Reportažai

NILE ir Co. Vilniuje – kur dingo Egiptas?

2011.03.01 00:00, Birutė

Foto: Crazyte. Daugiau foto: čia >>

Tiems, kurie NILE matė 2006-ųjų pavasarį, tikriausiai nekiltų toks klausimas. Iš tiesų tada viskas buvo tvarkoje ir su Egipto tematika, ir su šios senovės civilizacijos lopšio atgarsiais grupės skambesyje. O kas nutiko dabar, praėjus ketveriems metams? Vasario 26 d. pabuvoję kultinėje vietoje, tuoj tuoj „pamesiančioje“ sparnus ir imsiančioje varyti „Propagandą“, galėjo įsitikinti, kad Egiptu daugiau kvepėjo prismilkytoje mažojoje salėje. Na, dar ten demonstruojami mumifikavimo ir kiti egiptietiški vaizdai turėjo iliustruoti, kokia to vakaro headlainerių pakraipa… buvo. Na, bet prisiminkime viską iš eilės.

Skubu į vis dar gausiai apsnigtą Taurakalnį, nes jau po 19 val., o pastaruoju metu metaliniai koncertai išdavikiškai nevėluoja. Bet žmonių minia už kol kas dar „Mulen Ružo“ durų byloja apie kažką negero. Kadangi žiema dar nei teoriškai, nei praktiškai neišvyta iš kiemo ir spaudžia šaltis, neriu į šiltesnę .patalpą. O čia ir sužinau, kad GOAT THE HEAD nebus, taigi viskas prasidės apie 20 val. Pirmyn atgal migruoja taip pat startu 19 val. patikėję matyti ir nematyti veidai (pastarųjų tiek metų besilankant koncertuose vis mažiau). Bare putoja „Alaus namų“ asortimentas. Tas likęs pusvalandis – kaip tik pašnekesiams su seniai bematytais draugais, koncertinių kelionių bendražygiais ar šiaip pažįstamais. Ir kol dar neištuštėja nė pirmas alaus bokalas, atsinaujinusioje didžiojoje salėje prasideda veiksmas. Suomiai PRESSURE POINTS (PP).

NILE ir Co. Vilniuje – kur dingo Egiptas?

Prisipažinsiu, kad įdomumo dėlei (o ir dėl laiko stokos) beveik nepasidomėjau nei šia komanda, nei šio turo bendražygiais švedais BIBLEBLACK. Taigi abi jos turėjo tapti savotišku siurprizu. Vos užgirstu sunkųjį PP progresyvą, mane tiesiog užburia jų skambesys. Nors laikausi nuomonės, kad tokios sudėtingos muzikos, ir ypač ilgų kompozicijų, sunku klausyti „gyvai“, nes reikia išlaikyti dėmesį, čia, atrodo, bus reta išimtis. Viskas suomių muzikoje aišku, bet ta beveik ideali technika, puikus draivas ir visiškas atsidavimas muzikos tėkmei – tiesiog sunkiai nupasakojamas efektas. O ir bendrauja jie su žiūrovais nuoširdžiai, laisvai ir užtikrintai. Tik štai kas keista – iš pažiūros jie visai nepanašūs į šiauriečius, jau greičiau primena žydus, išskyrus būgnininką. Na, čia šiaip pastebėjimas, ne esmė. Beje, retas atvejis, kai jau pirmos grupės šou metu publika organizuoja intensyvią „mankštą“ prie scenos. PP to verti. Veltis į šėlsmo epicentrą nesinori, bet ir be to asmeniškai gaunasi ir netikėtumas, ir kaifas.

Per pertraukėlę prisimenam, kad po poros dienų ateis kalendorinis pavasaris (dabar jau atėjo), po to – su kovo 8-ąja šiemet sutapusios Užgavėnės, na o balandžio 11 d. trinktelės „3xMetal“ smūgis. Bet kol kas mes esame čia ir dabar, taigi dar po bokalą iki švedų pasirodymo. Smilkalai jau ima riesti nosį ir net dusinti, taigi ieškau išsigelbėjimo atokiau. Keista, visur girdisi nemažai šnekančių lenkiškai, panašu, kad iš kaimyninės šalies atvažiavo jų autobusas. Pažiūrėjus artimiausią turo maršrutą, tai visai pateisinama. O čia iš pagrindinės salės kaip tik pasigirsta pirmieji BIBLEBLACK akordai, taigi pats laikas nerti ten.

NILE ir Co. Vilniuje – kur dingo Egiptas?

Švedai pagal gymį taip pat ne itin panašūs į to regiono gyventojus. O dar „griežta“ sceninė apranga kažkaip primena, na gal nesakysiu, kad vėl žydus… Bet tiek to, kiekvienam savo. Iš karto sužinome, kad čia kalbama visai ne apie „juodąją bibliją“, bet aiškus vienas įdomus faktas: šią grupę įkūrė legendinių MERCYFUL FATE (MF), o paskui ir King Diamondo gitaristas Mike Wead bei MEMORY GARDEN ir ABSTRAKT ALGEBRA gitaristas Simon Johansson. Taigi tamsa, paslaptis ir klastingi posūkiai muzikoje garantuoti. Taip pat ir papildomi scenografijos akcentai. Iš karto nuskamba įsimintini rifai ir galingi, aršūs akordai išduoda, kad bus dar vienas netikėtas „desertas“. Belieka toliau mėgautis ir įdomia grupe, ir pakankamai kokybišku garsu. Kaipgi be duoklės MF tamsiai istorijai? Tą vakarą nuskamba nemažai kultinių šios legendos dainų koverių, kurie pamalonina senųjų šios grupės gerbėjų ausis ir jau seniai velniui parduotas sielas… Dar net nesugrojus dvejoms pagrindinėms grupėms peršasi mintis, kad šis koncertas bus vienas įspūdingiausių pastaruoju metu, jau nekalbant apie smagią atmosferą.

Kas čia šiandien su tais žydais? Tai skandinavai į juos panašūs, tai olandų komanda iš tiesų sudaryta iš izraeliečių… Na bet prieš MELECHESH žemai lenkiu galvą, nes dar anuomet atvykę kartu su IMMOLATION taip trinktelėjo, kad net headlaineriai nublanko. Atsargiai, NILE gali ištikti panašus likimas…

NILE ir Co. Vilniuje – kur dingo Egiptas?

Vos pradėjus groti MELECHESH, salėn suguža beveik visa publika, anksčiau išsibarsčiusi visoje patalpos erdvėje. Ir jos nemažai, nors kiek išties galvų susirinko, spėlioti nesiimu. Bet grįžkime prie muzikos. Galima ją vadinti black metalu, tačiau tikrai neapibūdinsi šios grupės skambesio vienareikšmiškai. Mesopotamijos metalas? Čia dar kas per velniava? Bet kokiu atveju, nuo pirmų akordų MELECHESH mane įvaro į tokį transą, kad jaučiuosi kaip po narkozės. O čia dar tikrai turbūt kažko padozavęs (ta proga, kad sugrįžo į metalo renginius) dėdė Zarraza nusitempia prie pat scenos ir pastato į patį stage divingo ir moshingo sūkurį. Laimei, prasidėjus eilinei šių veiksmų porcijai pavyksta išnerti į pakraštį, atsarga gėdos nedaro. Tuo tarpu puikios technikos, vingiuotos, „kreivos“ muzikos atlikėjai tęsia savo magiškąjį seansą. Magija ta slypi pragaro princo Baalo ar saulės sūnaus Shamasho asmenyje, o taip pat senajame asirų mieste Nineveh. Ir nebereikia čia tuščiažodžiauti – viskas buvo tiesiog labai labai labai gerai!

Nerūkantiems išbandymas šalčiu lauke negresia. Vis tik salėje pasidaro tvanku, taigi keliauju prasivėdinti prie įėjimo. Čia paaiškėja, kad žmonės išties pasiilgo griežtos muzikos renginių ir jų susirinko tiek, kad persipildė rūbinė. Hmm, pasitaiko… Tuo tarpu nebedaug lieka laukti ir iki NILE šou, nes viskas scenoje keičiasi pakankamai operatyviai. Užmetu akį į dar pustuštę salę, kol niekas neužstoja įspūdingo headlaineriams paruošto būgnų komplekto. Nusimato galinga pabaiga. Ar tikrai?

NILE ir Co. Vilniuje – kur dingo Egiptas?

Netrukus šis baigiamasis akcentas ir pasirodo. Pradžia tokia ambientinė, gana maloniai susiklausanti. Bet kuo toliau klausausi NILE, tuo labiau man blanksta ne tik pirmasis geras įspūdis iš praėjusio šio grupės vizito, bet ir apskritai egiptietiška tematika. Įraše ir drobėje tas Egiptas, pasakysite? Bet to nepakanka, jei grupė pretenduoja skleisti senovinius mitus ir istorinius faktus. Ir dar Nilas figūruoja šių amerikiečių pavadinime… Net pati tuo netikiu, bet tiesiog be didelių emocijų leidžiu laiką NILE akivaizdoje. Ar vėl MELECHESH įspūdžio sindromas? Net ir puikaus graikų kilmės būgnininko Kollias viražai nelabai sustiprina gana blankų (o ir pakankamai neįdomų) šou. Aišku, pagarba kitados kur kas geriau suskambėjusiai komandai padeda sulaukti šou pabaigos. Taip man nutinka gana retai, bet biso šį kartą nesinorėjo…

Idant viskas neužsibaigtų nekokia gaida, verta pažymėti, kad apskritai renginys tikrai pavykęs ir bendras vaizdas išties geras. Beje, ne pirmas kartas mūsų padangėje, kai apšildančios grupės įkala kur kas svaresnę „vinį“ nei tie, kurie ir turėjo būti renginio „vinis“. Šį kartą panašu, kad visa trijulė „užkalė“ faraonų karstus, bet ne ta komanda, kuri turėjo būti pagrindinė. Nors gal tai tik asmeninė nuomonė. Kiekvienas turime savo, o dėl skonių apskritai nesiginčijama…

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
karahbarah
2011.03.03 16:53

Buvau blaivus, viską mačiau ir viską girdėjau. :).

piktstevs
2011.03.02 15:52

lėtesnis tempas = nosies krapšymui ant scenos? :) gal… šiaip, gerą mintį, judoshiau, pakišai – prigirdyk trašystą ir jis gros dūmą. aš už :)

tarp kitko, paskutinę dešimtį koncertų Nile atpylė beveik tokiu pačiu setlistu.

judoshius
2011.03.02 15:26

Iš ęsmės viskas buvo gerai,bet NILE parinko publikai ne pačius geriausius gabalus.Daug dainų būvo lėto tempo,tas ir sugadino visą reikalą.Jei visas ju show būtu,kaip paskutiniai du gabalai tada jau klausimų nekiltų.
Čia ko gero kaltas nuovargis (o gal alus?) vis gi paskutinis turo koncas duoda savo.
O Melechesh atlaike tempa,parinko superinius gabalus ir tas juos pakylejo aukščiau headlaineriu.

skyforgeris
2011.03.02 10:58

Antrinu Celtic chvost 2 pirmos grupės ištaškė. Dėja, jų užkeltos kokybės kartelės pagrindinės grupės nesugebėjo peršok… Bet nepaisant to, koncas buvo geras :)

kraliku_genocidas
2011.03.01 18:15

“sator :: 2011-03-01 15:12:10
Nors nebuvau konce, bet esu veik tikras, kad tos apšildančios grupelės, futbolo terminais kalbant, gali NILE’ams, nebent kamuoliuos, už vartų stovėdami , padavinėt..”

sugebate prajuokinti, tamsta.. [:

Celtic chvost
2011.03.01 15:18

Man Nile pasirodė gan monotoniški, o Melechesh – apskritai nuobodūs. keista, bet šįkart labiau patiko pirmos dvi grupės. Pavadinti jų apšildančiom kažkaip liežuvis neapsiverčia.

sator
2011.03.01 15:12

Nors nebuvau konce, bet esu veik tikras, kad tos apšildančios grupelės, futbolo terminais kalbant, gali NILE’ams, nebent kamuoliuos, už vartų stovėdami , padavinėt..

Lucky - 13
2011.03.01 14:40

Biliūnas, gali buti, kad suomis plaukus nusidaze. :)

Giedrys
2011.03.01 14:32

Na, man asmeniskai, sis Nile pasirodymas kaip tik pasirode gerokai ispudingesnis uz ankstesniji – mano galva, garsas ir pasirodymas buvo praktiskai idealus.
… bet cia gal del to, kad ne laso negeriau :)

Biliūnas
2011.03.01 14:27

Toli gražu ne visi suomiai yra baltapūkiai šiauriečiai. Šiaip, pastebėjimas.

mergabegalve
2011.03.01 13:32

ponios Birutės antraštės visada pradžiugina. :))))

Lucky - 13
2011.03.01 13:08

Man MELECHESH labiau patiko nei NILE. Na o koncertas tikrai vykęs. m/

Chimeritas
2011.03.01 11:10

Taip, koncertas tikrai labai vykęs. Tik nepritarčiau, kad kažkas užgožė Nile’us.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus