Reportažai

METALLICA Vilniuje: po trisdešimtmečio į šeimą įstojus...

2010.04.26 00:00, Birutė

Kai prieš mėnesį važinėjau San Francisko gatvėmis, grožėdamasi įspūdingais vieno iš svarbiausių Kalifornijos miestų vaizdais, vairuotojas-gidas užsiminė, kad miestas dar žymus kaip METALLICA gimtasis. Aišku, tada bilietas į vieną iš grupės koncertų Vilniuje jau laukė, kada pagaliau bus įvertintas skenerio „akies“. Bet tas priminimas vertė dar labiau nekantrauti tą likusį mėnesį iki kaliforniečių vizito pas mus. Ir štai balandžio 20-oji išaušta…

METALLICA Vilniuje: po trisdešimtmečio į šeimą įstojus...Žinia, grupė atvyksta dar pirmojo renginio išvakarėse, slapta net nuo organizatorių, kurie sakosi sužinoję apie METALLICA pasirodymą jau visai „šeimai“ apsistojus viešbutyje. Pati ruošiuosi pamatyti šou trečią kartą, taigi nekeičiu darbo dienos į to viešbučio prieigas (dar sako, kad „Naručio“ vardas buvo kruopščiai slepiamas). Nesiruošiu ir kitokioms grupės paieškoms, kaip kad tada, prieš 19 metų Maskvoje…

Gana brangūs bilietai leidžia tikėtis įspūdingo reginio. Deja, dėl jų kainos, ko gero, ne visi tikri gerbėjai sugebėjo į jį patekti. Galbūt tai pateisinama draudimu ir kitomis išlaidomis, įskaitant PVM, kas žino… Ir kaip prieštaringai bebūtų vertinama jau sunkiosios scenos veterane tapusi komanda, dėl stilistinių kelių ir klystkelių, koncertuose vyručiai atrodo puikiai. Ar visada?

20 valanda. Ropščiuosi į aukštesniąsias tribūnas (taip jau sutampa, kad įsitaisau vos per porą sektorių nuo tada, kai iš čia stebėjau RAMMSTEIN). Iš karto buvau suplanavusi matyti viską iš viršaus, taigi piniginė suplonėjo dar daugiau. Netoliese tos vietos, salės gale, plevėsuoja METALLICA fanų vėliava, bylojanti, kad po 30 metų laukimo Lietuva irgi įstojo į grupės šeimą, reiškia, ši garsi komanda pagaliau privažiavo jau ir prie trečios Baltijos šalies. Ką gi, lygiai nurodytu laiku startuoja prancūzai GOJIRA. Scenoje matosi net trys būgnų komplektai, suprask, kiekvienai grupei atskiras. Pirmieji „apšildytojai“, kaip ir galima tikėtis, tenkinasi ryškiai sumažinta ir „supurvinta“ garso doze, gana kukliu apšvietimu. Tačiau ši dar nematyta grupė palieka visi neblogą įspūdį, nors jos stilius – ne mano skonio. Vaikinai stengiasi nuoširdžiai groti ir bendrauti su dar tuštoka auditorija, nors vienu metu prasitaria suprantantys, ko visi laukia, o širdyje gal jaučia ir nuoskaudą dėl akivaizdaus publikos abejingumo. Vertėtų prancūzus išvysti kur nors atskirai, be jokio žymiai didesnio kalibro headlainerių „spaudimo“.

METALLICA tėvynainiai FEAR FACTORY (FF) jau matyti, tiesa, kitos sudėties. Šie industriniai sunkiasvoriai personažai „Siemense“ priimami kur kas griausmingiau, o ir patys savo masyvumu didelėje scenoje atrodo solidžiau. O apie tą tiek kartų akcentuotą sceną galima pasakyti, kad ji gana patogi žiūrovams ir apsaugai (šios apie 140 galvų), o muzikantų patogumui pakraščiuose sustatyti net aštuoni mikrofonai. Galuose – pultas ir tokia „duobė“, kurioje patogu įsitaisyti techniniam personalui, kad pastoviai nešmėsčiotų prieš akis keičiant instrumentus ar kitais atvejais. Tuo tarpu FF tvoja galingai ir įtikinamai, panašu, kad ir techninės galimybės šiai komandai suteikiamos geresnės. Vis dėlto visi laukia… na, savaime aišku, ko.

METALLICA Vilniuje: po trisdešimtmečio į šeimą įstojus...21.30 prasideda pasiruošimai pagrindiniam to vakaro veiksmui. Iš palubės nukrenta virvinės kopėtėlės, kuriomis į viršų vikriai užsiropščia keturi apšvietėjai ir įsitaiso kaip alpinistai, specialiose vietose savo aukštuminiam darbui. Verda darbas prie pultų. Scenoje zuja personalas (jo atvyko virš 100), dingsta nebereikalinga aparatūra, baigiami derinti instrumentai, sukiojasi tie šviesų „karstai“… Salėje kaista net be ugnies efektų, 45 min. laukimas audrina publiką, kuri tiek apačioje, tiek tribūnose kelia stadionines „bangas“ ir stiprėjantį triukšmą. M-E-T-A-L-L-I-C-A!

Laukimas baigiasi. Salėje sutemsta, kad kuo efektingiau atrodytų lazerių raižoma erdvė. „That Was Just Your Life” skamba įspūdingo spindulių ir šviesos taškelių fone, kurie skrodžia salę ir atsispindi scenoje. Tokio vaizdelio koncerte dar neteko matyti. Tiesiog nenusakomai gražu.

Žinia, kad dvejuose koncertuose bus skirtingi setlistai, nenustebina. Palyginus abu, kuriuose kartojasi tik 7 kūriniai, man asmeniškai artimesnis būtent pirmasis, taigi džiaugiuosi netikėtai pataikiusi. Dar smagu, kad nedominuoja taip pat prieštaringai vertinamo, šiame ture pristatomo „Death Magnetic“, ar kitų „nukrypimų“ gabalai.

Pirmą koncertinę dieną garsieji muzikantai su publika bendrauja nuoširdžiai, vis pabrėždami, kad džiaugiasi pirmu vizitu į Lietuvą ir mūsiškių įstojimu į METALLICA šeimą. Besisukanti būgnų pakyla ir lakstantys kiti trys grupės nariai, kaip ir žadėta, leidžia žiūrovams iš visų pusių vienareikšmiškai mėgautis reginiu. „Karstai“ atrodo grėsmingai, bet apskritai apšvietimas palieka didelį įspūdį. O sinchroniškai pasirodantys įvairiaspalviai liepsnų liežuviai ir gausybė ugnies pliūpsnių iš scenoje atsiveriančių ertmių (ypač įspūdingai atrodė prietemoje „One“ efektai) taip pat žavi scenografine išmone. Na, ir šilumos priduoda šiaip gana vėsioje salėje, net iki tribūnų sklinda karštos bangos.

METALLICA Vilniuje: po trisdešimtmečio į šeimą įstojus...Garso gerokai per daug. Ir nors tribūnose jis atrodo gana kokybiškas, kalantys bosiniai dažniai užgula plaučius ir ausis. Tą perdozavimą kiek kompensuoja šviesų skoningumas ir spalvinė gama, leidžianti gėrėtis bendru vaizdu. Na, ir aišku mintinai žinomos kompozicijos. Kone prarėkiu balsą, dainuodama kartu kokius 2/3 gabalų. Keistu žvilgsniu žvelgia kaimynai „tribūnininkai“, kurių daugelis težino „Nothing Else Matters“, arba geriausiu atveju vieno kito kūrinio priedainį. Tiek to, linksminuosi tiesiog pati, nes vis tik matyti METALLICA savam krašte – savotiškas, kitoks jausmas…

Virš dviejų valandų trukęs šou vis tik turi baigtis. Tradicinį „Seek and Destroy“ lydi iš aukštumų pažirę juodi įvairaus dydžio kamuoliai su grupės logo, kurie nukloja sceną ir po to išspardomi žiūrovams. Keli lieka ten aukštai, ant metalinių konstrukcijų. Larsas, matyt, prisiminęs taip dorai ir neprasidėjusią futbolininko karjerą, spiria kamuolius toliausiai, kartais smūgiu išversdamas mikrofonus…

Saujomis sėjami mediatoriai. Tuzinas išdalintų lazdelių. Riešai ir marškinėliai tiems, kuriems turbūt labiausiai pasiseka. Šiltas suplukusių „metalikonų“ atsisveikinimas. Pasižadėjimas netrukus sugrįžti…

Tuokart tas sugrįžimas reiškia dar vieną šou balandžio 21 d. Šį praleidžiu, nes laukia didysis trashizmas birželį Varšuvoje, kur METALLICA bus matoma dar kartą. O tą vakarą, 00.30, ieškau transporto namo. Laimei, randu vieną ratuotą pažįstamą, ačiū už apsaugotas nuo tolimo ėjimo kojas. O pateikti abiejų dienų setlistai leis net ir nebuvusiems koncertuose įvertinti grupės „meniu“. Kaip pagardą lietuviškiems cepelinams ir didkepsniams… Skanaus!

2010 04 20
That Was Just Your Life
The End Of The Line
For Whom The Bell Tolls
Fuel
Fade To Black
Broken, Beat And Scarred
Sad But True
Wherever I May Roam
Welcome Home (Sanitarium)
All Nightmare Long
One
Master Of Puppets
Fight Fire With Fire
Nothing Else Matters
Enter Sandman
Am I Evil?
Battery
Seek and Destroy

2010 04 21
That Was Just Your Life
Cyanide
Harvester Of Sorrow
The Four Horsemen
The Day That Never Comes
Sad But True
My Apocalypse
Creeping Death
The Unforgiven III
…And Justice For All
One
Master Of Puppets
Blackened
Nothing Else Matters
Enter Sandman
Breadfan
Motorbreath
Seek and Destroy

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Dainius18
2011.07.23 23:30

Cia dauguma rasanciu noretu pamatyti Iron Maiden, o si grupe jau nekarta viesai yra pasakiusi, kad jie jau groja savo malonumui ir iesko kazko naujo, neatrasto ir kartais uz mazesni atlygi sutinka groti jei jiem pasiuloma kazkas unikalaus, todel manau tinkamiausia vieta butu ju koncertas Traku pily :) Nors as pats mieliau isvysciau Motorhead’us

BiesaZ
2010.06.08 13:18

Pirmam aukšte administruoji tu, tai ant tavęs visi ir šika. :)

speigas
2010.06.06 21:30

ai tiksliai buvau pamiršęs ant ko šiku ir myžu. nepyk kirmėlyte.

BiesaZ
2010.05.11 21:57

Jo, gyvenu dviaukščiame lauko tualete, kurio pirmo aukšto administratorius esi tu. :)

speigas
2010.05.04 20:21

šikinyke gyveni?

BiesaZ
2010.05.02 16:51

Netilptų. Pas juo gi keturi gitaristai, be to Dickensonui nebūtų kur pasikarstyt

Grabalganas
2010.04.29 09:00

Už pinigus jie ir ant tavo namo stogo sugrotų.

BiesaZ
2010.04.29 01:01

Nu aš nemanau, kad Ironai norėtų grot Siemense. ;)

dolorianfrz
2010.04.28 20:46

“Jei veš tokio lygio grupes, tai tik atviram ore. Girdėjau wackene ir neįsivaizduoju Ironų uždaroj patalpoj. O tokioj kaip Siemensas, tai net Edžiui nebus kur normaliai pavaikščioti.”

Turbūt nepagalvojei, kad ne viskas nuo organizatorių priklauso. Galbūt pati Metallica norėjo ten grot. Ogal ir ne. Man px.

Lucky - 13
2010.04.28 18:18

Gintarai grabo formos ? Netikiu! Va Lenkijoj taip atsitiktu tai dar ne tokiu suvenyru rastumet nusipirkt.

kraliku_genocidas
2010.04.28 16:52

“gintarai grabo formos”..
+1 [:

HMR
2010.04.28 13:34

Lietuva apie brotherio ideja turetu rimtai pamastyt – jeigu taip nutiktu, kiek po to turistu Vilnius sulauktu kasmet ! Visi atvarytu paziuret vietos kur tai ivyko, pilni viesbuciai, kavines, suvenyrai (gintarai grabo formos) ir t.t.

lenis16
2010.04.28 13:25

Aš save labai graužiau kad pagailėjau pinigų į Lenkiją 2008 kai jie grojo. Nuo tos dienos tikiuosi kad atvažiuos pas mus. Nereiks nei scenos per vidury, nei lazeriu šou nei grabų, muzika nuraus stoga!

burn
2010.04.28 13:09

jop, lietuva reiklauja bruce ir kompanijos. Po atviru dangum.

brotheris
2010.04.28 12:20

Būt geras vaizdas, kai vingio Parko scenos stogas užgriūtų ir sunaikintų Metalliką

lenis16
2010.04.28 08:37

Aš tai tikiuosi, kad Maidenai atvažiuos. Gana ten po visokias Lenkijas važinėt, o pas mus (ar šiaip į baltijos valstybes) nužsukt. Jie gi kaiptik naują albumą išleidinėja, turą daro, tai gal ir čia apsilankys. Ble kaip būtų zjbs :D Čia būtų daug geriau už sonisphere Lenkijoj.

Enchanter
2010.04.28 02:30

Buvau abiejuose koncertuose ir nenusivyliau. Gyvai Metallica dorai atidirba savo darbą. Buvo JĖGA!

Laukiu Lietuvoj MEIDENŲ :)

BiesaZ
2010.04.28 01:19

Tai vat būtent, kad yra Vingio Parkas. Ble visokiem senberniam Rod Stewartam tai leidžia grot tokioj scenoj.

Mūsų organizatoriai yra išvis labai įdomūs žmonės.

lenis16
2010.04.27 21:59

Tai josikmat Vingio parkas yra

Fender'iste
2010.04.27 21:12

Buvo FUN!!!

Deviltor
2010.04.27 21:04

Kai po dvidešimties metų pastatys “nacionalinį” stadioną, tai atvažiuos ir Maidenai tik jie tada visi į Edį bus panašūs, galėsi pasidžiaugt septyniais vaikščiojančiais edžiais…

BiesaZ
2010.04.27 20:43

Jo blet.. atvežkit Iron Maiden į Siemens skarbonkę, tai aš galiu kaip ir …. nusišaut.

Jei veš tokio lygio grupes, tai tik atviram ore. Girdėjau wackene ir neįsivaizduoju Ironų uždaroj patalpoj. O tokioj kaip Siemensas, tai net Edžiui nebus kur normaliai pavaikščioti.

lenis16
2010.04.27 20:35

Pilnai tau pritariu, futureal!

futureal
2010.04.27 19:26

Man tos dvi dienos buvo šventė. Ir koncai zjbys ir Hetfieldas gyvas prie Naručio per 3m. užmatytas ir per koncą sugriebtas nuo žemės mediatorius su Larso šaržu :)

Dabar belieka Lietuvon atvažiuot Iron Maiden ir aš galiu jau kaip ir …..

Lucky - 13
2010.04.27 16:22

Tai nors efektai prajuokino. Nesilankyk daugiau Metallica koncerte, sedek namie ir klausyk savo mp trioskes.

neapykanta1
2010.04.27 15:49

Na, man tai visi tie efektai juokingi buvo, ypač grabai. Ankstesniuose koncertuose viena “chlapuškė” prieš One turėjo daugiau prasmės, nei tos skraidančios lėkštės ir lazeriai. Nuo ugnies buvo karšta, bet vis tiek nuobodu.

kestas2litai
2010.04.26 23:02

Man patiko. Patiko, pirma, publika, pirmą dieną susirinkusi ir “ištroškus”, patiko ir Metallica… tik garsas šudinokas buvo, bent jau vokalo…
Šiaip didžiuojuos, kad Vilniuje mačiau Metallica!!

Gedas
2010.04.26 21:46

Lygiai kaip ir “gimtasis miestas” yra ne San Fraciscas, o Los Angelas. Kaip ir tradicinis “Seek & Destroy”, kaip ir lakstantys visi trys grupes nariai, kaip ir lietuviski didkepsniai ir t.t.

Miuleris
2010.04.26 21:07

Larso ,, dorai neprasidėjusi karjera” buvo lauko tenisininko:)

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus