Reportažai

“MassaBrutto Fest-8... guest-fe[a]st” Minske – dar viena kelionė su OBTEST

2006.04.11 00:00, Crazyte

Foto: Crazyte. Daugiau foto čia>>

Ką gi, tęsiame kelionių su grupe OBTEST istoriją. Šįkart laukė kelionė į kitą pusę – Baltarusijos sostinę Minską, kur turėjo vykti festivalis “MassaBrutto Fest-8… guest-fe[a]st” su grupėmis THELEMA (BY), MEDEA(BY), EVTHANAZIA A.D. (BY), SCRAMBLED DEFUNCTS (RU), OBTEST (LT). Keliauti į tą pusę man tenka kiekvienais metais – taigi jokių didelių problemų nemačiau. Visos procedūros žinomos, keliai praminti… Turėdama vizą pase, ramiai laukiau išvykimo. Na, gal ir nevisai ramiai, nes išvakarėse dar sugebėjau apsilankyti “Bix” bare, kur vyko GROL gimtadienis. Bet čia ne apie tai…

Ryte: traukinys – muitinė – Minskas. Jokių problemų. Atvykus pasitiko vienas iš organizatorių ir išaiškėjo pirmasis nedidelis “nesklandumas” – butas, kuriame apsistosime bus atlaisvintas tik po 12 val., o iki tol dar yra pakankamai laiko. Beveik vienbalsiai nusprendžiame, kad velniam tas butas dabar reikalingas, nes, saugiai palikus daiktus pas organizatorių, galima eiti pasivaikščioti po miestą. Tuo tikslu gauname “ekskursijos vadovą” :), paskui kurį sekdami nueiname prie Respublikos Rūmų (tądien ten turėjo vykti Lukašenkos inauguracija, kuri buvo dėl neaiškių priežasčių atidėta), po to į Ašarų salą (Остров Слез), kurioje įrengtas memorialas Afganistano karo dalyviams. Pakeliui dar parodomos visos vietos, kuriose vyko opozicijos mitingų dalyvių ir valdžios atstovų susirėmimai. Visa tai lydima išsamaus pasakojimo (su “ekskursijos vadovu” mums pasisekė, sakyčiau). Pasivaikščiojimo metu gimsta idėja, kad reikia važiuoti tiesiai į klubą (idėja, kaip vėliau pasirodė, buvo labai teisinga). Taigi grįžtam ten, kur sukrauti daiktai, susipakuojame kartu su maskviečiais į porą taksi (mikroautobusiukų, savaime suprantama) – ir patraukiame į klubą “Reaktor”. Kiek žinau, “MassaBrutto” buvo paskutinis iš sunkiųjų renginių tame klube (bent jau jo savininkai grasino, kad daugiau metalistų neįsileis), taigi ne tik Lietuvoje problemos su klubais, kurie įsileidžia sunkiąją muziką ir jos gerbėjus.

“MassaBrutto Fest-8... guest-fe[a]st” Minske – dar viena kelionė su OBTESTAtvažiavus išaiškėja, kad mintis atvažiuoti į klubą anksčiau buvo netgi labai protinga – netinka kažkuris aparatūros elementas (jei detaliau – tai, hmm, viena iš dėžių, į kurią kišasi gitaros “šniūras”). Prasideda ilgos diskusijos su technikos “prižiūrėtoju”, kuris niekaip nenori sutikti ir įtikinėja, kad viskas gerai ir viskas tinka, bet galiausiai “nubalsuojama”, kad reikia keisti ir net sutariama į ką… Kol vyksta debatai ir aparatūros keitimas, dalis žmonių išeina pasivaikščioti ir nusipirkti lauktuvių, kita dalis – suranda balkone minkštasuolius ir patogiai įsitaisę nusnaudžia… Aparatūros keitimas užtempia soundchecko pradžią – o tai jau negerai, nes koncertas privalo baigtis nurodytu laiku. Po to šiame klube vyksta diskoteka ir niekas neleis užtrukti…

Mažas nukrypimas: tai buvo pirmasis kartas, kai salėje neleido rūkyti. Kai kas labai džiaugėsi (nes po koncerto rūbai ir plaukai nesmirdėjo rūkalais). Rūkaliai buvo gana nelaimingi, nes tekdavo išeiti į lauką – o ties išėjimu/įėjimu susidarydavo nemažos eilės, nes prie įėjimo stovi aparatas panašus į oro uostuose esančius – tokie vartai, pro kurios reikia praeiti…

Beje, dar prieš renginį mėginau įamžinti klubo vidų, bet… Prieina apsauga ir pareiškia, kad fotografuoti negalima… Kaip gerai, kad dar prieš pasivaikščiojimą organizatoriaus paklausiau, ar nekils problemų su fotografavimu, ir buvau užtikrinta, kad viskas bus gerai ir niekas nieko nedraus. Apsauginis informuoja, kad dėl koncerto jis nežino, bet dabar fotografuoti negalima ir taškas. Labai keista – gal jie bijo, kad kas klubo interjero idėjų nepavogtų? Nors koks skirtumas, svarbu koncertą galėjau ramiai fotografuoti…

Jau per soundchecką tapo aišku – su garsu bus prastai. Jei dėl kitų grupių galima buvo abejoti, nes nežinau, kaip gali/turi jos skambėti, tai užlipus ant scenos mūsiškiams suprantu, kad tikrai negerai. Mano stovėjimo vietoje vokalo išvis nesigirdi… Persigrupavus labiau link salės centro (ir arčiau garsisto), kokybė pagerėja, nors iki gero garso dar toli. Beje, taip buvo ir pačiame koncerte – garso kokybė labai priklausė nuo stovėjimo vietos, pvz. balkone, galima sakyti, girdėjosi tik vokalas, o salės šone jo visiškai nebuvo įmanoma išgirsti ir pan.

“MassaBrutto Fest-8... guest-fe[a]st” Minske – dar viena kelionė su OBTESTNeįtikėtina, bet ir su visais taip nesusipratimais dėl aparatūros, koncertas buvo pradėtas laiku – daugiausiai su 5 minučių pavėlavimu (visgi daug reiškia tai, kad jis TURI būti baigtas laiku). Apie grojusias grupes daug ko pasakyti negaliu. Iš baltarusiškų labiausiai patiko MEDEA. Maskviečiai SCRAMBLED DEFUNCTS atsibodo jau po kokių 15 minučių (vaikinai nubalsavo, kad Ambraziejui jie būtų labai patikę :) .

Visgi gal geriausiai būtų pasinaudoti kitų, protingesnių žmonių parašyta informacija. Tuo tikslu suradau pora baltarusiškų portalų su reportažais apie šį renginį. O gavusi leidimą, publikuoju jų atsiliepimų lietuviškus vertimus.

Portalas “Heart Of Metal” (www.heartofmetal.org):

“Daugeliui tapęs gimtaisiais namais “Reaktorius” vėl į eilinį “šabašą” kvietė atvirą baltarusių ilgaplaukių visuomenę. [...] Kol įėjome į didelę juodą dėžę, prasimušėme pro apsauginių užkardą, iš tamsos guolio jau sklido ritualinių būgnų garsai. Grojo… nepamenu pavadinimo… bet pagal įspūdį pavadinsiu juos Šaunuoliais. Taigi… Šaunuoliai nulipo nuo scenos, į jų vietą išėjo burtininkas – vedantysis kūrė puikaus muzikinio žurnalo iliuziją, mėgindamas pralošti spalvojimo knygelę ikimokyklinio amžiaus vaikams. Įsivaizduoju “laimingojo laimėtojo” veidą, namie aptikusio šį grubų falsifikatą.

“MassaBrutto Fest-8... guest-fe[a]st” Minske – dar viena kelionė su OBTESTLaukiniai šokiai ir masinis kaklų sukimas prasidėjo iš karto po to, kai scenoje pasirodė visų numylėtiniai EVTHANAZIA A.D. Ir kas, kad žmonės nepastebėjo, jog muzikantai dar net nepradėjo groti. Tai nesvarbu. Greitai perėmę situaciją į savo rankas, EVTHANAZIA be jokių abejonių išspjovė į minią milžinišką juoduoju humoru papuošto death metalo porciją. [...]

Puiki grupė MEDIA, tikri inteligentai, į nieką nespjaudė, nes ir be to paliko puikų įspūdį. Jų užkeikimas “Свет и Тьма” (šviesa ir tamsa – vert. past.) prasibrovė į pačius slapčiausius kiekvieno patalpoje esančio sąmonės kampelius, sukeldamas ten geroką pertvarką.

Būtent dėl to įvyko nedidelis atminties užtemimas, kuris baigėsi tik prieš pat pačių OBTEST pasirodymą. OBTEST… Vieni iš didžiausią įspūdį padariusių šamanų iš Pabaltijo pagoniškųjų žemių. Jų burtams buvo skirta daugiausiai laiko. Valanda su trupučiu, kurios buvo laukta ne vieną mėnesį. Ir laukta ne veltui… Jaunieji burtininkai tikrai gavo nemažai peno pamąstymams. Šios pamokos jie neužmirš niekada! Dinamiška aukščiausio lygio paskaita. Bet viskas baigiasi. Ir teigiamomis emocijomis perpildytomis širdimis liaudis išsiskirstė namo. Kaupti jėgas ir atsiauginti plaukus iki kito “šabašo”…

“Metalfront” (metalfront.org) taip pat pateikė savo ataskaitą apie šį festivalį:

“MassaBrutto Fest-8... guest-fe[a]st” Minske – dar viena kelionė su OBTEST“[...] Kaip ir žadėjo organizatoriai, koncertas prasidėjo lygiai 17.30. Pirmieji į sceną savaime suprantama išėjo Litvinskis ir Vasilkovas (organizatoriai – vert. past.) ir, tarę porą pasisveikinimo žodžių, užleido vietą melodingiems deferiams THELEMA iš Gomelio. Verta pabrėžti, kad jie gerokai viršijo mano lūkesčius. Savo apšildančiosios grupės vaidmenį gomeliečiai atliko penkiems su pliusu, ir jau jų pasirodymo pabaigoje prasidėjo pogo, kas yra gana retas reiškinys pasyvioje minskiečių publikoje. THELEMA pasirodymas buvo, ko gero, trumpiausias, bet savo 25 minutes grupė išnaudojo maksimaliai, tuo pačiu suteikdama koncertui puikų tempą.

Toliau į “Reaktoriaus” sceną išėjo patys dažniausi “Massa Brutto” svečiai – trešeriai EVTHANAZIA A.D. Daugelio apklaustųjų nuomone jų pasirodymas buvo vienas iš geriausių šį vakarą. Puikus, galingas garsas, užvedantys tekstai ir mokėjimas elgtis scenoje – pagrindinės EVTHANAZIA sudedamosios dalys. Ir išnaudotos jos buvo visu 100 procentų.

Kaip prasitarė patys organizatoriai, koncertas vyksta principu “mėsa-lašiniai-mėsa”. Tad lašinių rolę šį kartą atliko grupė MEDEA iš Grodno. Jų melodingas bliakas aiškiai išsiskyrė visų kitų kolektyvų fone ir būtent jų pasirodymas buvo pagrindine priežastimi į koncertą ateiti gotiškojo metalo gerbėjams. Va tik “Reaktorius” eilinį kartą įrodė savo nesugebėjimą priimti tokio tipo grupių. Visiška košė gitarų skambesyje, į galinį planą nustumti ir tik kartkartėmis prasimušantys klavišiniai – visa tai sudarė ne kokį jų pasirodymo įspūdį. O gaila, koncertinis grupės potencialas labai didelis.

“MassaBrutto Fest-8... guest-fe[a]st” Minske – dar viena kelionė su OBTESTKetvirtuoju numeriu scenoje pasirodė pirmieji svečiai – rusai su neištariamu pavadinimu SCRAMBLED DEFUNCTS. Solidžios išvaizdos vyrukas scenoje tarsi nuteikinėjo, jog dabar visų laukia proga truputėlį pasiilsėti ir atsipalaiduoti klausantis jų melodingos muzikos. Bet kur tau. Su šios grupės kūryba susipažinę metalistai puikiai žinojo, kad dabar jiems bus pateikta nemenka porcija “mėsingos mėsos”, kurią kai kurie vadina brutaliu defu. Iš esmės tokios muzikos gerbėjų lūkesčių jie nenuvylė, o tuos, kurie nutolę nuo brutalaus defo, greičiausiai ir pritraukė, į savo sudėtį pakvietę merginą – gitaristę.

Kitos grupės pasirodymo buvo laukiama su ypatingu jauduliu. Lietuvių OBTEST taip ir nesulaukėm 2004 metų gale, užtat dabar jų pasirodymui jau niekas negalėjo sutrukdyti. Valanda aukščiausios klasės pagoniško metalo tapo vakaro kulminacija. Puikūs muzikantai, charizmatiškas vokalistas ir negailintys jėgų fanai – visi elgėsi taip, tarsi tai būtų paskutinis koncertas jų gyvenime. Ir tik jau tapusios įprastomis garso problemos neleido pilnai pasimėgauti lietuvių muzika…”

Na, o apie OBTEST – šiek tiek papildysiu pati. Man su jais vykstant vis kažkas atsitinka. Šis kartas – ne išimtis (gal ir kitais atvejais taip pat kas nors įvyksta – tik niekas neaprašo).

Taigi. Grupės pasirodymas persirita į antrąją pusę. Ir staiga vokalistas dingsta nuo scenos: vieną akimirką buvo žmogus ir monitorius ant scenos, kitą – jau nebe… Iš tolo (tuo metu fotografavau iš kito salės galo) atrodė tarsi jis neatsargiai žengė žingsnį į priekį ir prasmego žiūrovų masėje. Jau po koncerto paaiškėjo, kad čia neapsieita be vieno publikos atstovo “pagalbos”. Laimei, skrydis baigėsi be pasekmių (tfu, tfu, tfu – užtenka mūsų scenoje traumų)… Ir laikas “parinktas” sėkmingai – tuo metu vyko pragrojimas, taigi tie, kurie tik klausėsi ir nežiūrėjo į sceną, nieko net nepastebėjo.

“MassaBrutto Fest-8... guest-fe[a]st” Minske – dar viena kelionė su OBTESTBeje, ne tik salėje vyko masinis galvų kratymas ir stumdymasis (gerai jau – pogo) – už kolonėlių, netoli OBTEST būgnininko “siautė” trys-keturi grupės fanai; vienas jų, palypėjęs ant pakylos ir įsikabinęs į konstrukcijos stulpą (kas gana įdomiai atrodė žiūrint iš žiūrovų pusės), kiti – tiesiog susiradę laisvą vietą tarp scenos ir praėjimo į “užkulisius”.

Beje, apie publiką – pirmose eilėse galvakračio nebuvo (gal tai apsprendė pakankamai aukšta scena?), tačiau pradedant nuo antrosios ir toliau… Vaizdas tikrai įspūdingas, gaila nelabai pavyko jį perteikti nuotraukose. Jei ką domina skaičiai, tai, pusiau oficialiais duomenimis, buvo susirinkę apie 650-700 žmonių.

Po koncerto įvyko trumpa improvizuota autografų ir foto sesija, po kurios visi nuvargę, bet laimingi nuvykom į nakvynės vietą. O anksti ryte – namo! Čia, žinoma, taip pat neįmanoma be nuotykių – vos nepavėlavome į traukinį. Bet “vos” nesiskaito – spėjam sušokti paskutinę minutę. Viskas gerai, kas gerai baigiasi. Taigi kelionės baigtos, dabar tikiuosi, kad bus galima išgirsti OBTEST ir niekur netraukiant iš Vilniaus :)

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
UNKNOWN
2006.04.12 09:35

Dellamorte ne visi žmonės blyn gi muzikantai.

speigas
2006.04.12 09:05

crazyte:
Pradzia nevelavo beveik taip pat:)
na, juk nerimtai as cia.
bet matai, vistiek diktatura: pasake ir viskas:)

Crazyte
2006.04.12 08:34

speigas> tiesiog buvo pasakytas “koncertas TURI baigtis XX:XX valandą” ir viskas – kitaip gresia ne tai elektros atjungimas, ne tai problemos su apsauga ir klubo valdzia. Tiesa pasakius po valandos tame pat klube jau vyko diskatieka :)

speigas
2006.04.12 08:25

Reiketu suprasti, kad baltarusiai, priprate prie lukasenkiskos tvarkos, tvarkingiau sugeba organizuoti koncertus ir jei neveluoja?O kai pas mus demokratija, tai demokratiskas ir laikas:)
Respect Obtestams.Sitas straipsnis, nebloga reklama jiems.

Dellamorte
2006.04.11 20:37

kažkuris aparatūros elementas (jei detaliau – tai, hmm, viena iš dėžių, į kurią kišasi gitaros “šniūras”)

:)

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus