Reportažai

Paul Gilbert vėl Vilniuje: kai gitaros skambesys sukelia transą

2010.12.02 00:00, Birutė

Prieš porą metų buvusiame Paulo Gilberto koncerte buvau maloniai nustebinta jo grojimo technikos lygiu ir susikoncentravimu į muziką. Vis dėlto nuo to laiko apie tuometinį virtuoziško gitaristo vizitą ir apskritai apie jį patį sklandė dvejopos kalbos: tai yra labai gerai arba labai blogai, kitaip tariant, š…. Nors anuomet pačiai renginys paliko gerą įspūdį, laikausi principo, kad geriau ir du kartus tą patį atlikėją pamatyti negu girdėti dviprasmiškus vertinimus. Taigi šių metų lapkričio 24 dieną iš anksto „atlaisvinu“ ir keliauju į „Niujorką“, kuris visai rimtai ima konkuruoti su „Mulen Ružu“ dėl mažesnio masto alternatyvių renginių. Tiesa, anąsyk amerikoniškoji kompanija pasirodė „Forum Palace“.

Paul Gilbert vėl Vilniuje: kai gitaros skambesys sukelia transą

Tą šaltą vakarą visi stengiasi kuo greičiau pakliūti į vidų. Net ir rūkantieji greitai greitai bando atlikti savo ritualą. Aš taipogi staigiai neriu į šiltą salę, nors žinau, kad nesant „apšildančios“ grupės Gilbertas ir Co. pradės pusvalandžiu vėliau. Dėl tų apšildytojų – kurioziška situacija. Buvo keletas variantų, kai pagal stilių mūsiškės grupės puikiausiai tiktų tam vaidmeniui. Bet gi aikštingasis ponaitis pageidavo ne daugiau dviejų žmonių scenoje. O kur rasi tokį kolektyvą? Taigi pasiliko šis vienas su savo kvartetu.

Kažkaip pradėjo traukti kitokios muzikos renginiai, ne tik tokios, kuria labiausiai domiuosi. Taigi ir MR. BIG bei RACER X nario šou vėl sudomino neatsitiktinai. Nors iki praėjusio Paulo vizito, o ir vėliau itin nesidomėjau nei šiomis komandomis, nei pačia gitarine muzika. O kadangi šį kartą jo komanda buvo kitokia (be moterų), galima buvo tikėtis naujų siurprizų.

Publika, kaip ir 2008-aisiais, beveik nematyta, išskyrus kelis pažįstamus mūsų grupių gitaristus, kuriems turbūt buvo smalsu pamatyti, į kokias aukštumas gali pakilti gitarinis skambesys. Bet tai irgi nemaišo, nes juk muzika čia svarbiausia.

Nuo pat pirmųjų akordų ima lietis ausiai malonus skambesys. O pradedant kokiu trečiu kūriniu pajuntu, kad pamažu imu grimzti beveik į transo būseną. Ir tai visai rimtai. Atmintyje kažkiek iškyla praėjusio renginio prisiminimai, tačiau čia daug kas kitaip. Paulas Gilbertas, pritariant dar vienam dainuojančiam gitaristui Tony Spinneriui ir ritmo sekcijai, kurioje būgnininkas Jeffas Bowdersas bei bosistas Craigas Martini, sulig kiekviena kompozicija demonstruoja vis didesnes grojimo meistriškumo galimybes. O kai pradedama improvizuoti, belieka užsimerkti ir panirti į puikios muzikos gelmes.

Šiuokart susidaro įspūdis, kad scenoje viena kitą keičia kokios penkios grupės. Taip tarpusavyje skiriasi kūriniai ir iš dalies net jų žanras. Ir kiekviename jų žavi nepaprastas grojimo virtuoziškumas, visiškas atsidavimas muzikai, nuoširdžios emocijos. Manau, ne veltui Paulas šio turo metu (gal ir kitų, specialiai nesidomėjau) dar organizuoja ir grojimo pamokas. Tikrai yra iš ko pasimokyti. Ir jei vaikystėje, kaip pats sakosi asmeniniame tinklalapyje, dienas leisdavo prieš veidrodį, stebėdamas save begrojantį pripučiama gitara, dabar jis valdo net ne vieną aukštos kokybės instrumentą, keisdamas juos ir scenoje.

Atliktų kūrinių pavadinimų neminėsiu. Ne vien todėl, kad mažai besidomėdama Gilberto kūryba ne visus juos žinau. Tiesiog muzikos kokybė ir nepaprastas įspūdis, kurį paliko šis maždaug dviejų valandų šou, kalba patys už save. Dar buvo nemažai koverių, kurių tarpe galima paminėti THE DOORS kompozicijas. Kai kam svetimų dainų gausa užkliuvo, paskui teko girdėti nepasitenkinimo dėl to gaidelių. Pačiai pasirodė, kad Paulas ir Tony vis dėlto geriau atrodo valdydami instrumentus negu vokalą. Kitaip sakant, su nedidelėmis išimtimis, geriau jie tik grotų. Na, bet čia tik asmeninė nuomonė.

Bendrai, esu labai patenkinta, kad dar kartą pavyko pamatyti Paulo Gilberto vizitą. Drąsiai priskirsiu save tiems, kurie gerbia šį gitaristą ir gerai vertina jo pasirodymų kokybę. O gana trumpa apžvalga nereiškia, kad nebėra ko pasakoti. Tiesiog puiki muzika vėl tebeskamba ausyse ir labai gera vis dar prisiminti savaitės senumo įvykius.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Remigijus
2010.12.08 17:51

Koncertas buvo fantastiškas… Buvo ir metalo ir rock ir blues ir net jazzrockiuku kai kur kvėptelėjo. Svarbiausias dalykas virtuoziškas gitaros valdymas, ten tokių čiudo/navarotų galima buvo prisižiūrėt ir prisiklausyt, kad oj-joj-oij. I coverių gausa neužkliuvo, nes viskas buvo pagardinta improvizacijomis. Gaila, kad metalo klausytojai ir ypač atlikėjai ignoruoja tokius koncertus, o juk pasimokyti yra iš ko.
Kas dėl vokalo, tai ko gero antrasis gitaristas dainavo kiek geriau, bet ne vokalų, o gitarų gi buvom susirinkę paklausyt. Čia vis prisimenu kitą gitaros asą Steve Vai, vis atsiprašinėjantį, kad bandys dainuoti.

Fender'iste
2010.12.07 16:11

labai fainas koncas buvo :)

sator
2010.12.03 01:37

man, jo grojimas MR.BIG, yra extra klasė..

Ambraziejus
2010.12.02 23:35

Labai geras koncertas buvo, tik coveriu mazhiau galejo grot.

karahbarah
2010.12.02 17:22

Gudrai surašyta, nėr kaip prikibt ;), bet proga buvo po youtube panaršyt, ir nuoširdžių emocijų paieškot, prisimint, kaip Paul Gilbert muzikuoja.

Sleaze Ozzy
2010.12.02 17:09

as filmawau.,su Fotiku.,) p.s. koncas buwo labai geras

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus