Reportažai

“Mėnuo Juodaragis 2005” – devynių magija

2005.08.29 00:00, Aušra

Foto: Crazyte ir Liuzeris
Daugiau foto čia >>
Taip pat skaitykite: Kaip aš dalyvavau baltų suvažiavime…

Devintasis festivalis “Mėnuo Juodaragis” tiesiogiai prilygo mano ankstesniems trims apsilankymams tame pačiame festivalyje prieš keletą metų, pakeltiems kvadratu. Pradėjau nuo skaičių magijos, bet jos buvo visame kame, todėl negaliu neprisijungti prie 400 (o gal ir daugiau) apsilankiusių praėjusį savaitgalį Kernavės sodyboje ir nepasakyti darkart, jog buvo nuostabu.

Jau artėjant prie Kernavės, jos apylinkės nušvito magiška besileidžiančios saulės šviesa, nors visas kelias nuo Kauno iki Vilniaus vedė per besitaškantį ir šlapią lietaus tunelį. Atvykus į vietą to lietaus liko tik lašai ant medžių, todėl mano išankstinės žinios apie Kernavę kaip raganių kraštą pasitvirtino – jie tikrai pribūrė gerą orą, kuris kitas dvi dienas pasitaisė visiškai.

Kadangi pradėjau nuo oro, laikas pereiti prie sodybos. Nutūpusi kažkur vidury miško prie kūdrų, pušynų ir žolynų, ji nustebino ramybe ir gera atmosfera, kurios visiškai negadino automobilių ir žmonių gausa. Festivalio programos ir veiksmo vietų įvairovė, o ir skirtingi susirinkusiųjų interesai lėmė, kad kiekvienas atvykusysis rado savo užsiėmimą, nubrėžė savo painią trajektoriją po sodybą, kuri kažkaip stebuklingai netrukdė niekam kitam. Tai irgi magija, nes dar nė karto negrįžau iš koncerto ar festivalio pailsėjusi ir atgavusi kažkokią ramybę, kaip buvo dabar. O gal čia kalti ir vėl Kernavės raganiai?..

“Mėnuo Juodaragis 2005” – devynių magijaPo truputį nusileidus penktadienio tamsai ir vėsai, žmonių koncentracija sustiprėjo prie pagrindinės festivalio scenos erdvioje daržinėje. Gan neblogas apšvietimas ir skambesys kažkaip maloniai kontrastavo su medžio sienomis ir lubomis ir visiems pasirodymams suteikė kažkokio savitumo. Nors ir nevisus atlikėjus suspėjau išvysti gyvai, girdėjosi jie harmoningai, o tuos, kuriuos išvydau, paliko gan neblogą įspūdį. Reikėtų išskirti LAUXNA LAUKSNA – pirmą kartą matytas dar pernai „Mulen Ružo“ scenoje, šįkart šis projektas labiau derėjo prie aplinkos ir gal todėl skambėjo dar geriau, nors jau tąkart kompozicijos mane sudomino. DONIS, derindamas elektroninius garsus su tautiniais motyvais, nustebimo harmonijos pajutimu, o pasirodymas buvo apgaubtas ne tik mėlynos šviesos, bet ir kažkokios nuostabios darnos tarp to, kas mus supa šiandien, ir kas teka gyslose ir skamba giliai pasąmonėje. Lietuviškų muzikantų nenurungė net belgiškasis importas HYBRYDS. Sako, grupė laikoma Europos industrial scenos pionieriais ir, nenusprendusi gerai tai, ar blogai, aš vis dėlto pasidaviau ne pionieriams, o miegui ir galiu konstatuoti tik tiek, kad tokia muzika ir grynas pušimis kvepiantis oras yra puikus receptas poilsiui.

Išaušus šeštadieniui mano ryžtas sudalyvauti bent dalyje programos, kurioje surašytas gausus paskaitų ir pasimokymų sąrašas, greitai išgaravo – dėl to kalta nuostabi Kernavės gamta, nuviliojusi paklaidžioti miško takeliais be jokių vedlių ir pabūti nuošalėje ir ramybėje. Grįžus į sodybą pamačiau, kad ne tiek daug ir praleidau, nes ir pirties trobelės šonas pasipuošė paveikslais, ir juostos jau buvo nupintos, ir baltiškų simbolių pritapyta. Įvairių žmonių indėlis papuošė aplinką, taigi beliko ir vėl džiaugtis sodybos dvasia. “Mėnuo Juodaragis 2005” – devynių magijaNeužilgo pasigirdo ir pirmieji garsai scenoje – DVI MUDVI, Vydūno draugijos programa, KŪLGRINDA. Prisipažįstu, kad labiausiai laukiau roko dalies, tad ši programos dalis labiau tiko klausytis lauke. Taip netyčia praleidau ir garsiojo lietuvio-amerikiečio projektą THE FUNGAL KINGDOM intriguojančiu pavadinimu, tačiau, kaip liaudyje sakoma, šaukštai po pietų. Prie scenos grįžau tik ten jau užkopus vilniečiams ANDAJA, kurių gerbėjai netruko užpildyti daržinės erdvę. ANDAJA kaip visada išliko kokybiški, tradiciški ir pagoniškai karingi, taigi nenuostabu, kad per pasirodymą publikos tarpe pradėjo švysčioti plaukai, o nuo scenos skleisdamas kovingas idėjas kartas nuo karto vis pagrūmodavo grupės vokalistas. Toliau – dar vienas lauktas projektas GOETHEANUM, kurio ištarti vis neišmokstu. Sigitas Vėlyvis šįkart nusiteikęs rimtai – susikaupęs žvilgsnis, nugaron sušukuoti plaukai. Pasigirdus pirmiesiems garsams, suklūstu. Viskas skamba tikrai kokybiškai ir kūrybiškai, o grupė netrunka užvesti publikos. “Mėnuo Juodaragis 2005” – devynių magijaĮvardinti grojamą stilių sudėtinga, bet skambesys įsipina kažkur tarp sunkiojo roko ir melodingo metalo, pridėjus į šį mišinį nemažai dvasios ir normų laužymo ar jų sintetinimo. Turiu pasakyti, kad tai buvo geriausiai tą vakarą skambėjusi grupė iš mano girdėtų ir gal net geriausias jos lyderio projektas, nuskambėjęs nušlifuotai, apgalvotai, dvasingai ir tobulai. Aplodismentai darkart, o mane į lauką vėl traukia vakaro tamsa, neįtikėtinai ryškiomis žvaigždėmis nusėtas dangus ir vėl užsikūrę laužai.

Filmų programa ir vėl akivaizdžiai pražiopsota, dėmesį sutelkus kitur, bet gamtoje traukia kiti užsiėmimai – kad ir nenorintis degti laužas kitoje kūdros pusėje, pamažu nyrantis į kylantį rūką. Netrukus aš jau ten prie šiek tiek šilumos skleidžiančios ugnies ir klausaus nuostabių būgnų ritmų, grimztančių į vakaro miglą ir tylą. Šiais garsais užbaigiu antrąjį vakarą, o sekmadienį jau laikas namo, kad ir kaip to nesinorėtų.

“Mėnuo Juodaragis 2005” – devynių magijaBelieka pridurti, kad man pavyko išvysti tik nedidelę visos šių metų „Mėnesio Juodaragio“ programos dalį. Kaip ir kasmet, surengta eilė paskaitų daugiausiai Vydūno ir baltų pasaulėžiūros temomis, žygyje į magiškas vietas ar pasivaikščiojime po žolynus buvo galima susipažinti su gamtos paslaptimis, parodyta keletas dokumentinių ir meninių filmų, kuriems šiek tiek trukdė vis prapuolanti elektra. Nieko nepadarysi, gamtoje tokie malonumai yra tikra prabanga. Tikiu, kad kaip ir kasmet šiemet renginyje kiekvienas atrado kažką sau – kažką besėdint prie laužo, kažką bendraujant su draugais, kažką brendant per pievą, kažką muzikoje, kuri sklido nuo scenos net iki paryčių ir maloniai nustebino iš ryto jau besikeliančius žmones. Devintasis Juodaragis buvo magiškas ir tam, tikiu, pritars visi ten buvę.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Liuzeris
2005.09.02 19:16

Metalas valdo, 666:

http://www.ferrum.lt/?page=redzod&id=17

Widowmaker
2005.09.02 14:12

Obio fronte nieko naujo ;-)

Giedrys
2005.09.02 13:58

Atleiskit, bet jus abu esat dalbajobai.
Nesiskuskit, kai jus pyzdins urlaganai, del to, kad jus kitaip atrodot ar klausot kitokia muzika -
siuo atveju matau, kad tiek jusu, tiek buduliu poziuris y tai labai panasus

lm
2005.09.02 11:25

nenustepciau jei ferrumas virstu Juodaragio pavyzdziu. Jei cia toks atsidavimas sunkesnei muzikai :/ ner ka ir pridurt

lm
2005.09.02 11:23

Bloodredthrone sutinku! Tiasa pasakius tokia nesamone jau pries gerus 2 metus o gal 3 prasidejo! Vien tik “Naujas kraujas” viska pasake savo zodi – “degredacija” ir dar negana to atspindejo ateiti Juodaragio toki pati dar ryskesni. Tiesa pasakius mane zmones tuomet, kad “kvies” Butkute apsildancia grupe! Na jo Cicinas dabar savo populiarume :D
Puslapis jau seniai neatspindi roko ir metalo , siuo metu manyciau 70%, toliau visiska gavno

Bloodredthrone
2005.09.02 11:05

na jei skonio tai kam cia rasyt apie visokius tehno, hauso vestivalius. jei skaitos metalo interneto svetaine. kazkaip gaunas kad cia neto puslapis. echh. Tokie jus patriotai :P- senosios muzikos.n net juokingi, gal kita met dar ir cicina pakvieskit a? bus dar geriau. Manau kad kitais metais maza ten zmoiu varys jei vel tioks pats sudas bus. Nenoriu izeist bet cia mano nuomene. Nes negalma juodint tokiu organizavimu sena gera rengini

smc
2005.09.01 09:52

Manau MJR pavyko visu 100%, nors pirma karta buvau, ispudis tikrai geras: aplinka, zmones, paskaitos, zaidimai, muzika (zinoma skonio reikalas, bet kekvienas galejo pasirinkti is nemazai kolektyvu ka klausytis atidziai, ka praleisti pro ausis:). Reik pradeti ruostis 10 MJR!

Bloodredthrone
2005.08.31 21:20

MAno nuomone tai ten buvo apsoliutus gaidys, koks ten folko festivalis? jei groja vien techno. vienintel e grupe ir to nefolkas grojo andaja. echh. ir daugelio zmoniu nuomone su kuriais ten kalbejau pasake “daugiau nevarysiu, nes sudas tas mjdr. Organizatoriai siais metais suterse jo varda. su savo oragnizavimu ir grupem. geditusi

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus