Straipsniai

OBITUARY – senieji ir naujieji įrašai nekrologe

2008.03.25 00:00, Birutė

Laikas greitai bėga ir, deja, visi jam pavaldūs. Kaip ir mirčiai, po kurios telieka įrašas, konstatuojantis, kad tavęs šioje žemėje nebėra. Arba geresniu atveju nušvies tavo gyvenimo prasmę tekstas, vardas kurio „obituary“…

Štai tolimais 1985-aisiais Floridoje, Tampa rajone, „mirtinos“ muzikos lopšyje, užgimė gauja, kartu su keletu žymiausių bendražygių sudrebinusi saulėtą JAV pakrantę. Drebina ją, o taip pat ir pasaulinę death metalo sceną šis kolektyvas iki šiol. Juodame gimimo liudijime įrašyta: XECUTIONER. Netrukus jis buvo „pamestas“, o dublikate jau puikavosi grėsmingas OBITUARY įrašas.

OBITUARY – senieji ir naujieji įrašai nekrologeŠi komanda yra ne tik viena iš death metalo pionierių, bet iki šiol išliko viena įtakingiausių ir sėkmingai egzistuojančių šio stiliaus atstovių. Iki šiol jos skambesys ne itin pasikeitė, taigi OBITUARY galima priskirti „mirtino“ metalo oldskūlui. Starto linijoje stovėjo John Tardy (vokalas), broliukas Donald Tardy (būgnai), Trevor Peres (gitara), Allen West (gitara) ir Daniel Tucker (boso gitara). Grupės ypatingą statusą gali rodyti jau tai, kad iš karto buvo pasirašyta sutartis su „Roadracer Records“ (nebeegzistuojančiu „Roadrunner“ padaliniu). O jos pirmasis vaisius – puikus debiutas “Slowly We Rot” (1989), kurio skambesio sunkumas ir greitis iš tiesų gali suduoti mirtiną smūgį. Žavi ir skambesio kokybė, bet kaip gi kitaip, jei prie albumo ranką pridėjo legendinis Scott Burns („Morrisound Studio“)?

Iš karto ėmęsi varijuoti muzikos tempą ir kaitalioti įvairius skambesio motyvus, OBITUARY galėjo patikti ir death, ir thrash, ir net doom metalo gerbėjams. Tuo išsiskiria reta sunkiosios scenos grupė. O tikra vizitine šių floridiečių kortele tapo neužmirštamas, aršus, gilus, „visa griaunantis“ Johno balselis. Dar vienas faktas, sukėlęs daug kalbų ir paskleidęs paslaptingumo aureolę – tekstų nebuvimas OBITUARY albumų knygelėse. Net imta galvoti, kad grupė pati nekuria jokių tekstų! Arba jų net nereikia, J. Tardy tiesiog riaumoja ir tiek… Bet grupės gerbėjai gerai žino tiesą, jie iš kiekvienos vokalisto mimikos gali suprasti kompozicijų prasmę.

Praėjo metai ir „antrakursiai“ išleido kitą savo tvarinį – „Cause of Death“ (1990). Jo pagalba OBITUARY dar stipriau sudrebino beįsigalinčią death metalo sceną ir pateikė gerai įsimenamą, bet tuo pačiu išskirtinę „klastingo“ Johno vokalo, techniškų gitarų rifų ir „visa niokojančios“ ritmo sekcijos sintezę. Čia jau skamba net dviejų naujų narių instrumentai – Westą pakeitusio žymiojo James Murphy gitara bei Frank Watkins bosas. Šis albumas pripažintas ne tik originaliu death metalo tvariniu, bet ir neįprastai žemo growl vokalo pavyzdžiu, kuris buvo visai netipiškas, lyginant su daugelio šio stiliaus vokalistų šaižiais, veriančiais balsais.

„Cause of Death“ pelnė itin palankias kritikų recenzijas ir aukštus įvertinimus. Vienas jų net sugalvojo pavadinti jį kaip „thick oaken bassy Florida style“. Ir pažymėjo, kad OBITUARY skambesys toks kūrybiškai išbaigtas, suderintas ir rafinuotas, kad kiekvienos kompozicijos gilumą gali pajusti visa savo esybe. Sunkioji harmonija sukuria tiek gąsdinančiai niūrią atmosferą, tiek nihilizmu dvelkiančią chromatinę dermę. Tuo tarpu su šio disko viršeliu susijusi kiek skandalinga istorija. Max Cavalera (SEPULTURA, SOULFLY) apkaltino OBITUARY neva „pavogus“ „Arise“ apipavidalinimo idėją ir pritaikius ją savam kūriniui. Na, iš pažiūros gal ir yra panašumo, bet tai greičiau „vandens drumstimas“, ir tiek.

Po dviejų metų pasirodė ir trečiasis produktas – „The End Complete“ (1992). Jame vėl grįžo Allen, o James pratęsė gerai žinomus „vojažus“ po įvairias metalistų komandas. „Mirtinas“ žygis tęsėsi, grupės populiarumas didėjo, o išskirtinumas net tada, kai pasaulyje priviso tuntai panašaus stiliaus grojikų, vertas pagarbos. Šio disko vien tik JAV buvo parduota virš 100 000, o apskritai OBITUARY yra penkta death metalo komanda pagal visų laikų šio stiliaus albumų pardavimus (beveik 400 000 egz.).

OBITUARY – senieji ir naujieji įrašai nekrologeOBITUARY ir toliau išliko paslaptingi ir originalūs savo stiliumi. Ir kaip bebūtų keista ar apmaudu, po “World Demise” (1994) grupė pristabdė savo veiklą, o po „Back from the Dead“ (1997), 2000-aisiais iš viso pareiškė išsiskirstantys. Na, ne paslaptis, kad tada atrodė, jog OBITUARY patys sau pasidarė įrašą nekrologe… John Tardy neva nebenorėjo turuoti, Trevor Peres subūrė CATASTROPHIC, o Donald Tardy prisijungė prie Andrew WK grupės.

Dėl leidybinių įsipareigojimų „Roadrunner“ 1998 m. dar pasirodė koncertinis diskas „Dead (Live)“, o 2001 m. – kompiliacinis „Anthology“. Bet štai stuktelėjo 2004-ieji ir OBITUARY „prisikėlė“. Jie ne tik atnaujino koncertus, bet ir padarė naują „obituary“, besivadinantį „Frozen in Time“ (2005). Atrodo, kad penketas iš tiesų „užsišaldė“, mat po aštuonerių metų, išskyrusių studijinius albumus, skambesys išliko beveik toks pat nuožmus, brutalus, smingantis į smegenis, o Johno gerklė – tokia pat nepakartojama.

Ta proga susidarė eilė norinčių gauti interviu iš grupės, nes per tiek metų susikaupė daug neatsakytų klausimų, pradedant išsiskirstymo priežastimis, baigiant atsikūrimo motyvais. Pateiksime ištraukas iš vieno jų („Diabolical Conquest”, 2006). John Tardy, paklaustas apie tai, kodėl iš esmės lyg ir neegzistuoja OBITUARY „klanas“ – ar grupės muzikos neįmanoma plagijuoti? – priima tai kaip komplimentą. „Jei grupė sukuria savitą skambesį, ko kiekviena turėtų siekti, tai didelis pasiekimas ir sunkaus darbo rezultatas. Mums, rodos, tai pavyko“. Atrodo, kad grupei pavyko dar kai kas – savo skambesiu sukurti kažkokią bauginančią atmosferą, kuri giliai paveikia klausytoją ir verčia jį „pajusti“ kiekvieną kompoziciją. John čia aiškiai pabrėžia esantis tik vienas iš penkių grupės narių, todėl kiekvienas stengiasi savo instrumentu sukurti tą harmoniją, kuri yra OBITUARY išskirtinis bruožas. Tekstai pritaikomi prie muzikos, o jo paties balselis – prie bendro skambesio. Ar grupei pavyko sukurti skambesį, kuris yra ne tiek death metalas, kiek… metalas, kuris skamba kaip pati „mirtis“? „Mūsų tikslas yra sukurti tai, kuo patys būtume patenkinti, o visa, kas vyksta paskui, kaip muziką priima publika, kritikai ir pan., mūsų jau nekontroliuojama“.

„Frozen in Time“ skamba labai „obituariškai“, ir John su grupiokais tuo patenkintas. Kaip ir daugeliu savo koncertinių šou, kurių per grupės egzistavimo metus buvo ne vienas tuzinas. Atsikūrę OBITUARY pasiryžę neapsiriboti turais po JAV ir Europą, jie jau nusitaikė į Azijos šalis ir net Australiją!

Be abejo, neapseita be klausimo, susijusio su tekstų nebuvimo diskuose „paslaptimi“. Ar jie niekada nebuvo užrašyti? Tokiu atveju, kaip ponas J. Tardy juos įsimena, o gal kažkada scenoje buvo ir užmiršęs? „Iš tiesų aš niekada nespausdinau savo tekstų. Dėl to tikrai kartais juose kai ką užmiršdavau. Bet tai ne problema, aš žinau, ką dainuoju, net jeigu koks žodis ir būna ne toks, kaip iš pradžių. Net kartais būna, kad ekspromtu sugalvotas žodis geriau tinka negu jo pirmtakas“.

John yra programuotojas ir pastoviai dirba prie kompiuterių, net kai OBITUARY pasiekė kultinį statusą. O apie įdomią jos istoriją byloja aibės nuotraukų, įamžinusių grupės kelią nuo repeticijų garaže iki pasaulinės sunkiosios muzikos scenos. Ar būta konkurencijos, pvz. tarp Tampa komandų, o gal net peštynių? „Galiu pasakyti, kad problemų su kitomis grupėmis neturėjome. Mes, ko gero, esame tokia komanda, kuri greičiau numalšins konfliktą negu įsivels į nedraugišką susidūrimą su kitais. Na, tarp mūsų fanų visko pasitaiko, bet čia jau jų reikalas“, mano John.

OBITUARY – senieji ir naujieji įrašai nekrologeAr grupė norėtų ką nors pakeisti buvusiuose įrašuose, kuo nesą visiškai patenkinti? John mano, kad visada yra ką galima būtų pagerinti, bet nepataria apie tai nuolat galvoti. Antraip, jo manymu, tu tik piktinsies, dėl ko nukentės produktyvumas. Iš klaidų reikia mokytis, bet tuo pačiu tu turi eiti pirmyn.

James Murphy taip ir netapo pastoviu OBITUARY nariu, nors gitaristas jis tikrai profesionalus. Kodėl? „Jis iš tiesų tik įrašė gitaros solo partijas „Cause of Death“ diske ir paturavo su mumis, kol Allen galėjo grįžti. Jis nuveikė daug, ir mes esame geri draugai“, sako J. Tardy. A. West buvo senas brolių Tardy draugas, taigi jo tinkamumas OBITUARY stovyklai buvo užtikrintas. O kaip su „paslaptinguoju“ Andrew W.K, su kuriuo „susimetė“ Don Tardy, kai anuomet OBITUARY išsiskirstė? „Don pasitaikė gera proga vėl pasėdėti prie mušamųjų komplekto, nes mes tada padarėme pertrauką. Andrew buvo senas mūsų grupės fanas, taigi jie abu sudarė aljansą. Don grojo tik koncertų metu“. O ką John galvoja apie „Frozen in Time“, t.y. sugrįžimo „vaisių“? „Jame galite girdėti visų mūsų ankstesnių kūrybinių periodų motyvų. Esame labai patenkinti šiuo darbu, net sakyčiau, kad dabar mes dar labiau muzikaliai subrendome ir tai yra geriausias mūsų produktas“.

OBITUARY sugrįžo „su trenksmu“. Dabar jie koncertuose mato ne tik senuosius gerbėjus, bet ir jaunuolius, kurie anuomet buvo per jauni lankytis grupės pasirodymuose. Ir tuo muzikantai labai patenkinti. Kaip iki šiol didžiuojasi kilę iš Tampa rajono ir visada džiaugiasi čia rengdami savo šou.

Čia drįstu įterpti asmeninius įspūdžius iš „Wacken Open Air 2005“, nes tuomet turėjau progą savo akimis pamatyti ir ausimis „gyvai“ išgirsti, ko verti „atgimėliai“. O verti jie net labai daug. Įsitikinau, kad scenoje tikra death legenda – galinga, nenuilstanti, pilna siautulio ir energijos. Ir nors laikas sutrumpino daugelio „obituarių“ plaukus, o Trevorui Peresui užaugino nemenką barzdą, nenustygstantis vietoje John Tardy kriokė taip, lyg to aštuoneto metų nė nebuvo! „Daugiau tokių šou!“, tada pagalvojau…

Kad žymiųjų „mirtininkų“ sugrįžimas – ne vienametis pokštas, netrukome įsitikinti. Pernai pasirodė dar vienas albumas daug žadančiu pavadinimu „Xecutioner’s Return“. Vėl girdime nenusibostančius sunkiuosius akordus ir tą pažįstamą gerklytę, kurios galėtų pavydėti daugelis žymiai jaunesnių grupių frontmenų. Dabartinė OBITUARY sudėtis: John Tardy (vokalas), Donald Tardy (būgnai), Trevor Peres (gitara), Ralph Santolla (gitara) ir Frank Watkins (boso gitara). Gaila, bet neaiški Allen West perspektyva likti grupėje, nes vyrukas neseniai buvo įkalintas už vairavimą išgėrus ir tik šių metų sausį išleistas.

Jau kurį laiką ir mūsų gimtinėje tvyro „mirtinos“ nuotaikos. Žvalgyba oficialioje grupės svetainėje tą irgi „išduoda“: liepos 25 d. OBITUARY pasirodys Vilniuje! Taigi kokia bebūtų šiųmetinė vasara, tądien patirsite visko: pajusit lėto puvimo smarvę, sužinosit mirties priežastis, gal net galą gausit… O jei ne, tai gali ateiti pasaulio pabaiga, po kurios gal pavyks sugrįžti (kartais mirusieji sugrįžta), net ir mirtinai sušalus. Arba sugrįš senasis budelis…

OBITUARY diskografija:

Slowly We Rot – 1989
Cause Of Death – 1990
The End Complete – 1992
World Demise – 1994
Don’t Care EP – 1994
Back From The Dead – 1997
Dead – 1998
Anthology – 2001
Frozen In Time – 2005
Frozen Alive – 2006
Frozen Alive DVD – 2007
Xecutioner’s Return – 2007

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Vic_Rattlehead
2008.03.31 17:01

s2, o tu noretum kiekviena diena praleist rinkdamas savo gatves (ferrumo masteliais, turbut rajono) siuksles? o nemokamai?
juk paprasciau butu ismest is rajono siukslintoja. bet tam, matyt, trukdo kitos, subtilios priezastys.

s2
2008.03.31 16:19

Pizė: forume gal ir tinka anarchija, bet po konkrečios paskirties straipsniu NESUSIJUSIŲ komentarų pašalinimas būtinas. Jei žmonės jaučia poreikį pisti protą, tegul pisa PLEPALUOSE.

Adolfas
2008.03.31 10:25

vsio Birute, nebeišsiteisinsi dabar, prokuroras šūdagalvis tave pasodins. nebent pasisamdytum gerą advokatą. jis viską apie tave žino: kada keliesi, su kuo mobiliaku šneki ir tt, nes turi labai daug babkių ir pažinčių spectarnybose.

Headless
2008.03.30 22:37

birute jai vienodai rodytu tai nesiteisintum o jai teisinies reiskia yra del ko.

Birutė
2008.03.30 22:33

Nu chebryte ir pavarot. Žiūriu, čia kai kas geriau žino, ką, kaip ir kodėl aš darau ar nedarau už mane pačią. Aišku, dėl paskutinių komentarų man vienodai rodo, bet nebūkit juokingi. Ypač Obituary temos akivaizdoje.

Headless
2008.03.30 21:55

Jau ramiau?

Adolfas H
2008.03.30 17:59

tai ką čia rašysi, paslapčių jokių nėra, be to vis tiek kaip boba visiems išpliurpsi. todėl parašysiu čia tau palinkėjimą – linkiu kad nepadustum besmaukydamas, geriau atsipalaiduok ir paklausyk glamzo.

Headless
2008.03.30 17:42

Ereli jai ka turi pasakyt tai rasyk y ap.

Adolfas H
2008.03.30 17:39

išsidavei ką veiki prie kompo šūdagalvi:) bet jei apsperminsi klaviatūrą, tai ji gali tau sugesti, tada jau bent kažkiek laiko negalėsi būti internetinis erelis, kol naują nusipirksi.

Headless
2008.03.30 16:52

smaukt smaukt..ane?adolfuk.

Adolfas H
2008.03.30 16:41

“Cia tam kad nei viena puse neysizeistu ir kad kuo tankiau birutes orgintuose koncuose lankytusi..”

kaip gerai kad tokį protingą šūdagalvį turim. jei ne šūdagalvis, niekas iš ferrmos nežinotų apie Birutės slaptas ir piktas marketingo akcijas organizuojant koncus.

Headless
2008.03.30 11:30

Pagarba abejoms pusėms.”

Cia tam kad nei viena puse neysizeistu ir kad kuo tankiau birutes orgintuose koncuose lankytusi..

Birutė
2008.03.28 11:51

“turbut pirmas nepatikes birutes straipsnis/raportas”
“Birute- aciu labai uz straipsni, su malonumu perskaiciau”

Taigi, kiek žmonių, tiek nuomonių. Ačiū, kad skaitot ir vertinat. Pagarba abejoms pusėms.

Vic_Rattlehead
2008.03.27 00:42

| Turbūt nenustebsi,

nenustebsiu :)

Metalistas
2008.03.26 23:23

*abi grupes sudaro penki nariai(po tris is pradines sudeties)
*abi turi kultini statusa savo salyse
*abi puikiai zinomos del vieno hito (slowly we rot ir orgasmatron)

Pacukas
2008.03.26 22:09

Birute- aciu labai uz straipsni, su malonumu perskaiciau

s2
2008.03.26 07:30

Gaila, kad tiek grupių su jais turuoja. Jei OBITUARY žadėtų atvažiuot vieni, mirs-degs vertėtų apšildymui kviesti SAPLES. Kaip kad vertėjo PKiKT kviesti Napams. Be to, Obituary ir Saples turi panašumų:

* dalyvauja du broliai: vokalistas ir būgninykas.
* vokalistas bybįdėjęs ant žodžių ir kartais net ekspromtu pavaro tekstus.
* abiejų skambesys old-school.

m/

Vic_Rattlehead rašo:
| Kazkaip padrika viskas, yspudis, kad rasyta paskubom. Ir

Turbūt nenustebsi, kad man tai buvo turbūt pirmoji jos apžvalga, kuri labai patiko. Perskaičiau visą iškart ir be sustojimo :]. Žmonės skirtingai modeliuoja pasaulį ir turi skirtingas normas.

| tas tankus interviu ykomponavimo stilius nelabai skaitosi..

O jis man kaip tik patiko: nereikėjo pačiam visko talpinti į cache ir paskuis dar sykį referuoti sau (dar labiau sutrumpintai). Taigi.

Vic_Rattlehead
2008.03.26 00:27

turbut pirmas nepatikes birutes straipsnis/raportas. Kazkaip padrika viskas, yspudis, kad rasyta paskubom. Ir tas tankus interviu ykomponavimo stilius nelabai skaitosi..

o del koncerto dar reiks ziuret, grupe, zinoma, rimta. anamet liepa forume gavom sepultura, gal gimsta grazi tradicija :)

Fuck em'all
2008.03.25 23:02

Bliat ka pysa niuksa nx,agaciala borta 3dyvi sniabi pajamt KANCIERTA!

Fuck em'all
2008.03.25 23:02
TadyZ
2008.03.25 21:25

chm, metal archyvuose visų albumų lyrikos yra :)

Miuleris
2008.03.25 19:44

TAIP!!!

CyborgJesus
2008.03.25 19:33

bled duosim per kancierta! m/

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus