai norėjo.

Papasakokite, kaip laikui bėgant kito PHRENETIX muzika? Kaip skambėjo pirmieji jūsų gabalai, kai dar tik pradėjote groti?

Lina: Pirmieji bandymai buvo smarkiai paveikti STATE OF RUIN, kurių gitaristas Gedas buvo tiesiog wow – dar iki šiol neteko groti su tokiu ritmiškai stipriu gitaristu. Jo kūryba mane labai paveikė. Iš pradžių bandžiau taikytis pagal Gedą, bet vėliau pasimatė jau mano braižas. Aš pati Muzikos ir teatro akademijoje studijuoju džiazo gitarą, o kai atėjau į STATE OF RUIN, tuo metu jau mokiausi J. Tallat-Kelpšos konservatorijoje, tad priverstinai ir nepriverstinai teko perklausyti labai daug klasikos. Klasika man žiauriai patiko ir padarė didelę įtaką. PHRENETIX melodiniai niuansai yra labai stipriai įkvėpti klasikos.

Kai kalbiesi su jaunąja Lietuvos metalistų karta, atrodo, kad kasdienis jūsų gyvenimas, kai jūs nesate scenoje, yra labai paprastas. Tiesiog susirenkate kokį antradienį ir ketvirtadienį į repeticijas, ir viskas. Ar pas jus gyvenime kas nors įdomaus vyksta: pvz., braunasi nepatenkinti žmonės, kiti grupės nariai kumščiais turėjo ginti tavo, Lina, garbę ir pan.?

Lina: Vyksta vyksta! Mūsų repeticijos nebūna tokios jau nuobodžios. Turime garažą, kuris yra toks… thrasho chata (juokiasi). Susirenkame ten kada norime, bet kartais važiuodama į repeticiją sužinau, kad jos nebus (juokiasi). Tarp tų visų repeticijų būna ir visokių įvykių…

Phrenetix-3Daumantas: Gali būti ir taip, kad atvykęs į repeticiją, vietoje savo grupės kolegų randi kokius šešis apsirūkiusius bliuzistus.

Albumas „Fear“ pasirodė ne lietuviams įprastu penkių kasečių tiražu, bet CD pavidalu ir su visai rimta leidykla „Infernö Records“ užnugaryje? Kaip su pačiu pirmu leidiniu sulaukėte tokios sėkmės?

Lina: Istorija visai paprasta. Fabianas iš „Infernö Records“ vieną dieną per Facebooką parašė mums, kad mes jam labai patinkame ir kad norėtų jis pareklamuoti per savo tinklus. Kai pradėjome įrašinėti albumą, jam apie tai užsiminėme ir jis pasakė, kad norėtų išleisti tiek demo kasetę, tiek albumą. Ilgainiui tapome gero verslo bičiuliai (juokiasi). Albumui leisti buvo ir kitų pasiūlymų, bet jie nė iš tolo neprilygo „Infernö“, be to, jau buvome labai susibičiuliavę, todėl nė minties nekilo leisti albumą pas kitus.

Albume „Fear“ yra visi jūsų demo įraše buvę kūriniai. Kiek būta (de)motyvacijos juos įrašyti tinkama kokybe?

Lina: Kai pradėjome juos įrašinėti, galvojome, kad ką jau čia iš jų ir beišspausi. Norėjome pagaliau normalų albumą padaryti, o senų gabalų buvo sunku atsisakyti. Kai juos pradėjome įrašinėti, supratome, kad gerai pasirinkome.

Albumą įrašinėjote „Muzikos laboratorijoje“ su Rimtautu „Thriggeriu“. Ar po įrašų sesijos dar galite matyti jį akyse?

Lina: Oi, galėčiau jį sapnuoti! (juokiasi). Jei rimtai, labai ačiū Rimtautui. Užtruko viskas labai ilgai, bet viskas išėjo tik į gera.

Daumantas: Rimtautas net pats pasiūlydavo ką nors pakeisti, jei matydavo, kad pjaunam grybą.

Kiek žinau, albumui iš pradžių buvo numatytas kitas pavadinimas…

Lina: Taip, albumas iš pradžių turėjo vadintis pagal mūsų seną gabalą „Art Of Jail“, kuris, beje, irgi yra albume. Kartu susėdome ir bandėme sugalvoti albumo viršelio idėją. Matėme, kad pagal „Art Of Jail“ ir kitų dainų tematiką tai būtų galima labai gerai perkelti į viršelį. Bet paskui susiradome daug piešėjų, bet nė vienas jų darbas net iš tolo neperteikė tos idėjos. Galų gale mūsų geras draugas Shpy apsiėmė nupiešti, bet laikas jau spaudė, tai mes leidyklai nusiuntėme tą mėlyną viršelį, kurį ir matote dabar, ir Shpy variantą. „Infernö“ pasirinko mėlyną.

Labai laukiu, kada nors viena lietuviška grupė sukurs tikrą metalovą baladę. Ar PHRENETIX buvo kilęs noras sukurti kažką tokio lyriško, bet ir galingo?

(abu vienbalsiai): Ne!

Daumantas: Mums taip neišeina.

Lina: Gal mes savo gabaluose pakankamai išsiliejame. Padarome taip, kad yra ir žostkų, ir lyriškesnių vietų.

Daumantas: Neįsivaizduoju, kaip reikėtų susėsti ir kurti ramų gabalą (juokiasi). Turbūt pirmiausiai reikėtų patirti sąžinės ir minties diarėją…

Phrenetix-FearMan labai patinka, kad jūsų muzikoje yra soluočių. Kas yra atsakingas už jas?

Lina: Soluotės yra mano mėgstamiausia tema (juokiasi). Už soluotes yra atsakingi abu gitaristai: dabar aš ir Paulius, anksčiau aš su Gedu, po to – su Tomu. Nuo pat pradžių stengiamės taip daryti, kad abu gitaristai yra soliniai gitaristai. Taip jau išėjo, kad abiem gitaristams patinka gražios soluotės ir kad norisi į kiekvieną dainą įnešti po maždaug 20 skundžių dalelę savęs. Iš visų dalykų labiausiai man patinka kurti būtent soluotes.

Ar sunku įkomponuoti soluotę į parengto gabalo skeletą? Kiek skiri dėmesio, kad soluotė būtų integruota dainos dalis, o ne tik išbaksnota pentatonika?

Lina: Priklauso nuo dainos. Būna, kad pasileidi ritminių gitarų partiją ir sudėlioji soluotę per valandą ar net trumpiau. Bet būna, kad reikia ir savaitės, kad atrastum tai, kas tikrai tinka. Būna ir taip, kad esu patenkinta, bet prieš kokį koncertą imu ir sugalvoju, kad ne, čia šūdas ir visiškai netinka. Prieš įrašų sesiją turbūt perkūrėme kone pusę soluočių. Taigi soluotėms skiriame gana daug dėmesio.

Daumantai, tu groji kitoje grupėje EXILE INTO SUFFERY, kuri yra prisipažinusi, kad jiems labai svarbus grojimo tikslumas. Ar leidi sau atsipalaiduoti „frenetiksuose“? Kiek skiriasi tavo veikla PHRENETIX ir EXILE INTO SUFFERY?

Daumantas: Visiškai neleidžiu sau atsipalaiduoti. Pastebiu, kad kur begrotum ir kad ir kaip atrodytų viskas gerai, vis tiek primalu daug nesąmonių.

Lina: Čia tik jam taip atrodo! (juokiasi).

Daumantas: Suprantu, kad bosistui labai svarbu būti stipriam ritmiškai, todėl stengiuosi neatsipalaiduoti ir labai daug dirbu šioje srityje.

Lina, laidos klausytojai liepė tavęs paklausti, kokios yra tavo pačios mėgstamiausios moterys metale?

Lina: Esu didelė GIRLSCHOOL ir ROCK GODDESS gerbėja. Anksčiau daug žiūrėdavau YouTube įkeltus ROCK GODDES koncertus ir labai daug iš jų pasisėmiau. THE GREAT KAT nelabai patinka, nes nemėgstu, kai vietoje muzikos būna cirkas. Jei ji grotų kokiam klasikinės muzikos koncerte, būtų viskas aukštam lygyje ir faina, bet kai bandoma publiką pavergti cirko elementais, man nelabai patinka.

PHRENETIX debiutinį albumą „Fear“ galima įsigyti iš tiesiai iš grupės arba iš „Infernö Records“. Palaikyk Lietuvos undergroundą!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus