Albumai

Nauji seni FORGOTTEN SUNRISE ir THARAPHITA leidiniai – Estijos požemių brangakmeniai?

2010.02.02 00:00, Birutė

Būtent taip ambicingai pakrikštyta „Nailboard Rec.“ leidžiama diskų serija, kuria turbūt iš tiesų siekiama iškapstyti ir kitiems parodyti estų sunkiosios muzikos „lobynus“. Ar tai tik ambicijos, ar tikrai tolimesnių Baltijos kaimynų scenoje žiba tie „brangakmeniai“ – tesprendžia kiekvienas sau. Čia gi atliekama tam tikra misija pažvelgti iš perspektyvos į dviejų gerai žinomų komandų perleistą praeities kūrybą. Šiandien ji gali atrodyti jau pražilusi ir nuobodoka, juolab kad abi grupės ir matytos, ir nekart girdėtos. Tačiau ne tik istorijos nesuklastosi, bet ir kaimynų scenos įtakingumo bei kokybės nenuneigsi…

Nauji seni FORGOTTEN SUNRISE ir THARAPHITA leidiniai – Estijos požemių brangakmeniai?FORGOTTEN SUNRISE (FS) buvo viena iš pirmųjų estų sunkiosios scenos atstovių, turėjusių nemažos įtakos tiek savos, tiek aplinkinių scenų vystimuisi. Ne tiek svarbu, kad dabar grupė klajoja elektronikos ir kitų stilių tyruose, kiek tai, kokia jėga, profesionalumu, pavydėtina technika ir įtaigia atmosfera dvelkia daugiau nei prieš dešimtmetį dienos šviesą išvydę demo ir mini-albumas. Eksperimentas su death (ir apskritai metalui) nelabai būdingais instrumentais šiandien gal nieko nebestebina, bet anuomet buvo gana šviežia naujovė. Ir jau tada death brutalumas, persipynęs su doomerišku svoriu ar gotiškai motyvais, aršaus ir „švaraus“ vyriško vokalo ir šnabždesių kaita su moterišku ir dar daugiau netikėtų vingių galėjo nustebinti ir „užkabinti“ daugelį. Šiandien klausantis virš valandos trunkančios medžiagos, peršasi mintis, kad FS nė kiek nenusileidžia tokioms estų artimiausių kaimynų grupėms kaip AMORPHIS. Ir faktiškai galėtų užimti ne žemesnę pakylą negu daugelis, sakykim, panašių skandinaviškų grupių. Arba stoti šalia žymiosios britų doom/death metalo žymūnų plejados. Gal reikėjo didesnės sėkmės, o gal… išlaikyti senąjį skambesį? Kaip bežiūrėsi, atitinkamas šios estų komandos vaidmuo eksperimentinio metalo scenoje akivaizdus. Ir čia aptariamas gražaus digipako pavidalu perleistas dviejų tvarinių komplektas malonus akiai ir dar malonesnis ausiai. Rekomenduojama susirasti.

Nauji seni FORGOTTEN SUNRISE ir THARAPHITA leidiniai – Estijos požemių brangakmeniai?Kiek kitokia istorija susijusi su antrais „herojais“ – black/pagan metalo grojikais THARAPHITA. Ši komanda ne tik beveik nenukrypo nuo sunkiųjų šaknų, bet iki šiol yra viena įtakingiausių ir žinomiausių estų metalo grupių. Perleistas jų kiek vėliau nei FS pasirodęs debiutinis albumas, kombinuotas su keturių gabalų demo, buvo tarsi kertinis Estijos ekstremalios muzikos scenos akmuo. Kad dar ir šiandien THARAPHITA laikosi panašiose pozicijose, stebinti neturėtų. Grupė sugebėjo sukurti kelis perliukus, pvz. „Merekurat“, kurie taip ir skamba ausyse. Be to, gana dažnai pasirodo įvairiuose renginiuose, taigi pakliūva užsienio publikos akiratin. Taip pat digipakinis dviejų dalių leidinys nepadarys gėdos asmeninei kolekcijai, irgi rekomenduojamas.

Bendrai paėmus, sumanyta leidinių serija, kažkuo primenanti įvairių žanrų „auksines kolekcijas“, yra sveikintina. Vertinimas balais čia nelabai turi prasmės, nes šiandien šie įrašai skaičiuoja 12-17 metelių. Tiesiog paklausykime istorijos, nes laikas – geriausias teisėjas…

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus