Straipsniai

NARGAROTH: „Black metalas perteikia visas žmogiškumo ir nežmoniškumo puses“

2010.02.09 00:00, Audronaša

Foto: Crazyte

Radijo stoties „Start FM“ (94,2 FM Vilniuje ir www.startfm.lt internetu) sunkiosios muzikos laida „Audronaša“ šaltą sausio 29-osios vakarą apsilankė „Mulen Ruže“, kuriame vyko festivalis „Trejos šešerios“. Šiemet šis renginys buvo ypač tamsus ir juodas, kadangi pagrindiniai festivalio svečiai – legendomis apipinti (apsipynę?) ir prakeiksmais apipilti kontraversiškieji vokiečiai NARGAROTH. „Audronaša“ nepraleido progos pakalbinti NARGAROTH idėjinį lyderį Ash.

 NARGAROTH: „Black metalas perteikia visas žmogiškumo ir nežmoniškumo puses“Audronaša: Pradėkime nuo tavo vardo. Atrodo, kad pastaruoju metu vengi vardo Kanwulf ir save mieliau vadini Ash. Kodėl taip vengi to vardo, kuriuo išgarsėjai black metalo pasaulyje?

Ash: Su šiuo vardu siejasi per daug nemalonių dalykų. Šis vardas – tai tarsi mano antrasis „aš“, kuris pasireiškia tuomet, kai aš esu piktas, kai atsiduodu savo aistrai black metalui. Gal to nežinojote, bet aš esu psichologas, dirbu šį darbą jau penkerius metus, atlieku psichoterapijos seansus. Susidūriau su įvairiomis savo asmenybės pusėmis, tad nusprendžiau leisti Kanwulfui nugrimzti į užmarštį ir būti pačiu savimi.

Audronaša: Dešimtojo dešimtmečio pradžioje daugybė žymių norvegų black metalo grupių aiškino, kad death metalas mirė, tapo metalo parodija ir panašiai. Pats esi grojęs death metalą grupėje EXHUMINENZ. Ar jauti neapykantą kokiam nors konkrečiam muzikos stiliui?

Ash: Na, tai sunkus klausimas (juokiasi). Turbūt ir pats žinai, kad daug žmonių abejoja mano gebėjimu kurti solinę muziką. Tai yra tiesa, kad aš muziką kuriu nuo 1999 metų. Kartu su Charoon įkūrėme OKKULTIS, o paskui – ir EXHUMINENZ. Su šiomis grupėmis grojome death metalą ar labiau black-deathą. Bet kai 1994-1995 metais vis labiau ir labiau įsitraukiau į black metalą, deathas tuo metu jau buvo laikomas degeneravusia muzika. Galiausiai ir aš pats pradėjau laikyti death metalą savo priešu. Apskritai, kuo labiau įsitraukiau į black metalą, tuo daugiau priešų mačiau aplink save. Net savyje mačiau priešą. Ilgą laiką gėdijausi fakto, kad grojau black-deatho grupėje. Vis dėlto man asmeniškai patys blogiausi muzikos stiliai yra viking ir death-black metalas. Maišyti juos yra pats blogiausias dalykas.

Audronaša: Anuomet?

Ash: Ir dabar. Visą laiką laikiau, kad black metalas yra geresnė muzika už kitus stilius. Su savo juodos odos rūbais mes net atrodome geriau negu kiti. Mes tarsi aukščiausia rūšis. Žinau, kad tai skamba truputį tuščiai, bet toks yra mano vaizdinys.

Audronaša: Esi apibūdinamas to vadinamojo tikrojo norvegiško black metalo pasekėjas.

Ash: Kas toks? Ką tai reiškia?

 NARGAROTH: „Black metalas perteikia visas žmogiškumo ir nežmoniškumo puses“Audronaša: Na, pasekėjas – tas, kuris seka keliu, išmintu tų garsiųjų norvegų black metalo grupių: BURZUM, DARKTHRONE ir kt.

Ash: Nesąmonė!!! DARKTHRONE yra mėšlas!!! Aš niekuomet nesižavėjau tais norvegų karstų dulkintojais. Aš niekuomet nebuvau su tais asilais, kurie norvegų vėliavą nupaišė kaip apverstą kryžių ant viršelio ir nešiojo tai ant savo švarkų. Aš nesu ir niekuomet nebuvau gerbėjas norvegų bangos. Aš buvau ir vis dar esu apžavėtas lenkų black metalo mokyklos. MYSTERIES, INFERNUM, senieji GRAVELAND – jie nuostabūs!!! MYSTERIES – juos klausydamas, aš žinau, kad tai yra mano muzika. DARKTHRONE aš niekada nemėgau. Man Fenriz yra pimpalų č…kas, nes jis apie black metalą pasakojo TV dokumentiniame filme!!! Kai pradedu apie tai kalbėti, aš per daug pradedu niršti…

Audronaša: Ar galime sakyti, kad tavo išvardytos lenkų black metalo grupės įkvepia NARGAROTH ir tolimesnei veiklai?

Ash: Tikrai to negalėčiau paneigti…

Audronaša: NARGAROTH nėra ta grupė, kuri groja labai daug koncertų ar rengia pasaulinius turus…

Ash: Pastaruosius dvejus metus ši situacija pradeda keistis, nes gauname vis daugiau pasiūlymų koncertuoti, net ir Pietų Amerikoje.

Audronaša: Kokios buvo pagrindinės priežastys, atvedusios jus į Pabaltijo šalis? Ar nebijojai publikos reakcijos į tavo pasisakymus interviu, tam tikrus dalykus, susijusius su atributika, jei supranti, ką noriu pasakyti?

Ash: Aš užaugau VDR, todėl esu labiau susijęs su Rytais negu su Vakarais. Neseniai grojau Balkanuose: Serbijoje, Kroatijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje. Man susidaro įspūdis, kad Europoje, Vokietijoje šios šalys niekam nerūpi, niekas apie jas nekalba. Ir man tai labai nepatinka. Aš sakau: „Ten, kur niekas nevažiuoja, aš važiuosiu.“ Kai grupės tampa žymios, tam tikra prasme prasideda komercija. O Balkanai ar jūsų šalys nėra tokios, kuriose galima užsidirbti daug pinigų. Čia visada bus minusas. Tai tarsi tam tikra mano misija. Yra pora gerų dalykai mano gyvenime. Pirmasis – aš niekuomet nebuvau vedęs, taigi ir išsiskyręs (juokiasi). Kiti geri dalykai yra tai, kad esu geras psichologas. Ir (esu) NARGAROTH. Net jei ir buvo kokių su tuo susijusių nesėkmingų dalykų, tai yra vieninteliai dalykai, kuriuos esu padaręs gerai. Mano tam tikra misija yra priminti, kas yra tikrasis black metalas net ir šiais laikais. Gal esu tarsi tam tikras pamokslininkas – nežinau.

Audronaša: Yra tokių kontraversiškų tavo dainų pavadinimų.Na, kad ir „The Day Burzum Killed Mayhem“. Ar tie įvykiai turėjo didelės įtakos tavo požiūriui į black metalą?

 NARGAROTH: „Black metalas perteikia visas žmogiškumo ir nežmoniškumo puses“Ash: Tais laikais – 1993 metais – nebuvo jokio interneto. Viską sužinodavome tik iš kalbų. Turėjau tokį žurnalą „Infernus“, kuriame buvo interviu su Vikernes (Varg Vikernes – BURZUM lyderis, – aut. past.), o tame pačiame numeryje buvo parašyta: „Nežinau, ar tai yra tiesa, bet, atrodo, jis nužudė vyruką iš MAYHEM.“ Žurnalo redaktorius visų klausinėjo, ar kas nors tuo tiki, bet niekas tuo netikėjo, visi teigė, jog tai tik gandai. Niekas negalėjo tuo patikėti. Juk tuo metu nebuvo galimybių viską pasitikrinti internete. Niekas tuo negalėjo patikėti, nes BURZUM ir MAYHEM buvo ir yra svarbios. Man jos yra tarsi Biblijoje Kainas ir Abelis, nes man black metalas yra religija. Jos yra neatskiriamos tarsi broliai, net jei ir nutiko ta nelaimė. Ilgą laiką negalėjau suprasti, kas ten įvyko. Tai buvo vienintelis įvykis, parodęs, kad black metalas nėra vien tik pramoga, kad dėl jo galima nužudyti, kad dėl jo galima mirti. Tai buvo sunku suvokti dvidešimtmečiui vaikinukui. Tik 2000 metais aš galutiniai suvokiau tą įvykį, mano protas su juo susitaikė. Iki šiol aš tas grupes vis dar laikau broliais ir visada jos man bus neatsiejamos.

Audronaša: Tu esi dažnai kaltinamas, kad esi scenos klounas, juokiamasi iš tavo elgesio scenoje, iš tavo minčių duodamuose interviu. Ar galėtum apibrėžti tą plonytę liniją, skiriančią pozą nuo nuoširdaus, tiesiai iš širdies einančio elgesio?

Ash: Aišku, tenka gyvenime pavaidinti. Pvz., padarai metalo ženklą tuo metu, kai galbūt tai ir nebūtinai jauti, vien tik tam, kad būtų koks nors veiksmas. Bet aš stengiuosi viso to išvengti Jei aš noriu pajudinti ranką, atsisėsti ar tiesiog nulipti nuo scenos, į ką nors pažiūrėti, ką nors paliesti… Aš nežinau… Nemanau, kad čia aš vaidinu. Pas jus aš išbuvau visą koncertą, bet kartais Vokietijoje aš nulipu nuo scenos po pirmos dainos, nes tiesiog užsimanau valgyti. Kai aš pajuntu, kad ant scenos pradedu ne jausti, o vaidinti, aš nulipu nuo jos. Štai kodėl nedarau pasaulinių turų, nes turėčiau tai daryti kasdien! Kai buvau Kanadoje, pirmą kartą išgyvenau tą jausmą, kai reikia groti tik dėl to, kad REIKIA. Aš tai labai sunkiai išgyvenau. Gal koncertų organizatoriams su tuo susitvarkyti irgi nėra labai lengva (šypteli).

Audronaša: Šis klausimas susijęs su tuo, kad pasaulyje yra tūkstančiai black metalą grojančių grupių, kurios vienodai elgiasi scenoje, jos dabinasi apverstais kryžiais ir t. t. Kada klausytojas gali atskirti, kad tai yra tikra, kyla iš širdies, o kada – tik grupės vaidyba, kad galėtų pasijausti kietais vyrukais, grojančiais labai piktą metalą?

Ash: Ar matei šįvakar publikos reakciją? Ji būtų jautusi, jei tai būtų buvusi vieno žmogaus vaidyba, rodanti jo tuštybę. Ji jautė, kad tai buvo žmogus, kuris yra apsėstas to, ką jis daro. Manau, kad toks esu paskutinis. Gal ir klystu – nežinau…

Audronaša: Ar tavęs nežeidžia, kai žmonės sako, kad Kanwulf nėra nuoširdus, jis yra melagis?

Ash: Tai nėra tai, kas mane skaudintų. Žeidžia kiti dalykai.

Audronaša: Esi atlikęs karo prievolę armijoje. Ar tai paliko kokį nors pėdsaką tavo asmenybėje?

Ash: Ši tarnyba mano išmokė disciplinos, nes buvau labai netvarkingas jaunuolis. Aš asmeniškai manau, kad kiekvienas vyras turi patikrinti savo fizinių galimybių ribas ir jas siekti peržengti. Tokios patirties, mano manymu, turi pasisemti kiekvienas vyras.

Audronaša: Black metalo žmonės paprastai sakosi esantys laisvi ir kad niekas jiems negali įsakinėti. Kaip dėl karo tarnybos? Ar tavęs nežemindavo tai, kad turi vykdyti kažkieno įsakymus?

Ash: Black metale niekas nėra laisvas.

Audronaša: Tikrai?

Ash: Pirmadieniais visi eina į mokyklą ar į darbą ar pas savo žmonas. Kokį š… jie nori pasakyti??? Kvailiai.

 NARGAROTH: „Black metalas perteikia visas žmogiškumo ir nežmoniškumo puses“Audronaša: Sakai, tai yra mitas?

Ash: Gal čia dėl to, kad skirtingai suprantama laisvė? Nes juk ir black metale visi laikosi tų pačių taisyklių, na, kad ir naudodami corpsepaintą, atlikdami tam tikrus judesius. Tai yra tarsi tam tikri nerašyti įsakymai. Supranti, ką noriu pasakyti? Man tai neskaudu, nes aš esu tas žmogus, kuriam kartais reikia nurodyti, ką turiu padaryti. Mano tėvas buvo karininkas, todėl augau, neišvengdamas bausmių, įsakinėjimų. Gal tai ir nebuvo labai lengva, bet užaugau tokioje sistemoje. O dabar aš įsakinėjau savo grupei ant scenos: ką jie turi daryti, kada – užsičiaupti.

Audronaša: O juk visi tvirtina esantys visiškai laisvi, nevykdantys jokių įsakymų ir panašiai…

Ash: Jei kas nors tai man pasakytų, aš pasijuokčiau į akis. Ar žinai, kiek blackerių klūpėjo prieš savo merginas, maldaudami jų nepalikti? Man juokinga, kai tokie žmonės sako, kad jie laisvi. Jie tokie nėra! Tol, kol jie neprisipažins sau esantys žmonės, jie nesupras black metalo. Juk black metalas perteikia visas žmogiškumo ir nežmoniškumo puses. Pats asmeniškai esu susidūręs su ypač piktais vyrukais, kurie klūpėjo prieš savo merginas arba sėdėjo su manimi, dejuodami: „Ji manęs daugiau nemyli…“ (paniekinančiai). Pats tai mačiau Kanadoje. Sėdėjo po koncerto ir verkė. Na, aš prieš tai nieko neturiu. Aš iš to net nesijuokiu, nes ir pats buvau paauglys, pats maniau, kad atėjo gyvenimo pabaiga, kai mane paliko mergina.

Audronaša: Tai labai žmogiška.

Ash: Taip.

Audronaša: „Prosatanica Shooting Angels“ turėjo pasirodyti kaip tavo šalutinio projekto PROSATANICA albumas. Vis dėlto galiausiai jis buvo išleistas kaip NARGAROTH diskas. Ar esi nusiteikęs prieš šalutinius projektus?

Ash: Kiekvienas kvailys dabar turi šalutinių projektų. Kam jų reikia?! Yra gausybė grupių, pavadinimų – tai tik laiko švaistymas! Koks nors kvailys prieina prie manęs ir sako: „Turiu šalutinį projektą. Ar nori paklausyti?“ O man tai nerūpi. Kai yra žmogus, juk tai yra jo išraiška ir visiškai nesvarbu, koks pavadinimas ar albumo viršelio spalva. Viskas, ką darau aš, yra aš. Tai tegali būti tik NARGAROTH ir niekas kita…

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
m0rc|us
2010.02.22 16:48

atlieka psichologinius seansus:)))

bordonada
2010.02.19 11:22

na, arogantiškas Ash kažkiek. bet toks jau jo charakteris/stilius – nieko tokio.
o itin sklandi kalba gal jau ir redaktoriaus nuopelnas ;)

mortifera
2010.02.15 01:22

“al čia dėl to, kad skirtingai suprantama laisvė? Nes juk ir black metale visi laikosi tų pačių taisyklių, na, kad ir naudodami corpsepaintą, atlikdami tam tikrus judesius. Tai yra tarsi tam tikri nerašyti įsakymai. Supranti, ką noriu pasakyti?”

ju nou va am saing, niga

Žudikas.
2010.02.12 11:09

eilinis blackeris ir tiek:)

Karka
2010.02.12 02:46

Gotai irgi su juodais odiniais rubais vaiksto, ir kadangi net ir ne koncerto metu dazosi veidus, tai yra kietesni.

diedas
2010.02.11 09:57

“Su savo juodos odos rūbais mes net atrodome geriau negu kiti. Mes tarsi aukščiausia rūšis.” Aukshciausia lochu rusis.

Karka
2010.02.11 02:06

—cia, turbut, kaip ir su viena tokia lietuviska grupele LIUCIFERIS ir vienu ferrumo veikeju:) —

Nu skelk?

JOKKER
2010.02.10 17:31

Ash:”Su savo juodos odos rūbais mes net atrodome geriau negu kiti.” o kiti sunkaus metalo atstovai su juodos odos rūbais atrodo nelabai?

HMR
2010.02.10 11:33

Daug atlikeju kuria apie save mitus, nieko neiprasto. Yra zmoniu, kurie tiki, kad Ozis koncerto metu tikrai nukando balandziui galva arba, kad veikiamas narkotiku isskerde visas savo zmonos kates :)

Kostra
2010.02.10 11:15

Nu jo, kalba ganėtinai logiškai. Matosi, kad nėra visiškas tuparikas. Bet, va, būtent įdomios priežastys, dėl kurių jis viską taip dėsto…

Ir įdomu, kodėl ant Dark Throne varo :) Ką jau tie pasakė ar padarė jam blogo? :D

Metalistas
2010.02.10 07:59

Na fanatikui jis per daug protingai desto mintis. Tai susidaro toks ispudis, kad visa tai is anksto gerai apgalvotas planas. O plano tikslas turbut koks nors paprastas ir zemiskas, pvz pinigai, slove ar dar kas nors.

sator, ka tschia spangsti ?

sator
2010.02.10 07:06

cia, turbut, kaip ir su viena tokia lietuviska grupele LIUCIFERIS ir vienu ferrumo veikeju:)

Karka
2010.02.10 02:28

Apie burzum ir mayhem:
“Iki šiol aš tas grupes vis dar laikau broliais ir visada jos man bus neatsiejamos”

Jis sias grupes laiko neatsiejamais broliais, o tos grupes ji laiko lochu :D

burn
2010.02.10 01:12

man patiko, kaip tik matosi, kad protelio jis turi. Nebloga ironija. Manipuliuoja irgi graziai.

karahbarah
2010.02.09 23:10

Prisimenant, kad muzika – išraiškos forma; stilius – veiklos maniera, tam tikrų būdingų ypatumų rinkinys, pagal kurį galima
atpažinti, tai ir saviraiskos forma :). Gerai, kad neesam vienodi, ir turim savo vizijas.

Nihilist
2010.02.09 22:48

Narcizas ir tiek.

speigas
2010.02.09 22:18

tai jis pats eina į darbą, tai iš ko šaiposi? geras juk psichologas yra. velniop, užteks. noriu valgyt.

sator
2010.02.09 21:52

klausyk protinguoli,ir ka ten tokio nenormalaus, tame interviu , perskaitei? kad kalba apie armija? apie bendras visiems taisykles? apie “tru metal” karikatūras? ar šalutinius projektus? man pasirode, kad intervuotas veikejas turi sveiko proto ir šiek tiek savikritikos, kas nera jau taip blogai..

Metalistas
2010.02.09 21:52

Rytoj vel i darba ?

speigas
2010.02.09 21:32

Akivaizdu, kad vaikystėje šis vaikis buvo traumuotas.

sator
2010.02.09 20:59

visai linksmas interviu, ypac apie tru blackerius:)

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus