Straipsniai

Oddleif Stensland iš COMMUNIC: „kuriame sudėtingą muziką be jokių ribų...“

2008.05.23 00:00, Birutė

Kaip jau aišku, rugpjūtį vyksiančiame „Be2gether“ festivalyje lankysis viena įdomių ir Norvegijos sunkiosios muzikos scenai gana netipiškų grupių – COMMUNIC. Ta proga jūsų dėmesiui atviras ir šiltas pokalbis su vokalistu ir gitaristu Oddleifu.

Sveikas, Oddleifai, kaip einasi? Pirmiausiai linkėjimai iš Lietuvos, kur tavo komanda COMMUNIC gros šių metų rugpjūtį. Norvegijos grupės nėra dažnos viešnios mūsų krašte. Ką tu žinai apie Lietuvą ir mūsų sunkiosios muzikos sceną?

Oddleif Stensland iš COMMUNIC: „kuriame sudėtingą muziką be jokių ribų...“Sveika! Teisybę pasakius, nelabai daug žinau apie jūsų šalį. Žinau, kur ji yra žemėlapyje, taip pat tai, kad kadaise Lietuva „atskilo“ nuo Tarybų Sąjungos ir atkūrė nepriklausomybę dešimto dešimtmečio pradžioje. Bet aš iš tiesų nežinau jokios lietuviškos scenos grupės. Taigi labai laukiu to momento, kada galėsim aplankyti jūsų šalį, kurioje dar nė vienas nesame buvę. Mes atskrisim į Vilnių, kuris, kiek žinau, yra Lietuvos sostinė. Tikiuosi daugiau sužinoti apie šį kraštą, tikriausiai turėsime laiko pasivažinėti aplinkui ir pabendrauti. Mano ausis pasiekė gandai, kad jūs, be kitų dalykų, galite pasigirti puikiu alumi, tiesa?

Iš esmės tavo žinios apie Lietuvą yra teisingos. Ir mes tikrai didžiuojamės vietiniu alumi, kurio turime gana daug rūšių! Grįžtame prie jūsų šalies sunkiosios scenos. Ji dažnai asocijuojasi su black metalu. Jūsų grupė tuo tarpu yra visiškai kitokio stiliaus – tarp heavy/power metalo ir progresyvo. Kaip jus priima tautiečių metalistų auditorija?

Tu teisi, daugelis žmonių išties galvoja apie blacką, kai tik pamąsto apie Norvegiją. Tačiau šiandien mūsų metalo scena keičiasi, ji darosi žymiai įvairesnė. Atsiranda daugiau thrash, death ir net progresyvaus metalo komandų. Kalbant apie COMMUNIC, manau, kad daugelis, kurie domisi metalo muzika, žino apie mūsų buvimą, kita vertus, jie dar nenusipirko mūsų albumų. Norėdami išgarsėti gimtinėje, turime nueiti dar nemažą kelią, sugroti daugiau vietinių koncertų, ką, tiesą sakant, iki šiol mes darėme retokai. Daugelis mūsų šou nusidriekė Vokietijoje ir kitose Europos šalyse, ir tai tik dėl to, kad mūsų skambesys šių šalių žiūrovams lyg ir priimtinesnis, artimesnis. Bet šiuo metu planuojame keletą koncertų Norvegijoje ir labai tikimės, jog atgarsiai ir atsiliepimai bus tokie pat palankūs, kaip ir kitose šalyse, kuriose jau teko daugiau pasirodyti.

Taip, situacija gana įdomi. Grįžtant į praeitį, žinia, jūsų grupės užuomazgos buvo nelabai gerai žinoma komanda SCARIOT. Ar ji ilgai gyvavo? Gal galėtum papasakoti daugiau detalių apie šią grupę?

SCARIOT susibūrė dar 1997 m. ir išleido porą albumų – debiutinį „Deathforlorn“ 2000 m. bei „Toungeless God“ 2001 m. Aš šioje grupėje atsiradau 2002-aisiais ir man esant mes drauge 2003 m. dar išleidome „Strange To Numbers“. Mano manymu, tai tikrai geras albumas. Bebūdamas SCARIOT nariu, susitikau Tor-Atle (Anderseną, būgnininką), kuris beveik tuo pat metu kaip ir aš prisijungė prie grupės, ir mes labai artimai susibendravome. Galiausiai abu įkūrėme COMMUNIC, kuo ir baigėsi mūsų įsipareigojimai SCARIOT. Vėliau išleistas dar vienas diskas, suradus naujus narius.

Oddleif Stensland iš COMMUNIC: „kuriame sudėtingą muziką be jokių ribų...“Tas diskas, kiek mačiau, pasirodė 2007 m. ir vadinasi „Momentum Shift“. Galiu teigti, kad COMMUNIC yra pakankamai originali ir įdomi grupė. Tačiau vis atsiranda bandančių jus lyginti su kitais, pvz. NEVERMORE. Ar jums iš tiesų turėjo įtakos ši ar kita grupuotė, ar jūs tiesiog stengiatės kurti ypatingas, savitas kompozicijas?

Kiek pamenu, mes visada esame sulyginami su NEVERMORE. Daugiausia todėl, kad mano dainavimo maniera ir galbūt tembras panašus į jų vokalisto. Bet mes patys tikimės, kad suradome tam tikru požiūriu unikalų ir savitą skambesį. Nepasakyčiau, jog NEVERMORE būtų padarę mums ryškią įtaką, nors mes manome, kad tai yra nuostabi grupė. Mus daugiau paveikė ankstyvasis amerikiečių thrash metalas, prie kurio vėliau „pridėjome“ progresyvo skambesio, taigi „gavosi“ šių dviejų krypčių kombinacija.

Sakyčiau, neįprasta, bet tikrai intriguojanti ir patraukli ši kombinacija. Beje, mano nuomone, jūsų muzika turi sąsajų su jūsų tautiečių GREEN CARNATION kūryba. Kaip vertintum jų skambesį? O gal jūs turėjote progos ir sugroti su jais?

GREEN CARNATION yra puiki grupė. Įdomiausia, kad jie ne tik susikūrė tame pačiame mieste kaip ir mes, bet ir repeticijų patalpas turėjo tame pačiame pastate kaip ir mūsų grupė. Taigi mes šiuos vaikinus pažįstame labai gerai. Dar daugiau – jų gitaristas Bjørn Harstad kai kuriuose mūsų albumuose grojo kaip sesijinis bosistas ir su juo mūsų grupė pernai taip pat sugrojo viename šou Amerikoje, festivalyje „ProgPower“, kuomet mūsų bosistas negalėjo groti.

O, tai man iš tiesų naujiena. Iš kitos pusės, užduodama šį klausimą, beveik „pataikiau į taikinį“, ar ne? O kaip įvardintum COMMUNIC stilių? Ar galbūt manai, jog grojate savo muziką ir tiesiog nekenčiate jokių etikečių?

Manau, kad grupei vis dėlto svarbu, kad jos stilius būtų kaip nors apibūdintas. Jau vien dėl to, kad žmonės skaitydami disko apžvalgą ir pasiruošę išgirsti tavo muziką, žinotų, kurlink viskas krypsta. Be to, jau vien iš tos „etiketės“ jie gali nuspėti, patiks jiems tos grupės skambesys ar nelabai. Bet aš vis tik galvoju, kad sunku surasti vienareikšmišką apibūdinimą, tinkantį COMMUNIC stiliui. Mes kuriame sudėtingą muziką be jokių ribų. Bet jei jau reikia kažkaip įvardinti, artimiausias apibūdinimas būtų progresyvus thrash metalas.

Koks vokalistas ar gitaristas turėjo įtakos tavo stiliui ir manierai?

Manau, kad pradžioje man kaip gitaristui įkvėpimo suteikė Dave Mustaine ir MEGADETH. Be to, ankstyvojoje kūryboje mane ypač žavėjo, kaip šis dainuoja ir kartu groja. Be Dave, kaip vokalistai man visada patiko Dio, King Diamond, Geoff Tate, Messiah Marcolin. Tad manyčiau, kad keistas, neįprastas „jovalas“, sudėjus visų jų manierų po truputį, būtent ir yra mano dainavimas.

Na, tu suminėjai tikras pasaulinės sunkiosios scenos įžymybes! O jūs esate trise nuo pat pradžių, nors grojate sudėtingą, rimtą ir technišką muziką. Ar niekada nepagalvojote, kad galbūt praverstų vienas ar du papildomi nariai COMMUNIC gretose?

Oddleif Stensland iš COMMUNIC: „kuriame sudėtingą muziką be jokių ribų...“Anksčiau savo karjeroje mes išbandėme skirtingus dalykus. Studijoje visada naudodavome klavišinius, taigi pirmame Europos ture dalyvavo ir sesijinis klavišininkas. Jis dirbo gerai, bet iš tiesų mes galiausiai nusprendėme, kad dėl klavišinių partijų viskas skamba per daug „gražiai“. Taigi be jų viskas „pasunkėjo“ ir kaip trio mes taip gerai atrodėme sau patiems, kad nusprendėme taip ir tęsti. Taipogi išbandėme kelis kitus gitaristus, nes pradžioje galvojome, kad mums reikia papildomų instrumentų, norint sukurti pilną, „turtingą“ skambesį. Bet tada pajutome, kad kažkur dingo dalis dinamiškumo ir iš esmės pasirodė, kad gitarų per daug, kaip keistai tai beskambėtų. Gal nepatikėsi, bet tai, kaip mes skambame trise, atrodo velniškai gerai, dargi kūrybinis procesas sklandesnis ir viskas einasi tolygiai.

Kaip grupė jūs egzistuojate tik penkerius metus, bet jūsų techninis meistriškumas ir įgūdžiai yra aukšto lygio. Manyčiau, kad tikriausiai jūs sėmėtės patirties kažkur anksčiau. O galbūt turite muzikinį išsilavinimą? Papasakok daugiau apie tai.

Ne, nė vienas iš mūsų neturi jokio muzikinio išsilavinimo. Ko mes išmokome, tai tik būdami drauge ir grodami kitose grupėse. Aš ir Erikas skirtingose komandose kartu grojome beveik 15 metų, taigi turėjome pakankamai laiko pratyboms ir įgūdžiams repeticijų kambaryje. Gal kai kam gali atrodyti, kad staiga išdygome lyg iš niekur, bet mes patys jaučiamės taip, tarsi būtume drauge jau amžių amžius!

Tai labai šaunu. Bet vėlgi penkeri metai ir jau trys tikrai įspūdingi ir ryškūs albumai (na, trečiasis tuoj pasirodys). Neblogas produktyvumas, ar ne?

Atsipalaidavimui laiko nelieka. Galiausiai pasirašėme leidybos sutartį, kurios intensyviai siekėme. Ir tuo metu, kai neturuojame, kuriame naują medžiagą. Taigi, kol mes jaučiame pasitenkinimą grodami savo dabartinėje grupėje ir mus vis dar aplanko puikios idėjos, manau, tęsime veiklą panašiu tempu dar ne vienerius metus ateityje.

Man savotiškai pasisekė, nes jau neblogai susipažinau su visais jūsų albumais, įskaitant ir netrukus pasirodysiantį „Payment Of Existence“. Visi jie daro gerą įspūdį, nors visi gana skirtingi. Kuris iš jų, manytum, yra jūsų kūrybos viršūnė?

Tas naujokas yra šviežias ir mes pasitikime naujų kompozicijų kokybe, jos turėtų padaryti įspūdį. Tačiau jam bus sunku „perspjauti“ du ankstesnius albumus. Abu jie gavo pašėlusiai gerus įvertinimus beveik visur ir mes žinome, kad naujajam bus nelengva gauti netgi tokias pačias recenzijas. Bet vis tiek jaučiamės patenkinti, kad turime naujų dainų, kurias galime groti koncertuose, repertuaro pasirinkimas prasiplėtė. Kaip muzikantai ir kaip grupė mes darome pažangą ir tikiu, jog mūsų geriausias diskas dar gims ateityje!

O dabar siūlyčiau padaryti tam tikrą atranką. Prieš akis turi visus jūsų leidinius. Prašau, pažymėk po porą ar daugiau kompozicijų kiekviename jų, kurios tau arčiausiai širdies. Dėkui.

Atranka baigta. Štai koks rezultatas: „Ocean Bed“ iš „Conspiracy In Mind“ demo; „They Feed On Our Fear“, „The Distance“ ir „Silence Surrounds“ iš debiuto tuo pačiu pavadinimu; „Frozen Asleep In The Park“, „Watching It All Disappear“ ir titulinis gabalas iš „Waves Of Visual Decay“; ir „The Abandoned One“, „Through The Labyrinth Of Years“ ir „Raven‘s Cry“ iš naujausio „Payment Of Existence“.

Jums tikrai stipriai pasisekė, kad pasirašėte sutartį su žymiaisiais „Nuclear Blast“, o visi jūsų albumai buvo išgirti ir palaiminti kritikų. Ar jus toks rezultatas nustebino? O gal manai, kad jūsų sunkus ir rimtas darbas tiesiog pelnytai įvertintas?

Žinoma, mes sunkiai dirbome, kad pasiektume lygį, kuriame šiandien esame. Bet iš anksto nieko panašaus nesitikėjome. Mes visada kuriame muziką savitai ir ji turi mums patikti, niekada negalvojome apie komercinius dalykus, kad parduotume kuo daugiau albumų. Be abejo, smagu, kai tavo muzika prieinama daugeliui žmonių, tačiau ji turi būti nuoširdi ir tikra. Dėl kažkokios komercinės sėkmės niekada „neparduosime“ savo sielų ir vienintelė priežastis, kodėl mes įrašinėjame diskus – mes mylime šią muziką. Tokią ją kurtume net neturėdami leidybos sutarties, bet tada žmonėms ji būtų sunkiau prieinama. O „Nuclear Blast“ esame labai dėkingi už darbą, kurį jie nuveikė mūsų labui. Tai tikrai solidi kompanija ir svarbiausia, kad ten dirbantys žmonės yra metaliūgos kaip ir mes.

Ir šis reikalas yra svarbus, manau. Tęsiant mūsų pašnekesį, įdomu, ar galite didžiuotis dėmesiu jūsų grupei, kurį nusako štai kokia frazė: „COMMUNIC – ne tik Norvegijos, bet ir platesnė metalo scena turėtų įsiminti šį vardą“?

Kažką panašaus sykį užrašė mūsų vadybininkas. Nežinau, ar „didžiuojamės“ yra tinkamas žodis, bet mes jaučiame, kad vyksta kažkas unikalaus, ko galbūt nedaro kitos grupės, ko nerasite jų kelyje. Taigi iš vienos pusės tai galbūt ir teisinga anotacija, bet iš kitos pusės – tegul sprendžia klausytojas.

Kaip įvertintum jūsų prodiuserio Jacobo Hanseno, dailininko Anthony Clarksono ir kitų su COMMUNIC albumais susijusių žmonių darbą?

„Hansen Studios“ yra tikrai puiki įrašų studija, todėl mes joje įrašinėjome visus savo albumus. Jacobo darbas išties labai svarbus tam, kaip mes skambame diskuose. Mums ir kituose su albumų išleidimu susijusiuose punktuose reikalinga profesionali komanda, o Mathias Norenas puikiai pasidarbavo, apipavidalindamas „Conspiracy In Mind“. Tą patį pasakysiu ir apie Anthony Clarksoną, kuriam priklauso „Waves Of Visual Decay“ viršelis, ir apie Janą Yrlundą, sukūrusį fantastinius vaizdus „Payment Of Existence“ diskui. Taip pat turime daug pasišventusių gerbėjų, kurie paskleidžia naujienas apie COMMUNIC internete. Labai svarbūs žmonės, administruojantys ir tvarkantys mūsų svetaines, organizuojantys turus, vadyba ir apskritai visi, kurie padeda šiai grupei sėkmingai gyvuoti.

Taigi keli mėnesiai belieka iki festivalio „Be2gether“, o tuomet jau mūsų auditorija pamatys ir išgirs COMMUNIC. Ar tai jūsų turo dalis, ar vienetinis šou?

Šią vasarą mes apsiribosime keletu festivalių ir vienetinių pasirodymų. Aš neseniai pirmą kartą tapau tėvu ir dabar turiu naujų įsipareigojimų. Bet kitą dieną po „Be2gether“ skrisime į Britaniją ir grosime festivalyje „Bloodstock“, o paskui jau grįšime namo. Tikimės, kad vėliau, dar šiais metais, galėsime padaryti Europos turą su kokia nors žymesne grupe.

Artėjame prie pabaigos. Ko palinkėtum Ferrum portalo lankytojams ir jūsų fanams Lietuvoje?

Paklausykit naujo COMMUNIC albumo, jis jums sukels daug minčių. Ir pasimatysime festivalio vietoje rugpjūtį. Viso!

Labai ačiū, Oddleifai, už įdomų ir smagų pokalbį. Pasimatysim vasarą!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
S'laimis
2008.06.08 01:46

Scariot yra geris.
situos ir Infected Mushroom norisi pamatyt, bet what the hell…geriau kur kitur nupliurint

Headless
2008.06.04 18:25

kazkas apsikirpo smarkiai ir atrodo dab kaip emo.

Pacukas
2008.05.28 19:51

gerai sakai

SZATOTVIOR
2008.05.28 19:37

…jūs visi trū ir satan. nesipeškit dėl niekų

Pacukas
2008.05.28 18:56

Aciu, bet i bytugeza navarysiu, o tu aik birka pasliaupt

bmaggot
2008.05.28 12:16

tokių kaip tu irgi

Pacukas
2008.05.25 15:34

tokiu daunu kaip tu buvimas tai tikrai pagerins…

ceVil
2008.05.24 20:14

Viena grupė kvadratinių daunų renginio nepagerins

Pacukas
2008.05.24 17:21

Butent- pamatyt juos labai noreciau, bet tas by tugeza su visais mamontovai it Co kazkaip nepriot… Geriau jau i roko naktis atvaziuotu, kazkaip labiau i tema butu…

Marijuxe
2008.05.23 14:33

Pasiulys DAUG neadekvacios publikos.

Savioras
2008.05.23 14:14

Communic@be2gether, Bonfire@bikeshowmillenium… kas toliau? – Satyricon@kaunoDienuKoncertas? :D

anyway, labai idomu ir cool. pazesma ka dar pasiulys be2gether! :]

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus